Προετοιμασία για Proficiency

GeorgeTs

Νεοφερμένος

Ο GeorgeTs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
α μαλιστα....δηλαδη χαμενα χρηματα με την εννοια οτι ουτε listening μπορω να κανω αλλα και στο students book απαντησεις δεν θα εχει....αρα η αγοραζω και το teachers η.....δεν ξερω....!!ευχαριστω για την απαντηση...ηξερα οτι μονος μου ειναι δυσκολο αλλα τωρα το εκανα ακομη πιο δυσκολο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
α μαλιστα....δηλαδη χαμενα χρηματα με την εννοια οτι ουτε listening μπορω να κανω αλλα και στο students book απαντησεις δεν θα εχει....αρα η αγοραζω και το teachers η.....δεν ξερω....!!ευχαριστω για την απαντηση...ηξερα οτι μονος μου ειναι δυσκολο αλλα τωρα το εκανα ακομη πιο δυσκολο...!!!
Ίσως μπορείς να ζητήσεις το teacher's book και τα cds από ένα φροντιστήριο της περιοχής για να τα αντιγράψεις:hmm: Θα σου δώσουν, όμως;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeTs

Νεοφερμένος

Ο GeorgeTs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μπα το θεωρω λιγο απιθανο να σου δωσουν αν δεν εχεις καποιο γνωστο...οπως και να χει πρεπει να ψαξω και για το teachers book αλλα και τα cd αλλιως πανε χαμενα τα λεφτα...ενταξει οχι τελειως χαμενα...απλα δεν θα εξασκηθω στο listening αλλα και στο βιβλιο δεν θα ξερω αν εχω σωστες απαντησεις!τεσπα τα μπερδεψα ακομα πιο πολυ...!ευχαριστω για τις απαντησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Λοιπον, τωρα το καλοκαιρι εχω ξεκινησει μαθηματα για να δωσω το proficiency του michigan και του edexcel τον χειμωνα...
Κι επειδη εχω αγχωθει λιγο με το ecpe θα ηθελα να μου πειτε καποια πραγματα
Πρωτον,ειναι αρκετος ο χρονος για να γραψω την εκθεση?(δηλαδη συνηθως τα θεματα ειναι βατα?)
Και δευτερον,φοβαμαι οτι θα εχω θεμα με το vocabulary..
Υπαρχει κανενα site για να ενισχυσω το λεξιλογιο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Λοιπον, τωρα το καλοκαιρι εχω ξεκινησει μαθηματα για να δωσω το proficiency του michigan και του edexcel τον χειμωνα...
Κι επειδη εχω αγχωθει λιγο με το ecpe θα ηθελα να μου πειτε καποια πραγματα
Πρωτον,ειναι αρκετος ο χρονος για να γραψω την εκθεση?(δηλαδη συνηθως τα θεματα ειναι βατα?)
Και δευτερον,φοβαμαι οτι θα εχω θεμα με το vocabulary..
Υπαρχει κανενα site για να ενισχυσω το λεξιλογιο μου?
θα πρεπει να μαθεις χιλιαδες λεξεις τις οποιες πριν δεν τις ειχες ακουσει καν αυτο ειναι το βασικοτερο στο ecpe.o χρονος ειναι ελαχιστος στο gcvr θελει φοβερη εξεασκηση ακομη και αν εισαι καλος γνωστης των αγγλικων.οσο για την εκθεση 30 λεπτα ειναι λιγα σκεψου ομως οτι δεν γραφεις παρα πολλα πραγματα,δεν αναλυεις παρα πολυ το θεμα οπως στα ελληνικα.βεβαι χρειαζεται και εδω φοβερη εξασκηση αλλα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.με το listening πως τα πας?ποιο βιβλιο δουλευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Α με το listening δεν εχω μεγαλο θεμα...
Εχουμε ξεκινησει και κανουμε το Mastering Michigan revised edition και απο τα δυο test που εχουμε κανει εχω περασει το listening και στα δυο!
Ναι εχεις δικιο για την εκθεση...απλως φοβαμαι μην πεσει κανα δυσκολο θεμα...
Οσο για το GCVR ,αυτο ακριβως λεει και η δασκαλα μου..οτι τις περισσοτερες φορες μπαινουν λεξεις τις οποιες καποιοι μαθητες τις βλεπουν πρωτη φορα και αυτο με αγχωνει!:/:

Ομως πως να βελτιωσω το λεξιλογιο μου ακομη περισσοτερο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Θα μπορούσε να σε βοηθήσει το να διαβάζεις κάποια άρθρα από εφημερίδες και να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους ώστε να εξοικειωθείς... Γενικά πάντως με αρκετή εξάσκηση στο gcvr θα τα πας καλά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα μπορούσε να σε βοηθήσει το να διαβάζεις κάποια άρθρα από εφημερίδες και να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους ώστε να εξοικειωθείς... Γενικά πάντως με αρκετή εξάσκηση στο gcvr θα τα πας καλά ;)

Ναι,λεω να ξεκινησω να διαβαζω καποια αρθρα απο εφημεριδες..ταινιες χωρις υποτιτλους βλεπω ουτως η αλλως και με εχουν βοηθησει πολυ..
Εσυ εχεις δωσει το ecpe???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ναι, τον Μάιο έδωσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Με ποια βιβλία καλύπτομαι πλήρως για το ecpe και σε πόσους μήνες μπορεί κάποιος να το πάρει με γρήγορους ρυθμούς? Απαντήστε μου όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!!

(Έχω ήδη πάρει ecce.)

Ααα και οποιαδήποτε συμβουλή-πληροφορία καλοδεχούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με ποια βιβλία καλύπτομαι πλήρως για το ecpe;
και σε πόσους μήνες μπορεί κάποιος να το πάρει με γρήγορους ρυθμούς;
Ααα και οποιαδήποτε συμβουλή-πληροφορία καλοδεχούμενη.

1. Οτιδήποτε της Καρ.Τεστ εξάσκησης. Μία καλή γραμματική και ξενόγλωσσα περιοδικά, εφημερίδες.
2. 3- 6 μήνες.
3. Άριστα γραμματική. Ανάγνωση ξενόγλωσσων, εξάσκηση για το ακουστικό και λεξιλόγιο. Όσο περισσότερο μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι, ας το γράψει εδώ.
Θέλω να το πάρω τον Δεκέμβρη, γιατί μετά θα ζοριστώ με τα γαλλικά και τις εξετάσεις του σχολείου. Μην το παρατείνω για Μάιο ή τον άλλο Δεκέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι, ας το γράψει εδώ.
Θέλω να το πάρω τον Δεκέμβρη, γιατί μετά θα ζοριστώ με τα γαλλικά και τις εξετάσεις του σχολείου. Μην το παρατείνω για Μάιο ή τον άλλο Δεκέμβρη.

Οντως Η Καρ πετυχαινει εκθεσεις καμια φορα;) Εγω επισης θα προτεινα να δουλεψεις καλη προφορα, εγω ας πουμε οταν ειχα δωσει προφισιενσυ(πριν 3 χρονια βεβαια) του Κειμπριτζ δουλευα αγγλικη προφορα και στα προφορικα βγηκε πολυ ωραια:P επισης βλεπε σειρες και ταινιες χωρις υποτιτλους και ακου τραγουδια για να εξοικειωθεις και λιγο με τη slang. Ολα καπου χρειαζονται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι, τον Μάιο έδωσα :)
Και τα αποτελεσματα ποτε βγαινουν??
Αν δεν εχουν βγει ακομα...Καλα αποτελεσματα!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι, ας το γράψει εδώ.
Θέλω να το πάρω τον Δεκέμβρη, γιατί μετά θα ζοριστώ με τα γαλλικά και τις εξετάσεις του σχολείου. Μην το παρατείνω για Μάιο ή τον άλλο Δεκέμβρη.
Θες βιβλια μονο για προετοιμασια???
Αν θες μονο για προετοιμασια..εγω σου προτεινω αυτα που εχω εγω:
Mastering Michigan Practise Tests Revised edition.Book 1 + Book 2
Ειναι πολυ καλα και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Θες βιβλια μονο για προετοιμασια???
Αν θες μονο για προετοιμασια..εγω σου προτεινω αυτα που εχω εγω:
Mastering Michigan Practise Tests Revised edition.Book 1 + Book 2
Ειναι πολυ καλα και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν!

Ναι, για προετοιμασία! :bounce:
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πείτε κανένα tip για τα μέρη τις εξέτασης, εσείς που έχετε δώσει. :P :D Πού θέλει προσοχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Με ποια βιβλία καλύπτομαι πλήρως για το ecpe και σε πόσους μήνες μπορεί κάποιος να το πάρει με γρήγορους ρυθμούς? Απαντήστε μου όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!!

(Έχω ήδη πάρει ecce.)

Ααα και οποιαδήποτε συμβουλή-πληροφορία καλοδεχούμενη.
Εγώ το πήρα ΤΟ 2011. Εκανα ιδιαίτερα ενα μήνα το καλοκαίρι και όλο το χειμώνα.
Αν θυμάμαι καλά είχα το revised new trends ως κυριως βιβλιο και το mastermind για γραμματική και λεξιλόγιο μόνο. Προς το τελος πήρα και τα practise tests της burlington, δεν θυμάμαι αναλυτικό όνομα και έκανα και διάφορα άλλα τεστ απο άλλα βιβλία.

Πείτε κανένα tip για τα μέρη τις εξέτασης, εσείς που έχετε δώσει. :P :D Πού θέλει προσοχή?
Εγώ είχα θέμα με τα κουτάκια. Προσπαθώντας να τα μαυρίζω καλά μην τυχόν και μου κόψουν από εκεί μου πήρε πολύ χρόνο και ίσως να έκανα βιαστικά λάθη σε αυτό. Κάνε εξάσκηση! ;)
Επίσης στο προφορικό αλλιώς είχα μάθει εγώ τη διαδικασία εγώ και αλλιώς η κοπέλα που δίναμε μαζί οπότε τα κάναμε λίγο σαλάτα :redface:
Όλη τη χρονιά είχα τερααστιο άγχος με τις λέξεις γιατί δεν τις θυμόμουν καλά. Ειδικά όσες έμοιαζαν τις μπέρδευα πολύ. Να κάνεις προτάσεις με τις λέξεις για να σου μένουν και να προσπαθεις να τις χρησιμοποιείς στο προφορικό. Έτσι τις μαθαίνεις!
Σχετικά με την έκθεση, σε εμάς μας έδωσαν 5-10 λεπτά να διαβάσουμε τα δύο θέματα , να αποφασίσουμε ποιο θα γράψουμε και να το τσεκάρουμε σε ένα κουτάκι. Εγω δεν είχα πρόβλημα στην επιλογή. Τη μια έκθεση δεν παίζει να την έγραφα με τίποτα ενώ για την άλλη είχα πάρα πολλές ιδέες τις οποίες ανέπτυξα στο μυαλό μου μέχρι να αποφασίσουν όλοι και να αρχίσουμε να γράφουμε. Οπότε δεν είχα πρόβλημα με το χρόνο! Δεν ξέρω αν γίνεται έτσι σε όλα τα εξεταστικά κέντρα βέβαια... :/:
Αυτά μου έρχονται τώρα, αν θέλεις κάτι άλλο μη διστάσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Με ποια βιβλία καλύπτομαι πλήρως για το ecpe και σε πόσους μήνες μπορεί κάποιος να το πάρει με γρήγορους ρυθμούς? Απαντήστε μου όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!!

(Έχω ήδη πάρει ecce.)

Ααα και οποιαδήποτε συμβουλή-πληροφορία καλοδεχούμενη.

Να βγάλεις το Words you need της Καρ και ό,τι υπάρχει από tests δικά της. Μετά να κάνεις τα δύο βιβλία της Ελληνοαμερικάνικης και αν προλάβεις οτιδήποτε άλλο από tests.Εγώ είχα κάνει από Σεπτέμβρη μέχρι αρχές Μάη και είχα βγάλει μπόλικα βιβλία. Αν θες σου προτείνω κι άλλα. Και γενικά να ασχολείσαι με τη γλώσσα πέρα από τα βιβλία. Να μιλάς όσο μπορείς περισσότερο, να ψάχνεις ταινίες, μουσικές κλπ. Πρώτη λυκείου είσαι, χρόνο έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ το πήρα ΤΟ 2011. Εκανα ιδιαίτερα ενα μήνα το καλοκαίρι και όλο το χειμώνα.
Αν θυμάμαι καλά είχα το revised new trends ως κυριως βιβλιο και το mastermind για γραμματική και λεξιλόγιο μόνο. Προς το τελος πήρα και τα practise tests της burlington, δεν θυμάμαι αναλυτικό όνομα και έκανα και διάφορα άλλα τεστ απο άλλα βιβλία.

Εγώ είχα θέμα με τα κουτάκια. Προσπαθώντας να τα μαυρίζω καλά μην τυχόν και μου κόψουν από εκεί μου πήρε πολύ χρόνο και ίσως να έκανα βιαστικά λάθη σε αυτό. Κάνε εξάσκηση! ;)
Επίσης στο προφορικό αλλιώς είχα μάθει εγώ τη διαδικασία εγώ και αλλιώς η κοπέλα που δίναμε μαζί οπότε τα κάναμε λίγο σαλάτα :redface:
Όλη τη χρονιά είχα τερααστιο άγχος με τις λέξεις γιατί δεν τις θυμόμουν καλά. Ειδικά όσες έμοιαζαν τις μπέρδευα πολύ. Να κάνεις προτάσεις με τις λέξεις για να σου μένουν και να προσπαθεις να τις χρησιμοποιείς στο προφορικό. Έτσι τις μαθαίνεις!
Σχετικά με την έκθεση, σε εμάς μας έδωσαν 5-10 λεπτά να διαβάσουμε τα δύο θέματα , να αποφασίσουμε ποιο θα γράψουμε και να το τσεκάρουμε σε ένα κουτάκι. Εγω δεν είχα πρόβλημα στην επιλογή. Τη μια έκθεση δεν παίζει να την έγραφα με τίποτα ενώ για την άλλη είχα πάρα πολλές ιδέες τις οποίες ανέπτυξα στο μυαλό μου μέχρι να αποφασίσουν όλοι και να αρχίσουμε να γράφουμε. Οπότε δεν είχα πρόβλημα με το χρόνο! Δεν ξέρω αν γίνεται έτσι σε όλα τα εξεταστικά κέντρα βέβαια... :/:
Αυτά μου έρχονται τώρα, αν θέλεις κάτι άλλο μη διστάσεις! ;)

Ευχαριστώωωω πάααααραααα πολύ!!!!!! :D Αν έχεις να μου πεις κάτι άλλο, πες τοοοο!!!!! :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Να βγάλεις το Words you need της Καρ και ό,τι υπάρχει από tests δικά της. Μετά να κάνεις τα δύο βιβλία της Ελληνοαμερικάνικης και αν προλάβεις οτιδήποτε άλλο από tests.Εγώ είχα κάνει από Σεπτέμβρη μέχρι αρχές Μάη και είχα βγάλει μπόλικα βιβλία. Αν θες σου προτείνω κι άλλα. Και γενικά να ασχολείσαι με τη γλώσσα πέρα από τα βιβλία. Να μιλάς όσο μπορείς περισσότερο, να ψάχνεις ταινίες, μουσικές κλπ. Πρώτη λυκείου είσαι, χρόνο έχεις.

Ναι, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το βιβλίο Words You Need της Sylvia. :clapup: Πρέπει να το αγοράσω... :clapup:

Εγώ το πήρα ΤΟ 2011. Εκανα ιδιαίτερα ενα μήνα το καλοκαίρι και όλο το χειμώνα.
Αν θυμάμαι καλά είχα το revised new trends ως κυριως βιβλιο και το mastermind για γραμματική και λεξιλόγιο μόνο. Προς το τελος πήρα και τα practise tests της burlington, δεν θυμάμαι αναλυτικό όνομα και έκανα και διάφορα άλλα τεστ απο άλλα βιβλία.

Ααα, το έχω και εγώ το New Trends. Ιδιαίτερα το companion του μου αρέσει πάρα πολύ, σε αντίθεση με του γρίβα που έχει απλά μια ξερή μετάφραση στις λέξεις, γι'αυτό και δυσκολεύομαι να τις μάθω. :)

Γενικά, έχω θέμα με το λεξιλόγιο...
Γραμματική καλή είμαι.

Για πείτε και κανένα site για άρθρα στα αγγλικά για περισσότερη εξάσκηση, αν γνωρίζετε...

Κάποιος που έχει το Writing Skills του γρίβα, γνωρίζει εάν οι απαντήσεις στο teacher's book είναι overprinted?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top