Προετοιμασία για Proficiency

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
και γιατί οχι απο το glossary ? υπαρχουν καποιες λεξεις που μοιαζουν μεταξυ τους ειτε στο νοημα ειτε στον τροπο γραφης ,αυτες πως θα τις μαθεις αν δεν δεις και ελληνικη μεταφραση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Ταινίες.
Χωρίς υπότιτλους και βλακείες (στην αρχή ας έχεις τους αγγλικούς)
Εμένα αυτό με έσωσε πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
και γιατί οχι απο το glossary ? υπαρχουν καποιες λεξεις που μοιαζουν μεταξυ τους ειτε στο νοημα ειτε στον τροπο γραφης ,αυτες πως θα τις μαθεις αν δεν δεις και ελληνικη μεταφραση ;

Γιατί από το glossary αποστηθίζεις, με αποστήθιση ξεχνάς εύκολα + ότι δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς πολλές φορές τις λέξεις. Πολλές φορές επίσης τα glossaries δίνουν την σημασία της λέξης έτσι όπως χρησιμοποιείται στο κείμενο (π.χ η λέξη deploy, ένα glossary θα την είχε "χρησιμοποιώ" στην πραγματικότητα είναι use the computer BUT NOT deploy the computer

Δώσε μου μερικά παραδείγματα από λέξεις που λες. Και επαναλαμβάνω collocations, synonyms + examples

dispel ----------> doubts (= ward off)
------------------> fear (ex. comedies dispel fear)
------------------> a myth (= bust)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
οτι και να γινει μην τα παρατησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δε μου λες εσυ καποια παλουκια τυπου upstream,balance,cpe use of english 1 πως θα μαθεις το λεξιλογιο χωρις glossary; στα αγγλικα ; με 2 -3 γραμμες επεξηγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
δε μου λες εσυ καποια παλουκια τυπου upstream,balance,cpe use of english 1 πως θα μαθεις το λεξιλογιο χωρις glossary; στα αγγλικα ; με 2 -3 γραμμες επεξηγηση;

Το upstream το κάνω στο σχολείο ;) έτσι μαθαίνω το λεξιλόγιο, ναι θέλει διάβασμα..
Επίσης στο φροντιστήριο καθε practice test του ecpe είχε πάω από 50 άγνωστες, όλες τις μάθαινα με τον ίδιο τρόπο. Τον Ιανουάριο είχα μάθει να συνώνυμα του lazy, τώρα αν μου πεις ξανά την λέξη lazy θα σου πω αμέσως "lazy, slothful, sluggish, indolent"

Και ένα ακόμα λάθος των λεξικων: τις λέξεις hate,despise,abhor,loathe,detest θα τις βρεις όλες να σημαίνουν "μισώ"
στην πραγματικότητα ισχυει: detest < despise < abhor < loathe
Και υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο emigrate, migrate, immigrate ενώ στα λεξικά όλα θα τα βρεις "μεταναστεύω,αποδημώ" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Το θεωρώ αδύνατο να κάτσεις να μάθεις όλες τις λέξεις και τα συνώνυμα κτλ κτλ
Εγώ όταν έδινα το ECPE , είχα ένα βιβλίο με λέξεις και διάβαζα απο εκεί .. παπαγαλία 30-40 λέξεις την φορά και κάθε σκ όλες τις λέξεις επανάληψη απο την αρχή ...
Όταν πήγα να δώσω είχα γνώση μιας τεράστιας ποικιλίας λέξεων και σκεφτόμουνα πως αν πεσουν αυτες που ξερω καλώς :P
Τελικά ναι μεν δεν ήξερα 4/4 λέξεις σε κάθε ερώτημα όμως ηξερα τουλάχιστον τις 2 , στα κείμενα δεν είχα καμία δυσκολία και τελικά το πέρασα και με πολύ καλό βαθμό.
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι ίσως και να μην θέλει τόση λεπτομέρεια της λεπτομέρειας!!(Μπορεί να κάνω και λάθος απλά κρίνω με βάση την εμπειρία μου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
αλλο glossary αλλο λεξικο. Στο glossary εξηγει τη διαφορα μεταξυ τους .Ποιο upstream κανεις c1 ή c2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ε καλα 10 πτυχια υπαρχουν και σεις κολατε με το ecpe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esta

Νεοφερμένος

Η Esta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά γειά σας! Eίμαι καινούρια στο forum.
Θέλω να πάρω το proficiency για να πάρω μέρος σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.
Ξέρει κάποιος για το ΤΙΕ? Είναι δύσκολο?
Η εξέταση δεν έχει listening?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το θεωρώ αδύνατο να κάτσεις να μάθεις όλες τις λέξεις και τα συνώνυμα κτλ κτλ
Εγώ όταν έδινα το ECPE , είχα ένα βιβλίο με λέξεις και διάβαζα απο εκεί .. παπαγαλία 30-40 λέξεις την φορά και κάθε σκ όλες τις λέξεις επανάληψη απο την αρχή ...
Όταν πήγα να δώσω είχα γνώση μιας τεράστιας ποικιλίας λέξεων και σκεφτόμουνα πως αν πεσουν αυτες που ξερω καλώς :P
Τελικά ναι μεν δεν ήξερα 4/4 λέξεις σε κάθε ερώτημα όμως ηξερα τουλάχιστον τις 2 , στα κείμενα δεν είχα καμία δυσκολία και τελικά το πέρασα και με πολύ καλό βαθμό.
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι ίσως και να μην θέλει τόση λεπτομέρεια της λεπτομέρειας!!(Μπορεί να κάνω και λάθος απλά κρίνω με βάση την εμπειρία μου!)

Studying medicine requires a thorough study of the available ______.
a. literature
b. report
c. journalism
d. documentaries


"Alessandro Volta first _____ batteries.
a. discovered
b. invented
c. came up
d. uncovered"

"The immense skyscrapers were ______ under the sun.
a. glimmering
b. glinting
c. glistening
d. beaming"


Tα παραπάνω είναι τρανταχτά παραδείγματα του μπερδέματος τα glossaries μπορούν να προκαλέσουν.
Αν θες να μάθεις πραγματικά αγγλικά τότε είσαι αναγκασμένος να ξέρεις τις λέξεις από τις ρίζες τους.

αλλο glossary αλλο λεξικο. Στο glossary εξηγει τη διαφορα μεταξυ τους .Ποιο upstream κανεις c1 ή c2;

το ίδιο πράγμα είναι σχετικά, τα λεξικά είναι πολλές φορές καλύτερα διότι δίνουν πολλές σημασίες μιας λέξεις.
το c1

ε καλα 10 πτυχια υπαρχουν και σεις κολατε με το ecpe

είναι αυτό με το περισσότερο λεξιλόγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Studying medicine requires a thorough study of the available ______.
a. literature
b. report
c. journalism
d. documentaries


"Alessandro Volta first _____ batteries.
a. discovered
b. invented
c. came up
d. uncovered"

"The immense skyscrapers were ______ under the sun.
a. glimmering
b. glinting
c. glistening
d. beaming"


Tα παραπάνω είναι τρανταχτά παραδείγματα του μπερδέματος τα glossaries μπορούν να προκαλέσουν.
Αν θες να μάθεις πραγματικά αγγλικά τότε είσαι αναγκασμένος να ξέρεις τις λέξεις από τις ρίζες τους.
Sorry κιόλας, αλλά τα παραπάνω είναι γελοία για εμένα, που δεν "το 'χω" με το λεξιλόγιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δεν ειναι καθολου το ιδιο πραγμα .Το λεξικο εχει την γενικη μεταφραση και αν ειναι αγγλοαγγλικο θα εχει και αλλες σημασιες ενω το γλωσσαρι εχει ακριβως τη σημασια που εχει στο παραδειγμα .Γιαυτο το λογο υπαρχει το γλωσσαρι εκτος αν μπορεις να θυμασαι 3 σειρες επεξηγηση .Το μονο που μαθαινεις αγγλικα ειναι collocation,synonym,oposite.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Sorry κιόλας, αλλά τα παραπάνω είναι γελοία για εμένα, που δεν "το 'χω" με το λεξιλόγιο:P

Το ξέρω ότι είναι εύκολα, το πόσο λάθος είναι τα γλωσσάρια θέλω να τονίσω. Η πρώτη απάντηση είναι literature - βιβλιογραφία, ένας που διαβάζει από γλωσσάρι το documentaries θα το μπέρδευε άνετα με το documents και θα το επέλεγε (κυρίως διότι σπάνια θα βρεις σε γλωσσάρι το literature να σημαίνει βιβλιογραφία). Η 2η απάντηση είναι το invented, (invent sth new that doesn't exist but discover sth that already exists) στα γλωσσάρια και τα 2 "ανακαλύπτω" θα τα είχε. Η 3η απάντηση είναι το glistening, όλα σημαίνουν φέγγω αλλά το καθένα με διαφορετικό τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είναι εύκολα, το πόσο λάθος είναι τα γλωσσάρια θέλω να τονίσω. Η πρώτη απάντηση είναι literature - βιβλιογραφία, ένας που διαβάζει από γλωσσάρι το documentaries θα το μπέρδευε άνετα με το documents και θα το επέλεγε (κυρίως διότι σπάνια θα βρεις σε γλωσσάρι το literature να σημαίνει βιβλιογραφία). Η 2η απάντηση είναι το invented, (invent sth new that doesn't exist but discover sth that already exists) στα γλωσσάρια και τα 2 "ανακαλύπτω" θα τα είχε. Η 3η απάντηση είναι το glistening, όλα σημαίνουν φέγγω αλλά το καθένα με διαφορετικό τρόπο
Εγώ για το τρίτο θα θυμόμουν το "Where the tree tops glisten" που είναι κι επίκαιρο:hehe:. Όλα τα υπόλοιπα σημαίνουν γυαλίζω, με την έννοια του "λαμπιρίζω":P

Γενικά, αν μαθαίνεις λέξεις από το λεξικό ή από τις λέξεις του φροντιστηρίου, κάηκες:P Για να μάθεις σωστά λεξιλόγιο, πρέπει να εισχωρήσεις βαθύτερα στη γλώσσα (π.χ. βλέποντας τις βρετανικές σειρές στην ΝΕΤ:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γνωρίζετε μήπως που θα βρω past papers προηγούμενων χρόνων για Proficiency Michigan?Θέλω να δώσω τον Μάιο!Και επίσης θέματα εκθέσεων?Μπορείτε να μου πείτε και για το Proficiency tou Michigan State Uni. που το δίνεις στο Deree?Τι ακριβώς είναι?Είναι εύκολο?Αξίζει?Μετράει?Πιάνει στο εξωτερικό ή είναι μούφα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γνωρίζετε μήπως που θα βρω past papers προηγούμενων χρόνων για Proficiency Michigan?Θέλω να δώσω τον Μάιο!Και επίσης θέματα εκθέσεων?Μπορείτε να μου πείτε και για το Proficiency tou Michigan State Uni. που το δίνεις στο Deree?Τι ακριβώς είναι?Είναι εύκολο?Αξίζει?Μετράει?Πιάνει στο εξωτερικό ή είναι μούφα?

Past Papers του Michigan δεν μπορείς να βρεις διότι δε δημοσιεύουν τα θέματα.Αν θες μπορείς να κάνεις τα test που δίνει η Ελληνοαμερικάνικη και είναι ότι πιο κοντινό δίνουν σε σχέση με τις εξετάσεις.Στο φροντηστήριο δουλεύουν με τα βιβλία με τα practice tests και μέσω αυτών γράφεις και εκθέσεις. Τώρα αν θες συγκεκριμένο βιβλίο για έκθεση αυτό που έκανα εγώ ήταν το Writing Skills for the ECPE από τις εκδόσεις του Γρίβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν πάρω να κάνω τα τεστ από αμερικάνικη ένωση έχει και τις λύσεις για να τσεκάρω αν είναι σωστά αυτά που έκανα?έχει και τα cd για listening?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πιστεύω πως έχω πρόβλημα στο πιο γελοίο σημείο. Τα reading. (ECPE) Το Μαιο δινω. Καμια συμβουλή; Thanks in advance
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αν πάρω να κάνω τα τεστ από αμερικάνικη ένωση έχει και τις λύσεις για να τσεκάρω αν είναι σωστά αυτά που έκανα?έχει και τα cd για listening?
Νομίζω ότι οι λύσεις υπάρχουν στο Teacher's Book το οποίο για να το πάρεις χρειάζεται άδεια διδασκαλίας.(Το τελευταίο τσέκαρέ το διότι δεν ξέρω αν ισχύει)
Πιστεύω πως έχω πρόβλημα στο πιο γελοίο σημείο. Τα reading. (ECPE) Το Μαιο δινω. Καμια συμβουλή; Thanks in advance
Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top