Ποιο μάθημα επιλογής θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Ποιο είναι το 6ο μάθημα Γενικής Παιδείας που δώσατε ή θα δώσετε στις Πανελλήνιες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 23 31.5%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 4 5.5%
  • Φυσική

    Ψήφοι: 14 19.2%
  • Βιολογία

    Ψήφοι: 29 39.7%
  • Κανένα (δεν πάω Γ' λυκείου :P )

    Ψήφοι: 3 4.1%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,035 μηνύματα.
Λοιπόν, ποιο μάθημα επιλογής επιλέξατε ή θα επιλέξετε; Γιατί; Θα πάρετε και την Οικονομία ως έβδομο;

Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος θα επιλέξω πάλι τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας.

Πάντως προτείνω σε όλους να επιλέξουν και την Οικονομία, ασχέτως αν θα δώσουν για 5ο πεδίο ή όχι. :iagree:
Στο 5ο πεδίο μετράει ως βαρύτητας ενώ στα υπόλοιπα ως κανονικό μάθημα, ενώ, είναι ένα μάθημα που αν διαβάσεις το πιάνεις τα 19ρι+ πιστεύω (δεν είναι δηλαδή Μαθηματικά ή Φυσική που παίζει να γίνει στραβή), απ' όσα έχω ακούσει.

Πέρσι δεν επέλεξα Οικονομία και αργόοτερα αποφάσισα ότι ήθελα 5ο πεδίο αλλά ήταν ήδη αργά. :(:(:(

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Στο 5ο πεδίο μετράει ως βαρύτητας ενώ στα υπόλοιπα ως κανονικό μάθημα

Μετράει κανονικά στα υπόλοιπα πεδία? Γιατί εγώ νομίζω ότι μόνο για το πέμπτο πεδίο μετράει?:read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,035 μηνύματα.
Μετράει κανονικά στα υπόλοιπα πεδία? Γιατί εγώ νομίζω ότι μόνο για το πέμπτο πεδίο μετράει?:read:
Όχι, μετράει και στα άλλα πεδία σαν απλό μάθημα (π.χ. ΑΟΔΕ, Ανάπτυξη Εφαρμογών, Έκθεση (για όσους δεν το δίνουν βαρύτητας) κ.τ.λ.). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Επίσης μια άλλη ερώτηση, υπάρχουν μαθήματα επιλογής που τα δίνουν στις πανελλαδικές εξετάσεις (πχ αυτά που προαναφέρονται) και άλλα που ειναι "ενδοσχολικά"? (πχ. λογική που αναφέρει ο γιώργος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,035 μηνύματα.
Επίσης μια άλλη ερώτηση, υπάρχουν μαθήματα επιλογής που τα δίνουν στις πανελλαδικές εξετάσεις (πχ αυτά που προαναφέρονται) και άλλα που ειναι "ενδοσχολικά"? (πχ. λογική που αναφέρει ο γιώργος)
Ναι.
Τρία πράγματα πρέπει να δηλώσεις στη Γ' λυκείου:
1. Σε ποιο ενδοσχολικό μάθημα Γενικής Παιδείας θέλεις να εξεταστείς πανελλαδικά (ανάμεσα στα: Μαθηματικά, Φυσική, Ιστορία και Βιολογία)
2. + Άλλο ένα μάθημα επιλογής που απλά θα κάνεις ενδοσχολικά χωρίς να εξεταστείς σε αυτό πανελλαδικά ή ενδοσχολικά (Πολυμέδα-Δίκτυα, Ιστορία της Τέχνης, Λογική Θεωρία και Πρακτική).
3. Μπορείς ωστόσο να επιλέξεις την Οικονομία αντί αυτών αλλά θα εξεταστείς στο τέλος ενδοσχολικά εκτός και αν δηλώσεις ότι θες να εξεταστείς πανελλαδικά. :)

[Ελπίζω να μην κάνω κανένα λάθος, έτσι πάντως ήταν τα πράγματα στο σχολείο μου :emm: ] :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazbour

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι Αρχες οικονομικης θεωριας μετρουν ως μαθημα μονο στο 5ο πεδιο και μαλιστα ως αυξημενης βαρυτητας.Στα υπολοιπα πεδια δεν προσμετραται καθολου ο βαθμος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι Αρχες οικονομικης θεωριας μετρουν ως μαθημα μονο στο 5ο πεδιο και μαλιστα ως αυξημενης βαρυτητας.Στα υπολοιπα πεδια δεν προσμετραται καθολου ο βαθμος του.
Οι Αρχές Οικονομικής Θεωρίας μετράνε στο γενικό βαθμό πρόσβασης (aka ο μέσος όρος) σε όλα τα πεδία. :)


Στο 5ο πεδίο σου δίνει bonus μόρια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Θέλετε να αποφασίσουμε τελικά που μετράει το ΑΟΘ...?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Κανένα, δεν πάω τρίτη λυκείου ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αν και δεν πάω Τρίτη ακόμη πιστεύω πως θα επιλέξω Οικονομία γιατί το θεωρώ εύκολο και ταυτόχρονα μπορείς να γράψεις 19 στο χαλαρό αν καθήσεις να διαβάσεις..
Όπως είπε και ο κύριος Αντμίν παραπάνω δεν είναι σας τα μαθηματικά και την φυσική που μπορείς να σκοντάψεις και να χάσεις τσάμπα μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Σε όλα τα πεδία.- :)

Εάν μετράει σε όλα τα παιδία γιατί δεν παίρνουν τότε όλοι οι "καλοί" μαθητές ΑΟΘ για να βγάλουν περισσότερα μόρια?:hmm:

(Ναι, θέλω λίνκ επιβεβαίωσης:D. Οι μισοί λένε ναι οι οι άλλοι μισοί όχι:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dexter

Νεοφερμένος

Ο Dexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οι ΑΟΘ μετράνε για όλα τα πεδία, απλά στο 5ο πεδίο είναι και βαρύτητας άρα παίρνεις bonus μόρια. Τσεκαρισμένο, έχω γονείς εκπαιδευτικούς. ;)

Όσο για μένα, Μαθηματικά Γενικής. Οικονομία δεν θα πάρω, ούτε για το 5ο πεδίο ενδιαφέρομαι, ούτε έχω όρεξη να διαβάζω ένα ακόμα μάθημα και μάλιστα θεωρία. :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
(Ναι, θέλω λίνκ επιβεβαίωσης:D. Οι μισοί λένε ναι οι οι άλλοι μισοί όχι:D)
Πληροφοριακό Δελτίο Εισαγωγής στην Ανώτατη Εκπαίδευση - Πρέπει να λέει όλα όσα χρειάζεσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ λέω να δώσω βιολογία, γιατί έχει μικρή ύλη (50 σελίδες) και από τα θέματα που είδα στις φετινές πανελλήνιες τα περισσότερα είναι ήδη γνωστά :P και φυσικά γιατί είναι ωραίο μάθημα. Θα μου φαινόταν ρίσκο να δώσω μαθηματικά, και ούτε συζήτηση για φυσική...Η Ιστορία δεν υπάρχει απλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intruder

Νεοφερμένος

Ο intruder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Βιολογία και πάλι βιολογία. Γιατί? Γιατί πολύ απλά είναι εύκολο με μικρή ύλη και μου αρέσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σημειώνω πάντως ότι οι προαπαιτούμενες γνώσεις για τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας είναι οι εξής:
  • Πρόσθεση
  • Αφαίρεση
  • Πολλαπλασιασμός
  • Διαίρεση
Αυτά. Είναι ένα μάθημα το οποίο προτείνω ακόμα και στους θεωρητικούς. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
δεν ξέρω τι λέτε παιδιά για τα μαθηματικά...αυτό που ξέρω είναι ότι τα μαθηματικά είναι πάντα μαθηματικά...μπορεί να σου πέσει κάτι που ενώ έχεις διαβάσει δεν θα μπορέσεις να το λύσεις!ενώ βιολογία αν διαβάσεις γράφεις!γι'αυτό και θα επιλέξω αυτήν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν ξέρω τι λέτε παιδιά για τα μαθηματικά...αυτό που ξέρω είναι ότι τα μαθηματικά είναι πάντα μαθηματικά...μπορεί να σου πέσει κάτι που ενώ έχεις διαβάσει δεν θα μπορέσεις να το λύσεις!ενώ βιολογία αν διαβάσεις γράφεις!γι'αυτό και θα επιλέξω αυτήν!:)
Στα μαθηματικά γενικής δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο. Γιατί αν βάλουν κάτι εξυζητημένο τότε θα αγγίξουν τα όρια της κατεύθυνσης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ρε παιδιά μία ερώτηση γιατί κάπου μπερδεύτηκα. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Αν διαλέξω ΑΟΘ σαν επιλογής σε ποια πεδία θα έχω πρόσβαση; Στο 5ο πεδίου είναι 7 συν μαθηματικά οπότε το αποκλείω. Θα έχω με το ΑΟΘ στο 3ο πεδίο πρόσβαση; Βασικά 1ο και κυρίως 3ο πεδίο ενδιαφέρομαι. Αλλά για το 3ο είναι απαραίτητη η Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top