Προβλήματα με καθηγητές.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το δικό μας σφάλμα σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι μπλέκουμε τα μπούτια μας και συγχέουμε την επιστημονική κατάρτιση με την επαγγελματική...τι εννοώ;Έστω ότι ο "Χ" Έλλην μαθητής ψάχνει καθηγητή να του κάνει ιδιαίτερα μαθηματικά!Ποιο θα είναι το κριτήριο αναζήτησης του κατάλληλου "επαγγελματία" γι'αυτή την περίπτωση;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
1. Το πόσο καλός είναι στο θέμα Μαθηματικά
2. Είναι καλός επαγγελματίας ώστε να βοηθήσει τον ενδιαφερόμενο γονιό..εμμ σόρρυ μαθητή ήθελα να πω, στα μαθηματικά

Στην χώρα μας, η κοινωνική μόρφωση είναι αυτονόητη. Δεν διδάσκεται σε κανένα σχολείο, σε κανένα Πανεπιστήμιο. Έχει αφεθεί στα χέρια της οικογένειας η οποία στην σύγχρονη εποχή, λόγω της κρίσης που αντιμετωπίζει ως θεσμός αδυνατεί να προσφέρει κοινωνική μόρφωση στα μέλη της. Από την στιγμή που οι περισσότερες οικογένειες επικοινωνούν με ραβασάκια και όχι με ζωντανή συνομιλία ώστε να ακούγονται όλες οι απόψεις, να δίνονται συμβουλές και κατάλληλα παραδείγματα..κλπ η κοινωνική μόρφωση πάει περίπατο. Οπότε όπως προείπα, είναι..αυτονόητη. Δυστυχώς και το σχολείο (με την ευρεία έννοια) έτσι όπως έχει γίνει δεν έχει τον χρόνο και την όρεξη να ενδιαφερθεί για τον ψυχικό κόσμο των παιδιών και των νέων. Προσφέρει μόνο γραμματική γνώση και αυτή ποιοτικά λίγη. Είναι περισσότερο σημαντικά θέματα οι προσλήψεις εκπαιδευτικών και τα μισθολογικά θέματα. Γενικά στην χώρα μας δίνουμε περισσότερο βάση στην χρηστική έννοια των αξιών και των θεσμών και όχι στην προσωπική μας αυτοβελτίωση ως άνθρωποι. Σπουδάζουμε με στόχο την υλική απολαβή, επιλέγουμε ανθρώπους με στόχο να ωφεληθούμε μελλοντικά...κλπ. Δεν υπάρχει η ανιδιοτελής δράση. Οπότε και οι καθηγητές είναι ένα αποτέλεσμα ενός κοινωνικού μορφώματος στο οποίο μεγάλωσαν και οι ίδιοι. Η βαλίτσα έχει αλλάξει πολλά χέρια. Στην Ελλάδα οι νοοτροπίες αλλάζουν πολύ δύσκολα έως καθόλου, αν δεν υπάρξουν ως καθημερινά βιώματα. Αντιθέτως, όσο υπάρχει η καναπεδική ασφάλεια στα πάντα (κόψε του Έλληνα το ίντερνετ και το ipad και θα τρελαθεί) τόσο τα απλά καθημερινά πράγματα και φυσιολογικά, θα μας φαίνονται σαν ιστορικά ευρήματα της προϊστορίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ειλικρινα με εχει ριξει πολυ το ολο θεμα διοτι πασχιζοντας να συνεχισω σπουδες σε ενα αφιλοξενο -οπως εχει γινει τωρα η Ελλαδα- περιβαλλον , συνανταω τοιχους..Η συγκεκριμενη καθηγητρια ηταν 40+ ετων..Υποτιθεται πως υπαρχει χασμα αναμεσα στις γεννιες και με την θετικη και με την αρνητικη εννοια. Εννοωντας οτι τοτε πριν 30 χρονια που αυτη ηταν παιδι (συγχωρεστε μου το "αυτη" αλλα κυρια δεν την λεω), σιγουρα ο θεσμος της οικογενειας στην χωρα μας ηταν πιο ιερος, υπηρχε μεγαλυτερη ενωση και χωρος αναμεσα στα παιδια και στους γονεις..Εφοσον λοιπον μιλαμε για μια τελειως διαφορετικη εποχη, δεν μπορω να δεχτω ρε γαμωτο οτι υπαρχουν τετοια μυαλα..Και αν ειχε τυχει μονο αυτη, θα ειμασταν καλα..Εχει τυχει και με αλλους καθηγητες... Πανε οι εποχες που επαιρναν 30-40 ευρω/ωρα διδασκαλιας και εχουν αποθρασυνθει πληρως...Καμια αξια, κανενα ιερο, καμια ανιδιοτελεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Νιστικό αρκούδι δεν χορεύει.Show me the money:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ξεφτίλες απλά,και εμένα μου έχουν τύχει περιπτώσεις τέτοιες σε μαθήματα κιθάρας,μαθηματικών κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ξεφτίλες απλά,και εμένα μου έχουν τύχει περιπτώσεις τέτοιες σε μαθήματα κιθάρας,μαθηματικών κλπ κλπ...

δυστυχως! αντι να προαγουν την μορφωση, την καταπατανε πληρως! σε απωθουν απο το να μαθεις τετοια ατομα! Οσο περναει η ωρα, μου περναει η στενοχωρια και με πιανουν τα νευρα μου !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1. Το πόσο καλός είναι στο θέμα Μαθηματικά
2. Είναι καλός επαγγελματίας ώστε να βοηθήσει τον ενδιαφερόμενο γονιό..εμμ σόρρυ μαθητή ήθελα να πω, στα μαθηματικά

Ακριβώς γι'αυτό έχουμε φαινόμενα του τύπου να έχουν ζήτηση για ιδιαίτερο κάτι πουρά 60+ χρονών που χρεώνουν 50+€ την ώρα χωρίς απόδειξη κι έχουν τουπέ και υφάκι 100 καρδιναλίων μόνο και μόνο επειδή τσίμπησαν ένα διδακτορικό απ'το παράθυρο και τους ξέρουν τα φροντιστήρια και να σνομπάρονται νεότεροι καθηγητές που με το 1/3 των χρημάτων αυτών θα έκαναν την ίδια και καλύτερη δουλειά επειδή δεν έχουν μετεκπαιδευτεί ή δεν έχουν σπρώξιμο από τον περίγυρό τους (λες και ποιος ξέρει τι μαθηματικά κάνουν στο λύκειο που δε μπορεί να τα διδάξει ένας οποιοσδήποτε μαθηματικός)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
κι εμείς είχαμε έναν καθηγητή που είχε χαστουκίσει έναν συμμαθητή μας(το άξιζε βέβαια).Τον φτάνανε στα όριά του όμως τον άνθρωπο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ποπο την καταλληλη ωρα ειδα αυτο το θρεντ... Εμεις εχουμε μια που νευριαζει ΜΟΝΗ ΤΗΣ! Νευριαζει με αυτα που λέει!!! :eek: Ξερω γω αρχιζει το κηρυγμα, (χωρις να μας αφηνει να μιλησουμε φυσικα), και αρχίζει... πχ (βριακει κατω ενα σκουπιδάκι)

(Πολύ μαλακά και γλυκά...)Βάσω, πήγαινε πέταξε το αυτο σε παρακαλώ... Βρε παιδια, γιατι πετατε σκουπιδια κατω? Το σχολείο είναι το δεύτερο σπίτι σας, περνατε όλη σας την μερα εδω περα... Σας αρεσει να περνατε τα 2/4 της ημερας σας σε έναν τέτοιο χώρο? Δηλαδη δεν σεβεστε καθολου την καθαριστρια???? Πρωτη φορα ειμαι σε σχολείο που η καθαριστρια δουλευει απο το πρωι ως το μεσημερι!!! Δεν ειναι κατασταση αυτη!!! Ειστε απαραδεκτοι!!! Οφείλετε σεβασμο σε αυτη την γυναικα, που φτυνει αίμα για να είστε σε ένα καθαρο και αξιοπρεπες περιβάλλον!!! Ειστε άνθρωποι!!! Ηθελα να δω αν σας βαζαμε να τα μαζευατε τι θα κανατε!!! Γιατι η κυρία καθαρίστρια είναι ένας Ηρωας!!!! Ενας ήρωας που υπηρετεί εσας!!!!

Και αυτο συνεχιζεται μεχρι το τελος του μαθηματος με αυτην εξαλλη και τρελη απο τα νευρα, και ενω ειχε αρχισει τοσο μαλακα και γλυκα ξερω γω, καταληγει κυριολεκτικα να νευριαζει με αυτα που λεει!

Υ.Γ. Αυτο ηταν απλα ενα παραδειγμα κυρηγματος, δεν θελω να ακουσω κραξιμο για την καθαριοτητα τωρα... Μπορω να βαλω κι αλλο παραδειγμα αν θελετε (εχω πολλα, μιας που γινεται σχεδον καθε μερα αυτο...) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάγια Τοπουζλή

Νεοφερμένος

Η Βάγια Τοπουζλή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποπο την καταλληλη ωρα ειδα αυτο το θρεντ... Εμεις εχουμε μια που νευριαζει ΜΟΝΗ ΤΗΣ! Νευριαζει με αυτα που λέει!!! :eek: Ξερω γω αρχιζει το κηρυγμα, (χωρις να μας αφηνει να μιλησουμε φυσικα), και αρχίζει... πχ (βριακει κατω ενα σκουπιδάκι)

(Πολύ μαλακά και γλυκά...)Βάσω, πήγαινε πέταξε το αυτο σε παρακαλώ... Βρε παιδια, γιατι πετατε σκουπιδια κατω? Το σχολείο είναι το δεύτερο σπίτι σας, περνατε όλη σας την μερα εδω περα... Σας αρεσει να περνατε τα 2/4 της ημερας σας σε έναν τέτοιο χώρο? Δηλαδη δεν σεβεστε καθολου την καθαριστρια???? Πρωτη φορα ειμαι σε σχολείο που η καθαριστρια δουλευει απο το πρωι ως το μεσημερι!!! Δεν ειναι κατασταση αυτη!!! Ειστε απαραδεκτοι!!! Οφείλετε σεβασμο σε αυτη την γυναικα, που φτυνει αίμα για να είστε σε ένα καθαρο και αξιοπρεπες περιβάλλον!!! Ειστε άνθρωποι!!! Ηθελα να δω αν σας βαζαμε να τα μαζευατε τι θα κανατε!!! Γιατι η κυρία καθαρίστρια είναι ένας Ηρωας!!!! Ενας ήρωας που υπηρετεί εσας!!!!

Και αυτο συνεχιζεται μεχρι το τελος του μαθηματος με αυτην εξαλλη και τρελη απο τα νευρα, και ενω ειχε αρχισει τοσο μαλακα και γλυκα ξερω γω, καταληγει κυριολεκτικα να νευριαζει με αυτα που λεει!

Υ.Γ. Αυτο ηταν απλα ενα παραδειγμα κυρηγματος, δεν θελω να ακουσω κραξιμο για την καθαριοτητα τωρα... Μπορω να βαλω κι αλλο παραδειγμα αν θελετε (εχω πολλα, μιας που γινεται σχεδον καθε μερα αυτο...) :whistle:

χαχαχαχαχα έλεος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και εμάς μας το λέει ο δ/ντης μας όποτε έρχεται στην τάξη για κύρηγμα αυτό με τα σκουπίδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εμάς δεν ξέρω πόσο είναι η φιλόλογος αλλά την είχε καθηγήτρια η θεία μου και τώρα η θεία μου είναι 33 :P

Και η φιλολογος μου είχε τον μπαμπα μου, μόνο που ο μπαμπάς μου είναι 45!! :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και εμένα ο πατέρας μου είχε και την ίδια φιλόλογο με τη δική μου [αυτή που είχα πέρσι], και τον δ/ντη μου τον είχε καθηγητή. σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Και εμένα ο πατέρας μου είχε και την ίδια φιλόλογο με τη δική μου [αυτή που είχα πέρσι], και τον δ/ντη μου τον είχε καθηγητή. σιγά.

Και το πιο σπαστικο απ'όλα... ΚΑΘΕ φορα που κανει κηρυγμα μου λεει ''Αφου ο πατέρας σου δεν με στεναχωρούσε, δεν θελω να το κανεις ούτε εσύ.''. :redface:
Ε ΑΙ ΣΤΟ Δ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonymous7575

Νεοφερμένος

Ο Anonymous7575 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους. Σε ολα τα μαθηματα βγαζω πανω απο 14 και δεν εχω προβληματα αλλα δυστηχως στην Ιστορια μου επεσε μια στριγκλα.Εχω στα τριμηνα: 9/9/11 οποτε επρεπε να γραψω 9 για να περασω. Αυτη με μισει τοσο που μου εβαλε κατω απο 9 στις εξετασεις και με αφησε. 1 Ερωτηση: Γινεται να αφησει αλλους 8 συμμαθητες μου?( Το κανε). 2. Ερωτηση: Γινεται να ζητησω δευτερη βαθμολογηση του γραπτου απο την δευτερη καθηγητρια Ιστοριας? 3 Ερωτηση: Γινεται να περασω με βοηθεια απο αλλο μαθημα η με τον Μ.Ο μου?

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 104-109 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Α δεν γίνεται έτσι όπως το θέλεις εσύ.... Εχεις το δικαίωμα να ζητησεις αναβαθμολογηση γραπτου μεσα σε 5 εργασιμες ημερες απο την ημερα που ανακοινωνονται τα αποτελεσματα , οχι εσυ βασικά αλλά ο κηδεμονας σου με αιτηση απο το Διευθυντη και ο διευθυντης αφου πληρωσεις ενα παραβολο πρεπει να καλυψει το βαθμο και τα στοιχεια σου και να στειλει στη δευτεροβαθμια το γραπτο σου για να το βαθμολογησουν αλλοι καθηγητες απο αλλα σχολεια και ο μεσος ορος θα ειναι ο βαθμος...

Αξιζει να το κανεις; Εισαι απολυτως βεβαιος πως θα επαιρνες 9 ετσι και το αναβαθμολογουσανε; Αν ηθελε να σε αφησει γιατι δεν σου εβαζε 9 και σου εβαλε 11; Ιστορια ειναι αστεια κατσε διαβασε τη να την περασεις αν δεν τη περνας απο το ΜΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonymous7575

Νεοφερμένος

Ο Anonymous7575 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και τι Μ.Ο πρεπει να εχω για να περασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
πανω απο 38 (συνολο ο βαθμος της ιστοριας στα τρια τριμηνα και στις εξετασεις)
δηλαδη πανω απο 9.5 γιατι το 0.5 ειναι παντοτε υπερ του μαθητη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonymous7575

Νεοφερμένος

Ο Anonymous7575 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτο το ξερω. Αλλο ρωταω. Τον Μ.Ο δεν το εβγαλα οποτε θελω να ξερω αν μπορω να παρω βοηθεια απο αλλο μαθημα για να μην παω μεταξεταστεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top