Προετοιμασία για Proficiency

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εχω να κανω αγγλικα 6 χρονια απο τοτε που πηρα το Lower...φετος λεω να ξεκινησω προετοιμασια για proficiency ξερεις κανεις ποσο διαρκει κ τι ποσο θα χρειαστει αν προετοιμαστω ενα χρονο?
Εγώ το έκανα σε 1,5 χρόνο και 4 χρόναι αφ' ότου πήρα το lower.Aν έχεις έχεις κρατήσει επαφή με τ' αγγλικά όλα αυτά τα χρόνια δεν θα χεις προβλημα να το κάνεις και σε λιγότερο από 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
If your can understand the general meaning of this message without consulting a dictionary, and your aim is the Michigan Proficiency, you can do it in one academic year. Of course, you will need to work hard and in a very organised fashion. You can find vocabulary and grammar revision exercises at https://www.proficiency.gr.

Good luck with your studies.

excuse me,my dear αλλα το μνμ σου και μαλιστα το γενικο νοημα το καταλαβαινουν και τα παιδια της c class για να μην πω και λιγοτερο:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παιδιά εγώ κάνω τα βιβλία SKILLS BUILDER και LISTENING & SPEAKING απο τις σειρίες DIANE FLANEL PIANIARIS και τα ECPE HONORS απο τις εκδόσεις Burlington (προς το παρόν μονο αυτά ,αν και απ' ότι βλέπω θα κ'ανω όλη την σειρά των DIANE FLANEL PINIARIS) έτσι ώστε να δώσω τον Δεκέμβριο του '12 το ECPE, έχω ακούσει πολλά καλά λόγια και για το Words you need από την sylvia kar, εσείς τι λέτε για αυτό? πιστεύετε ότι βοηθάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Είναι πολύ καλό βιβλίο , καθώς πολλές απ' τις λέξεις που περιέχει έχουν πέσει κατά διαστήματα στις εξετάσεις.Επίσης , οι ερμηνείες κάποιων λέξεων εντοπίζονται σε παραπάνω από ένα unit για την καλύτερη αφομοίωσή τους.Υπάρχει κι Vocabulary test στο τέλος κάθε κεφαλαίου.Πολύ καλά επίσης είναι και τα practise examinations που έχουν εκδοθεί απ' τη Sylvia Kar.Στα συστήνω ανεπιφύλακτα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maryli

Νεοφερμένος

Η Maryli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάρει το proficiency tou Michigan ποια βιβλία κάνατε;;;;
Πόσες ώρες αφιερώνατε τη βδομάδα σε διάβασμα.... τι πρέπει να προσέξω.....;;;
Στις εκθέσεις πως μπορώ να βελτιωθώ;;;
Help ρε παιδιά... πάω φροντιστήριο αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια οπως ξερετε εχουν μεινει περιπου 2μιση μηνες για το ecpe........ θα ηθελα μια συμβουλη.....εαν παρω το words you need by silvia kar θα με παρει ο χρονος για να το μελετησω;;; εσεις που το εχετε κανει τι λετε;; περιμενω απαντηση,ευχαριστω;)
-------------
πλζ πειτε μου................δεν εχω χρονο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
παιδια οπως ξερετε εχουν μεινει περιπου 2μιση μηνες για το ecpe........ θα ηθελα μια συμβουλη.....εαν παρω το words you need by silvia kar θα με παρει ο χρονος για να το μελετησω;;; εσεις που το εχετε κανει τι λετε;; περιμενω απαντηση,ευχαριστω;)
-------------
πλζ πειτε μου................δεν εχω χρονο:redface:
κοιτα εγω δεν το εκανα αυτο το βιβλιο ομως πηρα ενα αλλο με τεστ, λεξεις , προφορικα , ακουστικα και επιπλεον ερωτησεις πολλαπλης επιλογης λιγο πριν το πασχα περισυ και μεχρι να δωσω τα ειχα κανει ολα... πιστευω ανετα προλαβαινεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ρωταω επειδη εχω ενα προβλημα στην εκθεση και θελω ενα καλο βιβλιο με λεξιλογιο ωστε να με βοηθησει.............κανενα λογοτεχνικο βιβλιο;;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

len@

Νεοφερμένος

Η len@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια οπως ξερετε εχουν μεινει περιπου 2μιση μηνες για το ecpe........ θα ηθελα μια συμβουλη.....εαν παρω το words you need by silvia kar θα με παρει ο χρονος για να το μελετησω;;; εσεις που το εχετε κανει τι λετε;; περιμενω απαντηση,ευχαριστω;)
-------------
πλζ πειτε μου................δεν εχω χρονο:redface:

Κι εγώ το ίδιο βιβλίο κάνω, αλλά θα δώσω το Μάιο για advanced και επειδή έχω φτωχό λεξιλόγιο προσπαθώ να βελτιωθώ...Είμαι στο 10ο unit...Γνώμη μου να ασχοληθείς με το βιβλίο! Ειδικά αν μπορείς να αφομοιώνεις γρήγορα λέξεις. Και όλο να μην το τελειώσεις αν διαβάσεις το μεγαλύτερο μέρος κερδισμένος θα βγεις. Εγώ πάντως με το λίγο που έχω ασχοληθεί είδα βελτίωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εδώ και δύο χρόνια κάνω προετοιμασία για ecpe και τώρα σκέφτομαι να δώσω και το cpe! Το θέμα είναι ότι εκτός από τα 180 ευρώ που θα πρέπει να διαθέσω επιπλέον για τα παράβολα πρέπει να κάνω και έξτρα ώρες μάθημα και διάβασμα. Ακόμα η σχολή μου είναι αρκετά απαιτητική (πολυτεχνείο 3ο έτος) και έχω ένα πρόβλημα με το χρόνο. Τι να κάνω? Αλλά το cpe θα με βοηθήσει καθόλου με το ecpe? Και ισχύει ότι αναγνωρίζεται στο εξωτερικό το cpe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δώσε και τα δύο. Για το αγγλικό διάβασε μόνη σου και απλώς κάνε κανά μάθημα για να εξοικειωθείς με το φορμάτ των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Αν σκεφτεσαι να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, μαλλον ουτε το ECPE ουτε το CPE θα σε βοηθησουν.Ολοι σχεδον ζητανε TOEFL. Τωρα για το αν βοηθαει το CPE στο ECPE...Πρακτικα, ειναι τεστ πανω στην ιδια γλωσσα, οποτε οσες περισσοτερες ασκησεις κανεις(ειτε του CPE ειναι του ECPE) τοσο καλυτερα θα τη μαθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ναι το σκέφτομαι για το εξωτερικό. Απλώς σκέφτομαι κ τα 180 ευρώ και αν δεν τα καταφέρω να πάρω το cpe θα είναι κρίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω στη θεση σου δεν θα το εδινα.Δεν ειναι και λιγα τα 180 ευρω και δεν θα κερδισεις και τιποτα ακομα και να το περασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
και κάτι ακόμα θέλω να βελτιώσω το grammar μ στο ecpe τι λέτε να βοηθάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
και κάτι ακόμα θέλω να βελτιώσω το grammar μ στο ecpe τι λέτε να βοηθάει?
Τα βασικα στοιχεια της γραμματικης εχουν καλυφθει στις προηγουμενες ταξεις, οποτε καλο θα ηταν να κοιταξεις ακομα και βιβλια lower αν εχεις σοβαρο προβλημα.Απο εκει και περα, λυνε οσα περισσοτερα Practice Test μπορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι το σκέφτομαι για το εξωτερικό. Απλώς σκέφτομαι κ τα 180 ευρώ και αν δεν τα καταφέρω να πάρω το cpe θα είναι κρίμα

Αν σκέφτεσαι εξωτερικό τα πτυχία που ζητάν όλα τα πανεπιστήμια είναι IELTS (International English Language Testing System) και TOEFL (Test Of English as a Foreign Language). από εκεί και πέρα αν σκέφτεσαι για Αμερική μπορείς να πάρεις ECPE και να αλλάξεις τα αποτελέσματα του σε MELAB (δεν στο συστίνω γιατί το ECPE αργεί ΠΑΡΑ πολύ να έρθει, πόσο μάλλον το MELAB) αν πάλι σκέφτεσαι για Βρετανία το CPE το δέχονται λίγα πανεπιστήμια με ελάχιστο βαθμό B, οπότε ούτε αυτό το συστήνω. Οπότε ή IELTS ή TOEFL;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δεν επέλεξα μόνο βάση της αναγνώρισης αλλά πιστεύω ότι και αυτή παίζει μεγάλο ρόλο. Το ότι διάλεξα το cambridge οφειλόταν στο ότι σε όλες τις προηγούμενες τάξεις μάθαινα να λύνω ασκήσεις με βάση κυρίως αυτό και το michigan... Και επειδή στο michigan με τρομάζουν οι τόσες επιλογές προτίμησα κάτι πιο πρακτικό. Το Cambridge είναι μακράν από τα πιο δύσκολα lower (για proficiency τώρα κοιτάω δεν ξέρω ακόμα). Ποιό πιστεύεις δηλαδή ότι προσφέρει πιο πολλά? Με έχεις μπερδέψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MasterMe

Νεοφερμένος

Ο MasterMe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ποιά η γνώμη σας για το βιβλίο All in one Advanced/Proficiency (KeyEditions) ? Στο τμήμα του ECPE έχουμε ξεκινήσει εδώ και κάνα 2μηνο με αυτό..επίσης αν έχει κάποιος κάνει το "Listening-Writing-Speaking book" της sylvia kar ποια η αποψή του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top