Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

blanc

Νεοφερμένος

Η blanc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ιταλικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Με τα γαλλικα μου και μονο τα καταλαβαίνω άνετα τα ιταλικα. Το ιδιο και τα ισπανικά. Τα καταλανικα σχεδον ολα. Και αρκετα τα πορτογαλικα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καμία, γιατί είμαι τεμπέλης.Απλά ίσως προσπαθήσω να τελειοποιήσω τα Αγγλικά μου σε επίπεδο C2 κάποια στιγμή.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ιταλικά, γνωρίζοντας Λατινικά πιστεύω ότι θα είναι εύκολο να φτάσω σε ένα χαμηλό επίπεδο(Α2-Β1)
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.
Ιταλικά κι εγώ, σκοπεύω να τα ξεκινήσω όσο σπουδάζω. Ακούγονται τόσο ωραία!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.
Κινέζικα, την γλώσσα του άλλου μεγάλου αξιοσέβαστου πολιτισμού. Από Οκτώβρη πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω.
Αν και θα ήθελα φουλ Ρώσικα ή Γερμανικά επίσης.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.
Κινέζικα, την γλώσσα του άλλου μεγάλου αξιοσέβαστου πολιτισμού. Από Οκτώβρη πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω.
Αν και θα ήθελα φουλ Ρώσικα ή Γερμανικά επίσης.
Πολύ δύσκολη γλώσσα η κινεζική! Καλή τύχη εύχομαι! Μου φαίνεται δύσκολο και μόνο να αντιγράψω ένα σύμβολο, πόσο μάλλον να τη μάθω κιόλας. :lol: Πάντως ναι, ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η εκμάθησή της. Να μας πεις πως πάει όταν ξεκινήσεις!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.
Πολύ δύσκολη γλώσσα η κινεζική! Καλή τύχη εύχομαι! Μου φαίνεται δύσκολο και μόνο να αντιγράψω ένα σύμβολο, πόσο μάλλον να τη μάθω κιόλας. :lol: Πάντως ναι, ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η εκμάθησή της. Να μας πεις πως πάει όταν ξεκινήσεις!
Όλα είναι δύσκολα. Και τα Ρώσικα δύσκολα θεωρούνται με άπειρους κανόνες και με άπειρες εξαιρέσεις ο καθένας. Τα Κινέζικα τουλάχιστον έχουν μόνο θέμα στην προφορά με το πολυτονικό τους και προφανώς στο να συνηθίσεις την γραφή. Το θετικό είναι ότι έχουν τέρμα απλή γραμματική έως υπερβολικά απλή θα έλεγα.

Αν και όταν ξεκινήσω θα σε αφήσω ενήμερο :P
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Όλα είναι δύσκολα. Και τα Ρώσικα δύσκολα θεωρούνται με άπειρους κανόνες και με άπειρες εξαιρέσεις ο καθένας. Τα Κινέζικα τουλάχιστον έχουν μόνο θέμα στην προφορά με το πολυτονικό τους και προφανώς στο να συνηθίσεις την γραφή. Το θετικό είναι ότι έχουν τέρμα απλή γραμματική έως υπερβολικά απλή θα έλεγα.

Αν και όταν ξεκινήσω θα σε αφήσω ενήμερο :P

Τα ρωσικά προσωπικά δε μου φάνηκαν τόσο δύσκολα. Βασικά μην υπερβάλλω, είναι δύσκολα, αλλά συγκρίσιμα με ευρωπαϊκές γλώσσες, τα κινέζικα/ιαπωνικά/ανατολικές γλώσσες, έχουν άλλη φιλοσοφία τελείως.
Η γραμματική των ρωσικών, αν εξαιρέσεις τα ρήματα κίνησης, που είναι χάος, δεν έχουμε κλατι αντίστοιχο, μοιάζει πολύ με τη γραμματική των αρχαίων. Για μένα το δύσκολο ήταν - και είναι - η προφορά!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.
Τα ρωσικά προσωπικά δε μου φάνηκαν τόσο δύσκολα. Βασικά μην υπερβάλλω, είναι δύσκολα, αλλά συγκρίσιμα με ευρωπαϊκές γλώσσες, τα κινέζικα/ιαπωνικά/ανατολικές γλώσσες, έχουν άλλη φιλοσοφία τελείως.
Η γραμματική των ρωσικών, αν εξαιρέσεις τα ρήματα κίνησης, που είναι χάος, δεν έχουμε κλατι αντίστοιχο, μοιάζει πολύ με τη γραμματική των αρχαίων. Για μένα το δύσκολο ήταν - και είναι - η προφορά!
Ουσιαστικά το όλο point μου ήταν ότι καμία γλώσσα δεν κατακτάται εύκολα. Η κάθε μία έχει τις δικές της διαφορές που την ξεχωρίζουν και την καθιστούν ιδιαίτερη. Όλες θέλουν κόπο, χρόνο και υπομονή. Στην Ελλάδα κυρίως μας ενδιαφέρει το χαρτί και όχι η ουσία.

Τα Ρωσικά είναι και αυτά στο future plan μου σαν γλώσσα. Εσύ αν επιτρέπεις, σε ποιο επίπεδο έχεις φτάσει στα Ρώσικα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ουσιαστικά το όλο point μου ήταν ότι καμία γλώσσα δεν κατακτάται εύκολα. Η κάθε μία έχει τις δικές της διαφορές που την ξεχωρίζουν και την καθιστούν ιδιαίτερη. Όλες θέλουν κόπο, χρόνο και υπομονή. Στην Ελλάδα κυρίως μας ενδιαφέρει το χαρτί και όχι η ουσία.

Τα Ρωσικά είναι και αυτά στο future plan μου σαν γλώσσα. Εσύ αν επιτρέπεις, σε πιο επίπεδο έχεις φτάσει στα Ρώσικα;

ναι, έχεις δίκιο σε αυτό, άλλο το χαρτί, άλλο η ουσία.
Β1 έφτασα, έπρεπε να σταματήσω, αλλά σκοπεύω να τα ξαναπιάσω μόλις μπορέσω, μου αρέσουν πολύ!
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ιταλικά, γνωρίζοντας Λατινικά πιστεύω ότι θα είναι εύκολο να φτάσω σε ένα χαμηλό επίπεδο(Α2-Β1)
Όσο κι αν ακούγεται περίεργο τα ισπανικά είναι πιο κοντά στα λατινικά και όχι τα ιταλικά. Βεβαίως και οι δύο είναι λατινογενείς αλλά έχουν μια πιο άμεση σχέση τα ισπανικά με τα λατινικά.

Εγώ λατρεύω τα ισπανικά αλλά για λόγους χρησιμοθηρικούς θα ξεκινήσω γαλλικά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω τα ισπανικά αλλά για λόγους χρησιμοθηρικούς θα ξεκινήσω γαλλικά.

Δεν βρίσκω τον λόγο που θεωρείς τα Γαλλικά πιο χρήσιμα από τα Ισπανικά.

Εγώ προσωπικά την Γαλλική γλώσσα την θεωρώ από τις πιο άχρηστες εκτός αν κάποιος θέλει να δουλέψει στην Γαλλία ή σε Γαλλόφωνη περιοχή του Καναδά ή να σπουδάσει σε Γαλλικό Πανεπιστήμιο για κάποιο λόγο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.
Προφανώς θα εννοεί σε συνάρτηση ίσως με τις σπουδές του και με κάτι που έχει στο μυαλό του.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Προφανώς θα εννοεί σε συνάρτηση ίσως με τις σπουδές του και με κάτι που έχει στο μυαλό του.

Πιο χρήσιμη δεύτερη γλώσσα για την πλειοψηφία πιστεύω είναι τα Γερμανικά.Αν κάποιος είναι Αρχιτέκτονας μπορεί να τον ωφελήσουν αρκετά και τα Ιταλικά.Επίσης τα Κινέζικα πιστεύω είναι μια πολύ καλή γλώσσα, για να την ξέρει κάποιος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,631 μηνύματα.
Πιο χρήσιμη δεύτερη γλώσσα για την πλειοψηφία πιστεύω είναι τα Γερμανικά.Αν κάποιος είναι Αρχιτέκτονας μπορεί να τον ωφελήσουν αρκετά και τα Ιταλικά.Επίσης τα Κινέζικα πιστεύω είναι μια πολύ καλή γλώσσα, για να την ξέρει κάποιος.
Ναι συμφωνώ. Αν και είμαι της άποψης ότι όλες οι γλώσσες μπορούν να χρησιμεψουν και με το παραπάνω κάπου. Είναι και με τι ασχολείται ο καθένας. Εγώ σαν ιστορικός για παράδειγμα όσες γλώσσες μάθω ΟΛΕΣ έχουν χρησιμότητα.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον @giannhs2001. Δε θεωρώ ότι υπάρχουν χρήσιμες και άχρηστες γλώσσες, στο χέρι σου είναι το πώς θα εκμεταλλευτείς τις ευκαιρίες που σου προσφέρουν.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τον λόγο που θεωρείς τα Γαλλικά πιο χρήσιμα από τα Ισπανικά.

Εγώ προσωπικά την Γαλλική γλώσσα την θεωρώ από τις πιο άχρηστες εκτός αν κάποιος θέλει να δουλέψει στην Γαλλία ή σε Γαλλόφωνη περιοχή του Καναδά ή να σπουδάσει σε Γαλλικό Πανεπιστήμιο για κάποιο λόγο.

Τα Γαλλικά είναι επίσημη γλώσσα πολλών διεθνών οργανισμών (π.χ. ΟΗΕ,ΕΕ). Μάλιστα λόγω της αποχώρησης της Αγγλίας από την ΕΕ τα Γαλλικά ενδέχεται να ισχυροποιηθούν περισσότερο μέσα στην ένωση. Θεωρείται γλώσσα του διεθνούς δικαίου παράλληλα με την Αγγλική. Σκέψου ότι η νομολογία των διεθνών δικαστηρίων βγαίνει και στα Γαλλικά. Είναι η δεύτερη πιο διαδεδομένη γλώσσα στην Ευρώπη μετά τα Αγγλικά και όχι τα Γερμανικά, όπως πολλοί πιστεύουν στην Ελλάδα. Επίσης ομιλείται σε όλες τις Ηπείρους. Η Γαλλία ανήκει στις 10 πιο ισχυρές οικονομίες του πλανήτη (αν δεν κάνω λάθος είναι η 6η παγκοσμίως). Τα πανεπιστήμια της είναι εξαιρετικά. Μάλιστα ορισμένα από αυτά φτάνουν να ξεπερνάνε στα rankings ακόμη και τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας (π.χ. Σορβόννη). Κατά γενική ομολογία είναι προτιμότερο να μάθεις γαλλικά και εν συνεχεία να κάνεις ισπανικά, ιταλικά κ.λ.π λόγω της δυσκολίας της γλώσσας. Ουσιαστικά δηλαδή είναι μία βόλτα οι άλλες λατινογενείς γλώσσες (αν και με αυτή την άποψη ορισμένοι διαφωνούν). Επίσης το τελευταίο διάστημα οι παλαιές σχέσεις που είχε η Ελλάδα με την Γαλλία αρχίζουν βαθμηδόν να επανακτώνται. Μάλιστα προσφάτως ο Υπ. Εξωτερικών είπε ότι θα επανενταχθούν τα Γαλλικά υποχρεωτικά στην εξεταστέα ύλη για την εισαγωγή στην διπλωματική ακαδημία. Κάποιος μάλιστα το είπε αυτό στο ischool στο θέμα "Ημέρα Γαλλοφωνίας".

Τα ισπανικά, από την άλλη, είναι πιο αρμονικά (κατά την προσωπική μου γνώμη). Επίσης, μετά τα Κινέζικα, είναι η δεύτερη γλώσσα που ομιλείται περισσότερο ως μητρική γλώσσα. Εντούτοις δεν σου παρέχουν τα ίδια οφέλη με τα Γαλλικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top