Προστασία του περιβάλλοντος: τι μπορούμε να κάνουμε

Έχετε οικολογική συνείδηση;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Δεν με νοιάζει και πολύ.Άμα τύχει ίσως ακολουθήσω κανέναν κανόνα 'οικολογικο''

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν με αφορά καθόλου

    Ψήφοι: 0 0.0%

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα αληθεια πιστευετε οτι το προβλημα μπορει να λυθει πετοντας το τηγανολαδο στα σκουπιδια και κλεινοντας την λαμπα οταν πατε στην τουαλετα? Τοσο πολυ μου φαινεται μας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου και πιστευουμε οτι αληθεια φταιμε εμεις που αναβουμε την λαμπα 2 λεπτα περισσοτερο.. Δεν φταιμε εμεις που παει κατα διαολου η υποθεση αλλα ΑΥΤΟΙ που σκεφτονται μονο το χρημα..

Αληθεια δεν ακουσα κανεναν να λεει για την Shell για την ΔΕΗ, την μοτοροιλ του βαρδυνογιαννη αλλα ολο για τηγανολαδα λετε.. Οσο μολυνω εγω και αλλα 10.000.000 συμπολιτες μου σε μια μερα μολυνει ο βαρδυνογιαννης και ο καθε βαρδυνογιαννης σε 1 νυχτα. Και αν θελετε αληθεια να κανετε κατι για να σωθει το περιβαλλον τοτε κανετε πορειες και αλλαξτε κυβερνησεις.. Να φανταστω οτι κλεισατε και τα φωτα πριν απο κανενα μηνα ολοι μαζι για το Live Earth..? Το σωσαμε δλδ τωρα το περιβαλλον..? Νταξει αραξτε τωρα αφου κλεισατε και τα φωτα και πεταξαμε και το τηγανολαδο.. Με τις πορδες δεν βαφονται τα αυγα που λεει και ο λαος μας..

Όλοι μας φταίμε και πολύ περισσότερο εσύ και αυτοί που σκέφτονται σαν εσένα.Εάν θέλετε να ρίχνετε ευθύνες σε άλλους για να νιώσετε καλά που δεν κάνετε ΤΊΠΟΤΑ καλώς.Μην κρίνεις όμως τον καθένα από εμάς που προσπαθούμε να βάλουμε ένα λιθαράκι για να γίνει αυτός ο κόσμος που ζούμε καλύτερος. Εάν εσύ και όλοι όσοι έχουν αυτή την συμπεριφορά με σένα που λενε ''εμέις θα σώσουμε τον κόσμο?'' αλλάζετε τρόπο ζωής και ο ένας γίνοταν 10 και οι 10 ,1000000 στο τέλος όλοι μαζί θα κάναμε ένα μεγάλο βήμα για μια καλύτερη ζωή.Και το λάδι το δικό μου φταίει που μολύνονται τα νερά,και τα λιπάσματα φταίνε.Κι εγώ φταίω που πετάω το σκουπίδι κάτω,κι εσύ και ο Βαρδινογιάννης και όλοι.Και ναι ,το έκλεισα το φως γιατί ήθελα να το κλείσω.Εάν νομίζεις πώς θα κλείσει ένα εγοστάσιο και θα σωθεί ο κόσμος όλος κάνεις λάθος.Δεν με νοιάζει ποιος ξεκίνησε την καταστροφή,δεν με νοιάζει ποιος την συνεχίζει.Εσύ μπαίνεις στο παιχνίδι τους και τα παρατάς.Κάτσε λοιπόν στο καναπέ σου,ρίξε τα σκουπίδια σου κάτω,άναψε και όλα τα φώτα μες το σπίτι το πρωί αν θες να νιώσεις καλά.Εμάς όμως που προσπαθούμε και δεν είμαστε άξιοι της μοίρας μας να μας αφήσεις να κάνουμε ότι θέλουμε.Και σε πορείες πάμε και όσο μπορούμε αγωνιζόμαστε.Όταν δεν θα έχεις καθαρό νερό να πιεις να ζητήσεις τα ρέστα από το Βαρδινογιάννη.Εγώ θα ξέρω ότι τουλάχιστον προσπάθησα.Οι πολίτες του κόσμου είναι πολλοί περισσότεροι από 1000 εργοστασιάρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Όλοι μας φταίμε και πολύ περισσότερο εσύ και αυτοί που σκέφτονται σαν εσένα.Εάν θέλετε να ρίχνετε ευθύνες σε άλλους για να νιώσετε καλά που δεν κάνετε ΤΊΠΟΤΑ καλώς.Μην κρίνεις όμως τον καθένα από εμάς που προσπαθούμε να βάλουμε ένα λιθαράκι για να γίνει αυτός ο κόσμος που ζούμε καλύτερος. Εάν εσύ και όλοι όσοι έχουν αυτή την συμπεριφορά με σένα που λενε ''εμέις θα σώσουμε τον κόσμο?'' αλλάζετε τρόπο ζωής και ο ένας γίνοταν 10 και οι 10 ,1000000 στο τέλος όλοι μαζί θα κάναμε ένα μεγάλο βήμα για μια καλύτερη ζωή.Και το λάδι το δικό μου φταίει που μολύνονται τα νερά,και τα λιπάσματα φταίνε.Κι εγώ φταίω που πετάω το σκουπίδι κάτω,κι εσύ και ο Βαρδινογιάννης και όλοι.Και ναι ,το έκλεισα το φως γιατί ήθελα να το κλείσω.Εάν νομίζεις πώς θα κλείσει ένα εγοστάσιο και θα σωθεί ο κόσμος όλος κάνεις λάθος.Δεν με νοιάζει ποιος ξεκίνησε την καταστροφή,δεν με νοιάζει ποιος την συνεχίζει.Εσύ μπαίνεις στο παιχνίδι τους και τα παρατάς.Κάτσε λοιπόν στο καναπέ σου,ρίξε τα σκουπίδια σου κάτω,άναψε και όλα τα φώτα μες το σπίτι το πρωί αν θες να νιώσεις καλά.Εμάς όμως που προσπαθούμε και δεν είμαστε άξιοι της μοίρας μας να μας αφήσεις να κάνουμε ότι θέλουμε.Και σε πορείες πάμε και όσο μπορούμε αγωνιζόμαστε.Όταν δεν θα έχεις καθαρό νερό να πιεις να ζητήσεις τα ρέστα από το Βαρδινογιάννη.Εγώ θα ξέρω ότι τουλάχιστον προσπάθησα.Οι πολίτες του κόσμου είναι πολλοί περισσότεροι από 1000 εργοστασιάρχες.


Γεγονος 1 (2002): Γνωστη πετρεαλαικη εταιρια βαζει φωτια στα πετρελαια της (αφου πρωτα ειχαν τελειωσει ολα τα αποθεματα) για να παρει την αποζημιωση απο ασφαλιστηκη υψους καμποσων δυσεκατομμυριων προκαλοντας την μεγαλυτερη οικολογικη καταστροφη των τελευταιων δεκαετιων..
Γεγονος 2 : Να το παμε και στα ελληνικα? Η ΔΕΗ εδω και 50 χρονια καει λυγνιτη για να παραγει το 60-70% της παραγωγης του συνολικου ρευματος και 5-10% απο ανεωσιμες.. Συμφωνα με μελετες η Ελλαδα μπορει να παραγει το 70-80% της συνολικης ενεργειας απο ΑΠΕ. Γιατι δεν γινετε αυτο? Γιατι πολυ απλα χρειαζεται αρκετα λεφτα για να γινει και φυσικα η πρωτη μας μεριμνα ειναι να αγορασουμε λεφτα δαπανοντας σημαντικο μερος του ΑΕΠ για οπλα, αεροπλανα απο τους αμερικανους.. Τι εκανε αντ' αυτου η κυβερνηση? Ιδιωτικοιποιησε την ΔΕΗ και περιορισε ακομα περισσοτερο τις ελπιδες για τις ΑΠΕ εφοσον ο ιδιωτης δεν εχει σκοπο σε καμια περιπτωση να χαλασει λεφτα για κατι που το κρατος δεν τον αναγκαζει..
Γεγονος 3: Η ανακαλυψη των αυτοκινητων υδρογονου εχει γινει εφικτη εδω και χρονια ενω δεν κυκλοφορει στην αγορα εδω και χρονια.. Το γιατι πιστευω οτι ειναι προφανες...


Μετα απο αυτα τα ολιγα (γιατι ολιγα ειναι) εσυ μου λες να πεταω το τηγανολαδο και να κλεινω την λαμπα οταν παω για κατουριμα... Δεν δηλωνω απαθης και αμετοχος σε ολο αυτο απλα καταγραφοντας την πραγματικοτητα και καταλαβαινεις τι πραγματικα και ποιος πραγματικα φταει.. Και οχι δεν φταιω ουτε εγω ουτε εσυ που εχουν γινει ετσι τα πραγματα..

Τι προτεινω εγω και καθε ανθρωπος με μια σταλα κριση?

Απλα να χτυπας το προβλημα στην ριζα του και οχι τα φυλα.. Αν χτυπας τα φυλα απο ενα δεντρο δεν πεφτει αλλα αν χτυπησεις την ριζα του τοτε καταρεει.. Η γενεσιουργος αιτια ολων αυτων ειναι το καπιταλιστικο συστημα στο οποιο ζουμε και ο απεριοριστος ανταγωνισμος για το κερδος.. Αλλαξε μυαλο και συνειδηση και ασε την λαμπα..
Ξερω... Τωρα που να αλλαζεις κυβερνησεις κτλ κτλ.. Μια χαρα ειμαστε με τον Κωστακη (και μπορει να τρωμε και εμεις λιγο).. (Αλλα νταξει καμια φορα για την μεγαλη αλλαγη μπορει να ψηφισουμε και τον Γιωργακη..)

Αλλα μετα μην μου λες οτι εχεις και την συνειδηση σου καθαρη γιατι απλα πεταξες το τηγανολαδο (γιατι αυτο μου λες).. Οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον γελοιο..

Και κατι ακομα.. Υποστιριζοντας την αποψη της συλογικοτητας και οτι αν κανουμε κατι ολοι μαζι, και οτι αν κλεισουμε τα φωτα ολοι μαζι για μια ωρα, και αν παμε και με το λεωφορειο αντι για το αυτοκινητο κτλ κτλ απλα βαζεις βουτυρο στο ψωμι τους.. Αυτοι μας εχουν περασει αυτη την "ιδεα" και απλα αυτο που κανεις ειναι να μεταφερεις τις ευθυνες στους ΑΠΛΟΥΣ πολιτες.. Οι πολιτες δεν φταινε στο οτι μολυνουν το περιβαλλον αλλα στο οτι εχουν γινει προβατα και τους παμε και τους φερουν..

Και να σου πω και κατι τελευταιο.. Παρατηρησα οτι στο Live Earth ηταν χορηγοι οι πιο βρωμιλες Επειχηρησεις του πλανητη μας.. Δεν ξερω αν σου λεει κατι εσενα εμενα παντως μου λεει πολλα..

Νταξει δεν εχω κανενα παραπονο... Πετατε τα σκουπιδια, πετατε και το τηγανολαδο και εχετε μια χαρα καθαρη συνηδηση.. Αν αυτη ειναι για σας η καθαρη συνηδηση τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.. Αλλα βλεπεις ειναι πολυ πιο ευκολο να αλλαξεις μια λαμπα παρα να αλλαξεις μια χωρα.. Την ευκολη λυση επιλεγουμε οπως παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Kαι επειδή συμαβαινουν όλα αυτά με τα εργοστάσια κλπ. πρέπει εμείς να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια και να λέμε ''αυτοί φταίνε οπότε δν κάνω τπτ''??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Από την μια μεριά ο Μάγκας έχει Δίκιο. Οι μεγάλες δυνάμεις είναι αυτές που ευθύνονται (περισσότερο) για την καταστροφή. Απο την άλλη, μάγκα, τα παιδιά έχουν και αυτά δίκιο. Πρέπει όλοι μας να βοηθήσουμε στην αποφυγή της καταστροφής του περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Γεγονος 1 (2002): Γνωστη πετρεαλαικη εταιρια βαζει φωτια στα πετρελαια της (αφου πρωτα ειχαν τελειωσει ολα τα αποθεματα) για να παρει την αποζημιωση απο ασφαλιστηκη υψους καμποσων δυσεκατομμυριων προκαλοντας την μεγαλυτερη οικολογικη καταστροφη των τελευταιων δεκαετιων..
Γεγονος 2 : Να το παμε και στα ελληνικα? Η ΔΕΗ εδω και 50 χρονια καει λυγνιτη για να παραγει το 60-70% της παραγωγης του συνολικου ρευματος και 5-10% απο ανεωσιμες.. Συμφωνα με μελετες η Ελλαδα μπορει να παραγει το 70-80% της συνολικης ενεργειας απο ΑΠΕ. Γιατι δεν γινετε αυτο? Γιατι πολυ απλα χρειαζεται αρκετα λεφτα για να γινει και φυσικα η πρωτη μας μεριμνα ειναι να αγορασουμε λεφτα δαπανοντας σημαντικο μερος του ΑΕΠ για οπλα, αεροπλανα απο τους αμερικανους.. Τι εκανε αντ' αυτου η κυβερνηση? Ιδιωτικοιποιησε την ΔΕΗ και περιορισε ακομα περισσοτερο τις ελπιδες για τις ΑΠΕ εφοσον ο ιδιωτης δεν εχει σκοπο σε καμια περιπτωση να χαλασει λεφτα για κατι που το κρατος δεν τον αναγκαζει..
Γεγονος 3: Η ανακαλυψη των αυτοκινητων υδρογονου εχει γινει εφικτη εδω και χρονια ενω δεν κυκλοφορει στην αγορα εδω και χρονια.. Το γιατι πιστευω οτι ειναι προφανες...


Μετα απο αυτα τα ολιγα (γιατι ολιγα ειναι) εσυ μου λες να πεταω το τηγανολαδο και να κλεινω την λαμπα οταν παω για κατουριμα... Δεν δηλωνω απαθης και αμετοχος σε ολο αυτο απλα καταγραφοντας την πραγματικοτητα και καταλαβαινεις τι πραγματικα και ποιος πραγματικα φταει.. Και οχι δεν φταιω ουτε εγω ουτε εσυ που εχουν γινει ετσι τα πραγματα..

Τι προτεινω εγω και καθε ανθρωπος με μια σταλα κριση?

Απλα να χτυπας το προβλημα στην ριζα του και οχι τα φυλα.. Αν χτυπας τα φυλα απο ενα δεντρο δεν πεφτει αλλα αν χτυπησεις την ριζα του τοτε καταρεει.. Η γενεσιουργος αιτια ολων αυτων ειναι το καπιταλιστικο συστημα στο οποιο ζουμε και ο απεριοριστος ανταγωνισμος για το κερδος.. Αλλαξε μυαλο και συνειδηση και ασε την λαμπα..
Ξερω... Τωρα που να αλλαζεις κυβερνησεις κτλ κτλ.. Μια χαρα ειμαστε με τον Κωστακη (και μπορει να τρωμε και εμεις λιγο).. (Αλλα νταξει καμια φορα για την μεγαλη αλλαγη μπορει να ψηφισουμε και τον Γιωργακη..)

Αλλα μετα μην μου λες οτι εχεις και την συνειδηση σου καθαρη γιατι απλα πεταξες το τηγανολαδο (γιατι αυτο μου λες).. Οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον γελοιο..

Και κατι ακομα.. Υποστιριζοντας την αποψη της συλογικοτητας και οτι αν κανουμε κατι ολοι μαζι, και οτι αν κλεισουμε τα φωτα ολοι μαζι για μια ωρα, και αν παμε και με το λεωφορειο αντι για το αυτοκινητο κτλ κτλ απλα βαζεις βουτυρο στο ψωμι τους.. Αυτοι μας εχουν περασει αυτη την "ιδεα" και απλα αυτο που κανεις ειναι να μεταφερεις τις ευθυνες στους ΑΠΛΟΥΣ πολιτες.. Οι πολιτες δεν φταινε στο οτι μολυνουν το περιβαλλον αλλα στο οτι εχουν γινει προβατα και τους παμε και τους φερουν..

Και να σου πω και κατι τελευταιο.. Παρατηρησα οτι στο Live Earth ηταν χορηγοι οι πιο βρωμιλες Επειχηρησεις του πλανητη μας.. Δεν ξερω αν σου λεει κατι εσενα εμενα παντως μου λεει πολλα..

Νταξει δεν εχω κανενα παραπονο... Πετατε τα σκουπιδια, πετατε και το τηγανολαδο και εχετε μια χαρα καθαρη συνηδηση.. Αν αυτη ειναι για σας η καθαρη συνηδηση τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.. Αλλα βλεπεις ειναι πολυ πιο ευκολο να αλλαξεις μια λαμπα παρα να αλλαξεις μια χωρα.. Την ευκολη λυση επιλεγουμε οπως παντα...

ΥΓ. Με τις πορδες δεν βαφονται τα αυγα..(ξανα)

Ας πούμε οτι έχεις καθόλα δίκιο.Ωραία.
Κάθε μικρή πρωτοβουλία και κάθε μικρή κίνηση του απλού πολίτη είναι άσκοπη.Δε φέρουμε καμία ευθύνη για την κατάντια του περιβάλλοντος.Έτσι κι αλλοιώς τα πάντα τα έχουν μολύνει οι μεγαλοβιομηχανίες.Για τα λίγα ακόμη δικά μας σκουπιδάκια θα συζητάμε;Δεν έχει νόημα.Σταγόνα στον ωκεανό.Πφ.Τίθεται λοιπόν το εξής ερώτημα:
Εσύ τι ουσιαστικό σκοπεύεις να κάνεις ώστε να χτυπήσεις το πρόβλημα στη ρίζα;

ΥΓ.Φασουλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι που λέει και ο λαός μας...

(κοίτα γενικά έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά αυτό που κάνεις είναι αποποίηση ευθυνών.ΌΛΟΙ έχουμε ευθύνη.ΟΛΟΙ πρέπει να ενδιαφερθούμε για να αλλάξει κάτι.Με το να κατηγορείς τους μεγαλοκαρχαρίες απλά δεν αλλάζεις τίποτα.)

"Ν' αγαπάς την ευθύνη.
Να λες:Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Από την μια μεριά ο Μάγκας έχει Δίκιο. Οι μεγάλες δυνάμεις είναι αυτές που ευθύνονται (περισσότερο) για την καταστροφή. Απο την άλλη, μάγκα, τα παιδιά έχουν και αυτά δίκιο. Πρέπει όλοι μας να βοηθήσουμε στην αποφυγή της καταστροφής του περιβάλλοντος.

Συγνωμη αλλα πιστυεω οτι λεω ξεκαθαρα τι πιστευω οτι πρεπει να γινει για να αλλαξει ο ρους αυτης της καταστασης.. Το να εχεις αυταπατες ειναι κακο πραγμα.. Και εγω δεν εχω αυταπατες οτι με το να κλεινω την λαμπα θα σωσω τον πλανητη...
Δεν εχω και την ψευδεστηση οτι σωζω τον πλανητη ετσι.. Αλλου εγκειται το προβλημα φιλε μου και πανω απο ολα ειναι στο χερι μας να το αλλαξουμε..
Δεν δηλωνω απαθεις αλλα στοχευω εκει που πρεπει..
Και πιστευω πως ολα αυτα περι συλλογικοτητας ειναι βουτηρο στο ψωμι τους..

Η μηπως να παω και στην Greenpeace να το παιξω οικολογος..?
Τι νομιζεται δλδ οτι ειναι η Greenpeace? Ενας κρατικος φορεας που χρηματοδοτειται απο τις ποιο Βρωμιλες Επειχηρησεις για να πραπλανησει τον κοσμο.. Δεν βλεπω παντου συνομοσιες αλλα ετσι ειναι τα πραγματα καλως η κακως.. Αν η Greenpeace οντως παλευε για την σωτηρια του πλανητη δεν θα πηγαινε να κυνηγαει τις φαλαινες αλλα θα πηγαινε στο εργοστασιο της Shell..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εσύ τι ουσιαστικό σκοπεύεις να κάνεις ώστε να χτυπήσεις το πρόβλημα στη ρίζα;

Απάντησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.

Δεν μου αρεσει να επαναλαμβανω κατι το οποιο προειπα...
Απλως θα σας πως οτι κατ'με το προβλημα ειναι πολιτικο.. Η πολιτικη ειναι αυτη που διαμορφωνει την κοινωνια μας και στην τελικη και τους νομους που την διεπουν.. Αν ενας υποστιριζει τους επειχηρηματιες λογικο ειναι να τους επιτρεπει να κανουν οτι κανουν και οχι μονο στο περιβαλλον..
Δεν μπορω να σας πω τι να κανετε και ουτε ειναι και λογικο..
Αυτο ψαξτε το μονοι σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεγονος 1 (2002): Γνωστη πετρεαλαικη εταιρια βαζει φωτια στα πετρελαια της (αφου πρωτα ειχαν τελειωσει ολα τα αποθεματα) για να παρει την αποζημιωση απο ασφαλιστηκη υψους καμποσων δυσεκατομμυριων προκαλοντας την μεγαλυτερη οικολογικη καταστροφη των τελευταιων δεκαετιων..
Γεγονος 2 : Να το παμε και στα ελληνικα? Η ΔΕΗ εδω και 50 χρονια καει λυγνιτη για να παραγει το 60-70% της παραγωγης του συνολικου ρευματος και 5-10% απο ανεωσιμες.. Συμφωνα με μελετες η Ελλαδα μπορει να παραγει το 70-80% της συνολικης ενεργειας απο ΑΠΕ. Γιατι δεν γινετε αυτο? Γιατι πολυ απλα χρειαζεται αρκετα λεφτα για να γινει και φυσικα η πρωτη μας μεριμνα ειναι να αγορασουμε λεφτα δαπανοντας σημαντικο μερος του ΑΕΠ για οπλα, αεροπλανα απο τους αμερικανους.. Τι εκανε αντ' αυτου η κυβερνηση? Ιδιωτικοιποιησε την ΔΕΗ και περιορισε ακομα περισσοτερο τις ελπιδες για τις ΑΠΕ εφοσον ο ιδιωτης δεν εχει σκοπο σε καμια περιπτωση να χαλασει λεφτα για κατι που το κρατος δεν τον αναγκαζει..
Γεγονος 3: Η ανακαλυψη των αυτοκινητων υδρογονου εχει γινει εφικτη εδω και χρονια ενω δεν κυκλοφορει στην αγορα εδω και χρονια.. Το γιατι πιστευω οτι ειναι προφανες...


Μετα απο αυτα τα ολιγα (γιατι ολιγα ειναι) εσυ μου λες να πεταω το τηγανολαδο και να κλεινω την λαμπα οταν παω για κατουριμα... Δεν δηλωνω απαθης και αμετοχος σε ολο αυτο απλα καταγραφοντας την πραγματικοτητα και καταλαβαινεις τι πραγματικα και ποιος πραγματικα φταει.. Και οχι δεν φταιω ουτε εγω ουτε εσυ που εχουν γινει ετσι τα πραγματα..

Τι προτεινω εγω και καθε ανθρωπος με μια σταλα κριση?

Απλα να χτυπας το προβλημα στην ριζα του και οχι τα φυλα.. Αν χτυπας τα φυλα απο ενα δεντρο δεν πεφτει αλλα αν χτυπησεις την ριζα του τοτε καταρεει.. Η γενεσιουργος αιτια ολων αυτων ειναι το καπιταλιστικο συστημα στο οποιο ζουμε και ο απεριοριστος ανταγωνισμος για το κερδος.. Αλλαξε μυαλο και συνειδηση και ασε την λαμπα..
Ξερω... Τωρα που να αλλαζεις κυβερνησεις κτλ κτλ.. Μια χαρα ειμαστε με τον Κωστακη (και μπορει να τρωμε και εμεις λιγο).. (Αλλα νταξει καμια φορα για την μεγαλη αλλαγη μπορει να ψηφισουμε και τον Γιωργακη..)

Αλλα μετα μην μου λες οτι εχεις και την συνειδηση σου καθαρη γιατι απλα πεταξες το τηγανολαδο (γιατι αυτο μου λες).. Οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον γελοιο..

Και κατι ακομα.. Υποστιριζοντας την αποψη της συλογικοτητας και οτι αν κανουμε κατι ολοι μαζι, και οτι αν κλεισουμε τα φωτα ολοι μαζι για μια ωρα, και αν παμε και με το λεωφορειο αντι για το αυτοκινητο κτλ κτλ απλα βαζεις βουτυρο στο ψωμι τους.. Αυτοι μας εχουν περασει αυτη την "ιδεα" και απλα αυτο που κανεις ειναι να μεταφερεις τις ευθυνες στους ΑΠΛΟΥΣ πολιτες.. Οι πολιτες δεν φταινε στο οτι μολυνουν το περιβαλλον αλλα στο οτι εχουν γινει προβατα και τους παμε και τους φερουν..

Και να σου πω και κατι τελευταιο.. Παρατηρησα οτι στο Live Earth ηταν χορηγοι οι πιο βρωμιλες Επειχηρησεις του πλανητη μας.. Δεν ξερω αν σου λεει κατι εσενα εμενα παντως μου λεει πολλα..

Νταξει δεν εχω κανενα παραπονο... Πετατε τα σκουπιδια, πετατε και το τηγανολαδο και εχετε μια χαρα καθαρη συνηδηση.. Αν αυτη ειναι για σας η καθαρη συνηδηση τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.. Αλλα βλεπεις ειναι πολυ πιο ευκολο να αλλαξεις μια λαμπα παρα να αλλαξεις μια χωρα.. Την ευκολη λυση επιλεγουμε οπως παντα...

ΥΓ. Με τις πορδες δεν βαφονται τα αυγα..(ξανα)

Αιτία της κατάστασης δεν είναι το σύστημα.Αιτία είναι οι άνθρωποι.Αυτοί που λες ότι κάνουν αυτά τα γεονότα(1,2,3) στην δική σου ηλικία είχα τις ίδιες απόψεις με σένα.Επομένως όταν μεγάλωσαν και απέκτησαν εξουσία συνέχιζαν την καραμελίτσα τους ''ωχ μωρέ κι αν κάψω λιγνίτη τι θα γίνει!'' ,''κι αν πέσει πετρέλαιο στο νερό ποιος χέστηκε''/.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.Άμα αλλάξεις την λάμπα μια φορά.Αν ανακυκλώσεις η περιβαλλοντική σου συνείδηση θα ενταθεί.Αν κάθεσαι και λες φταίει η γάτα μου που κατούρησε το δέντρο τότε άντε γεια.
Και θα το επαναλάβω δεν φταίει αν στην εξουσία είναι το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ αλλά οι άνθρωποι ως άνθρωποι και όχι ως βουλευτές.

Το ότι κλείσαμε μια ώρα τα φώτα εμένα το μόνο που μου λέει είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι σε αυτό το πλανήτη που έχουν περιβαλλοντική συνείδηση.Λίγοι μεν αλλά υπάρχουν.Και θα πρέπει να τονίσουμε για μία φορά ακόμα ότι εγίνε η διαολεμένη μία ώρα ήταν συμβολική.

Και ποια είναι η καθαρή συνείδηση?Να κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια να επιρρίπτω ευθύνες στον καθένα που νοιάζεται και στο σύστημα?
Να αλλάξω μια χώρα?Ωραία λοιπόν επειδή είσια πολίτης της χώρας,είσαι μέρος της χώρας μάθε δυό τρία πραγματάκια και συμβουλές που έχουν γραφτεί παραπάνω και εφάρμοσέ τα.Θα την αλλάξω την χώρα,όχι εγώ και άλλοι, αν καταφέρουμε να περάσουμε στο μυαλό αναίσθητων και εξυπνάκιδων πως αυτό που κάνουμε δεν πάει χαμένο.

Φταίνε ΌΛΟΙ.Όχι ,γιατί άμα αγωνίζεσαι για το περιβάλλον πες το μου. Εσύ δηλαδή μάχεσαι ή ακολουθείς το μεγαλύτερο ποσοστών των πολιτών που είναι έξω απ'όλα;
Άμα είχαμε όλοι τις ίδιες σκέψεις με εσένα τότε θα είμασταν ακόμα χειρότερα.

Γι'αυτό βάλτο καλά στο μυαλό σου ότι σε αυτή τη περίπτωση είσαι ο λάθος πολίτης.Δεν νοιάζεσαι.Δεν συμμετέχεις.Ρίχνεις ευθύνες.Είσαι ένας μελλόντικος μεγαλοκαρχαρίας που θα μολύνει τα ποτάμια και τις θάλλασες.

Σε ότι είπες έχεις τελείως άδικο.
Η χώρα δεν αλλάζει άμα στην κυβέρνηση ανεβεί άλλο κόμμα.Η χωρα θα αλλάξει αν αλλάξουν μυαλό όσοι τηρούν παθητική στάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Αιτία της κατάστασης δεν είναι το σύστημα.Αιτία είναι οι άνθρωποι.Αυτοί που λες ότι κάνουν αυτά τα γεονότα(1,2,3) στην δική σου ηλικία είχα τις ίδιες απόψεις με σένα.Επομένως όταν μεγάλωσαν και απέκτησαν εξουσία συνέχιζαν την καραμελίτσα τους ''ωχ μωρέ κι αν κάψω λιγνίτη τι θα γίνει!'' ,''κι αν πέσει πετρέλαιο στο νερό ποιος χέστηκε''/.

[...]

Καταχρην περα απο τις αψημαχιες θελω να σου πω, οτι συζητηση κανουμε και δεν εχουμε και τιποτα να χωρισουμε ουτε να μαλωνουμε αρα μην "με βριζεις" δεν υπαρχει λογος να χαλαμε τις καρδιες μας:D

Επισης συμφωνω απολυτα στο οτι οσοι περνουν εξουσια περνουν τα μυαλα τους αερα και καταπιανονται με την εξουσια.. Αν και για μενα αυτο ειναι καθαρα θεμα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ και πιστεψε δεν νομιζω οτι κανενας απο τους κυβερνοντες εχει αξιοπρεπεια γιατι πολυ απλα αν ειχαν αξιοπρεπεια δεν θα ηταν εκει που ειναι..

Απλα απαντησε μου σε καποιες ερωτησεις γιατι δεν νομιζω οτι τεκμηριωνεις τιποτα, απλα λες οτι νομιζεις..

εσυ:Αιτία της κατάστασης δεν είναι το σύστημα
Που ακριβως δεν ευθυνεται το συστημα? Και οταν λες εσυ συστημα τι εννοεις? Γιατι οταν λεω εγω συστημα εννοω τον καπιταλισμο..

εσυ:Η χώρα δεν αλλάζει άμα στην κυβέρνηση ανεβεί άλλο κόμμα.
Τοτε για ποιον λογο κανουμε εκλογες καθε 4 χρονια?

Εσύ δηλαδή μάχεσαι ή ακολουθείς το μεγαλύτερο ποσοστών των πολιτών που είναι έξω απ'όλα;
εσυ δηλαδη που κλεινεις το φως εισαι "in"?

Γι'αυτό βάλτο καλά στο μυαλό σου ότι σε αυτή τη περίπτωση είσαι ο λάθος πολίτης.Δεν νοιάζεσαι.Δεν συμμετέχεις.Ρίχνεις ευθύνες
αν δεν νοιαζομουν δεν θα εριχνα ευθυνες.. Και δεν τις ριχνω ακριβως αλλα κανω τον απολογισμο.

Τεσπα εγω θελω να σου πω και κατι αλλο.. Επειδη εσυ το πας κομματικα ενω εγω πολιτικα υπαρχει μια διαφορα.. Το οτι ειναι εκφραστες αυτης της πολιτικης η ΝΔ κ ΠΑΣΟΚ δεν αλλαζει κατι.. Δεν μιλαω συγκεκριμενα για κομματα ουτε θελω να μπω σε αυτο τον φαυλο κυκλο γιατι ολοι πολυ ιδιοι ειναι σε οποιον χωρο και αν ανηκουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που ακριβως δεν ευθυνεται το συστημα? Και οταν λες εσυ συστημα τι εννοεις? Γιατι οταν λεω εγω συστημα εννοω τον καπιταλισμο..
Πώς ευθύνεται το σύστημα?
Οι άνθρωποι ως άνθρωποι ευθύνονται.Χωρίς καμία ιδιότητα.

εσυ:Η χώρα δεν αλλάζει άμα στην κυβέρνηση ανεβεί άλλο κόμμα.
Τοτε για ποιον λογο κανουμε εκλογες καθε 4 χρονια?
Αναφέρομαι στο θέμα του περιβάλλοντας και ως χώρα δεν εννούσα το ασφαλιστικό,την παιδεία και τις συντάξεις αλλά τους πολίτες και την αντιμετώπιση του περιβάλλοντος από αυτούς.

εσυ.Πρόβατο είσαι και ακολουθείς το μεγαλύτερο ποσοστών των πολιτών που είναι έξω απ'όλα.
εσυ δηλαδη που κλεινεις το φως εισαι "in"?
Αν εννοείς 'προχώ' 'οχι δεν είμαι.
Αν εννοείς ότι συμμετέχω,ναι συμμετέχω

Γι'αυτό βάλτο καλά στο μυαλό σου ότι σε αυτή τη περίπτωση είσαι ο λάθος πολίτης.Δεν νοιάζεσαι.Δεν συμμετέχεις.Ρίχνεις ευθύνες
αν δεν νοιαζομουν δεν θα εριχνα ευθυνες.. Και δεν τις ριχνω ακριβως αλλα κανω τον απολογισμο.
Οι ευθύνες είναι λόγια.Οι πράξεις φέρνουν αποτέλεσμα.Με το να κατηγορείς κάποιον δεν βγάζει πουθενά.

Τεσπα εγω θελω να σου πω και κατι αλλο.. Επειδη εσυ το πας κομματικα ενω εγω πολιτικα υπαρχει μια διαφορα.. Το οτι ειναι εκφραστες αυτης της πολιτικης η ΝΔ κ ΠΑΣΟΚ δεν αλλαζει κατι.. Δεν μιλαω συγκεκριμενα για κομματα ουτε θελω να μπω σε αυτο τον φαυλο κυκλο γιατι ολοι πολυ ιδιοι ειναι σε οποιον χωρο και αν ανηκουν..

Αν νομίζεις ότι πηγε κομματικά τότε καταλάθος θα πήγε,γιατί άλλη όρεξη δεν είχα.
Και πολιτικά να το πήρες πάλι το ίδιο μου κάνει.Και οικονομικά.Και κοινωνικά.

Δεν με ενδιαφέρουν οι κατηγοριοποιήσεις των ανθρώπων και των καταστάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Πώς ευθύνεται το σύστημα?
Οι άνθρωποι ως άνθρωποι ευθύνονται.Χωρίς καμία ιδιότητα.

Θα σου πω κατι πολυ απλο και κατανοητο.. Αν αντι για τον εθελοντισμο (γιατι περι εθελοντισμου προκειται αυτο που συζητας) υπηρχαν νομοι που απαγορευαν την οποιαδηποτε καταστροφη του περιβαλλοντος απο τον οποιδηποτε τοτε ακομα και οι μεγαλοκαρχαριες (μ'αρεσει αυτη η λεξη:P) δεν θα μπορουσαν να μολυνουν το περιβαλλον.. (Λογικο μου ακουγεται)

Τωρα γιατι δεν γινεται αυτο? Γιατι αν εγω εχω 15 εργοστασια και πρεπει να βαλω 15 φιλτρα θα σκεφτω πολυ λογικα και θα πω.. Γιατι δεν δινω τα μισα απο οσα θα χαλαγα για να τα φτιαξω σε ενα κομμα για την προεκλογικη του εκστρατια για να περναει νομους οπου δεν θα με εμποδιζουν?

Και για να σε κατατοπισω και περι καπιταλισμου και να απαντησω στο ερωτημα σου. Ο καπιταλισμος ειναι αυτος που επιτρεπει την ασυδοτη αγορα και τους μεγαλους επειχηρηματιες.. Αν υπηρχε αναλογια σε ολο αυτο λογικο ειναι και να μην υπηρχαν οι "εχοντες πολλα".

Η σκεψη μου ειναι πολυ απλη... Τωρα αν εσυ αρεσκεσαι στο να περιμενεις απο τον mangka και καθε mangka να γινει οικολογος εχοντας αυτη την αυταπατη ενω στην μεση μπενει το κερδος τοτε μαλλον δεν εχεις και πολλες ελπιδες.. Ενω αντιθετα αν του επεβαλες να το κανει λογικο ειναι να ειχες μεγαλυτερες πιθανοτητες να το πετυχεις.. Αλλα αν ο μανγκας ειχε 15 εργοστασια και μπορει και πουλαει πραγματικα τα παντα και να εχει τεραστεια εξουσια τοτε μαλλον δεν εχεις πολλες πιθανοτητες..

Πες μου απλα που με βρισκεις παραλογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσπαθώ απλά να σου πω ότι δεν φταίει το σύστημα ως σύστημα αλλά οι άνθρωποι ως υπάρξεις,πώς να στο πω!
Είτε το σύστημα είναι καπιταλιστικό είτε δεν είναι οι αντιλήψεις των ανθρώπων στο θέμα του περιβάλλοντος μπορεί να μην αλλάξουν ποτέ.
Μιλάς για νόμους?Ποιος τους θεσπίζει τους νόμους?Οι άνθρωποι.Γιατί δεν δημιουργούν νόμους?Γιατί δεν έχουν συνείδηση.Και το ότι υποκλίνονται στο χρήμα δεν φταίει το σύστημα φταίει ο άνθρωπος.Αλλιώς θα κάναμε όλοι τα ίδια.
Το θέμα είναι ο χαρακτήρας που πρέπει να αλλάξει του ανθρώπου,όχι η κυβέρνηση.
Η ρίζα του προβλήματος όπως λες είναι ο χαρακτήρας.
Εαν από μικρός αποκτήσεις οικολογική συνείδηση οι πιθανότητες να συνεχίσεις τον αγώνα και σε μεγαλύτερη ηλικία είναι πολύ μεγαλύτερες.
Όσα μου λες για μεγαλοκαρχαρίες,σύστημα κτλ εγώ τα ακούω βερεσέ.
Θες να κάνεις κάτι για το περιβάλλον και δεν σ'αρέσει η ανακύκλωση?
Ε ωραία προσπάθησε να αλλάξεις το μυαλό άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Θα σου πω κατι πολυ απλο και κατανοητο.. Αν αντι για τον εθελοντισμο (γιατι περι εθελοντισμου προκειται αυτο που συζητας) υπηρχαν νομοι που απαγορευαν την οποιαδηποτε καταστροφη του περιβαλλοντος απο τον οποιδηποτε τοτε ακομα και οι μεγαλοκαρχαριες (μ'αρεσει αυτη η λεξη:P) δεν θα μπορουσαν να μολυνουν το περιβαλλον.. (Λογικο μου ακουγεται)

Αυτό, είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει... Ο τρόπος που έχουμε μάθει όλοι να ζούμε, προϋποθέτει την κατανάλωση πολλών αγαθών για την παραγωγή των οποίων χρειάζεται η η λειτουργία των εργοστασίων, με όλες τις συνέπειες που συνεπάγεται αυτή. Ακόμα κι αν τηρούν όλες τις προϋποθέσεις που ορίζονται είναι αδύνατο να υπάρξει μηδαμινή καταστροφή.

--

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν στο topic. Πάντως πιστεύω ότι η εποχή μας, θα έπρεπε να ήταν η εποχή της δράσης και όχι της ενημέρωσης. Για παράδειγμα, το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων έχει τη νοοτροπία του "όσο μπορώ να πληρώσω, καταναλώνω" ή "τι τη θέλουμε τώρα αυτή την αναλύκλωση, καλά δε ζουσαμε τόσα χρόνια..." κ.α.

Φυσικά πρέπει να συμμετέχουμε σε κάθε κίνηση για την προστασία του περιβάλλοντος, είτε αυτό σημαίνει εξοικονόμηση ενέργειας, ανακύκλωση, να αποφεύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, αντικατάσταση των ηλεκτρικών συσκευών και των λαμπτήρων με αυτές εξοικονόμησης ενέργειας αλλά είναι πολύ σημαντικότερη η έμπρακτη συμμετοχή στις Μ.Κ.Ο. για την προστασία του περιβάλλοντος. Για παράγειγμα, την αποτροπή της λειτουργίας μιας παραπάνω βιομηχανικής μονάδας σε μια ήδη μολυσμένη περιοχή ή το σταμάτημα του περιβαλλοντικού εγκλήματος που γίνεται στον ποταμό Ασωπό. (Εκεί εξαιτίας της ρίψης των βιομηχανικών λυμάτων στον ποταμό, όσες πόλεις χρησιμοποιούν αυτό το νερό, τρέχει νερό στις βρύσες τους με περιεκτικότητα πάνω από το όριο εξασθενούς χρωμίου, μιας καρκινογόνου ουσίας με αποτέλεσμα το νερό να είναι ακατάλληλο σχεδόν για κάθε χρήση. Όμως απο αυτό έχουμε επηρεαστεί και όλοι εμείς που τρώμε προϊόντα της περιοχής που παράγονται ή ποτίζονται με αυτό το νερό).

Γενικά στην εποχή μας επιβάλεται η συμμετοχή όλων των πολιτών με οποιονδήποτε τρόπο στην προστασία του περιβάλλοντος. Ουσιστικά δεν κοστίζει κάτι σε κάποιον αν απο αύριο αφήνει τη βρύση του ενώ κάνει μπάνιο ή βουρτσίζει τα δόντια του λιγότερο ανοιχτή, δεν αφήνει ανοιχτό το φως άσκοπα, ή βάλει έναν 2ο κάδο απορριμάτων για τα ανακυκλώσιμα υλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Αυτό, είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει... Ο τρόπος που έχουμε μάθει όλοι να ζούμε, προϋποθέτει την κατανάλωση πολλών αγαθών για την παραγωγή των οποίων χρειάζεται η η λειτουργία των εργοστασίων, με όλες τις συνέπειες που συνεπάγεται αυτή. Ακόμα κι αν τηρούν όλες τις προϋποθέσεις που ορίζονται είναι αδύνατο να υπάρξει μηδαμινή καταστροφή.

--

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν στο topic. Πάντως πιστεύω ότι η εποχή μας, θα έπρεπε να ήταν η εποχή της δράσης και όχι της ενημέρωσης. Για παράδειγμα, το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων έχει τη νοοτροπία του "όσο μπορώ να πληρώσω, καταναλώνω" ή "τι τη θέλουμε τώρα αυτή την αναλύκλωση, καλά δε ζουσαμε τόσα χρόνια..." κ.α.

Φυσικά πρέπει να συμμετέχουμε σε κάθε κίνηση για την προστασία του περιβάλλοντος, είτε αυτό σημαίνει εξοικονόμηση ενέργειας, ανακύκλωση, να αποφεύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, αντικατάσταση των ηλεκτρικών συσκευών και των λαμπτήρων με αυτές εξοικονόμησης ενέργειας αλλά είναι πολύ σημαντικότερη η έμπρακτη συμμετοχή στις Μ.Κ.Ο. για την προστασία του περιβάλλοντος. Για παράγειγμα, την αποτροπή της λειτουργίας μιας παραπάνω βιομηχανικής μονάδας σε μια ήδη μολυσμένη περιοχή ή το σταμάτημα του περιβαλλοντικού εγκλήματος που γίνεται στον ποταμό Ασωπό. (Εκεί εξαιτίας της ρίψης των βιομηχανικών λυμάτων στον ποταμό, όσες πόλεις χρησιμοποιούν αυτό το νερό, τρέχει νερό στις βρύσες τους με περιεκτικότητα πάνω από το όριο εξασθενούς χρωμίου, μιας καρκινογόνου ουσίας με αποτέλεσμα το νερό να είναι ακατάλληλο σχεδόν για κάθε χρήση. Όμως απο αυτό έχουμε επηρεαστεί και όλοι εμείς που τρώμε προϊόντα της περιοχής που παράγονται ή ποτίζονται με αυτό το νερό).

Γενικά στην εποχή μας επιβάλεται η συμμετοχή όλων των πολιτών με οποιονδήποτε τρόπο στην προστασία του περιβάλλοντος. Ουσιστικά δεν κοστίζει κάτι σε κάποιον αν απο αύριο αφήνει τη βρύση του ενώ κάνει μπάνιο ή βουρτσίζει τα δόντια του λιγότερο ανοιχτή, δεν αφήνει ανοιχτό το φως άσκοπα, ή βάλει έναν 2ο κάδο απορριμάτων για τα ανακυκλώσιμα υλικά...

Αμα αλλαξεις πολιτικη τοτε ολα αλλαζουν πολυ απλα και κατανοητα... Γιατι αν αλλαξουμε πολιτικη συνειδηση τοτε θα αλλαξουμε και γενικη συνειδηση.. Καπιταλισμος και περιβαλλον δεν πανε μαζι..
(παροιμια: Δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη δεν χορανε)
επελεξε τι απο τα 2 θες.. (εγω γουσταρω καπιταλισμο παντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Αμα αλλαξεις πολιτικη τοτε ολα αλλαζουν πολυ απλα και κατανοητα... Γιατι αν αλλαξουμε πολιτικη συνειδηση τοτε θα αλλαξουμε και γενικη συνειδηση.. Καπιταλισμος και περιβαλλον δεν πανε μαζι..
(παροιμια: Δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη δεν χορανε)
επελεξε τι απο τα 2 θες.. (εγω γουσταρω καπιταλισμο παντως)
Το μόνο που κάνεις είναι να πας κόντρα στους άλλους και δεν προτείνεις τρόπους για να σωθεί το περιβάλλον.Απ' ότι φαίνεται δε σε ενδιαφέρει το θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Το μόνο που κάνεις είναι να πας κόντρα στους άλλους και δεν προτείνεις τρόπους για να σωθεί το περιβάλλον.Απ' ότι φαίνεται δε σε ενδιαφέρει το θέμα....

Γατα εισαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Το μόνο που κάνεις είναι να πας κόντρα στους άλλους και δεν προτείνεις τρόπους για να σωθεί το περιβάλλον.Απ' ότι φαίνεται δε σε ενδιαφέρει το θέμα....

οταν λες οτι δεν προτεινω τροπους? (μα καλα τα ιδια δεν διαβαζουμε?)
Ωραια λοιπον για 68η φορα θα σου οτι ο τροπος για να σωθει το περιβαλλον ειναι να αλλαξουμε το πολιτικο συστημα και να καταπολεμησουμε το καπιταλιστικο τερας (Μαρξ?:hmm:).. Ανεφικτο? δεν με πειραζει τοτε ας συμβιβαστειτε με το να κλεινετε την λαμπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
οταν λες οτι δεν προτεινω τροπους? (μα καλα τα ιδια δεν διαβαζουμε?)
Ωραια λοιπον για 68η φορα θα σου οτι ο τροπος για να σωθει το περιβαλλον ειναι να αλλαξουμε το πολιτικο συστημα και να καταπολεμησουμε το καπιταλιστικο τερας (Μαρξ?:hmm:).. Ανεφικτο? δεν με πειραζει τοτε ας συμβιβαστειτε με το να κλεινετε την λαμπα..
Αυτά που προτείνεις είναι δύκολο να επιτευχθούν.Και καλά οκ με αυτούς τους τρόπους πιστεύεις ότι θα λυθεί το πρόβλημα.Τι κάνεις όμως γι'αυτό?Πώς βοηθάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top