Ποιο μάθημα επιλογής θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Ποιο είναι το 6ο μάθημα Γενικής Παιδείας που δώσατε ή θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 23 31.5%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 4 5.5%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 14 19.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 29 39.7%
  • Κανένα (δεν πάω Γ' λυκείου :P )

    Ψήφοι: 3 4.1%

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Να αναλάβεις ρίσκο ενός μαθήματος που ίσως γράψεις και χαμηλότερα από τον Μ.Ο. σου; Δεν είναι σίγουρο ότι σε ανεβάζει. Αυτό με τα μόρια που έγραψες νομίζω πως είναι ενδεικτικό και όχι καθολικό.

Άλλωστε, τα 20.000 μόρια μπορείς να τα πιάσεις και χωρίς Α.Ο.Θ. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πάντως και εγώ σκέφτομαι να δώσω Μαθηματικά ΓΠ & ΑΟΘ αντί για Βιολογία/Φυσική παρόλο που δεν στοχεύω 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι τελικώς να δώσω Μαθηματικά και όχι Βιολογία.. γιατί παρ'όλο που είναι εύκολη θα δυσκολευτώ να τα μάθω απ'έξω όλα αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι τελικώς να δώσω Μαθηματικά και όχι Βιολογία.. γιατί παρ'όλο που είναι εύκολη θα δυσκολευτώ να τα μάθω απ'έξω όλα αυτά..
Α γεια σου. :D



Ενώ τα μαθηματικά (με εξαίρεση τους ορισμούς) δεν είναι απ' έξω. :)
(εκτός από όσους μαθαίνουν..... μεθοδολογίες :cold:)





Βέβαια όχι και δύσκολα τα μαθηματικά γενικής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι τελικώς να δώσω Μαθηματικά και όχι Βιολογία.. γιατί παρ'όλο που είναι εύκολη θα δυσκολευτώ να τα μάθω απ'έξω όλα αυτά..
Αν το πάρει απόφαση πάντως, καλή επιτυχία! :no1:

Λοιπόν, η ύλη των μαθηματικών όπως θα ξέρεις χωρίζεται σε 3 κεφάλαια, την ανάλυση (την οποία μπορείς να καλύψεις από τα μαθηματικά κατεύθυνσης), τη στατιστική και τις πιθανότητες.
Στην αρχή η Στατιστική (με τα μέτρα θέσης και διασποράς) και οι Πιθανότητες ίσως σου φανούν λίγο δύσκολα μιας που είναι σχετικές καινούργιες έννοιες αλλά με λίγες ασκήσεις θα τους δώσεις να καταλάβουν. :iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ευχαριστώ :iagree:
Ευτυχώς ο μαθηματικός που μου κάνει ιδιαίτερο έχει ειδίκευση στη στατιστική οπότε θα μου τα μάθει καλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
μπράβο βρε!!αφού πήρες αυτή την απόφαση καλό κουράγιο....!!!εγώ δεν νομίζω να την αλλάξω την βιολογία...όσο κι αν λέτε ότι τα μαθηματικά είναι εύκολα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
βρε παιδιά..είμαι τεχνολογική και έχω πάρει βιολογία ώς μάθημα επιλογής και αναρωτιέμαι εγώ τώρα..χάνω μόρια για 2ο η 4ο πεδίο?:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
όχι βρε τι μόρια να χάσεις.....δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
βρε παιδιά..είμαι τεχνολογική και έχω πάρει βιολογία ώς μάθημα επιλογής και αναρωτιέμαι εγώ τώρα..χάνω μόρια για 2ο η 4ο πεδίο?:fss:

Δε χάνεις. Απλά κερδίζεις για 3ο τα άλλα δεν επηρεάζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και φυσικα αποκλειεσαι απο το 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
εγω ειμαι θεωρητικη και μαθημα επιλογης βιολογια 1ο και 3ο πεδιο δεν εχω δικαιωμα;αν αλλαξω την βιολογια με μαθηματικα τοτε θα ειμαι στο 1ο και στο 2ο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι έτσι όπως τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

ioannaki

Νεοφερμένος

Η ioannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά οι ΑΟΘ μετρανε σε όλα τα παιδία. Εχω ρωτησει συμβούλο. Αλλα γιατι δεν παω τριτη θα μπορουσα ν τα διαβάσω απο φέτος λετε? με καθηγητή. βλακεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα μαθηματα επιλογης? Οχι, δε χρειαζεται. Ευκολα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki

Νεοφερμένος

Η ioannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδιά μία ερώτηση γιατί κάπου μπερδεύτηκα. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Αν διαλέξω ΑΟΘ σαν επιλογής σε ποια πεδία θα έχω πρόσβαση; Στο 5ο πεδίου είναι 7 συν μαθηματικά οπότε το αποκλείω. Θα έχω με το ΑΟΘ στο 3ο πεδίο πρόσβαση; Βασικά 1ο και κυρίως 3ο πεδίο ενδιαφέρομαι. Αλλά για το 3ο είναι απαραίτητη η Βιολογία.
Αν δώσεις οικονομία δίνεις κ μαθηματικά. Άρα δε μπορείς ν δώσεις βιολογία για 3 πεδιο. Εγω παντως αν ημουν θεωρητική, θα εδινα βιολογία ασυζητητί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
εγω ειμαι θεωρητικη και μαθημα επιλογης βιολογια 1ο και 3ο πεδιο δεν εχω δικαιωμα;αν αλλαξω την βιολογια με μαθηματικα τοτε θα ειμαι στο 1ο και στο 2ο;
Για την ακρίβεια θα είσαι 1ο 2ο 4ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα μαθήματα θα πρέπει να τα διαβάσετε με τη σειρά τους. Όσοι πάτε Γ' Λυκείου του χρόνου, θα τα κοιτάξετε του χρόνου.

Αυτή η σειρά έχει μία λογική. Δεν γίνεται πχ να πας να μάθεις ΑΟΘ χωρίς να ξέρεις τι είναι παράγωγος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jacques - Clese

Νεοφερμένος

Ο Jacques - Clese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νομίζω πάντως ότι είναι προτιμότερο να κάτσεις να διαβάσεις καλύτερα τα άλλα μαθήματα παρά να μπεις στον κόπο για 7ο μάθημα, εκτός αν πας για Οικονομικά. Προσωπικά, πάω για 3ο πεδίο, και η Οικονομία δεν είχε να μου προσφέρει ακόμα και στο 20 μόρια. Έχω Βιολογία, που όσο και αν σας φανεί περίεργο πιο εύκολο κεφάλαιο. Το 2 αδιάφορο τελείως, αλλά μαθαίνεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top