Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πιστεύω πως όχι. Θα μπεις γρήγορα στη λογική. Ειδικά γνωρίζοντας λατινικά, θα έχεις "προβάδισμα" στο λεξιλόγιο ;)
Ααα, οκ ευχαριστώ για την απαντησή σου! Απο τις λατινογενείς γλώσσες, θεωρείς καλή επιλογή τα Ιταλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ααα, οκ ευχαριστώ για την απαντησή σου! Απο τις λατινογενείς γλώσσες, θεωρείς καλή επιλογή τα Ιταλικά;


Ναι, από την άποψη ότι είναι η πιο κοντινή στη "μητέρα" γλώσσα που είναι τα λατινικά. Τα γαλλικά τα έμαθα επειδή μετά τα αγγλικά, όλοι πήγαιναν γαλλικά, ενώ τα ιταλικά τα επέλεξα συνειδητά. Τα ισπανικά και τα πορτογαλικά με εκνευρίζουν όπως ακούγονται :redface:
Γι' αυτό και επέλεξα ιταλικά. Πολλοί πάντως επιλέγουν ισπανικά για πρακτικούς λόγους, αφού ο ισπανόφωνος πληθυσμός της γης είναι μεγαλύτερος... άρα έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις χρήση της γλώσσας, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αλλά εξαρτάται από ποια οπτική το βλέπεις και γιατί θέλεις να μάθεις μια γλώσσα!

*πάντως, ξέροντας ιταλικά μπορώ να διαβάσω ισπανικά (εντάξει, να μιλήσω δεν μπορώ). Φαντάζομαι ότι θα ισχύει και το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ξέρω μόνο αγγλικά και θέλω πολύ να μάθω μια 2η γλώσσα. Αρχικά ήμουν ανάμεσα στα ιταλικά και τα ισπανικά.. αλλά τώρα είμαι ανάμεσα στα ισπανικά και τα γαλλικά. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει και τις 2; να με διαφωτίσει ποια να προτιμήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αλήθεια, για έναν ιστορικό τέχνης τα γαλλικά και τα ιταλικά δεν είναι χρήσιμες γλώσσες; Πρέπει να είναι από τους λίγους κλάδους όπου αυτές οι γλώσσες έχουν ακόμα ζήτηση, υποθέτω..
Πολλά βιβλία είναι στα Γαλλικά αυτό είναι αλήθεια.Αλλά επιβιώνεις και με τα Αγγλικά μόνο.Εκτός αν θές να πάς έξω οπότε αναγκαστικά πρέπει να γνωρίζεις την γλώσσα ατην χώρα υποδοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι, από την άποψη ότι είναι η πιο κοντινή στη "μητέρα" γλώσσα που είναι τα λατινικά. Τα γαλλικά τα έμαθα επειδή μετά τα αγγλικά, όλοι πήγαιναν γαλλικά, ενώ τα ιταλικά τα επέλεξα συνειδητά. Τα ισπανικά και τα πορτογαλικά με εκνευρίζουν όπως ακούγονται :redface:
Γι' αυτό και επέλεξα ιταλικά. Πολλοί πάντως επιλέγουν ισπανικά για πρακτικούς λόγους, αφού ο ισπανόφωνος πληθυσμός της γης είναι μεγαλύτερος... άρα έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις χρήση της γλώσσας, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αλλά εξαρτάται από ποια οπτική το βλέπεις και γιατί θέλεις να μάθεις μια γλώσσα!

*πάντως, ξέροντας ιταλικά μπορώ να διαβάσω ισπανικά (εντάξει, να μιλήσω δεν μπορώ). Φαντάζομαι ότι θα ισχύει και το αντίθετο.

Ευχαριστώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αράβικα είναι χρήσιμα και τα μιλούν σε πολλές χώρες αλλά φροντιστήρια δεν υπάρχουν πολλά που κάνουν και άρα είναι ανεβασμένες οι τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Α, όντως, αυτές οι αντωνυμίες μπροστά και πίσω από το ρήμα μπερδεύουν αρκετά. Βέβαια αν κάνεις αρκετές ασκήσεις, από ένα σημείο και μετά σου βγαίνουν αυτόματα :)

19 χρονών είσαι στην κατάλληλη ηλικία για να μάθεις οτιδήποτε, θεωρώ! Στο peak των δυνατοτήτων σου! Ενώ στα 15 ακόμα ψαχνόμασταν πώς πρέπει να διαβάζουμε, ενώ τώρα; ;)
ναι θέλει γενικά να ασχοληθείς και να εξασκηθείς αρκετά. αυτό το συνειδητοποίησα όταν άρχισα να τα μπερδεύω:redface:

μπορείς να μάθεις γλώσσα και τώρα, απλά θέλει πιο πολύ να ασχοληθείς για να την "κατακτήσεις" σε πολύ πολύ καλό επίπεδο.παιδιά ιδίως μέχρι 12 χρονών έχουν πιο advantage σε αυτό γιατί ο εγκέφαλος τους βρίσκεται στο peak μέχρι τότε όσον αφορά την γλώσσα και τη μαθαίνουν πολύ φυσικά και απλά:)γενικά οι νέοι μαθητές έχουν advantage.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επειδή τα σουηδικά είναι γλώσσα που έχει κόσμο, ειδικά στην πρώτη τάξη, υπάρχουν τμήματα είτε Δευτέρα-Τετάρτη είτε Τρίτη-Πέμπτη. Ώρες 18.00-21.00, 15.00-18.00 και νομίζω 12.00-15.00. Το φετινό πρόγραμμα δεν έχει βγει ακόμη, μάλλον αρχές Σεπτέμβρη



Ξερεις αν τα φινλανδικα εχουν κοσμο στο διδασκαλειο του εκπα?? Αν δεν βρεθουν αρκετα ατομα για να γινει τμημα τι γινεται μετα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
ιταλικααα<3333333333
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να τελειοποιήσω τα αγγλικά/γερμανικά μου. Πέρα από αυτό μου αρέσουν τα Ιταλικά!

io voglio mangiare una bistecca :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
voglio
mangiare
bistecca
:)

οκ το διόρθωσα :)
απλά ακουστά το είχα από μια ταινία και μου έμεινε, δεν ξέρω και ιταλική ορθογραφία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ποιος είναι τώρα ο κακοπροαίρετος; :pfff::D
Έβαλα και χαμογελαστή φατσούλα, όμως. :pfff: Το παιδί δεν ξέρει ιταλικά.

οκ το διόρθωσα :)
απλά ακουστά το είχα από μια ταινία και μου έμεινε, δεν ξέρω και ιταλική ορθογραφία :P
Το κατάλαβα. Σιγά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
κινεζιη γλωσσα..θελω οπωσδηποτε να αρχισω μαθηματαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Cassiopeia

Νεοφερμένος

Η Cassiopeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ισπανικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ισπανικα ειναι το επομενο μου βημα μετα αν τυχει θα μαθω Ιταλικα που δεν τα πολυ παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
σουαχειλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
θα ήθελα να μάθω γαλλικά(τα οποία και μόλις ξεκίνησα), ιταλικά και γερμανικά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top