Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι οι ανακατατάξεις δεν θα επηρεάσουν τα γαλλικά για τους παραπάνω λόγους αλλά σίγουρα θα ευνοηθούν τα ισπανικά και τα ιταλικά από όλη αυτή την ιστορία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτή θα είναι η τριάδα :
Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά και πολύ πιο πίσω τα Γερμανικά σε 2 χρόνια απο τώρα.
Απο την μία λατινογενή γλώσσα πας πολύ εύκολα στην άλλη, οπότε είναι 3 σε 1 απο όποια γλώσσα και αν ξεκινήσει κανείς.
Τώρα θα θέσω ένα ερώτημα που θέλει μαθηματικό...
Απο την στιγμή που είναι 4 οι γλώσσες στο γυμνάσιο και θέλουμε 12 άτομα για να σχηματιστεί τμήμα, με τα σχολεία που έχουμε και με τον περιορισμό των αιθουσών (πχ στην Ανατολική Αττική), πως θα διατεθούν αίθουσες και για τις τέσσερις γλώσσες ?
Εδώ θα υπάρξουν παρεμβάσεις απο τους δντες προκειμένου
ά/ να προτιμηθούν οι παλαιότερες γλώσσες έναντι των νέων (η δύναμη της συνήθειας...)
β/ να υποχρεωθούν τα παιδιά να μάθουν γλώσσα που δεν θα έχουν επιλέξει με την δικαιολογία δεν μας στέλνουν καθηγητές από το Υπουργείο - ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ
γ/ να μην φανούν τα κενά του συστήματος μας και να καλυφθούν οι όποιες αδυναμίες.
Ο μόνος τρόπος να αποφευχθεί αυτό είναι να ξέρουν τα παιδιά πόσοι δήλωσαν την κάθε γλώσσα (επικοινωνία μεταξύ τους) και να απαιτούν γονείς και παιδιά τον σχηματισμό τάξης προς τον δντη του σχολείου, όποια / όποιες γλώσσες και να είναι αυτή / αυτές που θα επιλεγούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
12 * 4 =48 και η καθε αιθουσα να εχει την γλωσσα της
δεν ειμαι μαθηματικος
και δεν θελει μαθηματικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovespain

Νεοφερμένος

Η lovespain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θέλει... διότι θα δηλώσουν πιό πολλά παιδιά κάποια γλώσσα και λιγότερα άλλη γλώσσα οπότε
α/ θα χρειαστούν περισσότερα τμήματα πχ σε κάποια γλώσσα μπορεί να χρειαστούν 3 τμήματα σε άλλη ένα μόνο.
β/ θα πρέπει να γίνονται και τα άλλα μαθήματα του σχολείου οπότε δεν αρκούν οι αίθουσες.
γ/ θα υπάρχουν διαφορετικά αιτήματα απο κάθε τάξη και διαφορετικός ρυθμός εκμάθησης, πιθανος διαχωρισμός μαθητών.
δ/ είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν τώρα οι αίθουσες για να βολέψουν 2 γλώσσες, πως θα βολέψουν 4 ?
ε/ Είναι πολλά τα σχολεία κυρίως στην επαρχία που δεν έχουν τοσους μαθητές στο γυμνάσιο πχ 48 γιατί να μην έχουν το δικαίωμα να μάθουν την γλώσσα επιλογής τους ?
Όσοι συνεχίσουν Λύκειο... εκεί είναι που δεν θα συμπληρώνονται τα τμήματα με τίποτα μιάς και η 2η ξένη γλώσσα δεν είναι υποχρεωτική οπότε τι θα γίνει ?
Καταδικάζουμε αυτούς που θέλουνε να συνεχίσουν την επιλογή τους να πάνε φροντιστήριο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alantin

Νεοφερμένος

Ο Αλαντιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κινέζικα,γαλλικά,ιταλικά κ ειδικά αραβικάααααααααααααααα:inlove::jumpy:

εγω ειμαι αραβας :Pأنا عربي :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ισπανικά και Αράβικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Θα κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα Αραβικά στους 5 που δήλωσαν ότι επιθυμούν να μάθουν (δες στατιστική) μέσω internet και θα πληρώνεσαι με πιστωτική ....ή θα κάνεις ανταλαγή γλώσσας πχ θα τους μάθεις Αραβικά και θα σου μάθουν Ιταλικά χωρίς να πληρώνει κανείς....εναλλακτικοί τρόποι εκμάθησης ξένων γλωσσών :jumpy: χωρίς καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ισπανικά και ρώσικα (ξέρω λίγα αλλά θα ήθελα κ πτυχίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
ιταλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_v

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τα αγγλικα γατι δεν ειναι μεσα?


γτ απλούστα όλοι ξέρουμε ότι πλέον όλος ο κόσμος έχει τουλάχιστον ένα πτυχίο στα αγγλικά..άρα εννοούνται..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μάθω κάποια από τις λατινογενείς γλώσσες (ιταλικά, ισπανικά) γιατί θα την μάθω εύκολα λόγω των γαλλικών που ξέρω.
Επίσης, θα ήθελα να μάθω φιλιππινέζικα(όχι πτυχίο αλλά τα βασικά- ξέρω κάτι λίγα), μιας και η μητέρα μου κατάγεται από εκεί!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a9hna

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπόν ξέρω αγγλικά, ισπανικά, γερμανικά, γαλλικά
και θέλω να μάθω νορβηγικά, σουηδικά, ρωσικά, φινλανδικά, ιαπωνικά και εσθονικά :P
πάαααααρα πολλές αλλά λατρεύω τις ξένες γλώσσες (L)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω θελω να μαθω Κινεζικα-Κορεατικα αλλα ειναι πολυ δυσκολα.
Αλλα και με Τουρκικα καλυμενος ειμαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Τουρκικα μπλιαχ:down::sick::mpam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mην ακουω μπλιαχ!
Μια χαρα γλωσσα ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Tα Αλβανικά καλύτερα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα Αλβανικά καλύτερα είναι

Mωρε τι μας λες...:P
Σε λιγο θα μαθαινουμε και Βουλγαρικα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice-vel

Νεοφερμένος

Η alice-vel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα κινέζικα για να δω πώς είναι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τουρκικα μπλιαχ:down::sick::mpam:

Είναι όμως σημαντική γλώσσα. Τρίτη στο παγκόσμιο λεξικό https://meta.wikimedia.org/wiki/Wiktionary#List_of_Wiktionaries



έχει και τόπικ στο ισκούλ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42549
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Girl11*

Νεοφερμένος

Η *Girl11* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θέλω να μάθω πάρα πολύ ιταλικά γιατί έχουν τέλεια προφορά!:jumpy:και αυτος ήταν ο λόγος που διάλεξα γαλλικα , που μοιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top