Ποια τα χαρακτηριστικά της σημερινής νεολαίας;

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Καλά, επιβράδυνε λίγο. Και ο αγώνας για το τζιπ, το κινητό, τη δίμετρη ή την αλλαγή γκαρνταρόμπας κάθε σεζόν, οι διακοπές στο Ντουμπάι αρκούν για να χαρακτηρισθούν "φελλοί." Οι περισσότεροι αυτά επιδιώκουν, έχοντας αφήσει στο έλεος του Γιαραμπή τα συναισθήματα.
Οι σημερινοί 35άρηδες, 40άρηδες, 50άρηδες αυτά.
Τα παιδιά τους έχουν κληρονομήσει χαμό.
Όταν σπέρνεις ανέμους θερίζεις θύελλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω σε ερωτω ομως ποιος φταιει που μας μπηκαν αυτα τα προτυπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δε με απασχολεί, να σου πω την αλήθεια. Το θέμα είναι τι θα γίνει τώρα για να αναταχθεί αυτή η πορεία. Από αμόρφωτους (απαίδευτους) γονείς δεν μπορεί να περιμένεις να υπάρξουν υγιή παιδιά. Ένας λόγος, ίσως ο σημαντικότερος, είναι η πληθώρα υλικών αγαθών που ήρθαν ξαφνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...βολεψάκιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Άκυρο: Πώς το γυρίσατε στην πολιτική το θέμα; Απορώ, :hmm:...

----

Προς κύριο Giankoula(-s):
Πραγματικά σας ευχαριστώ για τη φυγή σας από το χώρο της εκπαίδευσης.
Άτομα που σκέφτονται και εκφράζονται με τον τρόπο που βλέπω στα γραπτά σας εδώ, ΔΕΝ είναι ικανά να ...εκ-παιδεύσουν νέους ανθρώπους.

----

Αμφότεροι, Νεοέλληνες και Νεοελληνίδες, είναι για τα μπάζα.

Δε θα το διατύπωνα ακριβώς έτσι, αλλά συμφωνάμε.
Μια αναπαραγωγή του λόγου της φίλτατης Alessandra αποτελεί και την δική μου τοποθέτηση* επί του θέματος.


* ομολογώ πως η δική μου απάντηση θα 'ταν μακροσκελής, κουραστική και ουσιαστικά θα καταλήγαμε στο ίδιο συμπέρασμα (; ), :bye:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Κατ'αρχας επειδη το χω πει και σε πολλους ακομα,ειναι ελεηνο να γραφουμε greeklish.Θα ειναι αμαρτια μεγαλη και ελεηνα αδικο ,τα εγγονια μας και τα δισεγγονα μας να μην εχουν γλωσσα και γενικοτερα να αλλοιωθει η γλωσσα που στηριξε τον πολιτισμο.Μια απο τις αρχαιοτερες και πιο σημαντικες γλωσσες .Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ θα λεγα.
Και ολα αυτα επειδη εγω βαριεμαι να γραψω τελοσπαντων(tecpa),περασαμε καλα(prsme kla) και οτιδηποτε αλλο.

Επισης ενα θετικο χαρακτηριστικο των νεων ειναι οτι κατεχουν φοβερες γνωσεις.Γνωσεις που οι παλιοι δεν ειχαν στην ηλικια μας.
Παρολο αυτα εχουμε και τα κακα μας.Ε οσο να ναι ας κανουμε και λιγη κρατη με αυτους τους Η/Υ!
Παλια τα παιδια ζηταγαν παρκα με πρασινο για να παιζουν,εμεις τωρα ζηταμε Ιντερνετ καφε και πολυκαταστηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οσο για τις ερωτησεις που θετετε.....
Πρωτον εχω παει και σε ξενες χωρες και εχω κανει σεμιναρια κτλ και καταγομαι απο μεταναστες.
Απο κει και περα ομως η συμπεριφορα σε μια ξενη χωρα αντικατοπτριζει το ηθος που εχουμε λαβει σα λαος.Δηλαδη το ανατολικο μπλοκ τι ηθος ειχε?:thanks:

Η συμπεριφορά σε μια ξένη χώρα δεν εξαρτάται μόνον από το ήθος του μετανάστη, αλλά και από το ήθος των ντόπιων.

Σας σκανδαλιζει η ιδεολογια μου και ισως ταραξε τα νερα του φορουμ σας. Μαρεσει αυτο. Η δικη μου ιδεα απλα μιλαει για πραγματικη πειθαρχια στη σκεψη στη μορφωση και στη ψυχη και να αντιδρούμε ουσιαστικα για ενα καλυτερο αυριο οπως τοσες νεολαιες με αξιοπρεπη παιδια απο την εποχη της ΕΟΝ και αλλων οπως της ΠΕΑΝ με μια Ηρω Κων/πουλου 16 ετων που εκανε τους εθνοπροδοτες να τρεμουν.

Πώς ορίζεται η πραγματική πειθαρχία;

Αυτοι οι νεοι δε προσεφεραν στη πατριδα και σε ενα καλυτερο αυριο?...Δεν ειχαν την απαραιτητη πειθαρχια στη ψυχη τους για να δωσουν ενα διαχρονικο μυνημα εναντια σε καθε καθηλωση?....Αυτο θελει αυτο που πιστευω και οχι να στε προβατα στα "σπιτια του λαου"(Περισσος) και καθε ρεμπεσκε αρχικομματοσκυλου "νεολαιου" που εκμεταλλεύεται τα δικα σας ονειρα και σας οδηγει σε "επαναστασεις" ταραμοσαλατας.

Δε βλέπω και πολλά "κομματόσκυλα" (όχι πως δεν έχει). Αυτό που βλέπω είναι η αδιαφορία, την οποία μας την έχουν μάθει οι μεγάλοι.

Μια αλλη απαντηση,θεωρω το γαμο σα μικροαστικο θεσμο και οτι ειναι ενα σταδιο για να σε θεωρησει η κοινωνια "αξιο τεκνο" της και η καθε κατινα της γειτονιας.Δε θελω παιδια δε θελω οικογενια και χεστηκα:no1:.

Γιατί δεν θέλετε παιδιά;

Απο κει και περα δε μπορω να νιωθω ενοχος οταν στο σχολειο που πρωτοδιοριστικα απο τις 8 ωρες τις 7,5 ειχαμε ολο φασαριες και ποτε μου δε μπορεσα να περασω αυτο που ηθελα στον αριθμο των μαθητων που ηθελα.

Τα παιδιά από μόνα τους έκαναν φασαρία; Δεν το αποκλείω. Αλλά η συμπεριφορά τους μεταβάλλεται τρομακτικά εύκολα από καθηγητή σε καθηγητή.

Εγω σε ερωτω ομως ποιος φταιει που μας μπηκαν αυτα τα προτυπα?

Που μας μπήκαν αυτά τα πρότυπα, πολύ σωστά! Δε μπορούμε να πούμε πως να, αυτός φταίει, έτσι συγκεκριμένα. Τα όποιου είδους πρότυπα, θετικά ή αρνητικά, μας μεταδόθηκαν από τις προηγούμενες γενιές, και φταίνε τόσο αυτές που χαρακτηρίζονται από αυτά, όσο κι εμείς που τα διατηρούμε (εφόσον μιλάμε για τα αρνητικά).

Παλια τα παιδια ζηταγαν παρκα με πρασινο για να παιζουν,εμεις τωρα ζηταμε Ιντερνετ καφε και πολυκαταστηματα.

Δε ζητούν, γιατί τους είναι κάτι άγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Μερικα παιδια παρκα ζητανε απλα τα πολυκαταστηματα βγαζουν και λεφτα. Ολα γυρω απο τα λεφτα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Kαι από τα πάρκα βγάζεις λεφτά.

Τα παιδιά για πάρκο δε θέλουν να ακούσουν.

Αφού τους φτιάχνεις ένα, και το καταστρέφουν.

Κι αν είναι πάρκο με την έννοια του ΠΑΡΚΟΥ, αξισημείωτου φυσικού τοπίου, δε θέλουν να πάνε (αν υπάρχει), διότι θα λιώσουν τα πόδια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πως βγαζεις λεφτα απο τα παρκα;;;
Ρε συ Αλεξανδρε συνεχεια μου δινεις την εντυπωση οτι κρινεις παντα απο την αρνητικη σου γνωμη για τα ατομα που ξερεις που ισως θα φερονταν ετσι, αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση ολοι ετσι και επισης πιστευω οτι τα παιδια στην Αθηνα θα μπορουσαν πολυ να εκτιμησουν κατι τετοιο που περιγραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Hmm, ίσως κάνω λάθος. Απλώς εδώ μόλις τους πεις για περίπατο, όχι κύριε, πολύ μακριά είναι εκεί, φτάνει μέχρι εδώ, καλά είναι, να γυρίσουμε πίσω κ.λπ.
Μάλλον ο άνθρωπος δεν εκτιμάει αυτό που έχει, στην Αθήνα όντως θα έχαιρε της εκτίμησης κάποιων (και παιδιών), ακριβώς διότι δεν υπάρχει πράσινο.

Αλλά με τα πάρκα τα μικρά επιμένω. Ακόμη και τα σκουπίδια δεν τα προσέχουν (και δεν είναι ένα ή δύο ή τρία άτομα, είναι σχεδόν γενικευμένη κατάσταση).

Εμείς είχαμε ένα πάρκο στο κέντρο, πολύ ωραίο πάρκο, το είχε φτιάξει περασμένος δήμαρχος ΠΑΡΑ πολύ ωραία, με περιποιημένα φυτά, και με λιμνούλα γεμάτη, και με το χορτάρι του και το χώρο για τα παιδιά να παίζουν και με τις πέργκολες και τα παγκάκια του, και μέσα σε δυο-τρεις μήνες σπάσανε πέργκολες και παγκάκια, γέμισε η λίμνη σκουπίδια (!) και σπάσανε και τη μια μεριά της γέφυρας που περνούσε από πάνω. Αυτό, αν μη τι άλλο, θεωρώ πως είναι δείγμα έλλειψης τέτοιου είδους εκτίμησης, ναι. Και μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά πως παλαιότερα (εποχές Δημοτικού:P), όντας αθώο παιδάκι, διαμαρτυρόμουν όταν πετούσαν σκουπίδια στη λιμνούλα, αλλά μάταια.

Δεν είναι βέβαια όλοι έτσι, έκανα λάθος και παρασύρθηκα στη γενίκευση ότι δεν αρέσουν οι περίπατοι στη νεολαία.

Καλώς ή κακώς, μπορείς να έχεις τον κόσμο να πληρώνει κάθε φορά που τα επισκέπτεται. Θα μου πεις, θα πληρώνουμε για το πράσινο; Όχι βέβαια. Πληρώνουμε, όμως, και το νερό που πίνουμε, και το φαγητό που τρώμε, τα οποία είναι πολύ πιο βασικά αγαθά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε ξερω αν το ξερεις αλλα στα Εξαρχεια εχουν κανει καταληψη σε ενα οικοπεδο που υποτιθεται θα γινοταν παρκο αλλα τελικα ο δημος αποφασισε να το κανει παρκινγ, και εχουν φυτεψει κ το εχουν κανει αυτοδιαχειριζομενο παρκο οι κατοικοι των Εξαρχειων.
Γενικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει νοοτροπια προστασιας της πολης απο τα σκουπιδια κτλ, πολυ πιθανο και ο δημος να το ειχε παραμελλημενο οπως παραμελει και τα περισσοτερα παρκα απο αυτα που χω δει στην Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αν κάποιος πετάξει κάτω ένα σκουπίδι, τον πιάσει η δημοτική αστυνομία και του επιβάλλει πρόστιμο, το οποίο θε πρέπει να το πληρώσει και δεν θα σβηστεί, τότε σιγά-σιγά θα αρχίσει να διαμορφώνεται η συνείδηση προστασίας των δημοσίων χώρων. Αν μια άνομη πράξη μένει ατιμώρητη τότε θα επαναληφθεί, δυστυχώς αυτή είναι η ανθρώπινη ψυχολογία. Κάποιοι από εμας έχουμε τη διαθεση να προστατεύσουμε από μόνοι μας το περιβάλλον και δεν ρίχνουμε σκουπίδια κάτω, για τους υπόλοιπους, όμως, οι οποίοι εμποδίζουν όλους τους άλλους να χαίρονται την τάξη θα πρέπει να υπάρχει ποινή. Δεν είναι εύκολο ούτε ευχάριστο να τσακώνεσαι συνεχώς με εκείνους που ρυπαίνουν.
Χρειάζεται εκπαίδευση και παιδεία κι εμείς έχουμε μείνει αρκετά πίσω, κάτι αλλάζει, όμως, σιγά-σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μπα?.......Και συ δηλαδη πως αντιδρας?....
Με σκουλαρικια,απλυσιες και να αντιμιλας και να κανεις καταληψεις?

Βασικά αυτο δειχνει όλα τα στερεοτυπα των καθηγητων απολυτα. (εξαιρουμενου των καταληψεων που τις θεωρώ απαραδεκτες, αν και δεν εχω ζησει καμια) Τα σκουλαρικια και η απλυσια δεν αφορουν τον καθηγητη...

Οσο για την νοητική κατασταση τις σημερινης σε σχεση με προηγουμενους ειναι πολύ πιο σταθερη, βλεπουμε ατομα που διαμορφώνουν πολιτικες και ιδεολογικες αποψεις με τρομερα ενδιαφερον τροπο σκεψεις... Μετα απλά τα γαμαει το συστημα... γιατι απλα ετσι ειναι, και ναι φταινει και οι καθηγητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χαιρετω ολη τη σχολικη κοινοτητα.
Ειμαι ενας καθηγητης ΠΕ18 -Πληροφορικης και εχω να πώ οτι εχω απηυδυσει στα τεκτετομενα
στα σχολεια και ειμαι πλέον σε άλλη δημόσια θέση.
Εχω να δηλώσω οτι οταν ξεκίναγα τη καριέρα μου ειχα τα όνειρα μιας παιδειας όπως τις
εποχες της ΕΟΝ και της εποχής του 1967 με μια παιδεια πρότυπο.
Δυστυχως αυτο που αντικρυσα ειναι οτι η σημερινη νεολαια ειναι:
1) Ανυπακουη
2) Απειθαρχητη
3) Χωρίς σαφη πολιτικη σκεψη και παει το ιδιο βρωμικα και αναρχα οπως τα γιδια στο μαντρι
που ειναι εξ ισου κομμουνιστικα και βρωμικα.
Τα ήθη εχουν πλεον εκλείψει αφου η σημερινη πορνογραφια προερχεται απο τα Ελληνικά σχολεια
με τη πληρη συμμετοχη και αλλοδαπων.
Απελπιστηκα και πηρα μεταθεση και ησυχασα. Δεν ειναι πλεον να εισαι καθηγητης σε σχολειο.
καλυτερα να μεινει το παιδι μου αγραμματο παρα να ζει σε αυτο το αχουρι.

Θα πρέπει να ανησυχούσαμε αν όλοι οι νέοι ήμασταν υπάκουοι, συμβιβασμένοι και πειθαρχιμένοι! Όσο για την πολιτική σκέψη που λες ότι λείπει και για τα ήθη, μάθε πως αυτό είναι δουλειά του σχολείου!
Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να εισαι και χουντικός, για να λες για την ΕΟΝ και το '67.

Η σημερινή νεολαία προσπαθεί να αλλάξει τα δεδομένα και να δημιουργήσει έναν καλύτερο κόσμο και γι'αυτό επαναστατεί και αγανακτεί!
Δεν θα κάνουμε τα ίδια λάθη με εσάς τους μεγαλύτερους. Είμαστε περίφανοι που δεν είμαστε Ρατσιστές! Κάνουμε παρέα με όλα τα παιδιά που είναι καλά και έντιμα ανεξαρτήτως ιθαγένειας και θρησκείας!

Καλύτερα που φύγατε από το δημόσιο σχολείο! Πιστεύω ότι θα κάνατε μόνο κακό! Δεν χρειαζόμαστε τέτοιους καθηγητές!

Υ.Γ. Συγγνώμμη που είμαι λίγο σκληρός αλλά εκνευρίζομαι όταν όλοι τα βάζουν με τη νεολαία, λες και οι παλαιότεροι ήταν άγιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...εγώ γιατί την ανυπακοή την βλέπω σαν προτέρημα στην νεολαία? αμφιβάλω ότι υπάρχει σήμερα αφού όπως ξαναείπα το "βόλεμα" είναι μάλλον το χαρακτηριστικό της γνώρισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το πιστεύεις πραγματικά αυτό;
Δηλαδή, πιστεύεις πως τα παιδιά, είναι άβουλα, άχρωμα και άοσμα πιόνια, τα οποία δεν έχουν καμία δυνατότητα να κινήσουν νήματα και να αλλάξουν καταστάσεις;
Εάν ναι, αυτό δε νομίζω να σε τιμάει ως συντονίστρια ενός φόρουμ που απευθύνεται σε μαθητές (αφού όλοι ουσιαστικά μαθητές είμαστε όπως θα έλεγε και ο Σόλων) ή τουλάχιστον εάν το πιστεύεις, πες το ξεκάθαρα για να ξέρουν και οι υπόλοιποι που "μπλέκουν".

Επειδή εγώ δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, αλλά πως με μεθοδευμένη προσεκτικά σχεδιασμένη δράση, μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα ή ακόμα και το έναυσμα για ανόρθωση της παρακμασμένης παιδείας, υπάρχει άλλο ένα ρητό, το οποίο λέει οφείλω να σας γνωστοποιήσω: "Οι χαμένες μάχες είναι αυτές που δε δόθηκαν ποτέ".
Οι μαθητές δε δίνουν μάχες. Δε δίνουν μάχες όταν η αληταρία (τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο) κλείνει τις τάξεις για να κάνουν παρτάκι το βράδυ, να πιούν αλκοόλ και να καπνίσουν μπάφους, ούτε όταν συμμετέχει σε υποκινούμενες πορείες των αναρχικών και πρωτοστατεί σε επεισόδια, όπως τον περασμένο Δεκέμβρη.

Οι μαθητές όμως ΜΠΟΡΟΥΝ να δώσουν μάχες. Γιατί όχι άλλωστε, από τη στιγμή που αυτοί αποτελούν το υλικό στο οποίο βασίζεται το όλο σύστημα, η όλη κοινωνία. Εξού και συνειδητοποιήσουν την ιδιαίτερή τους σημαντικότητα, τότε κατανοώντας πως το παρών (εκπαιδευτικό και μη) καθεστώς τους οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο ΣΗΨΗΣ, μπορούν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να αποτελέσουν βραχνά στην πτώση που παρατηρείται.
Και επαναλαμβάνω, αυτοί οι αγώνες των μαθητών, εάν ποτέ γίνουν μπορούν να αποτελέσουν το εναρκτήριο λάκτισμα για γενικευμένη ανοικοδόμηση της κοινωνίας και όχι για την περαιτέρω καταρράκωσή της, όπως - επαναλαμβάνω - έλαβε χώρα κατά τα θλιβερά γεγονότα του Δεκεμβρίου.


Τα γεγονότα του Δεκεμβρίου ήταν η αποτύπωση της ορμής και της αγανάκτησης της κοινωνίας και ειδικά της νεολαίας, για ένα κράτος που παέι από το κακό στο χειρότερο, για μία παιδεία που παιδεύει αντί να εκπαιδεύει τους μαθητές. Για μια κοινωνία που καταπνίγει βιαστικά και γρήγορα κάθε καλλιτεχνική δημιουργία και νέα άποψη για τη ζωή!

Το Δεκέμβρη δείξαμε ότι έχουμε φωνή και δύναμη στα χέρια μας και θα ξανακατέβουμε στους δρόμους μέχρι να πετύχουμε την αλλάγή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα γεγονότα του Δεκεμβρίου ήταν η αποτύπωση της ορμής και της αγανάκτησης της κοινωνίας και ειδικά της νεολαίας, για ένα κράτος που παέι από το κακό στο χειρότερο, για μία παιδεία που παιδεύει αντί να εκπαιδεύει τους μαθητές. Για μια κοινωνία που καταπνίγει βιαστικά και γρήγορα κάθε καλλιτεχνική δημιουργία και νέα άποψη για τη ζωή!

Το Δεκέμβρη δείξαμε ότι έχουμε φωνή και δύναμη στα χέρια μας και θα ξανακατέβουμε στους δρόμους μέχρι να πετύχουμε την αλλάγή!


Μιλάς σαν εκπρόσωπος του δικτύου ΣΥΡΙΖΑ.
Δεν ξέρω πολλούς που να τόλμησαν να δειξουν κάτι το...Δεκέμβρη, άλλωστε μετά τις 3-4 πρώτες μέρες όταν η Πολυτεχνειούπολη είχε καταληφθεί από ποινικούς κατάδικους και η ΑΣΟΕΕ από βομβιστές, δεν υπήρχε λόγος να κατέβεις στο κέντρο αν δεν είχες όρεξη να φας ή να ρίξεις ξύλο. Σε τέτοιες συνθήκες @@ δείξατε κι @@ θα ξανακατέβετε κι @@ θα πετύχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μιλάς σαν εκπρόσωπος του δικτύου ΣΥΡΙΖΑ.
Δεν ξέρω πολλούς που να τόλμησαν να δειξουν κάτι το...Δεκέμβρη, άλλωστε μετά τις 3-4 πρώτες μέρες όταν η Πολυτεχνειούπολη είχε καταληφθεί από ποινικούς κατάδικους και η ΑΣΟΕΕ από βομβιστές, δεν υπήρχε λόγος να κατέβεις στο κέντρο αν δεν είχες όρεξη να φας ή να ρίξεις ξύλο. Σε τέτοιες συνθήκες @@ δείξατε κι @@ θα ξανακατέβετε κι @@ θα πετύχετε.



Μην ασχολείσαι με κόμματα! Δεν έχουν σχέση!
Το Δεκέμβρη φάνηκε ότι δεν είμαστε πια άβουλα όντα! Δεν χρειάζεται να μένουμε στο ότι κάηκαν μαγαζιά και πανεπιστήμια αλλά κυρίως στο γεγονός ότι για πρώτη φορά η νεολαία σύσσωμη μίλησε! Εξέφρασε τα πιστεύω της και τα δικαιώματά της αλλά και την διεκδίκησή της για μια καλύτερη ζωή!

Και η Ελληνική Επανάσταση είχε και θύματα και καταστροφές. Πολλοί αθώοι πέθαναν και πολλοί έχασαν άδικα την περιουσία τους! Αλλά στεκόμαστε στο αποτέλεσμα ότι πια είμαστε ελεύθερη χώρα. Μετά το Δεκέμβρη πολλοί απέκτησαν ελεύθερο νου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην ασχολείσαι με κόμματα! Δεν έχουν σχέση!
Το Δεκέμβρη φάνηκε ότι δεν είμαστε πια άβουλα όντα! Δεν χρειάζεται να μένουμε στο ότι κάηκαν μαγαζιά και πανεπιστήμια αλλά κυρίως στο γεγονός ότι για πρώτη φορά η νεολαία σύσσωμη μίλησε! Εξέφρασε τα πιστεύω της και τα δικαιώματά της αλλά και την διεκδίκησή της για μια καλύτερη ζωή!

Και η Ελληνική Επανάσταση είχε και θύματα και καταστροφές. Πολλοί αθώοι πέθαναν και πολλοί έχασαν άδικα την περιουσία τους! Αλλά στεκόμαστε στο αποτέλεσμα ότι πια είμαστε ελεύθερη χώρα. Μετά το Δεκέμβρη πολλοί απέκτησαν ελεύθερο νου!


Aυτό που ακριβώς το εξέφρασες και ποιος νομίζεις οτι σε άκουσε; Και οι συναγωνιστές που απαιτούνται για να γίνει κάτι τέτοιο ποιοι ήταν; Αυτοί που έκλεβαν τα Rolex απ'τη Βουκουρεστίου;
-----------------------------------------
Η κατασταση της παιδειας οφειλεται στην αδιαφορια,καθηλωση και στο χειροτερο την εξαθλιωση της σημερινης νεολαιας...
Αλλες εποχες με μαυροπινακες και κιμωλιες οι μαθητες αστραφταν κυριολεκτικα και σεις που γραφετε εργασιες στο πι-σι διαμαρτυρεστε κιολας.

Έλα, αντιπροσωπεύεις μια εντελώς αρρωστημένη λογική συνάδελφε. Ότι δήθεν η νεολαία ηταν άλλη άλλωτε κι άλλη τώρα. Μας δουλεύεις; Κάτι πολύ απλό, αυτό πιστεύω κι αυτό ισχύει και θεωρώ ότι πρέπει να το γνωρίζεις. Αν είχες κι εσύ Internet πριν 20 χρόνια, θα έβλεπες τσόντες. Δεν έβλεπες γιατι δε μπορουσες, όχι γιατι δεν ήθελες, μην ακούω κουφά επιτέλους, να ξεκολλάμε λίγο. Το να διεκδικείς το καλύτερο δεν ειναι χάρη που σου κάνουνε (άκου "κιόλας"...), όσο για τα υπόλοιπα που υπονοοείς με στολές, παπαδόπουλους, μαυροπίνακες, αρσάκεια και μαλακίες μπορώ να αποδώσω μονο στην ακραία πολιτική σου τοποθέτηση και όχι σε κάποια λογική βάση σκέψης. Οι σοφότεροι παλιοί ειναι αυτοί που σου λένε "εγώ σε συμβουλεύω, αλλά ό,τι και να σου λέω, κι εγώ στην ηλικία σου τα ίδια έκανα", δεν ειναι οι κομπλεξικοί κωλόγεροι σε φάση "τι κωλόπαιδα ειστε εσείς, μια κατοχή σας χρειάζεται" και διάφορα άλλα οπισθοδρομικά. Το ότι δεν εισαι Τσίπρας δεν σημαινει οτι θα εισαι Καρατζαφέρης. Μεταξύ των δύο άκρων σίγουρα υπάρχει μια πιο λογική προσέγγιση.
-----------------------------------------
Μπορούν οι διαχειριστές να δουν ποιοι εχουν διπλους λογαριασμούς η όχι....

Απο κει και περα αν κάποιος ειναι φασιστας ειναι δικαιωμα και δικο μου και καθε ελληνα που ζει σαυτη τη χωρα. οπως αλλος μπορει ναναι ΚΝΙΤΗΣ,ΤΣΙΡΙΖΑΙΟΣ,ΑΝΑΡΧΑΣ ετσι μπορει να ναι και φασιστας..
ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗ ΛΑΖΟ ΤΣΙΠΡΕΙΚΗ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΗ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ Ο ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να βαλετε στο μυαλο σας αφου οι προκατοχοι σας επελεξαν τη παρακμη και το "εδω πολυτεχνειο",το "ασυλο" και μετα παραπονιέστε για τη καθηλωση στα προτυπα παιδειας που οι γονεις σας δε τα βγαζουν περα και σεις που δε μπορειτε να μπειτε εκει που εσεις θελετε η να εργαστειτε σαυτο που γουσταρετε......Αυτα επελεξαν οι γονεις σας και "ελευθερια" και τωρα λουζονται τις συνεπειες καταχρεωμενοι μεσα στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΙΝΑΙΔΟΚΡΑΤΙΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ...Και πουστης λεγεται αυτος που εχει μια σκαρτη ψυχη και οχι απαραιτητα ενας ομοφυλοφιλος.
Σας ταιζουν με μια καραμελα περι φτωχων αλλοδαπων ενω στην ουσια ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟΝ ΤΑΙΖΕΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΕΛΛΗΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ οταν η χωρα σου χωρις ελεγχο στελνει εμβασματα καθημερινα 5εκατ ευρω χωρις ΕΛΕΓΧΟ οταν η βουλγαρα της γειτονιας τσιμπουκωνεται με γερους και στελνει το ρευστο στη χωρα της και το αλβανοπαιδο κυκλοφορει με τη τελευταια μερσεντες πουλωντας πρεζα δηλητηριαζοντας τα ονειρα σας προσποιουμενος τον εργατη των 600ευρω....

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ.......Η ΚΡΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΔΙΩΧΝΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ Η ΑΠΛΑ ΤΡΩΣ ΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ!

Τον ταίζει με προυποθέσεις. Όπως το να κάτσει ήσυχα, να δουλεύει 19 ώρες τη μέρα, να αλλάξει όνομα και να κάνει τη φιλιπινέζα. Αν νομίζεις ότι η αμοιβή της εργασίας ειναι φιλανθρωπία τότε εισαι γεννημένος στα ρετιρέ και σε τάιζε ο μπαμπάς σου. Στο ΙΚΑ εξυπηρετείται πρώτος αυτός που έχει μικρότερο νούμερο. Όσο για τη Βουλγάρα, έτσι επέλεξε να βγαζει το ψωμί της. Η γιαγιά σου στην Αμερική κάποτε έτσι έβγαλε το πρώτο της δολλάριο. Είτε, πάντως, υπάρχει Αλβανος είτε όχι, αν θέλεις να πάρεις πρέζα, θα την πάρεις. Συνηθως φιλαράκο μου για κάθε εμπορική εκμετάλλευση του ανθρώπου φταίει ο Ευρωπαίος κι ο Αμερικάνος που ειναι πελάτες, δεν φταίνε αυτοί που εκμεταλλεύονται, ως καλοί οικονομολόγοι, τη ζήτηση για να πλουτίσουν. Αποφάσισε αν ειναι Ευρωπαίος ή τριτοκοσμικός. Οι Ευρωπαίοι συνηθως φταίνε για τα πάντα.
Μαλλον καλυτερα που επέλεξες να μην έχεις επαφη με μαθητές, εισαι σοφός, ειλικρινά σου μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top