Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω γιατί οι

archaios19 και​

SlimShady γελανε; τι το αστείο έγραψα;​


Α, η απάντηση είναι πολύ απλή. Είναι αστείο να χαρακτηρίζουμε θέματα εξετάσεων εύκολα ή δύσκολα αν δεν τα έχουμε δει πολύ προσεκτικά. Έχοντας πλήρη εικόνα όλων των θεμάτων από το 2000 και μετά και καθώς διδάσκω το αντικείμενο, μπορώ να πω ότι δεν ήταν εύκολα τα θέματα.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν εχουμε δει καν ολα τα θεματα πως μιλαμε για βασεις?
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Α, η απάντηση είναι πολύ απλή. Είναι αστείο να χαρακτηρίζουμε θέματα εξετάσεων εύκολα ή δύσκολα αν δεν τα έχουμε δει πολύ προσεκτικά. Έχοντας πλήρη εικόνα όλων των θεμάτων από το 2000 και μετά και καθώς διδάσκω το αντικείμενο, μπορώ να πω ότι δεν ήταν εύκολα τα θέματα.
Ευχαριστώ. Συγνώμη λοιπόν, αν θέλεις διαγράφω αυτό που έγραψα. Εγώ το είπα γιατί αυτό άκουσα από παιδιά που έγραψαν
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν δυναμαι να κατανοησω πως ορισμενοι χαρακτηριζουν τα φετινα θεματα των αρχαιων ως "βατα". Αρχιζοντας απο τα βασικα, η υλη περιελαμβανε 22 ενοτητες και οχι 15, με ταυτοχρονη διογκωση των υλων των υπολοιπων μαθηματων. Ως προς τα θεματα, το πρωτο σωστο-λαθος ηταν, κατα φιλολογικη ομολογια, καπως ασαφες. Οι δυο ερωτησεις κατανοησεις ηταν σχετικα βατες, βεβαια οφειλουμε να επισημανουμε πως το σχολειο "ουθεν...ποιει" ειναι ενα απο τα πιο απαιτητικα ως προς την κατανοηση σχολια του φακελου και η εκταση αμφοτερων των απαντησεων οφειλε να ειναι ιδιαιτερα μεγαλη. Το θεμα της εισαγωγης και οι λεξιλογικες ασκησεις, περαν του ορου "προβατων", δεν παρουσιαζαν ιδιαιτερες δυσκολιες, οπως και το παραλληλο κειμενο το οποιο ειχε μαλιστα σχετικως μικρη εκταση. Το γνωστο κειμενο, λοιπον, δυναται, κατα την ταπεινη αποψη ενος διαβασμενου υποψηφιου, να χαρακτηρισθει ως "βατο". Απεναντιας, το αγνωστο κειμενο απευθυνοταν σε αριστως προετοιμασμενους μαθητες και, πρωτιστως, ψυχραιμους. Η μεταφραση και η κατανοηση εκρυβαν σωρεια δυσκολιων και ασαφειων λογω του πυκνου και εν γενει δυσνοητου θουκυδιδειου λογου, βαθμους ανω του 7-8 θα σημειωσουν αριστοι μαθητες. Η γραμματικη ειχε καποια απαιτητικα ρηματα, ενω στο συντακτικο το απολυτο στην πρωτη ασκηση ηταν σχεδον δυσεπιτευκτο. Στον πλαγιο λογο η ιδια η επιτροπη απεστειλε απαντηση που δεν ειναι απολυτα φιλολογικως ορθη και ηταν επισης ιδιαιτερα απαιτητικη. Το επιμυθιο: βαθμοι ανω του 30+ στο αγνωστο θα θεωρηθουν αριστοι και το 17+ σε αυτο το διαγωνισμα εν συνολω. Τα θεματα των τελευταιων 5-6 ετων, τουλαχιστον στο αγνωστο, δεν δυνανται να συγκριθουν, φιλολογοι μου παρομοιασαν την δυσκολια του εν λογω αγνωστου+παρατηρησεων με την πανωλεθρια του '15. Συνεπως, καλο θα ηταν να μην κρινουμε "εξ ιδιων τα αλλοτρια". Ευχομαι επιτυχια στους λοιπους υποψηφιους!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Σίγουρα πρέπει να περιμένουμε και τα δυο επόμενα, αλλα θα πέσουν οι βάσεις στο 3ο πεδίο λέτε; και εγώ άκουσα ότι δε τα πήγαν καλά... Ουτε εγω περιμένω καλό βαθμό στη Βιολογια.
Ποιος να ξέρει; πολλά παιδιά πάντως δεν έγραψαν καλά
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Συγνώμη λοιπόν, αν θέλεις διαγράφω αυτό που έγραψα. Εγώ το είπα γιατί αυτό άκουσα από παιδιά που έγραψαν
Προς Θεού! Δεν κατακρίνω την ανάρτησή σας και φυσικά δεν εννόησα ότι πρέπει αυτή να διαγραφεί. Απλώς αντέδρασα κατά αυτόν τον τρόπο, γιατί το ακούω πολύ έντονα σήμερα, αλλά και κάθε χρονιά με μία διάθεση υποτίμησης (εσείς φυσικά δεν είχατε τέτοιο σκοπό), ότι δηλαδή είναι συχνά απαιτητικά τα μαθηματικά και η βιολογία και τα αρχαία συγκριτικά ευκολότερα ( αλλά όχι αντικειμενικά εύκολα...).
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Προς Θεού! Δεν κρίνω την ανάρτησή σας και φυσικά δεν εννόησα ότι πρέπει αυτή να διαγραφεί. Απλώς αντέδρασα κατά αυτόν τον τρόπο, γιατί το ακούω πολύ έντονα σήμερα, αλλά και κάθε χρονιά με μία διάθεση υποτίμησης (εσείς φυσικά δεν είχατε τέτοιο σκοπό...), ότι δηλαδή είναι συχνά απαιτητικά τα μαθηματικά και η βιολογία και τα αρχαία συγκριτικά ευκολότερα, αλλά όμως όχι αντικειμενικά εύκολα.
Εγώ το είπα γιατί έχω δύο παιδιά που δίνουν εξετάσεις φέτος και η κόρη μου είπε ότι ήταν εύκολα τα αρχαία και ο γιος μου οτι ήταν πολλά και κάπως δύσκολα στη Βιολογία.
Συγνώμη και πάλι πάντως δεν ήθελα να θίξω κανένα
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Εγώ το είπα γιατί έχω δύο παιδιά που δίνουν εξετάσεις φέτος και η κόρη μου είπε ότι ήταν εύκολα τα αρχαία και ο γιος μου τι ήταν πολλά και κάπως δύσκολα στη Βιολογία.
Συγνώμη και πάλι πάντως δεν ήθελα να θίξω κανένα
Μα αλίμονο! Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι θέλατε να θίξετε κάποιον, καμία παρεξήγηση. Να συγχαρώ την κόρη σας που τα θεώρησε εύκολα και να ευχηθώ καλή επιτυχία και στα δύο παιδιά σας και καλά αποτελέσματα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Μα αλίμονο! Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι θέλατε να θίξετε κάποιον, καμία παρεξήγηση. Να συγχαρώ τον γιο σας που τα θεώρησε εύκολα και να ευχηθώ καλή επιτυχία και στα δύο παιδιά σας και καλά αποτελέσματα! :D
Ευχαριστώ. κόρη μου έδινε αρχαία και τα βρήκε εύκολα. Ο γιος μου έδινε Βιολογία και τα βρήκε πολλά και σχετικά δύσκολα
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ευχαριστώ. κόρη μου έδινε αρχαία και τα βρήκε εύκολα. Ο γιος μου έδινε Βιολογία και τα βρήκε πολλά και σχετικά δύσκολα
Ήταν πράγματι πάρα πολλά ,ήθελε συνεχώς γράψιμο, συμφωνώ με τον γιο σας. Εγώ που είμαι σχετικά καλή στη βιολογία στεναχωρέθηκα γιατί δεν πήγε καλά. ήταν μεγάλο σαν διαγώνισμα και αν αναλογιστούμε και το άγχος την στιγμή που γράφεις...
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ήταν πράγματι πάρα πολλά ,ήθελε συνεχώς γράψιμο, συμφωνώ με τον γιο σας. Εγώ που είμαι σχετικά καλή στη βιολογία στεναχωρέθηκα γιατί δεν πήγε καλά. ήταν μεγάλο σαν διαγώνισμα και αν αναλογιστούμε και το άγχος την στιγμή που γράφεις...
Πόσο υπολογίζεις να έχεις γράψει; ποια σχολή θέλεις?
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν δυναμαι να κατανοησω πως ορισμενοι χαρακτηριζουν τα φετινα θεματα των αρχαιων ως "βατα". Αρχιζοντας απο τα βασικα, η υλη περιελαμβανε 22 ενοτητες και οχι 15, με ταυτοχρονη διογκωση των υλων των υπολοιπων μαθηματων. Ως προς τα θεματα, το πρωτο σωστο-λαθος ηταν, κατα φιλολογικη ομολογια, καπως ασαφες. Οι δυο ερωτησεις κατανοησεις ηταν σχετικα βατες, βεβαια οφειλουμε να επισημανουμε πως το σχολειο "ουθεν...ποιει" ειναι ενα απο τα πιο απαιτητικα ως προς την κατανοηση σχολια του φακελου και η εκταση αμφοτερων των απαντησεων οφειλε να ειναι ιδιαιτερα μεγαλη. Το θεμα της εισαγωγης και οι λεξιλογικες ασκησεις, περαν του ορου "προβατων", δεν παρουσιαζαν ιδιαιτερες δυσκολιες, οπως και το παραλληλο κειμενο το οποιο ειχε μαλιστα σχετικως μικρη εκταση. Το γνωστο κειμενο, λοιπον, δυναται, κατα την ταπεινη αποψη ενος διαβασμενου υποψηφιου, να χαρακτηρισθει ως "βατο". Απεναντιας, το αγνωστο κειμενο απευθυνοταν σε αριστως προετοιμασμενους μαθητες και, πρωτιστως, ψυχραιμους. Η μεταφραση και η κατανοηση εκρυβαν σωρεια δυσκολιων και ασαφειων λογω του πυκνου και εν γενει δυσνοητου θουκυδιδειου λογου, βαθμους ανω του 7-8 θα σημειωσουν αριστοι μαθητες. Η γραμματικη ειχε καποια απαιτητικα ρηματα, ενω στο συντακτικο το απολυτο στην πρωτη ασκηση ηταν σχεδον δυσεπιτευκτο. Στον πλαγιο λογο η ιδια η επιτροπη απεστειλε απαντηση που δεν ειναι απολυτα φιλολογικως ορθη και ηταν επισης ιδιαιτερα απαιτητικη. Το επιμυθιο: βαθμοι ανω του 30+ στο αγνωστο θα θεωρηθουν αριστοι και το 17+ σε αυτο το διαγωνισμα εν συνολω. Τα θεματα των τελευταιων 5-6 ετων, τουλαχιστον στο αγνωστο, δεν δυνανται να συγκριθουν, φιλολογοι μου παρομοιασαν την δυσκολια του εν λογω αγνωστου+παρατηρησεων με την πανωλεθρια του '15. Συνεπως, καλο θα ηταν να μην κρινουμε "εξ ιδιων τα αλλοτρια". Ευχομαι επιτυχια στους λοιπους υποψηφιους!
Σαφως εφοσον το διδασκετε εχετε την πιο καθαρη αποψη απο ολους μας. Εμεις μιλαμε απο τα παιδια που μιλησαμε οτι στα αρχαια δεν ηταν τοσο δυσκολα,ενω βιολογια ηταν παρα πολλα και απαιτητικα. Οχι ολα,μεχρι το θεμα β ηταν καθαρη θεωρια. Θεμα γ δεν εχει υπαρξει απο οτι εχω δει λατι παρομοιο και θεμα δ ηταν λιγο στην τυχη η καθαρη θεωρια ππυ επρεπε να συνδυασεις κτλπ. Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους και μακαρι να πεσουν οι βασεις,γιατι ειμαστε γενια που εχει να δωσει εξετασεις απο γυμνασιο μαι μας βαλαν υπερογκη υλη τοσο θεωρητικα οσο βιλογια,χημεια κτλπ(οπως ηταν και στο παρελθον δηλαδη)
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Σαφως εφοσον το διδασκετε εχετε την πιο καθαρη αποψη απο ολους μας. Εμεις μιλαμε απο τα παιδια που μιλησαμε οτι στα αρχαια δεν ηταν τοσο δυσκολα,ενω βιολογια ηταν παρα πολλα και απαιτητικα. Οχι ολα,μεχρι το θεμα β ηταν καθαρη θεωρια. Θεμα γ δεν εχει υπαρξει απο οτι εχω δει λατι παρομοιο και θεμα δ ηταν λιγο στην τυχη η καθαρη θεωρια ππυ επρεπε να συνδυασεις κτλπ. Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους και μακαρι να πεσουν οι βασεις,γιατι ειμαστε γενια που εχει να δωσει εξετασεις απο γυμνασιο μαι μας βαλαν υπερογκη υλη τοσο θεωρητικα οσο βιλογια,χημεια κτλπ(οπως ηταν και στο παρελθον δηλαδη)
Στις ιατρικες μάλλον θα πέσουν λίγο λόγω του ότι πέρυσι είχαν συντελεστες τα δύο μαθήματα ενώ φέτος όλα είναι το ίδιο. Από αυτό και μόνο θα πέσουν λίγο, τώρα αν θα πέσουν περισσότερο λόγω του ότι δεν έχουν γράψει καλά τα παιδιά θα δείξει....έχετε άλλα δύο μαθήματα να δώσετε. Καλή επιτυχία εύχομαι
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω γιατί οι

archaios19 και​

SlimShady γελανε; τι το αστείο έγραψα;​

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για την Αγγλική Φιλολογία τι γνώμη έχεις;
Ίσως γιατί τα αρχαία φέτος χαρακτηρίστηκαν δυσκολότερα των προηγούμενων ετών..
για αγγλική φιλολογία δεν έχω ιδέα γενικά τι παίζεται και με τα αγγλικά αλλά και αυτή η σχολή έχει βαρύτητα την έκθεση κ λογοτεχνία επομένως θα πέσει η βάση.. από την άλλη έχει πολύ μικρότερη βαρύτητα το μαθημα των αρχαίων και ισάξια βαρύτητα τα Λατινικά με την ιστορια (περισσότερη βαρύτητα απο τα αρχαία)

επομένως δε ξέρω ίσως δεν υπάρξει μεγάλη διαφορα…

τα Λατινικά θα ρίξουν τις βάσεις ολου του πεδίου (κυριως Ψυχολογίες , Νομικές , Δημόσια διοίκηση κτλ)
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ίσως γιατί τα αρχαία φέτος χαρακτηρίστηκαν δυσκολότερα των προηγούμενων ετών..
για αγγλική φιλολογία δεν έχω ιδέα γενικά τι παίζεται και με τα αγγλικά αλλά και αυτή η σχολή έχει βαρύτητα την έκθεση κ λογοτεχνία επομένως θα πέσει η βάση.. από την άλλη έχει πολύ μικρότερη βαρύτητα το μαθημα των αρχαίων και ισάξια βαρύτητα τα Λατινικά με την ιστορια (περισσότερη βαρύτητα απο τα αρχαία)

επομένως δε ξέρω ίσως δεν υπάρξει μεγάλη διαφορα…

τα Λατινικά θα ρίξουν τις βάσεις ολου του πεδίου (κυριως Ψυχολογίες , Νομικές , Δημόσια διοίκηση κτλ)
Μήπως έχεις άποψη και για τρίτο πεδίο και ιατρικες;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Μήπως έχεις άποψη και για τρίτο πεδίο και ιατρικες;
Υγείας είσαι; Οι ιατρικές δεν έχουν μαθηματα βαρύτητας και είναι όλα τα μαθήματα ισάξια x25 επομένως κανένας δε θα μπορέσει να σου πει εκτίμηση από τώρα. Εξαρτάται πολύ και από τη φυσική, χημεία. Πάντως η βιολογία (που πριν ήταν το μάθημα βαρύτητας) ήταν απαιτητική σε σχεση με άλλες χρονιές , οποτε ευνοεί το οτι δεν ειναι πλεον το μαθημα με την μεγαλύτερη βαρύτητα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Υγείας είσαι; Οι ιατρικές δεν έχουν μαθηματα βαρύτητας και είναι όλα τα μαθήματα ισάξια x25 επομένως κανένας δε θα μπορέσει να σου πει εκτίμηση από τώρα. Εξαρτάται πολύ και από τη φυσική, χημεία. Πάντως η βιολογία (που πριν ήταν το μάθημα βαρύτητας) ήταν απαιτητική σε σχεση με άλλες χρονιές , οποτε ευνοεί το οτι δεν ειναι πλεον το μαθημα με την μεγαλύτερη βαρύτητα.
Ο γιος μου είναι υγείας και η κόρη μου θεωρητική.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Υγείας είσαι; Οι ιατρικές δεν έχουν μαθηματα βαρύτητας και είναι όλα τα μαθήματα ισάξια x25 επομένως κανένας δε θα μπορέσει να σου πει εκτίμηση από τώρα. Εξαρτάται πολύ και από τη φυσική, χημεία. Πάντως η βιολογία (που πριν ήταν το μάθημα βαρύτητας) ήταν απαιτητική σε σχεση με άλλες χρονιές , οποτε ευνοεί το οτι δεν ειναι πλεον το μαθημα με την μεγαλύτερη βαρύτητα.
Θα πω κάτι αλλά επειδή δεν έχω και πολύ καθαρή κρίση αυτήν την στιγμή ενδέχεται να είναι πατάτα. Το γεγονός ότι πλέον δεν είναι μάθημα βαρύτητας δε σημαίνει ότι δε θα υπάρξει τρομερή πτώση;

(Φυσικά έχει σημασία και το τι θα γίνει με τα άλλα μαθήματα όπως και η ζήτηση, αλλά κουβέντα να γίνεται)
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Υγείας είσαι; Οι ιατρικές δεν έχουν μαθηματα βαρύτητας και είναι όλα τα μαθήματα ισάξια x25 επομένως κανένας δε θα μπορέσει να σου πει εκτίμηση από τώρα. Εξαρτάται πολύ και από τη φυσική, χημεία. Πάντως η βιολογία (που πριν ήταν το μάθημα βαρύτητας) ήταν απαιτητική σε σχεση με άλλες χρονιές , οποτε ευνοεί το οτι δεν ειναι πλεον το μαθημα με την μεγαλύτερη βαρύτητα.
Απλά σκέφτομαι ότι εφόσον πέρυσι οι ιατρικες είχαν σε δύο μαθήματα συντελεστή και φέτος είναι όλα τα μαθήματα ισάξια μάλλον θα πέσουν (ελάχιστα αν γράψουν τα παιδιά καλά, περισσότερο αν δεν γράψουν καλά)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,904 μηνύματα.
.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστεύω ότι στην θεωρητική θα ανέβουν οι βάσεις, γιατί απ' ότι λένε σχεδόν όλοι έγραψαν πολύ καλά στα αρχαία, βέβαια μένει και το παλούκι που είναι η ιστορία
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top