Ποια τα χαρακτηριστικά της σημερινής νεολαίας;

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Μπα δε τη χρειαζομαι τη τουαλετα....τη χρησιμοποιω για να αφοδευω μονο,αλλοι "αιωνιοι" τη χρησιμοποιουν για αλλους λογους και τη καναν λαστιχο.
Αμα δε σαρεσει το θεμα για την ελληνικη παιδεια μη τρολλαρεις


Εσυ και ομοιοι σου ειναι που δεν μου αρεσουν στο θεμα ελληνικη παιδεια,οχι το θεμα,οσο για το πιο πανω,δεν το σχολιαζω,εχει φανει εξ αρχης το επιπεδο σου,ασχετα που παρασυρθηκα και εκανα ενα σχολιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτο που δυστυχως εχω να πω ειναι οτι τα ΤΣΙΠΡΟ-ΛΑΖΟΠΟΥΛΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ που εχουν δηλητηριασει καρδιες και συνειδησεις στη νεολαια θεωρουν φασιστικο καθε τι διαφορετικο!...Ετσι η νεολαια γινεται πολυ επικινδυνα χαοτικη και φασιστικη κυριολεκτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
+1000 στη Rania πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι δεσποινις που ειπες μια καλη αποψη......
Οντως υποδομες δεν υπαρχουν,προγραμματα σπουδων χαλια,βαρη φροντιστηρια,αδιεξοδο....Οντως ισχυουν.
Ομως μη ξεχναμε οτι ο ανθρωπος πρεπει να κρατησει μεσα του αυτο που ο Σωκρατης λεει συνειδηση,και αν θες να αλλαξεις το κοσμο πρεπει να ανατρεξεις στην ιστορια...
Δες τις εποχες της ΕΟΝ,του κινηματος του 114 και αλλα πολλα,οταν οι μαθητες κρατουσαν το Εθνος.
Αν το αναλογιστεις τοτε θα βρεις τη λυση στα προβληματα που μαστιζουν το χωρο!
Επισης τα θρησκευτικα τι σε δυσανασχετουν?Η αναζητηση του θεικου ειναι φυσιολογικη κατα Φρουντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτο που δυστυχως εχω να πω ειναι οτι τα ΤΣΙΠΡΟ-ΛΑΖΟΠΟΥΛΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ που εχουν δηλητηριασει καρδιες και συνειδησεις στη νεολαια θεωρουν φασιστικο καθε τι διαφορετικο!...Ετσι η νεολαια γινεται πολυ επικινδυνα χαοτικη και φασιστικη κυριολεκτικα
Μας κουρασες με το τιποτα σου.
Η ελευθερια του λογο δεν ειναι εκεινο που προσβαλουν μα την ελευθερια της σκεψης , που οπως και να το κανουμε εσεις οι καθηγητες δεν εχετε , ειστε εντελως ρηχοι και μες τον στομφο πνιγμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skorzeny

Νεοφερμένος

Ο skorzeny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η παιδεία από μόνη της φταίει γι αυτό τα παιδιά αντιδρούν έτσι..
Το πιστεύεις πραγματικά αυτό;
Δηλαδή, πιστεύεις πως τα παιδιά, είναι άβουλα, άχρωμα και άοσμα πιόνια, τα οποία δεν έχουν καμία δυνατότητα να κινήσουν νήματα και να αλλάξουν καταστάσεις;
Εάν ναι, αυτό δε νομίζω να σε τιμάει ως συντονίστρια ενός φόρουμ που απευθύνεται σε μαθητές (αφού όλοι ουσιαστικά μαθητές είμαστε όπως θα έλεγε και ο Σόλων) ή τουλάχιστον εάν το πιστεύεις, πες το ξεκάθαρα για να ξέρουν και οι υπόλοιποι που "μπλέκουν".

Επειδή εγώ δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, αλλά πως με μεθοδευμένη προσεκτικά σχεδιασμένη δράση, μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα ή ακόμα και το έναυσμα για ανόρθωση της παρακμασμένης παιδείας, υπάρχει άλλο ένα ρητό, το οποίο λέει οφείλω να σας γνωστοποιήσω: "Οι χαμένες μάχες είναι αυτές που δε δόθηκαν ποτέ".
Οι μαθητές δε δίνουν μάχες. Δε δίνουν μάχες όταν η αληταρία (τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο) κλείνει τις τάξεις για να κάνουν παρτάκι το βράδυ, να πιούν αλκοόλ και να καπνίσουν μπάφους, ούτε όταν συμμετέχει σε υποκινούμενες πορείες των αναρχικών και πρωτοστατεί σε επεισόδια, όπως τον περασμένο Δεκέμβρη.

Οι μαθητές όμως ΜΠΟΡΟΥΝ να δώσουν μάχες. Γιατί όχι άλλωστε, από τη στιγμή που αυτοί αποτελούν το υλικό στο οποίο βασίζεται το όλο σύστημα, η όλη κοινωνία. Εξού και συνειδητοποιήσουν την ιδιαίτερή τους σημαντικότητα, τότε κατανοώντας πως το παρών (εκπαιδευτικό και μη) καθεστώς τους οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο ΣΗΨΗΣ, μπορούν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να αποτελέσουν βραχνά στην πτώση που παρατηρείται.
Και επαναλαμβάνω, αυτοί οι αγώνες των μαθητών, εάν ποτέ γίνουν μπορούν να αποτελέσουν το εναρκτήριο λάκτισμα για γενικευμένη ανοικοδόμηση της κοινωνίας και όχι για την περαιτέρω καταρράκωσή της, όπως - επαναλαμβάνω - έλαβε χώρα κατά τα θλιβερά γεγονότα του Δεκεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μας κουρασες με το τιποτα σου.
Η ελευθερια του λογο δεν ειναι εκεινο που προσβαλουν μα την ελευθερια της σκεψης , που οπως και να το κανουμε εσεις οι καθηγητες δεν εχετε , ειστε εντελως ρηχοι και μες τον στομφο πνιγμενοι.

Η πληρη ελευθερια λογου στα προτυπα που προαναφερω ειναι σαν να αφησουμε τη δωσωδια ενος βοθρου ορθανοιχτη!.....
Φανταζεσαι τι γινεται?Δεν ειμαι πλεον καθηγητης.
Πολλοι επισης συναδελφοι μου τεως ειδικα οι φιλολογινες μια μερα τους ειπα 'ειστε εδω μονο για να τρεφετε σουτιεν και οπισθια" αφου νευριασα με τη τεμπελια που τις εδερνε!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι δεσποινις που ειπες μια καλη αποψη......
Οντως υποδομες δεν υπαρχουν,προγραμματα σπουδων χαλια,βαρη φροντιστηρια,αδιεξοδο....Οντως ισχυουν.
Ομως μη ξεχναμε οτι ο ανθρωπος πρεπει να κρατησει μεσα του αυτο που ο Σωκρατης λεει συνειδηση,και αν θες να αλλαξεις το κοσμο πρεπει να ανατρεξεις στην ιστορια...
Δες τις εποχες της ΕΟΝ,του κινηματος του 114 και αλλα πολλα,οταν οι μαθητες κρατουσαν το Εθνος.
Αν το αναλογιστεις τοτε θα βρεις τη λυση στα προβληματα που μαστιζουν το χωρο!

Μεσα απο τα μυθιστορηματα που εχω διαβασει ξερω και για τις εποχες της ΕΟΝ, και για το 1-1-4(προικα στην παιδεια και οχι στη Σοφια). Ομως οι δικες σας εποχες κυριε Giankoula μου περασαν, αλλαξαν. Οι μαθητες σημερα εθελοτυφλουν στην παρακμη που αντικριζουν.
Αρκουνται συνηθως σε καταληψεις επιπεδου τυροπιτας(''γιατι να ειναι η τυροπιτα κουρου; Δεν μου αρεσει η κουρου. Καταληψη!''), κανουν αποχες επειδη δεν τους πηγαν εκδρομη, η ωριμοτητα τους αντι να αυξανεται με την παροδο του χρονου μειωνεται.
Κι ομως, υπαρχουν μεριδες μαθητων που ευτυχως σκεφτονται αλλιως, θελουν να ζησουν καλυτερα τα σχολικα τους χρονια τα παιδια τους ή εστω τα εγγονια τους, θελουν να αλλαξουν τα παντα απο τη ριζα τους.
Ομως ποτε να προλαβουν; Δεν μας αφηνουν χωρο να αναπνευσουμε. Κι οταν ειναι να αναπνευσουμε, ''εκεινοι'' μας λενε με ποσες ανασες το λεπτο. Ειμαστε υπηκοοι οσο βρισκομαστε σε αυτην την ηλικια, απλα ακολουθουμε την παραπαιδεια, πληρωνουμε υπερογκα ποσα σε φροντιστηρια, ξενυχταμε για να περασουμε σε μια σχολη, της οποιας το χαρτι δεν θα εχει αντικρισμα κατα πασα πιθανοτητα.
Αυτα ειχα να πω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το πιστεύεις πραγματικά αυτό;
Δηλαδή, πιστεύεις πως τα παιδιά, είναι άβουλα, άχρωμα και άοσμα πιόνια, τα οποία δεν έχουν καμία δυνατότητα να κινήσουν νήματα και να αλλάξουν καταστάσεις;
Εάν ναι, αυτό δε νομίζω να σε τιμάει ως συντονίστρια ενός φόρουμ που απευθύνεται σε μαθητές (αφού όλοι ουσιαστικά μαθητές είμαστε όπως θα έλεγε και ο Σόλων) ή τουλάχιστον εάν το πιστεύεις, πες το ξεκάθαρα για να ξέρουν και οι υπόλοιποι που "μπλέκουν".

Επειδή εγώ δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, αλλά πως με μεθοδευμένη προσεκτικά σχεδιασμένη δράση, μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα ή ακόμα και το έναυσμα για ανόρθωση της παρακμασμένης παιδείας, υπάρχει άλλο ένα ρητό, το οποίο λέει οφείλω να σας γνωστοποιήσω: "Οι χαμένες μάχες είναι αυτές που δε δόθηκαν ποτέ".
Οι μαθητές δε δίνουν μάχες. Δε δίνουν μάχες όταν η αληταρία (τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο) κλείνει τις τάξεις για να κάνουν παρτάκι το βράδυ, να πιούν αλκοόλ και να καπνίσουν μπάφους, ούτε όταν συμμετέχει σε υποκινούμενες πορείες των αναρχικών και πρωτοστατεί σε επεισόδια, όπως τον περασμένο Δεκέμβρη.

Οι μαθητές όμως ΜΠΟΡΟΥΝ να δώσουν μάχες. Γιατί όχι άλλωστε, από τη στιγμή που αυτοί αποτελούν το υλικό στο οποίο βασίζεται το όλο σύστημα, η όλη κοινωνία. Εξού και συνειδητοποιήσουν την ιδιαίτερή τους σημαντικότητα, τότε κατανοώντας πως το παρών (εκπαιδευτικό και μη) καθεστώς τους οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο ΣΗΨΗΣ, μπορούν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να αποτελέσουν βραχνά στην πτώση που παρατηρείται.
Και επαναλαμβάνω, αυτοί οι αγώνες των μαθητών, εάν ποτέ γίνουν μπορούν να αποτελέσουν το εναρκτήριο λάκτισμα για γενικευμένη ανοικοδόμηση της κοινωνίας και όχι για την περαιτέρω καταρράκωσή της, όπως - επαναλαμβάνω - έλαβε χώρα κατά τα θλιβερά γεγονότα του Δεκεμβρίου.

Δεν μπορείς να με κρίνεις αν δεν με ξέρεις...και αυτό που είπα δε σημαίνει πως τα παιδιά δεν κάνουν και αυτά τίποτα,αλλά κάποια είναι η αιτία..Δε πιστεύω πως από μόνα τους αρχίζουν να αντιδρούν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω προσωπικα Ρανια εχω να σου πω ενα ευγε και θα μουν ακομα καθηγητης αν πολλοι σκευτοντουσαν ετσι.
Αλλα διακρινεις τη καθηλωση της μειοψηφιας.
Αλλα και να περασεις σε μια σχολη ενα πραγμα να ξερεις,τα ονειρα μας δηλητηριαζονται αν δεν εχουμε αυριο μεσον να βρουμε μια δουλεια κτλ...Θα τα δεις στο μελλον.
Απλα αναλογισου εσυ και αλλοι που σκευτονται ετσι πως μπορειτε να αντισταθειτε σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω προσωπικα Ρανια εχω να σου πω ενα ευγε και θα μουν ακομα καθηγητης αν πολλοι σκευτοντουσαν ετσι.
Αλλα διακρινεις τη καθηλωση της μειοψηφιας.
Αλλα και να περασεις σε μια σχολη ενα πραγμα να ξερεις,τα ονειρα μας δηλητηριαζονται αν δεν εχουμε αυριο μεσον να βρουμε μια δουλεια κτλ...Θα τα δεις στο μελλον.
Απλα αναλογισου εσυ και αλλοι που σκευτονται ετσι πως μπορειτε να αντισταθειτε σε αυτο.

Τα βαθυτερα αιτια βρισκονται στη λειτουργια της Ελλαδαρας.
Η λυση για το δικο μου καλυτερο μελλον, ειναι να κανουν οι γονεις μου το σκατο τους παξιμαδι(σορρυ για την εκφραση, αλλα αυτο θα κανουν:P)για να παω μεχρι την Αγγλια να κανω παραπανω σπουδες, να παρω κι αλλα χαρτια τα οποια δεν μου εξασφαλιζουν δουλεια που να χτυπιεμαι. Και αν μου εξασφαλισουν θα πληρωνομαι τρεις κι εξηντα για 10-12 ωρες δουλειας.
Φτασαμε σε σημειο τα παιδια να βγαζουν 19.000 μορια και να μην περνανε στην αρχικη τους επιλογη. Γιατι καποιος που εβγαλε 18.700 να μην περασει πολιτικος μηχανικος; Ειναι αυτο συστημα;
Ρητορικα τα ερωτηματα.
Το συστημα για να πεσει πρεπει να χτυπηθει στη ριζα. Και για να χτυπηθει στη ριζα θελει ενα αξιοσεβαστο ποσοστο ανθρωπινου δυναμικου. Που ειναι ολοι αυτοι οι ανθρωποι; Σιγουρα ειναι ευκολο να βλεπεις τις πορειες στην τηλεοραση και να λες''μπραβο παιδια, μπραβο''. Σιγουρα ειναι ευκολο να διαβαζεις βιβλια επαναστατων και να λες ''ετσι πρεπει να δρασουμε!'' και να συνεχισεις να τα λες ολα αυτα απο το κρεβατακι σου.
Σιγουρα θα αλλαξουν καποτε ολα αυτα, προς το παρον εγω και αλλοι τοσοι συνομηλικοι μου χορευουμε σε εναν ρυθμο που μας υποβαλλει ενα ''ανωτερο ντεφι''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skorzeny

Νεοφερμένος

Ο skorzeny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν μπορείς να με κρίνεις αν δεν με ξέρεις...και αυτό που είπα δε σημαίνει πως τα παιδιά δεν κάνουν και αυτά τίποτα,αλλά κάποια είναι η αιτία..Δε πιστεύω πως από μόνα τους αρχίζουν να αντιδρούν..
Ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως γνωριζόμαστε, ούτε και έκανα χαρακτηρισμούς βάση της προσωπικότητάς σου (φύσει αδύνατον), παρά μόνο σχολίασα τα γραφόμενά σου σε αυτό το φόρουμ και τη στάση σου όπως παρουσιάζεται μέσω αυτών.
Επίσης, εάν ακολουθούσε ο κόσμος το σκεπτικό σου, ήτοι δεν είναι δυνατή η κριτική των υπολοίπων περσόνων σε ένα φόρουμ, τότε απλά δε θα υπήρχαν τα φόρα, μιας και δε θα υπήρχε καμία διαλεκτική διαδικασία. (εκτός και εάν γνωρίζονταν όλα τα μέλη τα οποία συμμετέχουν μεταξύ τους, κάτι που είναι μάλλον δύσκολο)

Όπως και να 'χει, εγώ προσπάθησα να σου δώσω μια ευκαιρία για να ξεκαθαρίσεις τη στάση σου, μιας και τα όσα έγραψες μπορούν να ερμηνευτούν με τρόπο κατά τον οποίο, η αντίληψή σου για τους μαθητές είναι πέρα για πέρα απαξιωτική. Δε με διαφώτησες και τόσο.:P

Έπειτα, για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω πως σχετίζονται τα όσα έγραψες, με την απάντησή μου. Έκανα λόγο για υπαιτιότητα των μαθητών στην όλη κατάσταση, συμφωνείς ή όχι;
Δε νομίζω να είπε κανείς πως οι μαθητές, κακώς διαμαρτύρονται ή ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το εκπαιδευτικό σύστημα.
Αυτό που γράφω τόση ώρα είναι πως: ΚΑΚΩΣ ΔΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΔΟΥΛΙΚΑ, ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ρανια.....
Να ξερεις ενα πραγμα.Πες με φασιστα πες με οτι θες. Για ολα δεν φταιει η Ελλαδαρα,διοτι καποτε αυτη η χωρα εδινε και δινει φως στις χωρες που οι πραγματικοι ελληνες επιστημονες μεταναστευσαν αφου δεν ειχαν μεσο.
Ο μεγαλυτερος εχθρος ειναι η καθηλωση. Η καθηλωση ειναι αυτη που εκανε τον ελληνα να πνιγεται σε δανεια κτλ ενω μεχρι την εποχη του 1980 ειχε ικανοποιητικο προυπολογισμο οικογενιακο,ειχε μεχρι και εξοχικη κατοικια και μια συγχρονη εποχη παιδειας...
Πολλοι τοτε συνομιλικοι σου ομως αντι για τα ανωθεν ηθελαν 'Εδω ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ" παρασερνοντας πολυ αθωο κοσμο σε αναταραχες σε ΧΑΟΣ στη κριση του Κυπριακου με αποτελεσμα απο αυτο το φιασκο και μετα οι "υποκινητες" αυτου του κινηματος να γινουν καρεκλοκενταυροι και σεις να κανετε το σκατο σας παξιμαδι και απο κει και περα να μονολογουν "φταιει το συστημα" και να διαδηλωσουμε κατα των ΗΠΑ ενω εσυ δινεις εναν ανισο αγωνα στη καθημερινοτητα και στη ζωη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ποτέ δεν ισχυρίστηκα πως γνωριζόμαστε, ούτε και έκανα χαρακτηρισμούς βάση της προσωπικότητάς σου (φύσει αδύνατον), παρά μόνο σχολίασα τα γραφόμενά σου σε αυτό το φόρουμ και τη στάση σου όπως παρουσιάζεται μέσω αυτών.
Επίσης, εάν ακολουθούσε ο κόσμος το σκεπτικό σου, ήτοι δεν είναι δυνατή η κριτική των υπολοίπων περσόνων σε ένα φόρουμ, τότε απλά δε θα υπήρχαν τα φόρα, μιας και δε θα υπήρχε καμία διαλεκτική διαδικασία. (εκτός και εάν γνωρίζονταν όλα τα μέλη τα οποία συμμετέχουν μεταξύ τους, κάτι που είναι μάλλον δύσκολο)

Όπως και να 'χει, εγώ προσπάθησα να σου δώσω μια ευκαιρία για να ξεκαθαρίσεις τη στάση σου, μιας και τα όσα έγραψες μπορούν να ερμηνευτούν με τρόπο κατά τον οποίο, η αντίληψή σου για τους μαθητές είναι πέρα για πέρα απαξιωτική. Δε με διαφώτησες και τόσο.:P

Έπειτα, για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω πως σχετίζονται τα όσα έγραψες, με την απάντησή μου. Έκανα λόγο για υπαιτιότητα των μαθητών στην όλη κατάσταση, συμφωνείς ή όχι;
Δε νομίζω να είπε κανείς πως οι μαθητές, κακώς διαμαρτύρονται ή ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το εκπαιδευτικό σύστημα.
Αυτό που γράφω τόση ώρα είναι πως: ΚΑΚΩΣ ΔΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΔΟΥΛΙΚΑ, ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!


Στην ουσία το ίδιο λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Θέλω να κατεβάσω το νήμα σε PDF. Οι διαχειριστές ας προσθέσουν αυτή τη λειτουργία στα Εργαλεία Θεμάτων, παρακαλώ. Τέτοια EPIC THREADS πρέπει να μπαίνουν σε μουσείο.

Υπογραφή
Αναρχικός, ανυπάκουος, απείθαρχος, χωρίς πολιτική ή άλλη σκέψη μαθητής που αθεΐζει και δεν έχει ιερό και όσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skorzeny

Νεοφερμένος

Ο skorzeny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στην ουσία το ίδιο λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:
ε πες το τόση ώρα και κάθομαι και γράφω, ενώ πρέπει να φύγω.:P:P:D
Ελπίζω να συνεχιστεί το θέμα, θα μπω αργότερα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Θέλω να κατεβάσω το νήμα σε PDF. Οι διαχειριστές ας προσθέσουν αυτή τη λειτουργία στα Εργαλεία Θεμάτων, παρακαλώ. Τέτοια EPIC THREADS πρέπει να μπαίνουν σε μουσείο.

Υπογραφή
Αναρχικός, ανυπάκουος, απείθαρχος, χωρίς πολιτική ή άλλη σκέψη μαθητής που αθεΐζει και δεν έχει ιερό και όσιο.


Εχεις να πεις κατι επι του θεματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι δεσποινις που ειπες μια καλη αποψη......
Οντως υποδομες δεν υπαρχουν,προγραμματα σπουδων χαλια,βαρη φροντιστηρια,αδιεξοδο....Οντως ισχυουν.
Ομως μη ξεχναμε οτι ο ανθρωπος πρεπει να κρατησει μεσα του αυτο που ο Σωκρατης λεει συνειδηση,και αν θες να αλλαξεις το κοσμο πρεπει να ανατρεξεις στην ιστορια...
Δες τις εποχες της ΕΟΝ,του κινηματος του 114 και αλλα πολλα,οταν οι μαθητες κρατουσαν το Εθνος.
Αν το αναλογιστεις τοτε θα βρεις τη λυση στα προβληματα που μαστιζουν το χωρο!
Επισης τα θρησκευτικα τι σε δυσανασχετουν?Η αναζητηση του θεικου ειναι φυσιολογικη κατα Φρουντ
Χρησιμοποιεις εννοεις συνδεοντας τις πολυ φτωχα με το σημερα.
Οι συνθηκες του τοτε με το σημερα ηταν εντελως διαφορετικες , μονο ολοκληρωτικη θα ταν σημερα η Ε.Ο.Ν. και το κινημα του 114 δημιουργηθηκε ως αντιδραση στις σκληρες συνθηκες παιδειας , σκληρες για οσους ειχαν την ευκαιρια να την βιωσουν και δεν μειναν χωρις καθολου παιδεια.
Για τον φρουντ δεν γνωριζεις τιποτα , ο γιουνγκ ηταν εκεινος που εθιξε την θρησκευτικη φυση των ανθρωπων κατα αυτο τον τροπο , ο φρουντ πιστευε πως η θρησκεια ειναι μια εκφραση υποκειμενικων ψυχολογικων νευρωσεων και θλιψης.Μπορεις να δεις και το βιβλιο του "Το μελλον της ψευδαισθησης" στο οποιο συγκρινει την θρησκεια με τις νευρωσεις στην παιδικη ηλικια.
Η σημερινη μορφη διδασκαλιας των θρησκευτικων ειναι προπαγανδιστικη και επομενως ενοχλητικη.
O Σωκρατης επισης δεν εχει καμια σχεση με την καθηλωση που φαινεται να ειναι το ρηχο θεμα που πραγματευεσαι διοτι αρνηθηκε να ασχοληθει με τα κοινα.Η συνειδηση κατα αυτον ηταν κατι το επικινδυνο για την φυσικη μας αρμονια και ισορροπια , αργοτερα κατα τους τελευταιους διαλογους του πλατωνα φαινεται να αλλαζει γνωμη.
Για καθηγητης λες φοβερες ανακριβειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giankoulas

Νεοφερμένος

Ο Giankoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Φρουντ: Η θρησκεια προερχεται απο αναγκη του ανθρωπου και ειναι συνιστωσα της γενετισιας ορμης......
Ο σωκρατης (γιατι λες οτι σε συμφερει) μιλησε για τη συνειδηση και στο τελος της ζωης του υμνωντας το στην ουσια ασχετα αν εσυ βλεπεις τι σε συμφερει. Επισης δεν ασχοληθηκε με τα κοινα διοτι η κιναιδοκρατια ηταν και ειναι το πιο γελοιο πολιτευμα αλλα σχολιαζε τη καθηλωση και τη παρακμη του κοσμου.
Επισης αν ειχαμε ακομα την μια και μοναδικη ΕΟΝ σημερα θα χαμε μια πραγματικη ελληνικη νεολαια και οχι πρασινους η κοκκινους φρουρους ντοπερμαν και αυτο θα θελα.
Η ιστορια παντα διδασκει και γιαυτο και ανατρεχω εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εχεις να πεις κατι επι του θεματος?
Πολλά· αλλά αποφεύγω να επιχειρηματολογώ με trolls. Άλλωστε, από τις πρώτες σελίδες δόθηκαν ικανοποιητικές απαντήσεις.

Keep trolling
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top