Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Η ύλη φέτος το πα και το ξαναλέω είναι ίδια με όλα αυτά που είχαμε κάνει στο γυμνάσιο. Οπότε δεν είναι κάτι τραγικά δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Συμφωνώ Ίριδα..
Καλά, ανέκαθεν μισούσα την Ιστορία (όχι απαραίτητα το μάθημα αυτό καθαυτό, αλλά κυρίως τον τρόπο με τον οποίο διδάσκεται), αλλά φέτος παράγινε το πράμα! :S

συμφωνω, την μισησα περσυ την Ιστορια :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
μαθηματικά :down: =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εμένα πάντως όταν πήγαινα Α' Λυκείου πρώτο και με διαφορά ήταν η Φυσική. Μαρτύριο το μάθημα, δεν έκανα και φροντιστήριο, ο δάσκαλος καλός αλλά παλαβός...
Στην Γ' Λυκείου όμως έγινε το αγαπημένο μου... Φοβερό μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εμένα πάντως όταν πήγαινα Α' Λυκείου πρώτο και με διαφορά ήταν η Φυσική. Μαρτύριο το μάθημα, δεν έκανα και φροντιστήριο, ο δάσκαλος καλός αλλά παλαβός...
Στην Γ' Λυκείου όμως έγινε το αγαπημένο μου... Φοβερό μάθημα...

Γράφω σήμερα 2η ώρα Φυσική και δεν την παλεύω =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εμενα η Φυσικη αρχισε να μου ψιλοαρεσει στην Γ' Λυκειου. Μεχρι τοτε τη σιχαινομουν εξισου με τα μαθηματικα! :P Και φετος που ειναι η 2η χρονια πανελληνιων, αρχιζουν να μου ψιλοαρεσουν και τα μαθηματικα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Είδες τελικά τι σου δημιουργεί η δεύτερη χρονιά???Σου δημιουργεί διαστροφές...Φτάνεις στο σημείο να σου αρέσουν τα μαθηματικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Παιδιά όχι μαθηματικά. Δεν θέλω να ακούω γιαυτα. Έγραψα 7 άλγεβρα (αλλά 18 γεωμετρία) επειδή η παραμετρική έπιανε 8 μονάδες και δεν ήξερα να τη λύσω.. Σήμερα που μας τα έδωσε του λέω ότι είχαμε λύσει μόνο 2 παραμετρικές στην τάξη και μου λέει οι άλλοι πώς την έλυσαν; Περιττό να σας πω πως είμαστε 20 παιδιά στην τάξη και τα 16 κάνουν ή ιδιαίτερο ή φροντιστήριο (παρόλαυτά ούτε ένα 20άρι δεν υπάρχε).. Έτοιμη ήμουν να μιλήσω αλλά τελικά το βούλωσα.. Ο αδερφός μου είναι στο μαθηματικό στα Γιάννενα και στην μητέρα μου αρέσουν πολύ και έχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ να ακούω γιαυτά.. Δεν μ'αρέσουν, δεν μπορώ να φάω όλη τη μέρα για να λύσω μια εξίσωση.
Είναι σίγουρα το πιο δύσκολο μάθημα της 1ης λυκείου.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παιδιά όχι μαθηματικά. Δεν θέλω να ακούω γιαυτα. Έγραψα 7 άλγεβρα (αλλά 18 γεωμετρία) επειδή η παραμετρική έπιανε 8 μονάδες και δεν ήξερα να τη λύσω.. Σήμερα που μας τα έδωσε του λέω ότι είχαμε λύσει μόνο 2 παραμετρικές στην τάξη και μου λέει οι άλλοι πώς την έλυσαν; Περιττό να σας πω πως είμαστε 20 παιδιά στην τάξη και τα 16 κάνουν ή ιδιαίτερο ή φροντιστήριο (παρόλαυτά ούτε ένα 20άρι δεν υπάρχε).. Έτοιμη ήμουν να μιλήσω αλλά τελικά το βούλωσα.. Ο αδερφός μου είναι στο μαθηματικό στα Γιάννενα και στην μητέρα μου αρέσουν πολύ και έχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ να ακούω γιαυτά.. Δεν μ'αρέσουν, δεν μπορώ να φάω όλη τη μέρα για να λύσω μια εξίσωση.
Είναι σίγουρα το πιο δύσκολο μάθημα της 1ης λυκείου.. :(
Εγω στην Α' Λυκειου εγραφα σταθερα 15-16 στην Αλγεβρα και.... 11-12 Γεωμετρια! :P Γενικα την Αλγεβρα αυτης της ταξης τη θεωρω σχετικα ευκολη (το θελει το διαβασματακι της ομως) και τη Γεωμετρια της παλουκι! Επισης η Αλγεβρα της Β' ηταν πραγματικη κολαση για μενα, δυσκολοτερη κι απο την κατυεθυνση... [στις εξετασεις της Β' ειχα 14,4 κατευθυνση, 16 γεωμετρια και... 11,4 αλγεβρα :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παιδιά όχι μαθηματικά. Δεν θέλω να ακούω γιαυτα. Έγραψα 7 άλγεβρα (αλλά 18 γεωμετρία) επειδή η παραμετρική έπιανε 8 μονάδες και δεν ήξερα να τη λύσω.. Σήμερα που μας τα έδωσε του λέω ότι είχαμε λύσει μόνο 2 παραμετρικές στην τάξη και μου λέει οι άλλοι πώς την έλυσαν; Περιττό να σας πω πως είμαστε 20 παιδιά στην τάξη και τα 16 κάνουν ή ιδιαίτερο ή φροντιστήριο (παρόλαυτά ούτε ένα 20άρι δεν υπάρχε).. Έτοιμη ήμουν να μιλήσω αλλά τελικά το βούλωσα.. Ο αδερφός μου είναι στο μαθηματικό στα Γιάννενα και στην μητέρα μου αρέσουν πολύ και έχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ να ακούω γιαυτά.. Δεν μ'αρέσουν, δεν μπορώ να φάω όλη τη μέρα για να λύσω μια εξίσωση.
Είναι σίγουρα το πιο δύσκολο μάθημα της 1ης λυκείου.. :(


Tο πιο δύσκολο δεν είναι...Το πιο δυσνόητο μπορεί... Εγώ πιστεύω ότι δε σου άρεσαν από την αρχή και γι' αυτό τα βρίσκεις σκούρα τώρα... Δηλαδή τι να σου κάνουν τα μαθηματικά αν δεν ξέρεις τη λύση της εξίσωσης 5χ=10 (δεν το λέω προσωπικά, δεν έχω τίποτα μαζί σου:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγω στην Α' Λυκειου εγραφα σταθερα 15-16 στην Αλγεβρα και.... 11-12 Γεωμετρια! :P Γενικα την Αλγεβρα αυτης της ταξης τη θεωρω σχετικα ευκολη (το θελει το διαβασματακι της ομως) και τη Γεωμετρια της παλουκι! Επισης η Αλγεβρα της Β' ηταν πραγματικη κολαση για μενα, δυσκολοτερη κι απο την κατυεθυνση...

Ένας φίλος μου στο Μαθηματικό μου πε πως γράφω καλύτερα γεωμετρία γιατί είναι περισσότερο θεωρία ενώ η άλγεβρα είναι περισσότερο πρακτική. Άμα γράφω 7 στην Α' στη Β' θα πάρω απαλλαγή μου φαίνεται! Θα πω πως είμαι αλεργική στους αριθμούς!! :P
-----------------------------------------
Tο πιο δύσκολο δεν είναι...Το πιο δυσνόητο μπορεί... Εγώ πιστεύω ότι δε σου άρεσαν από την αρχή και γι' αυτό τα βρίσκεις σκούρα τώρα... Δηλαδή τι να σου κάνουν τα μαθηματικά αν δεν ξέρεις τη λύση της εξίσωσης 5χ=10 (δεν το λέω προσωπικά, δεν έχω τίποτα μαζί σου:))

Πέρσυ άρχισαν να μου τα χαλάνε λίγο :P Προφανώς πήρε όλο το μαθηματικό μυαλό ο αδερφός μου :P Πάντως κενά δεν έχω, να διαβάσω δεν θέλω.. (κι αυτό συνεπάγεται με το ότι δεν κάθομαι κιολας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ένας φίλος μου στο Μαθηματικό μου πε πως γράφω καλύτερα γεωμετρία γιατί είναι περισσότερο θεωρία ενώ η άλγεβρα είναι περισσότερο πρακτική. Άμα γράφω 7 στην Α' στη Β' θα πάρω απαλλαγή μου φαίνεται! Θα πω πως είμαι αλεργική στους αριθμούς!! :P
Εγω ειχα την ακριβως αντιθετη εντυπωση. Στην Αλγεβρα μπορουσα να εφαρμοσω ευκολοτερα αυτα που ηξερα απο θεωρια, ενω η Γεωμετρια ηθελε τρελο αυτοσχεδιασμο και φαντασια στα προβληματα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγω ειχα την ακριβως αντιθετη εντυπωση. Στην Αλγεβρα μπορουσα να εφαρμοσω ευκολοτερα αυτα που ηξερα απο θεωρια, ενω η Γεωμετρια ηθελε τρελο αυτοσχεδιασμο και φαντασια στα προβληματα... :P


Άμα δεν έχεις IQ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAVROS78

Νεοφερμένος

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα αρχαία. Περισσότερο μου αρέσουν τα μαθήματα θετικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγω δν παω φυσικη αλγεβρα γεωμετρια τα αλλα παλευονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
εγω δν παω φυσικη αλγεβρα γεωμετρια τα αλλα παλευονται :P

Τα καλύτερα δηλαδή... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
oχι παιζ0υμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

Theo.komotini

Νεοφερμένος

Ο Theo.komotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
λοιπόν εγώ θα πάω θετική και πάω πολύ γεωμετρία και χημεία αλλά για φιλολογικά ούτε να ακούσω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Εγω παλι αποφασισα να παω θετικη...Μου αρεσει η Χημεια αλλα απεχθανομαι την Φυσικη...Μου αρεσουν και τα επαγγελματα που μπορεις να ακολουθησεις απο εκει...
Απο την αλλη ομως μου αρεσουν και τα φιλολογικα...π.χ(Αρχαια)
αλλα Ιστορια ΚΑΘΟΛΟΥ!
Η αληθεια ειναι οτι γραφω παντα 19-20 στα φιλολογικα...
και στα θετικα γραφω καλα ομως αλλα οχι τοσο καλα οσο στα φιλολογικα!
Δεν ξερω ακομα την κατευθυνση...που θα παρω!:s:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top