Προετοιμασία για Proficiency

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Θέλει πολύ καλή προετοιμασία για να έχεις επιτυχία;;;Δηλαδή αν κάποιος δεν διαβάζει πολύ δεν μπορεί να το πάρει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θέλει πολύ καλή προετοιμασία για να έχεις επιτυχία;;;Δηλαδή αν κάποιος δεν διαβάζει πολύ δεν μπορεί να το πάρει;;;
Σε ποιον τομέα τα καταφέρνεις χωρίς προσπάθεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σε ποιον τομέα τα καταφέρνεις χωρίς προσπάθεια; :hmm:

Πουθενά...Αλλά άλλο λέω...Εννοώ θέλει να διαβάζεις καθημερινά πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οχι. Το χουμε δραματοποιησει. Συστηματικό διάβασμα και δουλειά, σε συνεργασία με τον καθηγητή σου. Simple as this. Ούτε κάθε μέρα, ούτε κάθε νύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina94

Νεοφερμένος

Η nina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το Proficiency δεν θελει διαβασμα πρωι μεσημερι βραδυ. Θελει οργανωση και συστημα. Εγω το πηρα σε 8 μηνες και απλα ελυνα πολλα practice tests. Θελει προσοχη κ συγκεντρωση στις εξετασεις και αν μπεις στη νοοτροπια της αγγλικης γλωσσας τοτε θα απαντας τα ερωτηματα με φυσικοτητα.

παντως για grammar συνιστω το MasterMind Use of English for advance and Proficiency. Κανεις πολυ καλη επαναληψη στη γραμματικη και εχει και λεξιλογιο που σου μενει...

Καλη τυχη σε οσους δινουν φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris240

Νεοφερμένος

Ο dimitris240 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο forum και θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας. Με ενδιαφέρει η απόκτηση ενός πιστοποιητικού Γ2 επιπέδου επάνω στην Αγγλική Γλώσσα αλλά δεν γνωρίζω σε ποιον φορέα θα πρέπει να στραφώ.Φυσικά και δεν ζητάω να μου πέιτε ποιο είναι το πιο εύκολο ή το πιο σχετικά βατό πιστοποιητικό, μια και αυτό δεν είναι ΠΟΤΕ το ζητούμενο στον αγώνα που κάνουμε όλη προς την ουσιαστική απόκτηση γνώσης. Η γνώση, όπως πιθανώς να γνωρίζετε οι περισσότεροι, δεν θέλει εκπτώσεις, όυτε επιδέχεται ευκολιών για όποιον σοβαρά ενδιαφέρεται για την απόκτηση της.Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρει η απόκτηση ενός αξιόλογου, αν μη τι άλλο ευρέως γνωστού και διαδεδομένου πιστοποιητικού ανά τον κόσμο που θα χαίρει κάποιας αναγνωρισιμότητας και που θα αποτελέσει το εφαλτήριο μιας ενδελεχούς μελέτης του αντικειμένου.Ακόμη, όπως ανέφερα, δεν με αφορά το εύκολο/δύσκολο του πράγματος, αλλά σίγουρα θα επιθυμούσα το πιστοποιητικό που θα δώσω να εξετάζει ουσιαστική και όχι επιφανειακή γνώση.Σας παρακαλώ πολύ, αν έχετε τον χρόνο και την διαθεση, θα χαρώ να λάβω απαντήσεις και περισσότερες από μια.Πραγματικά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Φυσικά, αν υπάρχει και κάποιος καθηγητής αγγλικών εδώ στο forum, τόσο το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iosonoyosoy

Νεοφερμένος

Ο iosonoyosoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο forum και θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας. Με ενδιαφέρει η απόκτηση ενός πιστοποιητικού Γ2 επιπέδου επάνω στην Αγγλική Γλώσσα αλλά δεν γνωρίζω σε ποιον φορέα θα πρέπει να στραφώ.Φυσικά και δεν ζητάω να μου πέιτε ποιο είναι το πιο εύκολο ή το πιο σχετικά βατό πιστοποιητικό, μια και αυτό δεν είναι ΠΟΤΕ το ζητούμενο στον αγώνα που κάνουμε όλη προς την ουσιαστική απόκτηση γνώσης. Η γνώση, όπως πιθανώς να γνωρίζετε οι περισσότεροι, δεν θέλει εκπτώσεις, όυτε επιδέχεται ευκολιών για όποιον σοβαρά ενδιαφέρεται για την απόκτηση της.Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρει η απόκτηση ενός αξιόλογου, αν μη τι άλλο ευρέως γνωστού και διαδεδομένου πιστοποιητικού ανά τον κόσμο που θα χαίρει κάποιας αναγνωρισιμότητας και που θα αποτελέσει το εφαλτήριο μιας ενδελεχούς μελέτης του αντικειμένου.Ακόμη, όπως ανέφερα, δεν με αφορά το εύκολο/δύσκολο του πράγματος, αλλά σίγουρα θα επιθυμούσα το πιστοποιητικό που θα δώσω να εξετάζει ουσιαστική και όχι επιφανειακή γνώση.Σας παρακαλώ πολύ, αν έχετε τον χρόνο και την διαθεση, θα χαρώ να λάβω απαντήσεις και περισσότερες από μια.Πραγματικά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Φυσικά, αν υπάρχει και κάποιος καθηγητής αγγλικών εδώ στο forum, τόσο το καλύτερο
Κατ'αρχάς γεια σου!
Λοιπόν....Το michigan και το cambridge είναι τα πιο γνωστά και πιο αναγνωρισμένα!Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...Δεν είναι το ίδιο να λες έχω proficiency του michigan και εχω proficiency του Palso..ή Esb κλπ.
Aκόμη μόνο με αυτά τα δύο μπορείς να πάρεις επάρκεια για να εργαστείς ως εκπαιδευτικός!Από αυτά τα δύο το πιο καλό,από θέμα επιπέδου είναι το cambridge!Δείχνει πραγματική γνώση αγγλικών και απαιτεί περισσότερη προετοιμασία!Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris240

Νεοφερμένος

Ο dimitris240 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, μέσα απο την καρδιά μου. Θα την λάβω υπ'όψιν όταν θα κληθώ να επιλέξω εξεταστικό φορέα. Ωστόσο, θα ήθελα και περισσότερες απόψεις χρηστών, αν σας είναι εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το Proficiency δεν θελει διαβασμα πρωι μεσημερι βραδυ. Θελει οργανωση και συστημα. Εγω το πηρα σε 8 μηνες και απλα ελυνα πολλα practice tests. Θελει προσοχη κ συγκεντρωση στις εξετασεις και αν μπεις στη νοοτροπια της αγγλικης γλωσσας τοτε θα απαντας τα ερωτηματα με φυσικοτητα.

Αυτο ακριβώς. Πολλά practice tests ειναι το key
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Όπως υπόθηκε πιο πάνω τα 2 πιο αναγνωρισμένα και ευρέως γνωστά πτυχία σε Ελλάδα και Εξωτερικό είναι το Michigan ECPE και το Cambridge CPE. Είναι προφανές ότι πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτών των 2 πτυχίων. Αν σε ενδιαφέρουν κυρίως επιστημονικά κείμενα, γενετική, ιατρική και άλλα πράγματα "θετικής σχολής" σε ξετρελαθείς με το Michigan, αν πάλι είσαι της λογοτεχνίας θα σου αρέσει πιο πολύ το Cambridge γιατί θα σου είναι πιο βατό (αν σου αρέσει η λογοτεχνία). Από θέμα αναγνωρισιμότητας και τα 2 πτυχία είναι παγκόσμια αναγνωρισμένα, προέρχονται από κορυφαία πανεπιστήμια (University of Michigan, University of Cambridge). Βέβαια πιστεύω πως θα παίξει και σημαντικό ρόλο το πτυχίο που έχεις για C1 ή B2.. Αν για Β2 έχεις δώσει FCE το CPE θα σου φανεί πιο οικείο ενώ αν έχεις δώσει για Β2 το ECCE θα σου φανεί πιο οικείο το ECPE... Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να αποφύγεις πτυχία City & Guilds , ESB κτλ... Καθώς ελλείπουν και αναγνώρισης και επιπέδου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris240

Νεοφερμένος

Ο dimitris240 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όπως υπόθηκε πιο πάνω τα 2 πιο αναγνωρισμένα και ευρέως γνωστά πτυχία σε Ελλάδα και Εξωτερικό είναι το Michigan ECPE και το Cambridge CPE. Είναι προφανές ότι πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτών των 2 πτυχίων. Αν σε ενδιαφέρουν κυρίως επιστημονικά κείμενα, γενετική, ιατρική και άλλα πράγματα "θετικής σχολής" σε ξετρελαθείς με το Michigan, αν πάλι είσαι της λογοτεχνίας θα σου αρέσει πιο πολύ το Cambridge γιατί θα σου είναι πιο βατό (αν σου αρέσει η λογοτεχνία). Από θέμα αναγνωρισιμότητας και τα 2 πτυχία είναι παγκόσμια αναγνωρισμένα, προέρχονται από κορυφαία πανεπιστήμια (University of Michigan, University of Cambridge). Βέβαια πιστεύω πως θα παίξει και σημαντικό ρόλο το πτυχίο που έχεις για C1 ή B2.. Αν για Β2 έχεις δώσει FCE το CPE θα σου φανεί πιο οικείο ενώ αν έχεις δώσει για Β2 το ECCE θα σου φανεί πιο οικείο το ECPE... Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να αποφύγεις πτυχία City & Guilds , ESB κτλ... Καθώς ελλείπουν και αναγνώρισης και επιπέδου..

Δηλαδή η θεματολογία ανάμεσα σε αυτά τα δύο πιστοποιητικά είναι διαφορετική όσον αφορά στο κομμάτι του ότι το Cambridgε είναι για τους θεωρητικούς ενώ το Michigan για τα ''θετικά'' μυαλά''; Είναι διαπιστωμένο αυτό; Παρακαλώ πολύ ας με βοηθήσει κάποιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
όχι όχι δεν λέω αυτό, αυτό που εννοώ είναι το εξής, τα βιβλία προετοιμασίας για το ECPE προσεγγίζουν μια πιο επιστημονική ματιά (π.χ εγώ τα βιβλία που κάνω περιλαμβάνουν τις εξής ενότητες: Human Nature, Sports, Genetics, The Natural World, Inventions, The Brain, Architecture, Energy and Climate, Health, Sciency and Technology, Perspectives on personality, Flora-Fauna), ενώ τα βιβλία για το CPE προσεγγίζουν μια πιο λογοτεχνική ματιά. Μπορεις να κάνεις practice test των 2 πτυχίων και θα καταλάβεις τι λέω ;)

Συγκεκριμένα ορίστε practice για CPE:
https://www.flo-joe.co.uk/cpe/students/tests/index.htm

Και για ECPE:
https://www.hau.gr/resources/toolip/doc/2011/05/06/ecpe2010sampletestbook.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleovoulos

Νεοφερμένος

Ο kleovoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου, ώντας κάτοχος του Cambridge Proficiency (CPE) και δεν το θεωρώ Λογοτεχνικό Πτυχίο (όπως το Sorbonne στα Γαλλικά). Και τα δύο πτυχία περιέχουν Reading με αντίστοιχα κείμενα, αν και κατά τη γνώμη μου κανένα πτυχίο δεν μπορεί να ξεπεράσει το Cambridge. Επίσης κάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι το ότι το Michigan δεν αναγνωρίζεται τόσο στην Ευρώπη όσο στην Αμερική (πχ. στο Ηνωμένο Βασίλειο Cambridge > Michigan σαφώς.. αλλά και σε πολλές άλλες χώρες.) Δεν είναι μόνο επειδή είναι ΑΓΓΛΙΚΑ Αγγλικά αλλά επειδή το Cambridge δεν είναι βασισμένο σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, και ίσως για αυτό μόνο λίγοι να το παίρνουν και να το προσεγγίζουν γενικότερα. Αυτή βέβαια είναι η δική μου άποψη. Ελπίζω να βοήθησα! (ΚΑΙ ΝΑΙ, ΠΗΓΑΙΝΩ Β' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ψάξε ποια πανεπιστήμια στο Η.Β αναγνωρίζουν MELAB, μόλις πάρεις ECPE μπορείς να αλλάξεις τα αποτελέσματα του σε MELAB και σε αναγνωρίζει ένα 80% πανεπιστημίων σε USA , CANADA , UK , Νορβηγία και Σουηδία. Για να λες ότι έχεις πάρεις το CPE κάτι παραπάνω θα ξέρεις από εμένα οπότε πάω πάσο, εγώ την άποψη μου την στήριξα σε κάποια practice tests που έχω κάνει και από ECPE και από CPE αλλά και από διάφορα site που συγκρίνουν τα 2 πτυχία.
Θα διαφωνίσω μαζί σου όμως στο ότι το Cambridge είναι καλύτερο από το Michigan (αυτή η συζήτηση έχει γίνει πολλές φορές) , καταρχήν είναι 2 διαφορετικά πτυχία! το ECPE είναι βασισμένο σε Αμερικάνικα Αγγλικά ενώ το CPE σε Βρετανικά, το ECPE μπορεί να περιέχει listening και GCVR πολλαπλής επιλογής αλλά έχει και πολύ απαιτιτικά θέματα και αυστηρή βαθμολογία σε writing και speaking. Επείσης το ECPE λειτουργεί σαν κανονικό proficiency, εξετάζει όλες τις πτυχές τις γλώσσας:
- Business English
- Slang
- Academical Vocabulary
- Fluency
- Reading Compehension
- Writing Skills
και πολλά άλλα
Επίσης ο χρόνος είναι ΠΟΛΥ περιορισμένος που σημαίνει ότι στο grammar πρέπει οι απαντήσεις να σου βγαίνουν αυθόρμητα (και αυτό γίνεται μόνο αν ξέρεις πραγματικά Αγγλικά) όχι να σκέφτεσαι "τι μου είπαν στο φροντιστήριο... αν δω when θα βάλω Simple ή Perfect"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris240

Νεοφερμένος

Ο dimitris240 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πάντως εμένα με προσανατολίσατε στο CPE και το οποίο θα δώσω τον ερχόμενο Δεκέμβρη. Μου άρεσε το format της εξέτασης απ'αυτά που είδα αλλά και η θεματολογία του..μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα γενικά η δομή του αλλά και τα χρονικά όρια που σου δίδονται για να δώσεις τις απαντήσεις σου είναι πολύ ικανοποιητικά. Και με παιδιά που μιλάω μέσω chat/facebook από ισπανία, αργεντινή, ηνωμένο βασίλειο με προτρέψανε να δώσω αυτό το πιστοποιητικό. Και δεν πρόκειται για πτυχίο παιδιά..πτυχίο πιστοποιείσαι μόνο από ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα..βέβαια μια πιστοποιηση δεν σημαίνει από την αλλή, νομίζω, πως είναι και του πεταματού..ιδίως από την στιγμή που χύνεις ιδρώτα και φτύνεις αίμα για να την αποκτήσεις..Ας πούμε μπορεί στο πανεπιστήμιο να διδάσκεσαι 4-6 χρόνια γνώσης αλλά για να πιστοποιηθείς C2 σε μια ξενη γλώσσα διδάσκεσαι επί μια 10ετία τουλάχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleovoulos

Νεοφερμένος

Ο kleovoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Χαίρομαι για την επιλογή σου! Πραγματικά συγχαρητήρια και καλή σου επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ έχω το On Course του Γρίβα (βιβλίο + companion), το New Generation Practice Tests του Γρίβα πάλι (βιβλίο + companion), για γραμματική το FCE Use of English της Virginia Evans (αν και είναι για επίπεδο fce κάνει και για proficiency καθώς η ύλη είναι ίδια) και τέλος τα 3 βιβλία της με τα practice tests.

Είμαι καλυμμένη για το proficiency????????

Αααα και όσον αφορά το βιβλίο Words you need της Σίλβια Καρ, έχω κάποιες επιφυλάξεις, γτ είναι λίγο αρχαίο. Αξίζει να το αγοράσω?

heeeeeeelp!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Από ότι καταλαβαίνω θα δώσεις για το πτυχίο Proficiency του πανεπιστημίου Cambridge; Έδωσα πριν 3 χρόνια για το αντίστοιχο πτυχίο του Michigan και έχω να πω ότι ήταν σχετικά εύκολο να το πάρεις ειδικά τώρα τα τελευταία χρόνια που έχουν εισέλθει στον ανταγωνισμό διάφορα πτυχία εκτός των Cambridge, Michigan και κρατικό. Βλέπεις κάποιοι προκειμένου να μην αποτύχουν ας πούμε στο Cambridge που είναι αντικειμενικά δύσκολο πτυχίο, στράφηκαν σε άλλα πιο εύκολα. Επομένως, διευκόληναν τα προηγούμενα πτυχία προκειμένου να μην χάσουν την "πελατεία" που στράφηκε αλλού. Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ απο εμπειρία και από συζητήσεις. Και καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Michigan θα δώσω. To ECPE!!!!! όχι cambridge...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Όσον αφορά στη γραμματική, το Mastrermind Use of English, εκδ. Burlington (συγγραφείς δε θυμάμαι) είναι εξαιρετικό (και λιγάκι εκνευριστικό). Εστιάζεται στα πτυχία του πανεπιστημίου του Cambridge (Advanced & Proficiency levels), αλλά κάνει και για ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top