Ποιο μάθημα επιλογής θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Ποιο είναι το 6ο μάθημα Γενικής Παιδείας που δώσατε ή θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 23 31.5%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 4 5.5%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 14 19.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 29 39.7%
  • Κανένα (δεν πάω Γ' λυκείου :P )

    Ψήφοι: 3 4.1%

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?
Είναι αργά για να αλλάξω μάθημα επιλογής από μαθηματικά σε βιολογία? Εννοώ θα πρέπει να τρέξω πολύ για να καλύψω κάποια ύλη? Οσο πάει και πιο πολύ το χάνω με τα μαθηματικά και προβληματίζομαι. Φροντιστήριο στη βιολογία μάλλον δεν θα κάνω, τουλάχιστον από τώρα. Στο σχολείο βιολογία μας έχει πάρει ένας χημικός και θα κάνουμε πρώτη φορά μάθημα την Πέμπτη.
Για πείτε καμιά γνώμη. :)
Θα σου λεγα να μη το κανεις...τα μαθηματικα γενικης ειναι αρκετα ευκολα, με τη βιολογια πιστευω θα ζοριστεις, θα χεις αλλη μια παπαγαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?
Είναι αργά για να αλλάξω μάθημα επιλογής από μαθηματικά σε βιολογία? Εννοώ θα πρέπει να τρέξω πολύ για να καλύψω κάποια ύλη? Οσο πάει και πιο πολύ το χάνω με τα μαθηματικά και προβληματίζομαι. Φροντιστήριο στη βιολογία μάλλον δεν θα κάνω, τουλάχιστον από τώρα. Στο σχολείο βιολογία μας έχει πάρει ένας χημικός και θα κάνουμε πρώτη φορά μάθημα την Πέμπτη.
Για πείτε καμιά γνώμη. :)

Άνετα προλαβαίνεις..η βιολογία γενικής εκτός από αποστήθιση έχει κάποιες απλές ασκήσεις οι οποίες με λίγο σοβαρό διάβασμα βγαίνουν εύκολα..και τα κεφάλαια που πρέπει να μάθεις είναι και ευκολονόητα και δεν είναι και χαοτικά..νομίζω εύκολη επιλογή το να αλλάξεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θα σου λεγα να μη το κανεις...τα μαθηματικα γενικης ειναι αρκετα ευκολα, με τη βιολογια πιστευω θα ζοριστεις, θα χεις αλλη μια παπαγαλια.
Ναι το ξέρω, και με αυτό το σκεπτικό τα επέλεξα. Απλά φέτος γενικά με δυσκολεύουν τα μαθηματικά και τα φοβάμαι πολύ.
Φταίει και ο τρόπος που κάνουμε το μάθημα: 2 ώρες μαζεμένες η μια πάνω στο ένα κεφάλαιο και η άλλη πάνω στο άλλο.
Ετσι μπερδευομαι πολύ. Θα προτιμούσα να τελειώναμε πρώτα το 1 κεφάλαιο και μετά να προχωρούσαμε στα υπόλοιπα. Ουσιαστικά αυτο που κάνουμε είναι ένα περασμα με 2-3 ασκήσεις σε ένα κομμάτι του 1ου κεφαλαίου και την άλλη ώρα ασχολούμαστε με ένα κομμάτι του 2ου κεφαλαίου. :confused:
Άνετα προλαβαίνεις..η βιολογία γενικής εκτός από αποστήθιση έχει κάποιες απλές ασκήσεις οι οποίες με λίγο σοβαρό διάβασμα βγαίνουν εύκολα..και τα κεφάλαια που πρέπει να μάθεις είναι και ευκολονόητα και δεν είναι και χαοτικά..νομίζω εύκολη επιλογή το να αλλάξεις. ;)
Εχω κάνει μια ανάγνωση ως τους ιους και όντως είναι ευχάριστη και ευκολονόητη. Για αυτό και ψήνομαι πιο πολύ. Δεν ξέρω βέβαια αν στην συνέχεια χειροτερέυει... Μάλλον με βλέπω από την επόμενη βδομάδα να σταματάω να παρακολουθώ μαθηματικά και ότι γίνει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
μαθηματικά γεν. & αοθ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Το να γίνει πιο σύνθετη λίγο η ύλη με την εισαγωγή πχ στους παθογόνους μικροοργανισμούς ή στην εξέλιξη, ναι γίνεται..αλλά και πάλι είναι πράγματα τα οποία τα καταλαβαίνεις και δεν χρειάζεται τυφλή αποστήθιση όπως πχ στη βιολογία γενικής..ότι κατεύθυνση και να έχεις η βιολογία γενικής είναι η πιο εύκολη επιλογή, ένα μάθημα που άμα το διαβάσεις θα γράψεις σίγουρα ένα βαθμό, σε αντίθεση με τα μαθηματικά που είναι πάντα απρόβλεπτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,406 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?
Είναι αργά για να αλλάξω μάθημα επιλογής από μαθηματικά σε βιολογία? Εννοώ θα πρέπει να τρέξω πολύ για να καλύψω κάποια ύλη? Οσο πάει και πιο πολύ το χάνω με τα μαθηματικά και προβληματίζομαι. Φροντιστήριο στη βιολογία μάλλον δεν θα κάνω, τουλάχιστον από τώρα. Στο σχολείο βιολογία μας έχει πάρει ένας χημικός και θα κάνουμε πρώτη φορά μάθημα την Πέμπτη.
Για πείτε καμιά γνώμη. :)

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα 3.4.5 πεδία, πάρε βιολογία φυσικά. Η ύλη είναι κάπου 40 σελίδες (χωρίς εικόνες και πινακάκια) Βγαίνει εύκολα αν όμως κάτσεις και παπαγαλίσεις. Οι ασκήσεις είναι αρκετά εύκολες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?
Είναι αργά για να αλλάξω μάθημα επιλογής από μαθηματικά σε βιολογία? Εννοώ θα πρέπει να τρέξω πολύ για να καλύψω κάποια ύλη? Οσο πάει και πιο πολύ το χάνω με τα μαθηματικά και προβληματίζομαι. Φροντιστήριο στη βιολογία μάλλον δεν θα κάνω, τουλάχιστον από τώρα. Στο σχολείο βιολογία μας έχει πάρει ένας χημικός και θα κάνουμε πρώτη φορά μάθημα την Πέμπτη.
Για πείτε καμιά γνώμη. :)

Εγω αυτο θα εκανα, ειναι η καλυτερη λυση. Τα μαθηματικα Γενικης ειναι γενικα δυσκολα, ενω η βιολογια δεν εναι δυσκολη αν διαβαζεις, λογικα ουτε στο 2ο κεφαλαιο δεν θα εχουν παει, προλαβαινεις πολυ ανετα αμα αλλαξεις τωρα, εγω αυτο θα εκανα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
μαθηματικά γεν. και αοθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι γινεται με την φυσικη γενικης?εγω που εχω δει το βιβλιο μου φαινεται οτι εχει πολυ θεωρια.Ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι γινεται με την φυσικη γενικης?εγω που εχω δει το βιβλιο μου φαινεται οτι εχει πολυ θεωρια.Ισχυει?
Όπως το πάρει κανείς. H ύλη στη Φυσική Γενικής είναι 33 εικονογραφηνένες σελίδες, πουθενά δεν χρειάζεται παπαγαλία, τα θέματα που ασχολείται έχουν εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον και υπάρχουν όλες κι όλες 5-6 κατηγορίες ασκήσεων. Αν τη διαλέξεις α) τα φροντιστήρια θα προσπαθήσουν να σε μεταπείσουν και β) όλοι θα σε κοιτάζουν σαν εξωγήινο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα επιλέξω μαθηματικά, κυρίως γιατί δεν αντέχω να μαθαίνω ολόκληρα κείμενα απ´ εξω, μου φτάνει το ΑΟΔΕ :P τωρα, οκ η ύλη είναι ελάχιστη και καλύπτεται κι απ´ την κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Όπως το πάρει κανείς. H ύλη στη Φυσική Γενικής είναι 33 εικονογραφηνένες σελίδες, πουθενά δεν χρειάζεται παπαγαλία, τα θέματα που ασχολείται έχουν εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον και υπάρχουν όλες κι όλες 5-6 κατηγορίες ασκήσεων. Αν τη διαλέξεις α) τα φροντιστήρια θα προσπαθήσουν να σε μεταπείσουν και β) όλοι θα σε κοιτάζουν σαν εξωγήινο.

Διας μπορεις να πεις και αλλες λεπτομεριες για αυτο το μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ θα πάρω αοθ (και μαθηματικά) για να μου ανοίξουν το 5ο πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η θεωρια της φυσικης δεν χρειαζεται παπαγαλια?δεν μπορει να σου ζητηθει κατι θεωρητικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Διας μπορεις να πεις και αλλες λεπτομεριες για αυτο το μαθημα?
Τα θέματα που περιέχει είναι αρκετά ενδιαφέροντα: για το φως, το άτομο, τις ακτίνες Χ, την πυρηνική ενέργεια. Χρειάζεται ελάχιστες γνώσεις από προηγούμενες τάξεις. Γενικά όσοι επιλέγουν Φυσική γενικής, πετυχαίνουν εύκολα υψηλές βαθμολογίες. Γνωρίζω κοπέλα που άρχισε να διαβάζει το μάθημα το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 97. Τη Φυσική γενικής καταφέρανε και τη θάψανε τα φροντιστήρια επειδή δεν τους συμφέρουν τα πολλά μαθήματα. Όσο για το βαθμό δυσκολίας που φημολογείται, αυτό δεν ισχύει, απλά όταν είναι τόσο μικρή η ύλη (όπως και στη Φυσική κατεύθυνσης) προσπαθούν να βάλουν το κάτι διαφορετικό.
Η θεωρια της φυσικης δεν χρειαζεται παπαγαλια?δεν μπορει να σου ζητηθει κατι θεωρητικο?
Για σένα κάτι το θεωρητικό σημαίνει οπωσδήποτε παπαγαλία; Για τη Φυσική πάντως, σημαίνει κατανόηση.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
(όπως και στη Φυσική κατεύθυνσης)
... όχι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafess13

Νεοφερμένος

Ο kafess13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τα θέματα που περιέχει είναι αρκετά ενδιαφέροντα: για το φως, το άτομο, τις ακτίνες Χ, την πυρηνική ενέργεια. Χρειάζεται ελάχιστες γνώσεις από προηγούμενες τάξεις. Γενικά όσοι επιλέγουν Φυσική γενικής, πετυχαίνουν εύκολα υψηλές βαθμολογίες. Γνωρίζω κοπέλα που άρχισε να διαβάζει το μάθημα το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 97. Τη Φυσική γενικής καταφέρανε και τη θάψανε τα φροντιστήρια επειδή δεν τους συμφέρουν τα πολλά μαθήματα. Όσο για το βαθμό δυσκολίας που φημολογείται, αυτό δεν ισχύει, απλά όταν είναι τόσο μικρή η ύλη (όπως και στη Φυσική κατεύθυνσης) προσπαθούν να βάλουν το κάτι διαφορετικό.




Τα προβληματα ειναι δυσκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εγω ειμαι αναμεσα σε βιολογια και φυσικη.. Μαλλον βιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Για όσους δεν:

1) υποτιμούν τη νοημοσύνη τους!!
2) προτίθενται να παπαγαλίζουν με τις ώρες!!
3) ευχαριστιούνται στο να καταλαβαίνουν την ύλη και να γράφουν χειρότερα από άλλους που απλά την παπαγάλισαν!!!

το μάθημα της βιολογίας γενικής παιδείας δεν είναι η σωστή λύση!!!

Αν ξαναέδινα θα επέλεγα μαθηματικά ή φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θα δώσω Φυσική ΓΠ γιατί για μένα είναι το μακράν πιο ενδιαφέρον μάθημα από τα τέσσερα και έχει πολύ ωραία ύλη.
Νομίζω πως αν δε θες να ανοίξεις πεδίο το καλύτερο που χει να κάνεις είναι να δώσεις αυτό που σ'αρέσει περισσότερο σα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top