Προτάσεις Βερέμη για την αναμόρφωση της Εκπαίδευσης

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Άλλο σύμβαση και άλλο δοκιμαστική περίοδος. Η δοκιμαστική περίοδος είναι συνήθως για κάποιους μήνες. Η σύμβαση είναι συνήθως για ορισμένα εξάμηνα.

Εγώ ξέρω ανθρώπους που απολύθηκαν έτσι χωρίς αφορμή... Επειδή κάποιος με μέσον ήθελε να του φάει τη θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε ιδιωτικές εταιρείες κοιτάνε πάντα να έχουν αποδοτικούς υπαλλήλους. Αν έχεις δύο αποδοτικούς υποψήφιους και ο ένας είναι ανιψιός σου γιατί είναι κακό να τον προτιμήσεις; Κακό θα ήταν να έχει λιγότερα προσόντα και να τον προτιμήσεις, αλλά αυτό δεν συμφέρει καμία επιχείρηση.
Στο δημόσιο, με τον ΑΣΕΠ, πρέπει να γνωρίζεις πολύ υψηλά ιστάμενους για να μπεις με μέσο. Δεν είναι τόσο απλό. Και φυσικά αν μπεις κανένας δεν θα σου πει να απολυθείς για οποιονδήποτε λόγο.
Το πρόβλημα είναι στα προγράμματα συμβασιούχων σε ΔΕΚΟ και ευρύτερο Δημόσιο. Εκεί ναι, πέφτει μπάρμπας στην Κορώνη. Αλλά αυτοί δεν είναι μια ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα των μισθωτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Σε ιδιωτικές εταιρείες στο εξωτερικό κοιτάνε πάντα να κάνουν αποδοτικούς τους υπαλλήλους τους. Να μη τα θέλουμε όλα έτοιμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό κυρίως συμβαίνει στην ελεύθερη αγορά των ΗΠΑ. Με διάφορους τρόπους και με απίστευτα μεγάλες παροχές η απόδοση μεγαλώνει. Στην Ευρώπη απλώς αμοίβεται καλά η εργασία. Αυτό δεν έχει, όμως, πάντα να κάνει με την απόδοση bonus στον αποδοτικό εργαζόμενο, όσο στη νομοθεσία που προβλέπει υψηλούς μισθολογικούς πίνακες για ορισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Απαντάω στο post της πρώτης σελίδας γιατί δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω όλα τώρα. Λοιπόν. Το προπαρασκευαστικό έτος τι ακριβώς σημαίνει; Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ουσιαστική αλλαγή. Θα μεταφερθεί απλά μια χρονιά ονομαστικά στο Λύκειο. Απλά κάποια ονόματα θ' αλλάξουν. Βέβαια πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί πολύ το θέμα, ίσως κάτι δεν καταλαβαίνω.


Α και όσο για το θέμα της αποφοίτησης στα 19, στη Δανία (και μπορεί και στη Σουηδία+Νορβηγία αλλά δεν είμαι σίγουρη) έτσι γίνεται αφού αρχίζουν στα 7 την πρώτη Δημοτικού.:P

Λοιπόν πάω για ύπνο γιατί είμαι πτώμα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top