Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παρακαλώ , δεν κάνει τίποτα :)
Ναι , εχεις δίκιο :Ρ
Η ξαδερφη μου βλεποντας Anime εχει μαθει πολλες φρασεις και λεξεις στα Γιαπωνεζικα :P και στο μελλον θελει να κανει και μαθηματα γτ της αρεσουν πολυ ! Μου φαινονται πιο ενδιαφερον από τα Κινεζικα , παντως.. δεν ξερω!
Οντως κι εγω εχω μαθει αρκετα γιαπωνεζικα απ τα anime. Ωστοσο δε θα τα μαθαινα σα γλωσσα, μου φαινονται εξαιρετικα δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
θα ηθελα να μαθω καποια σκανδιναβικη γλωσσα κατα πρωτιμιση Σουηδικα ή γερμανικα.Δυστυχως λεφτα για πεταμα δεν υπαρχουν μιας και οι σκανδιναβικες γλωσσες μιλιουνται μονο βορεια οποτε απο Σεπτεμβρη ξεκιναω Γερμανικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Παρακαλώ , δεν κάνει τίποτα :)
Ναι , εχεις δίκιο :Ρ
Η ξαδερφη μου βλεποντας Anime εχει μαθει πολλες φρασεις και λεξεις στα Γιαπωνεζικα :P και στο μελλον θελει να κανει και μαθηματα γτ της αρεσουν πολυ ! Μου φαινονται πιο ενδιαφερον από τα Κινεζικα , παντως.. δεν ξερω!
Ένας φίλος μου που σπουδάζει στη Γερμανία έχουν υποχρεωτικό μάθημα τα Κινέζικα και μου είπε ότι δεν είναι δύσκολο να μάθεις να τα μιλάς αλλά να διαβάζεις και κυρίως να γράφεις γιατί λέει το κάθε συμβολάκι είναι και μία ξεχωριστή λέξη..!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Οντως κι εγω εχω μαθει αρκετα γιαπωνεζικα απ τα anime. Ωστοσο δε θα τα μαθαινα σα γλωσσα, μου φαινονται εξαιρετικα δυσκολα.
Οντως κι εμενα μου φαινονται πολυ δυσκολα !

Ένας φίλος μου που σπουδάζει στη Γερμανία έχουν υποχρεωτικό μάθημα τα Κινέζικα και μου είπε ότι δεν είναι δύσκολο να μάθεις να τα μιλάς αλλά να διαβάζεις και κυρίως να γράφεις γιατί λέει το κάθε συμβολάκι είναι και μία ξεχωριστή λέξη..!:eek:

Πωωωω .... καταλαβα.. ναι το εχω ακουσει αυτο για τα ιδεογράμματα .. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Πωωωω .... καταλαβα.. ναι το εχω ακουσει αυτο για τα ιδεογράμματα .. :/:

μόνο με ιδεογράμματα και εικονογράμματα είναι η γραφή τους, αυτό είναι το κουλό με Γιαπωνέζικα/ Κινέζικα, έχουν κρατήσει αυτή τη γραφή εδώ και χιλιάδες χρόνια, ενώ όλοι οι πολιτισμοί είχαν αλλάξει σε φωνητικά αλφάβητα, αυτοί κράτησαν το δικό τους όπως ήταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αφου μαθω πολυ καλα τα γερμανικα θα ηθελα Ισπανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
χμ......ισπανικά.

ναι... Ξερω μονο 9 προτασεις στα ισπανικα αλλα μετα τα Γερμανικα ειναι τα αγαπημενα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
θα ηθελα να μαθω καποια σκανδιναβικη γλωσσα κατα πρωτιμιση Σουηδικα ή γερμανικα.Δυστυχως λεφτα για πεταμα δεν υπαρχουν μιας και οι σκανδιναβικες γλωσσες μιλιουνται μονο βορεια οποτε απο Σεπτεμβρη ξεκιναω Γερμανικα!!!

ακριβως το ιδιο συμβαινει και με μενα. Θα ηθελα σουηδικα γιατι μενουν τα ξαδερφια μου σουηδια και ερχονται τα καλοκαιρια και οταν μιλανε μεταξυ τους δεν καταλαβαινω χριστο... οταν τα ακουω βεβαια μου αρεσουν. Τελος παντων και εγω απο σεμπτεμβρη θα βολευτω μαλλον με τα γερμανικα

Παρακαλώ , δεν κάνει τίποτα :)
Ναι , εχεις δίκιο :Ρ
Η ξαδερφη μου βλεποντας Anime εχει μαθει πολλες φρασεις και λεξεις στα Γιαπωνεζικα :P και στο μελλον θελει να κανει και μαθηματα γτ της αρεσουν πολυ ! Μου φαινονται πιο ενδιαφερον από τα Κινεζικα , παντως.. δεν ξερω!

εμενα γιατι μου ακουγονται το ιδιο??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγώ είμαι ανάμεσα σε Ιταλικά και Γερμανικά :hmm:
Τα Ιταλικά μου ακούγονται πιο ευχαριστά, αλλά από την άλλη τα Γερμανικά είναι πιο σημαντικά νομίζω! Εσείς τι πιστεύετε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ιταλικα η Ισπανικα:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ είμαι ανάμεσα σε Ιταλικά και Γερμανικά :hmm:
Τα Ιταλικά μου ακούγονται πιο ευχαριστά, αλλά από την άλλη τα Γερμανικά είναι πιο σημαντικά νομίζω! Εσείς τι πιστεύετε; :worry:

και το σκεφτεσαι ακομα; ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ! Μοιαζουν πολυ με τα αγγλικα! Οτι ακους το γραφεις και οτι βλεπεις το διαβαζεις! Κανα 7 κανονες εχουν! Αν τους μαθεις τελος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
και το σκεφτεσαι ακομα; ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ! Μοιαζουν πολυ με τα αγγλικα! Οτι ακους το γραφεις και οτι βλεπεις το διαβαζεις! Κανα 7 κανονες εχουν! Αν τους μαθεις τελος!

Ναι αυτό είναι αλήθεια! Είχα επιλέξει Γερμανικά στο γυμνάσιο και είχα βρει πολλά κοινά με την αγγλική γλώσσα! Οπότε λογικά θα μου έρχονται πολύ πιο εύκολα να τα μάθω σε σχέση με τα Ιταλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι αλήθεια! Είχα επιλέξει Γερμανικά στο γυμνάσιο και είχα βρει πολλά κοινά με την αγγλική γλώσσα! Οπότε λογικά θα μου έρχονται πολύ πιο εύκολα να τα μάθω σε σχέση με τα Ιταλικά :)

Ναι ετσι ειναι... Σωστα σκεφτεσαι! Τα Ιταλικα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ευκολα... Παρολα αυτα δεν θα μαθαινα ποτε μου εκτος κι αν ηταν αναγκη... Καλα τωρα σε ενα ταξιδακι στην Ρωμη δεν θα ελεγα οχι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ναι ετσι ειναι... Σωστα σκεφτεσαι! Τα Ιταλικα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ευκολα... Παρολα αυτα δεν θα μαθαινα ποτε μου εκτος κι αν ηταν αναγκη... Καλα τωρα σε ενα ταξιδακι στην Ρωμη δεν θα ελεγα οχι!:D
τι είναι τα ιταλικά? χαχαχαχα...καλά είναι να μην μιλάμε όταν δεν ξέρουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
τι είναι τα ιταλικά? χαχαχαχα...καλά είναι να μην μιλάμε όταν δεν ξέρουμε :)

Μου το εχουν πει δεν ξερω αν ισχυει δεν το εχω ψαξει γιατι πολυ απλα μου ειναι τελειως αδιαφορα.... Δεν μου αρεσει καθολου η προφορα τους ειναι σαν να τραγουδουν!:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ΕΕΕΕΕΕ, προσέξτε πώς μιλάτε για τα ιταλικά!!! Κι εμείς οι ιταλομαθείς στην πλειοψηφία μας δεν αντέχουμε να ακούμε γερμανικά, γιατί είναι σαν να..... [λογοκρισία] :P

Εντάξει να μην σας αρέσουν, αλλά μην τα θάβετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ΕΕΕΕΕΕ, προσέξτε πώς μιλάτε για τα ιταλικά!!! Κι εμείς οι ιταλομαθείς στην πλειοψηφία μας δεν αντέχουμε να ακούμε γερμανικά, γιατί είναι σαν να..... [λογοκρισία] :P

Εντάξει να μην σας αρέσουν, αλλά μην τα θάβετε!

Μαθαινεις Ιταλικα; Ετ τοτε εσυ μπορεις να μας πεις ειναι δυσκολα ή οχι; ( την αληθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ; αχ φτάνει με αυτό το παραμύθι, απλά ΔΕΝ ειναι εύκολα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ; αχ φτάνει με αυτό το παραμύθι, απλά ΔΕΝ ειναι εύκολα. :redface:

Το ηξερα! Ποια γλωσσα ειναι τοσο ευκολη πια; Μαλιστα μια κοπελα μου ειχε πει: Απο το πρωτο μαθημα θα σου φανουν παιχνιδακι!
ε βεβαια αυτο το ελεγε γιατι τα ηξερε και της φαινοταν ευκολα! Αμα ειναι και εγω σας λεω: πιο ευκολη γλωσσα απο τα γερμανικα δεν υπαρχει! Αλλα δεν το λεω γιατι: 1. Θα πω ψεματα 2. Πρεπει να εχεις πολυ καλη προφορα 3. Απο γραμματικη ειναι για κλαματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Μαθαινεις Ιταλικα; Ετ τοτε εσυ μπορεις να μας πεις ειναι δυσκολα ή οχι; ( την αληθεια)

Κάποιος που ξέρει λατινικά, μπορεί να τα μάθει πολύ εύκολα. Κάποιος που δεν έχει καμία σχέση, νομίζω ότι και πάλι θα μπορέσει εύκολα να μπει σε ρυθμό. Η γραμματική διαφέρει από των αγγλικών (τα χρησιμοποιώ ως παράδειγμα γιατί τα μιλάμε όλοι). Τα ρήματα κλίνονται, ενώ υπάρχουν και εγκλίσεις. Τα ουσιαστικά δεν κλίνονται. Το συντακτικό έχει ορισμένες δυσκολίες, όπως σε κάθε γλώσσα, αλλά όχι κάτι εκτός της δικής μας λογικής.

Οσο για την προφορά, υπάρχουν κανόνες, πολύ εύκολοι. Ξέρεις δηλαδή ότι το τάδε σύνολο δύο ή τριών γραμμάτων διαβάζεται με έναν συγκεκριμένο τρόπο και αυτό δεν αλλάζει ποτέ!

Εγώ ξεκίνησα ξέροντας ήδη γαλλικά και λατινικά. Όμως συμμαθητές μου, που δεν είχαν καμία τέτοια βάση, δεν είχαν κανένα πρόβλημα και έμαθαν τη γλώσσα εξίσου καλά. Γι' αυτό και λέω ότι δεν είναι δύσκολα.

ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ; αχ φτάνει με αυτό το παραμύθι, απλά ΔΕΝ ειναι εύκολα. :redface:

Γιατί το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top