Προστασία του περιβάλλοντος: τι μπορούμε να κάνουμε

Έχετε οικολογική συνείδηση;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Δεν με νοιάζει και πολύ.Άμα τύχει ίσως ακολουθήσω κανέναν κανόνα 'οικολογικο''

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν με αφορά καθόλου

    Ψήφοι: 0 0.0%

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν μου αρεσει να επαναλαμβανω κατι το οποιο προειπα...
Απλως θα σας πως οτι κατ'με το προβλημα ειναι πολιτικο.. Η πολιτικη ειναι αυτη που διαμορφωνει την κοινωνια μας και στην τελικη και τους νομους που την διεπουν.. Αν ενας υποστιριζει τους επειχηρηματιες λογικο ειναι να τους επιτρεπει να κανουν οτι κανουν και οχι μονο στο περιβαλλον..
Δεν μπορω να σας πω τι να κανετε και ουτε ειναι και λογικο..
Αυτο ψαξτε το μονοι σας...
Όχι δεν επανέλαβες κάτι και δεν μου απάντησες.
Υποστηρίζεις οτι κάθε μικρή κίνηση του απλού πολίτη όπως η εξοικονόμηση ενέργειας είναι άσκοπη.Υποστηρίζεις οτι το πρόβλημα έγκειται μόνο σε πολιτικά αίτια και προτείνεις οτι πρέπει να αλλάξει αυτό το καπιταλιστικό σύστημα.Όμορφα.
Τι σκοπεύεις εσύ έμπρακτα να κάνεις ωστε να αλλάξει το πολιτικό σύστημα που κατακρεουργεί το περιβάλλον;
Θέλω να ακούσω πράξεις.
Γιατί όλοι ξέρουμε να κατηγορούμε και να αποδίδουμε ευθύνες.Στις πράξεις τίθεται ένα μικρό προβληματάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Όχι δεν επανέλαβες κάτι και δεν μου απάντησες.
Υποστηρίζεις οτι κάθε μικρή κίνηση του απλού πολίτη όπως η εξοικονόμηση ενέργειας είναι άσκοπη.Υποστηρίζεις οτι το πρόβλημα έγκειται μόνο σε πολιτικά αίτια και προτείνεις οτι πρέπει να αλλάξει αυτό το καπιταλιστικό σύστημα.Όμορφα.
Τι σκοπεύεις εσύ έμπρακτα να κάνεις ωστε να αλλάξει το πολιτικό σύστημα που κατακρεουργεί το περιβάλλον;
Θέλω να ακούσω πράξεις.
Γιατί όλοι ξέρουμε να κατηγορούμε και να αποδίδουμε ευθύνες.Στις πράξεις τίθεται ένα μικρό προβληματάκι.

Τελως παντων για να γραψω και το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το θεμα γιατι δεν εχω ουτε την διαθεση ουτε τον χρονο για να απανταω συνεχως, και δεν νομιζω οτι βγαζει και καπου θα πω τα εξης..

Πρωτον επειδη με "κατηγορειτε" (οσο αφορα αυτο το θεμα) οτι το μονο που κανω ειναι αμπελοφιλοσοφιες θα τονισω οτι εγω δεν λεω να ειστε(ειμαστε) προκλητικοι σε οτι αφορα το περιβαλλον.. Δηλαδη εννοω οτι ενταξει να ανοιγω το φως ολη την μερα, να σπαταλαω νερο γιατι ετσι γουσταρω κτλ κτλ απλα και μονο γιατι ξερω οτι η κατασταση δεν αλλαζει με το κανω-δεν κανω σπαταλες.. Αλλο το να εισαι αδιαφορος και αλλο να νομιζεις οτι βοηθας ουσιαστικα το περιβαλλον..


Να σας πω ενα πολυ απλο παραδειγμα: Εχω δει σε προηγουμενα ποστ που ανεβασαν με το πως να οδηγαμε οικολογικα. Δηλαδη να μην παταω φρενο, να κατεβαζω ταχυτητα να τσουλαει στην κατηφορα για να μην χαλαω βενζινη.. Ε δεν ξερω, παντως εγω πιστευω οτι ειναι τουλαχιστον γελοια
αυτα που διαβασα..

Επισης (και αυτο το ειδα εδω) η ΔΕΗ μοιρασε φυλλαδες με το πως να κανουμε οικονομια στο ρευμα ενω αυτη προκαλει τεραστεια οικολογικα προβληματα με το καυσιμο λιγνιτη (στην πτολειμαιδα, καβαλα..).. Επισης μου φανηκε πολυ γελοιο..

Εκει που καταληγω λοιπον ειναι οτι δεν μπορω να με κοροιδευουν.. Ναι δεν κανω υπερβολικες σπαταλες, οχι γιατι πιστευω οτι ετσι σωζω τον πλανητη αλλα για να ειμαι τουλαχιστον ευσηνειδητος.. Τωρα κατ'με οικολογικες προτασεις του στυλ "δεν παταω φρενο στην στροφη", "πεταω το τηγανολαδο στα σκουπιδια", "δεν αναπνευω πολυ γιατι βγαζω CO2" και αλλα τετοια θεωρω οτι μου προσβαλλουν τουλαχιστον την νοημοσυνη..

Τωρα οσο αφορα τι κανω εγω για να σωσω τον πλανητη που με ρωτατε.. Δεν νομιζω πως πρεπει να σας απολογηθω ουτε να μετρησουμε τι κανει ο καθενας για να δουμε ποιος βοηθαει περισσοτερο.. Το οτι λεω αυτα που πιστευω και αυτα που ισχυουν(ετσι πιστευω τουλαχιστον)δεν με κανει αυτοματα και οικολογο... Το οτι καταγραφω την πραγματικοτητα με κανει ομως ρεαλιστη..

Επειδη ομως με ρωτατε τι ακριβως κανω, και τι πρεπει να κανουμε για να σωθει ο πλανητης οφειλω να σας δωσω μια απαντηση... Το να σας πω καντε αυτο, καντε το αλλο, πηγαινετε στο αλλο οπως καταλαβαινετε δεν γινεται σε καμια περιπτωση. Ενταξει μπορει να μην ειστε(ειμαστε) ολοκληρομενοι σαν πολιτες αλλα μια κριτικη ικανοτητα οφειλουμε να την εχουμε και να ξερουμε τι γινετε γυρω μας..Αν πραγματικα (πχ.domenica7) θες να σωσεις με τον τροπο σου τον πλανητη ψαξε, ακουσε, διαβασε και σκεψου..

Σημασια για μενα ειναι να εντοπισω τον πραγματικο υπαιτιο και να τον καταστιλω.. Αν νομιζετε πως η αιτια της οικολογικης καταστροφης ειναι το τηγανολαδο, τοτε τι να σας πω, μην το πετατε στο νεροχυτη.. Εγω που πιστευω οτι φταει η πολιτικη, απλα χαραζω αντιθετη πορεια απο την υπαρχουσα οχι γιατι ειμαι τοσο αισιοδοξος οτι θα την αλλαξω αλλα γιατι θελω να εχω καθαρη την συνειδηση μου..

Και ξερετε και κατι. επειδη μιλαμε για συνειδηση.. Εγω θα εχω πολυ πιο καθαρη την συνειδηση μου αν καθημερινα πολεμαω αυτο που προκαλει αυτη την κατασταση, παρα να το παιζω οικολογος και να κλεινω την λαμπα.. Και αν καταφερω να πεισω και αλλους 10-20 ακομα ακομα καλυτερα για μενα και για τον σκοπο που προσπαθω να επιτυχω που ΕΓΩ θεωρω σωστο..


Το μονο που σας συμβουλευω λοιπον ειναι να βλεπετε το νομισμα και απο τις 2 του πλευρες και ειδικα απο αυτη που δεν φαινεται.. Μην γινεστε προκλιτικοι σε καμια περιπτωση αλλα γινετε συνειδητοποιημενοι και λογικοι για να δειτε το πραγματικο προβλημα(οπως νομιζω τουλαχιστον)

Καληνυχτα...:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις και τα μικρά αυτά πράγματα, και να πιέζεις τις κυβερνήσεις, να προσπαθείς μέσα από την πολιτική και κοινωνική ζωή να αλλάξεις πράγματα και νοοτροπίες και να βγεις σε διαδηλώσεις. Εξάλλου, αν δεν ξεκινήσεις από τα μικρά, δεν αλλάζεις τα μεγάλα.

Και τα μικρά δεν είναι τόσο μικρά όσο φαίνονται. Για παράδειγμα, το 2003, το 1/3 της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώθηκε στα νοικοκυριά του Ην. Βασιλείου ήταν από το standby των ηλεκτρικών συσκευών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
*Σπίτι φιλικό στο περιβάλλον*

Δροσιστείτε οικολογικά.
Για δροσιά στο σπίτι βάλτε μεγάλα φυτά στο μπαλκόνι και στον κήπο,κλείνετε τα παντζούρια κατεβάζετε τις τέντες και τοποθετήστε ανεμιστήρες οροφής,καθώς δεν υπάρχουν οικολογικά κλιματιστικά.Αν όμως επιμένετε στα κλιματιστικά,επιλέξτε κάποιο χωρίς φρέον,HCFCs και HFCs που εντείνουν τις κλιματικές αλλαγές.

Καταναλώστε λιγότερο ρεύμα

  • Μην προθερμαίνετε το φούρνο αν δεν είναι απαραίτητο και μην τον ανοίγετε όταν λειτουργεί.
  • Ελέγξτε αν εφαρμόζουν καλά η πόρτα του θαλάμου καθώς και τα σκεύη στις εστίες.
  • Μην αφήνετε άσκοπα τις εστίες αναμμένες.
  • Βάζετε πληντύριο όταν είναι γεμάτο και ρυθμίστε την θερμοκρασία του νερού στους 40 βαθμούς.
  • Μην ανάβετε θερμοσίφωνα για πολλή ώρα.
  • Αντικαταστήστε τους κοινούς λαμπτήρες με χαμηλής κατανάλωσης.
  • Σβήνετε τα φώτα σε χώρους που δεν χρησιμοποιείτε.
  • Μην αφήνετε τις συσκευές σε κατάσταση αναμονής.
Προτιμήστε ηλεκτρικές συσκευές ενεργειακής κλάσης Α, ειδικά για το πλυντήριο επιλέξτε κάποιο με οριζόντιο άξονα περιστροφής κάδου.

Εξοικονομήστε νερό με τα κατάλληλα φυτά

Για το μπαλκόνι ή τον κήπος σας προτιμήστε φυτά που χρειάζονται λιγότερο νερό όπως:

  • Αρωματικά φυτά(λεβάντα,φασκόμηλο,ρίγανη,θυμάρι,δεντρολίβανο κτλ.)
  • Κακτοειδή και φοινικοειδή(γιούκα,φοίνικες κτλ.)
  • Γεράνια και βαμβακούλες.
  • Γηγενή σχίνο Pistacia lentiscus Μαγιόρκας κτλ.
Για το πότισμα

  • Πριν ποτίσετε ελέγξτε το χώμα σε βάθος για να δείτε αν είναι απαραίτητο.
  • Σε όλα τα φυτά προσθέστε τυρφοειδές χώμα που συγκρατεί την υγρασία.
  • Φυτέψτε σε σκιερά σημεία ώστε τα φυτά να συγκρατούν υγρασία για περισσότερο καιρό.
  • Αποφύγετε να φυτέψετε σε σημεία που χτυπά ο αέρας γιατί το χώμα στεγνώνει γρήγορα.

ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΣ
Μύγες και κουνούπια

  • Φυτέψτε γλάστρες με βασιλικό,αρτεμισία(αψίθια),γαρίφαλα.
  • Κάψτε ελληνικό καφέ σε ένα αλουμινόχαρτο.
  • Τοποθετήστε σε διάφορα σημεία πορτοκάλια με γαρίφαλα καρφάκια ή ποτήρια με ξίδι.
Μυρμήγκια

  • Βάλτε ένα μείγμα βόρακα (χημική ουσία που βρίσκουμε στο φαρμακείο) με ζάχαρη στους χώρους που συχνάζουν.Εναλλακτικά ρίξτε σκόνη κανέλας και πιπέρι ή να ραντίσετε με ξίδι.
Κατσαρίδες

  • Τοποθετήστε σε διάφορα σημεία φύλλα δάφνης ή βόρακα με ζάχαρη
Σκόρος

  • Βάλτε στις ντουλάπες κλωναράκια από λεβάντα,φύλλα δάφνης,θυμάρι,πιπέρι ή πριονίδι σε πάνινα ή τούλινα πουγκιά.

Πηγή: Περιοδικό Forma,τεύχος Ιούνιος 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
*Σπίτι φιλικό στο περιβάλλον*

Δροσιστείτε οικολογικά.
Για δροσιά στο σπίτι βάλτε μεγάλα φυτά στο μπαλκόνι και στον κήπο,κλείνετε τα παντζούρια κατεβάζετε τις τέντες και τοποθετήστε ανεμιστήρες οροφής,καθώς δεν υπάρχουν οικολογικά κλιματιστικά.Αν όμως επιμένετε στα κλιματιστικά,επιλέξτε κάποιο χωρίς φρέον,HCFCs και HFCs που εντείνουν τις κλιματικές αλλαγές.

Καταναλώστε λιγότερο ρεύμα

  • Μην προθερμαίνετε το φούρνο αν δεν είναι απαραίτητο και μην τον ανοίγετε όταν λειτουργεί.
  • Ελέγξτε αν εφαρμόζουν καλά η πόρτα του θαλάμου καθώς και τα σκεύη στις εστίες.
  • Μην αφήνετε άσκοπα τις εστίες αναμμένες.
  • Βάζετε πληντύριο όταν είναι γεμάτο και ρυθμίστε την θερμοκρασία του νερού στους 40 βαθμούς.
  • Μην ανάβετε θερμοσίφωνα για πολλή ώρα.
  • Αντικαταστήστε τους κοινούς λαμπτήρες με χαμηλής κατανάλωσης.
  • Σβήνετε τα φώτα σε χώρους που δεν χρησιμοποιείτε.
  • Μην αφήνετε τις συσκευές σε κατάσταση αναμονής.
Προτιμήστε ηλεκτρικές συσκευές ενεργειακής κλάσης Α, ειδικά για το πλυντήριο επιλέξτε κάποιο με οριζόντιο άξονα περιστροφής κάδου.

Εξοικονομήστε νερό με τα κατάλληλα φυτά
Για το μπαλκόνι ή τον κήπος σας προτιμήστε φυτά που χρειάζονται λιγότερο νερό όπως:

  • Αρωματικά φυτά(λεβάντα,φασκόμηλο,ρίγανη,θυμάρι,δεντρολίβανο κτλ.)
  • Κακτοειδή και φοινικοειδή(γιούκα,φοίνικες κτλ.)
  • Γεράνια και βαμβακούλες.
  • Γηγενή σχίνο Pistacia lentiscus Μαγιόρκας κτλ.
Για το πότισμα

  • Πριν ποτίσετε ελέγξτε το χώμα σε βάθος για να δείτε αν είναι απαραίτητο.
  • Σε όλα τα φυτά προσθέστε τυρφοειδές χώμα που συγκρατεί την υγρασία.
  • Φυτέψτε σε σκιερά σημεία ώστε τα φυτά να συγκρατούν υγρασία για περισσότερο καιρό.
  • Αποφύγετε να φυτέψετε σε σημεία που χτυπά ο αέρας γιατί το χώμα στεγνώνει γρήγορα.
ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΣ
Μύγες και κουνούπια

  • Φυτέψτε γλάστρες με βασιλικό,αρτεμισία(αψίθια),γαρίφαλα.
  • Κάψτε ελληνικό καφέ σε ένα αλουμινόχαρτο.
  • Τοποθετήστε σε διάφορα σημεία πορτοκάλια με γαρίφαλα καρφάκια ή ποτήρια με ξίδι.
Μυρμήγκια

  • Βάλτε ένα μείγμα βόρακα (χημική ουσία που βρίσκουμε στο φαρμακείο) με ζάχαρη στους χώρους που συχνάζουν.Εναλλακτικά ρίξτε σκόνη κανέλας και πιπέρι ή να ραντίσετε με ξίδι.
Κατσαρίδες

  • Τοποθετήστε σε διάφορα σημεία φύλλα δάφνης ή βόρακα με ζάχαρη
Σκόρος

  • Βάλτε στις ντουλάπες κλωναράκια από λεβάντα,φύλλα δάφνης,θυμάρι,πιπέρι ή πριονίδι σε πάνινα ή τούλινα πουγκιά.
Πηγή: Περιοδικό Forma,τεύχος Ιούνιος 2009

Αρκετά χρήσιμες συμβουλές... Σοφία, δε θα ήταν καλό να κάναμε κάτι σαν δημοσκόπηση να δούμε πόσο οικολογικά "ζουν" τα μέλη του ischool; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτοιμη η δημοσκόπηση.

Πείτε παιδάκια ένα ευχαριστώ στον κύριο Valandil που με βοήθησε και την έβαλε την δημοσκοπησούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Έτοιμη η δημοσκόπηση.

Πείτε παιδάκια ένα ευχαριστώ στον κύριο Valandil που με βοήθησε και την έβαλε την δημοσκοπησούλα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εκτος απο τις πολυ χρησιμες συμβουλες που βλεπω,εχω να προσθεσω οτι οποιος δεν τρωει κρεας σωζει 25 ζωα το χρονο,που σημαινει οτι αν το 2% καθε χωρας ηταν χορτοφαγοι,δεν θα χρειαζοταν να ανησυχουμε για ενα μεγαλο ποσοστο της οικολογικης ζωης(ειναι μια αλληλουχια π δεν θυμαμαι καλα,αν τη βρω θα την παραθεσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εδώ υπάρχουν και πόλεις που ενώ έχουν τοποθετηθεί κάδοι ανακύκλωσης περνάει και αδειάζει το περιεχόμενό τους το ίδιο απορριμματοφόρο μ' αυτό των κανονικών σκουπιδιών (και μάλιστα όταν τους έγινε ερώτηση δημόσια οι υπεύθυνοι του δήμου δεν το αρνήθηκαν...). Τι να πει κανείς. Μόνο στη χώρα μας γίνονται αυτά.
-----------------------------------------
Παραθέτω ένα link του wwf όπου μπορείτε να υπολογίσετε το ενεργειακό αποτύπωμά σας: https://www.wwf.gr/footprint/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Σε άρθρο που διάβασα σήμερα στο "Ε" της Ελευθεροτυπίας, έλεγε ότ η Δανία, παράγει το 20% της ηλεκτρικής της ενέργειας από τον άνεμο και σε 30 χρόνια σκοπεύει η μισή ηλεκτρική ενέργεια να παράγεται μέσω της αιολικής ενέργειας. Από το 1971 υπάρχει εκεί Υπουργείο για την προστασία του Περιβάλλοντος, ενώ η κυβερνήσεις τη δεκαετία του '80 (τότε με τις 2 πετρελαϊκές κρίσεις) επέβαλλαν ενεργειακούς φόρους για να ενθαρρύνουν τους πολίτες για χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Αν και στην αρχή υπήρχαν αντιδράσεις, αργότερα οι πολίτες αποδέκτηκαν αυτή τη στάση.
Όπως βλέπετε λοιπόν, αν δεν υπάρχει πολιτική βούληση για αλλαγή, όσες λάμπες και να κλείσουμε το πρόβλημα θα υπάρχει. Για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, πρέπει να βρούμε τί το προκαλεί... Άν θέλουμε μια περιβαλλοντική πολιτική, πρέπει να την επιδιώξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σε άρθρο που διάβασα σήμερα στο "Ε" της Ελευθεροτυπίας, έλεγε ότ η Δανία, παράγει το 20% της ηλεκτρικής της ενέργειας από τον άνεμο και σε 30 χρόνια σκοπεύει η μισή ηλεκτρική ενέργεια να παράγεται μέσω της αιολικής ενέργειας. Από το 1971 υπάρχει εκεί Υπουργείο για την προστασία του Περιβάλλοντος, ενώ η κυβερνήσεις τη δεκαετία του '80 (τότε με τις 2 πετρελαϊκές κρίσεις) επέβαλλαν ενεργειακούς φόρους για να ενθαρρύνουν τους πολίτες για χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Αν και στην αρχή υπήρχαν αντιδράσεις, αργότερα οι πολίτες αποδέκτηκαν αυτή τη στάση.
Όπως βλέπετε λοιπόν, αν δεν υπάρχει πολιτική βούληση για αλλαγή, όσες λάμπες και να κλείσουμε το πρόβλημα θα υπάρχει. Για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, πρέπει να βρούμε τί το προκαλεί... Άν θέλουμε μια περιβαλλοντική πολιτική, πρέπει να την επιδιώξουμε.

:iagree: Έχεις δίκιο, σίγουρα πρέπει να κάνουμε κάτι πιο δραστικό, όμως από το τίποτα και με το να κλείσουμε τις λάμπες και να χρησιμοποιήσουμε μια ώρα λιγότερο το κλιματιστικό κ.λ.π., κέρδος για το περιβάλλον δεν πιστεύεις ότι θα είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
:iagree: Έχεις δίκιο, σίγουρα πρέπει να κάνουμε κάτι πιο δραστικό, όμως από το τίποτα και με το να κλείσουμε τις λάμπες και να χρησιμοποιήσουμε μια ώρα λιγότερο το κλιματιστικό κ.λ.π., κέρδος για το περιβάλλον δεν πιστεύεις ότι θα είναι;

Σίγουρα, αλλά δεν πρέπει να μένουμε σε αυτά. Να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να μειώσουμε τις επιπτώσεις, αλλά αν θέλουμε αντιμετώπιση του προβλήματος, αυτή δεν είναι λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
5 Ιουνίου
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
5 Ιουνίου
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ααα ναι μωρέ... το είχα ξεχάσει τελείως....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το πιο απλό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σβήνουμε το φως όταν βγαίνουμε από το δωμάτιο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και να πετάμε και τα σκουπίδια στον κάδο.Κι άμα παίζετε με τα σκουπίδια μπάσκετ και τελικά δεν μπαίνουν στο καλάθι,σκύψτε,πάρτε το και βάλτε το μέσα στον κάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Κάνω ό,τι μπορώ. Πάντως θέλω να πω ό,τι μας έχουν τρελάνει με το "περιβάλλον", με την έννοια ό,τι όλην την ώρα μας ενημερώνουν και διοργανώνουν ημερίδες. Γιατί δεν κάνουν επιτέλους κάτι δραστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Αν έχουμε μεμβράνη από τυρί και έχει μείνει λίγη "τυρίλα" πάνω (περισσότερο ελαφριά θολούρα από τις λιπαρές ουσίες του τυριού), πειράζει να την πετάξουμε στην ανακύκλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πρέπει να πετάμε τις συσκευασίες τροφίμων με υπολείμματα τροφών, γιατί αυξάνεται το μικροβιακό φορτίο, καθώς οι μπλε κάδοι δεν αδειάζονται κάθε μέρα. Οι συσκευασίες πρέπει να είναι άδειες από τροφές, λάδια και υγρά. Μάλιστα, καλό είναι οι συσκευασίες αυτές να πλένονται πριν πεταχτούν στον μπλε κάδο.

Λογικά πρέπει να την ξεπλύνεις πριν την πετάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Mα αυτός είναι ο προβληματισμός μου. Υποτίθεται πως και στο νερό πρέπει να κάνουμε οικονομία. Εξάλλου, τα λίπη δε φεύγουν μόνο με νερό, πρέπει να βάλεις και σαπούνι, και αν βάλεις σαπούνι, λερώνεις το νερό με χημικά (βέβαια, έχουμε βιολογικό καθαρισμό). Οπότε όπως και να το κάνεις, πάλι στραβά βγαίνει:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top