Πρέπει οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους;

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
έλεος...κλ τί είσαι εσύ ρε παιδί μ?????Πώς μπορείς να χαρακτηρίζεις "μουσκάρια" τα παιδιά που πλ απλά δν διαβάζουν?Δν σημαίνει ότι επειδή δν διαβάζουν δν έχουν και την ικανότητα να κρίνουν αν ένας καθηγητής είναι καλός ή κακός...Μην είσαι απόλυτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έλεος...κλ τί είσαι εσύ ρε παιδί μ?????Πώς μπορείς να χαρακτηρίζεις "μουσκάρια" τα παιδιά που πλ απλά δν διαβάζουν?Δν σημαίνει ότι επειδή δν διαβάζουν δν έχουν και την ικανότητα να κρίνουν αν ένας καθηγητής είναι καλός ή κακός...Μην είσαι απόλυτος!

το τσουβάλι περιλαμβάνει και αυτούς που δεν έχουν την ικανότητα να μάθουν... λόγω μυαλού απλά και όχι λόγω προβλήματος ή δυσλεξίας μη με παρεξηγείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ο καθενας για τον εαυτο του πιστευει οτι ειναι ο καλυτερος qwerty.Αλλο ολοι πιστευουν το αντιθετο για σενα;)Το αν ειναι μουσκαρια οι συμμαθητες σου δεν μπορεις να το ξερεις,γιατι κι εσυ μπορει να εισαι το ιδιο με αυτους.Επισης,δεν εχεις δικαιωμα να στερησεις τη δυνατοτητα αυτη απο κανεναν οσο αναξιο και αν τον θεωρεις εσυ ποσωπικα

Στο θεμα μας τωρα.Φυσικα και ειναι απαραιτητη η αξιολογηση για να φυγουν οι καθηγητες που δεν ειναι δυνατο να διδαξουν σε αιθουσα λογω της μη μεταδοτικοτητας τους και της αδυναμιας να συνεργαστουν με τους μαθητες.Επισης,πρεπει να υπαρξει και αξιολογητης ενηλικας,οπως παλαιοτερα και οχι μονο αξιολογηση εκ μερους των μαθητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ο καθενας για τον εαυτο του πιστευει οτι ειναι ο καλυτερος qwerty.Αλλο αν ολοι πιστευουν το αντιθετο για σενα;)Το αν ειναι μουσκαρια οι συμμαθητες σου δεν μπορεις να το ξερεις,γιατι κι εσυ μπορει να εισαι το ιδιο με αυτους.Επισης,δεν εχεις δικαιωμα να στερησεις τη δυνατοτητα αυτη απο κανεναν οσο αναξιο και αν τον θεωρεις εσυ ποσωπικα

Στο θεμα μας τωρα.Φυσικα και ειναι απαραιτητη η αξιολογηση για να φυγουν οι καθηγητες που δεν ειναι δυνατο να διδαξουν σε αιθουσα λογω της μη μεταδοτικοτητας τους και της αδυναμιας να συνεργαστουν με τους μαθητες.Επισης,πρεπει να υπαρξει και αξιολογητης ενηλικας,οπως παλαιοτερα και οχι μονο αξιολογηση εκ μερους των μαθητων

Θα συγκριθεί αυτός που πέρασε την τάξη μετεξεταστέος με μενα?


χ00χχ0 με 'κανες και γέλασα....


οντοπικ:

Οι καθηγητές, για να έχουν γίνει καθηγητές, πάει να πει ότι είναι έξυπνοι. (εξαιρούνται καλλιτεχνικοί μουσικοί γυμναστές και εν μέρη καθηγητές γερμανικών ή και αγγλικών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ? Τι σχέση έχει αυτό με τις απόψεις μου περί μουσκαριών :hmm:

τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται.το κατα ποσον εχει κυρος η κριση καποιου ανθρωπου φαινεται στις γενικες αντιληψεις του..based on this,δεν εισαι ο καταλληλος κριτης (imo παντα)

μεγαλη αρετη επισης ειναι και η μετριοφροσυνη...δασκαλα του κατηχητικου θα γινω εδω μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
++++++++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αυτο που δε γνωριζεις λογω της ηλικιας σου,ειναι οτι παλια οι καθηγητες διοριζονταν χωρις διαγωνισμους ΑΣΕΠ και αλλες χαζομαρες,γιατι υπηρχε τεραστια ελλειψη.Κοινως,επαιρνες πτυχιο και απευθειας διορισμο.Ακομα αυτη η γενια καθηγητων δεν εχει φυγει απο τα σχολεια και ειδικα στα μεγαλα αστικα κεντρα θα αργησει το κατιτις παραπανω.

Το οτι εγινε καθηγητης καποιος δε σημαινει οτι ειναι συνεργασιμος ή μπορει να μεταδώσει τις γνωσεις του στους μαθητες,καθως μπορει να ειναι δυστροπος,να βαριεται στην ταξη και πολλα αλλα.Ιδιαιτερα,καθως μεγαλωνει ενας ανθρωπος ως επι το πλειστον γινεται πιο παραξενος

Το οτι δε διαβαζει καποιος,δε σημαινει οτι δε συγκρινεται μαζι σου.Το μυαλο και τα ταλεντα του καθενος δε φαινονται μονο επανω απο τα βιβλια.Ισα ισα,που αυτος ισως εχει και πιο δημοκρατικες αποψεις σε σχεση με σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω βρε πιλ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Στον qwerty αναφερομαι:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ? Τι σχέση έχει αυτό με τις απόψεις μου περί μουσκαριών :hmm:

Έχει σχέση με τον παλαιοσυντηρητισμό σου που θεωρεί σωστό καθηγητή τον άξεστο ρατσιστή του Σχολαρχείου δεκαετίες 1940-1950...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
φίλε μου qwerty :
1)η δυσλεξεια και τα μαθησιακά προβλήματα είναι σχετικά με το μυαλό αλλά άσχετα με το θεμά

2)δεν αποκλείεται κάποιος που μενεί μετεξεταστέος να μην έχει σωστή κρίση

3)δεν είναι σωστό το να θεωρείςτον εαυτό σου καλύτερο όλων

τώρα γενικα :
ναι θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση και πιστεύω ότι πρέπει να λαμβάνονται γνώμες από 4 <<ομάδες>>:
1)μαθητές
2)γονείς
3)ένας σχολικός σύμβουλος και
4)ένας ψυχολόγος (από αυτούς που χρόνια θα έπρεπε να βρίσκονταν στα σχολεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Θεωρώ αρκετά καλό το να έχουν την δυνατότητα οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους. Στο φροντιστήριο που πάω το κάνουμε κάθε χρόνο, και είναι σημαντικό να έχουν και οι υπεύθυνοι μια εικόνα για τους καθηγητές..!
Θα συμφωνήσω και με εκείνους που είπαν, πως η άποψη των μαθητών πρέπει να είναι αντικειμενική και κατά προσέγγιση σωστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
φίλε μου qwerty :
1)η δυσλεξεια και τα μαθησιακά προβλήματα είναι σχετικά με το μυαλό αλλά άσχετα με το θεμά

2)δεν αποκλείεται κάποιος που μενεί μετεξεταστέος να μην έχει σωστή κρίση

3)δεν είναι σωστό το να θεωρείςτον εαυτό σου καλύτερο όλων

τώρα γενικα :
ναι θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση και πιστεύω ότι πρέπει να λαμβάνονται γνώμες από 4 <<ομάδες>>:
1)μαθητές
2)γονείς
3)ένας σχολικός σύμβουλος και
4)ένας ψυχολόγος (από αυτούς που χρόνια θα έπρεπε να βρίσκονταν στα σχολεία


Συμφωνώ στους 4 αξιολογητές, διαφωνώ στο πρώτο. Δεν πρέπει όλοι οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Συμφωνώ στους 4 αξιολογητές, διαφωνώ στο πρώτο. Δεν πρέπει όλοι οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές...

Γιατί μιλάς στο γ' πληθυντικό;
Κι εγώ σου λέω πως δεν μπορείτε να τους αξιολογήσετε όταν στην καθημερινή σας ζωή δεν μπορείτε να είστε αντικειμενικοί.
Ένα απόλυτο άτομο ποτέ δεν μπορεί να πάρει αντικειμενικές αποφάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω πως όλοι οι μαθητές θα πρέπει να αξιολογούν τους καθηγητές τους και απο την κρίση τους θα φανεί αν μπορούν να είναι αντικειμενικοί ή όχι.
Γιώργο, συνειδητοποιείς τι είναι αυτά που λες ή ότι νιώθεις γράφεις?
Δηλαδή, εσύ είσαι ο καλύτερος και ο πιο έξυπνος και κανείς με χαμηλότερο βαθμό απο 'σένα δεν συγκρίνεται μαζί σου. Αυτοί που δεν είναι τόσο καλοί στο σχολείο, είναι χαζοί.. Και δεν μου λες... Που ξέρεις αν αυτά τα παιδιά έχουν κάποιο άλλο ταλέντο ? Η εξυπνάδα κάποιου δεν φαίνεται πάντα μέσα απο τα βιβλία και δεν σημαίνει πως επειδή κάποιος είναι τεμπέλης είναι απαραίτητα και χαζός. Χαρακτηρίζεις "μουσκάρια" κάποιους οι οποίοι μπορεί να έχουν μυαλό, αλλά ίσως και να έχουν κάποια προβλήματα τα οποία δεν τους επιτρέπουν να συγκεντρωθούν στο σχολείο (οικογενειακά, μαθησιακά κτλ.) γιατί δεν είναι όλα μέλι-γάλα όπως νομίζεις εσύ... Εσύ πιστεύεις πως το σχολείο θα δείξει αν είσαι καλός, έξυπνος... Το σχολείο θα κρίνει αν θα μπορέσεις να συνεχίσεις καλά την ζωή σου και φυσικά, αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ή τα βιβλία δεν είναι για σένα το καλύτερο μέσο για να αποδείξεις και να εκφράσεις την εξυπνάδα που έχεις κρυμμένη, είσαι ΒΛΑΚΑΣ και φυσικά δεν συγκρίνεσαι μαζί μου που κάθομαι και διαβάζω ολημερίς κι οληνυχτίς, δεν αντιμετωπίζω ούτε ένα πρόβλημα, έχω 2 γονείς που είναι πάντα δίπλα μου όταν τους χρειάζομαι κι ενα μυαλό που το βάζω να δουλέυει συνέχεια για να ΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΦΡΑΓΜΑ ΤΟΥ 19 και να καταλάβουν όλοι πόσο χαζοί είναι και πόσο έξυπνος είμαι εγώ... Γιατί μπορείς να θες να φανείς έξυπνος, αλλά με τους χαρακτηρισμούς σου και τα λόγια σου φάινεται τι άνθρωπος είσαι και θα παραμείνεις αν συνεχίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν και είναι λίγο "παλιό" (από πλευράς ανανέωσης) φαίνεται ενδιαφέρον....

https://www.ratemyteachers.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
βλακείες για κομπλεξικούς είναι το σάιτ αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνώ στους 4 αξιολογητές, διαφωνώ στο πρώτο. Δεν πρέπει όλοι οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές...

Ναι, φυσικά. Κατά τον ίδιο τρόπου που δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να ψηφίζουν όλοι οι ενήλικες πολίτες...Καταλαβαίνεις τι λες; Ή μήπως έχεις την πεποίθηση ότι εσύ ανήκεις σε μία ελίτ κατηγορία; Μου λες ότι δεν είναι όλοι οι μαθητές άξιοι ν'αξιολογήσουν τους καθηγητές τους, τη στιγμή που μου επιβάλλεις ότι η μόνη σωστή κρίση για σένα, προέρχεται από τον εαυτό σου. Ξεκαβάλα λίγο και κόψε τις αντιφάσεις, γιατί σε καμία στροφή θα μπατάρει το καλάμι και θα σπάσεις το κεφάλι σου μια και καλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι, φυσικά. Κατά τον ίδιο τρόπου που δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να ψηφίζουν όλοι οι ενήλικες πολίτες...Καταλαβαίνεις τι λες; Ή μήπως έχεις την πεποίθηση ότι εσύ ανήκεις σε μία ελίτ κατηγορία; Μου λες ότι δεν είναι όλοι οι μαθητές άξιοι ν'αξιολογήσουν τους καθηγητές τους, τη στιγμή που μου επιβάλλεις ότι η μόνη σωστή κρίση για σένα, προέρχεται από τον εαυτό σου. Ξεκαβάλα λίγο και κόψε τις αντιφάσεις, γιατί σε καμία στροφή θα μπατάρει το καλάμι και θα σπάσεις το κεφάλι σου μια και καλή...

δεν ανήκω εγώ σε ελιτ, άλλοι ανήκουν σε μπαζοκατηγορίες. Απλά είπα ότι τα μουσκάρια δεν είναι σε θέση να κρίνουν σωστά τους καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Οι καθηγητές, για να έχουν γίνει καθηγητές, πάει να πει ότι είναι έξυπνοι. (εξαιρούνται καλλιτεχνικοί μουσικοί γυμναστές και εν μέρη καθηγητές γερμανικών ή και αγγλικών)

Ή επίσης να έχουν περάσει τα περισσότερα μαθήματα στο πανεπιστήμιο ανιγράφοντας ή γλύφοντας καθηγητές τους.....Όντως πανέξυπνοι είναι, τι να σου πω! Μόνο που δυστυχώς τέτοιες περιπτώσεις είναι "μουσκάρια" όπως λες κι εσύ...

Γιατί είμαστε κι εμείς στις εξαιρέσεις; Κοιτάς που στο σχολείο θεωρείτε οι μαθητές την ξένη γλώσσα ως "η ώρα του παιδιού"; :mad: Δεν λέω, υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά εγώ προσωπικά ακόμα και στο σχολείο κάνω κανονικά το μάθημά μου γιατί πάντα αγαπούσα κι αγαπάω τη δουλειά μου. :no1:

Όσο για την αξιολόγηση, καλό είναι να γίνεται ανώνυμα στο τέλος της χρονιάς για να ξέρει κι ο καθηγητής αν πρέπει να διορθώσει τυχόν λάθη που έχει κάνει τόσο στη διδασκαλία του όσο και ως άνθρωπος. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top