Ποιο μάθημα επιλογής θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Ποιο είναι το 6ο μάθημα Γενικής Παιδείας που δώσατε ή θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 23 31.5%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 4 5.5%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 14 19.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 29 39.7%
  • Κανένα (δεν πάω Γ' λυκείου :P )

    Ψήφοι: 3 4.1%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χμ, εγώ ξέρω πως το ΑΟΘ χρειάζεται για οποιαδήποτε οικονομική σχολή, και μετράει μόνο αν δηλώσεις για να περάσεις σε αυτές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε παιδιά μία ερώτηση γιατί κάπου μπερδεύτηκα. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Αν διαλέξω ΑΟΘ σαν επιλογής σε ποια πεδία θα έχω πρόσβαση; Στο 5ο πεδίου είναι 7 συν μαθηματικά οπότε το αποκλείω. Θα έχω με το ΑΟΘ στο 3ο πεδίο πρόσβαση; Βασικά 1ο και κυρίως 3ο πεδίο ενδιαφέρομαι. Αλλά για το 3ο είναι απαραίτητη η Βιολογία.
Είναι απλό. :)

Από θεωρητική κατεύθυνση έχεις ελεύθερη πρόσβαση στο 1ο πεδίο (ανθρωπιστικά) με άριστα τα 20.000 μόρια - εκτός από τις σχολές που θέλουν και ειδικό μάθημα κι είναι παραπάνω.

Θα δώσεις υποχρεωτικά έκθεση, 4 μαθήματα κατεύθυνσης κι ένα επιπλέον μάθημα γενικής παιδείας (το λεγόμενο 6ο μάθημα).

Για να είσαι υποψήφιος στο 3ο πεδίο θα πρέπει να πάρεις σαν 6ο μάθημα τη Βιολογία Γενικής Παιδείας. Επειδή όμως είσαι από θεωρητική, χάνεις μόρια, δηλαδή το άριστα για σένα είναι τα 18.600 μόρια (αν θυμάμαι καλά). Δηλαδή υστερείς σε σχέση με τους υποψηφίους της θετικής. Νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό να επιλέξεις Βιολογία για να είσαι υποψήφιος στο 3ο πεδίο από θεωρητική/τεχνολογική.


Για να είσαι υποψήφιος στο 5ο πεδίο θα πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξεις τα μαθηματικά γενικής παιδείας σαν 6ο μάθημα και να δώσεις επιπλέον και το ΑΟΘ (σύνολο 7 μαθήματα). Τότε θα είσαι υποψήφιος με άριστα τα 20.000 μόρια.
Εάν δεν δώσεις ΑΟΘ ή μαθηματικά Γενικής δεν μπορείς να δηλώσεις 5ο πεδίο.


Άρα προκύπτει πως θα πρέπει από τώρα να ξεδιαλύνεις αν θέλεις να είσαι υποψήφιος (εκτός από το 1ο) για το 3ο ή για το 5ο πεδίο. :no1:

Χμ, εγώ ξέρω πως το ΑΟΘ χρειάζεται για οποιαδήποτε οικονομική σχολή, και μετράει μόνο αν δηλώσεις για να περάσεις σε αυτές..
Σημείωση: Εάν δηλώσεις ότι θα δώσεις ΑΟΘ (κατά τον Απρίλιο γίνονται αυτά για τους τελειόφοιτους και τον Φλεβάρη για τους απόφοιτους) μετράει κανονικά όπως τα υπόλοιπα 6 μαθήματα σε όλα τα πεδία, ανεξάρτητα από το αν θα δηλώσεις οικονομικές σχολές ή όχι.




Το ΑΟΘ δεν έχει σχέση με το μάθημα επιλογής γενικής παιδείας (6ο μάθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οκ ειναι σαφες.κυριως το 3ο πεδιο με ενδιαφερει οποτε περνουμε την βιολογια και λεμε και ενα τραγουδι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εννοειτε πως επελεξα μαθηματικα αφου ειναι γελοια.
Εχωντας κανει μονο το 1ο κεφαλαιο ελυσα σχεδον ολα τα φετινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εγω ειμαι θεωρητικη και πηρα ιστορια.Ενταξει,μου λενε ολοι πως ειμαι μαζοχιστης,αλλα τι να κανω;Σε μαθηματικα και φυσικη ειμαι αλλεργικος,ενω βιολογια με τιποτα.Μπορει να ειναι 50 σελιδες,αλλα ουτε μιση γραμμη δεν μπορω να διαβαζω για τα ευκαρυωτικα κυτταρα κι αλλα τετοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Και εγω θελω τριτο πεδιο αρα βιολογια θα δωσω ειναι κ λιγο...αν και μερικα οπως το πως πολλαπλασιαζονται οι ιοι δεν μπορω να το μαθω με τπτ κατι θα κανω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αυτό με τους ιούς είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι στην ύλη της βιολογίας.το δεύτερο κεφάλαιο είναι σαφώς ευκολότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εγώ μαθηματίκα και ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγω ειμαι θεωρητικη και πηρα ιστορια.Ενταξει,μου λενε ολοι πως ειμαι μαζοχιστης,αλλα τι να κανω;Σε μαθηματικα και φυσικη ειμαι αλλεργικος,ενω βιολογια με τιποτα.Μπορει να ειναι 50 σελιδες,αλλα ουτε μιση γραμμη δεν μπορω να διαβαζω για τα ευκαρυωτικα κυτταρα κι αλλα τετοια!


δεν είναι θέμα μαζοχισμού βρε...απλά εμάς ο ίδιος μας ο φιλόλογος μας είπε πως είναι καλύτερα να μην το δώσουμε το μάθημα πανελλαδικά....γιατί είναι και καινούριο το βιβλίο....και δύσκολο...και δεν ξέρουμε τι θα βάλουν....
από εκεί και πέρα αν εσύ αποφάσισες ότι θα το δώσεις και διαβάσεις δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μετράει δε μετράει... Μακρυά από εμάς τα οικονομικά. Καλύτερα στο πολυτεχνείο με το σπαθί σου, παρά με Α.Ο.Θ. και άλλες χαζομάρες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
μαθηματικα+Α.Ο.Θ. =5ο πεδιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτό με τους ιούς είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι στην ύλη της βιολογίας.το δεύτερο κεφάλαιο είναι σαφώς ευκολότερο
Ναι τωρα που εχω αρχισει κ διαβαζω το δευτερο κεφαλαιο το εχω παρατηρησει αυτο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εννοειτε πως επελεξα μαθηματικα αφου ειναι γελοια.
Εχωντας κανει μονο το 1ο κεφαλαιο ελυσα σχεδον ολα τα φετινα

Ασε που αν εισαι θετικη η τεχνολογικη την υλη του πρωτου κεφαλαιου θα την κανεις ετσι κι αλλιως στην κατευθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*John*

Νεοφερμένος

Ο *John* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ μαθηματικά για 6ο και αρχές οικονομίας για 7ο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pintsie

Νεοφερμένος

Η pintsie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θα επιλέξω βιολογία γιατί είναι το πιο εύκολο! (για μένα τουλάχιστον)
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Μετράει δε μετράει... Μακρυά από εμάς τα οικονομικά. Καλύτερα στο πολυτεχνείο με το σπαθί σου, παρά με Α.Ο.Θ. και άλλες χαζομάρες. :P
Τι ενοεις με ΑΟΘ και αλλες χαζομαρες?? Το ΑΟΘ ειναι ενα μαθημα που σου δινει μορια αν κατσεις να διαβασεις, αλλα το θεμα ειναι πως δινεις 7 αντι για 6 μαθηματα και πρεπει να αφιερωνεις περισσοτερο χρονο στο διαβασμα.
Δεν ειναι σωστο να υποβαθμιζεται η αξια του ΑΟΘ.
Εγω εχω παρει μαθηματικα γενικης και ΑΟΘ για να μου ανοιξει το 5ο πεδιο, να περασω οικονομικες επιστημες και ισως καποια μερα να διδασκω κι εγω ΑΟΘ!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Όταν κάποιος παίρνει Α.Ο.Θ., χωρίς να θέλει 5ο πεδίο, αλλά μόνο και μόνο για να ανεβάσει 100-150 μόρια (πολύ πιθανό και να κατεβάσει κατακόρυφα τα μόριά του αν δε γράψει καλά), το θεωρώ χαζό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Αυτο ενοειτε, αν δεν διαβαζει δεν τη παλευει ουτε με ΑΟΘ ουτε με τιποτα. Και ενοειτε πως αν παρει ΑΟΘ εχει πρωτο στοχο απο το 5ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Στο 2ο και 4ο πεδίο από Τεχνολογική κατεύθυνση αν γράψεις στο ΑΟΘ:
18: αυξάνεις τα μόρια κατά 96
19: αυξάνεις τα μόρια κατά 208
20: αυξάνεις τα μόρια κατά 328

Φυσικά και τα 300 μόρια δεν είναι καθόλου λίγα. :)

Προσωπικά έχω σαν πρώτο στόχο τη Λογιστική και Χρηματοοικονομικών (βάση 2006: 18.048 - βάση 2007: 18.565) και σαν δεύτερο στόχο την Πληροφορική ΑΣΣΟΕ.
Δυστυχώς και οι δύο μου φαίνονται δύσκολοι στόχοι αλλά θα τους προσπαθήσω. Το θέμα είναι όμως ότι αν δεν πιαστεί ο ένας δεν πιάνεται ούτε ο άλλος στόχος :(
Τώρα ψάχνω τι γίνεται με τις μετεγγραφές μπας και αυξηθούν οι ελπίδες μου... :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τώρα ψάχνω τι γίνεται με τις μετεγγραφές μπας και αυξηθούν οι ελπίδες μου... :)
Θέλω να μάθω και εγώ για τις μεταγραφές. Έχεις βρει κάποιο καλό link;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top