Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
(www.internetworldstats.com/stats7.htm) εκτός των Αγγλικών Πως σας φαίνετε ? Ίσως έχουμε και εκπλήξεις.

'Εκανα μια διόρθωση. Είναι www.internetworldstats.com/stats7.htm με ένα s.

Ξέχασες όμως τα Χίντι που δεν έχουν παρουσία στο Ιντερνετ αλλά είναι τρίτη γλώσσα σε αριθμό ομιλητών παγκοσμίως:)
https://www.populationdata.net/index...11-Palmares-des-langues-parlees-dans-le-monde

Δεν μου αρέσουν Τα Ιταλικά.Εξάλλουν όλοι μου έχουν πει ότι το όνομα μου είναι Ισπανικό:ee:

Η Ραφαέλα Καρά νομίζω είναι ιταλίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ίσως το ΄χω ξαναπεί, ισπανικά και κατόπιν ιταλικά!https://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εμένα θα μου άρεσε πάρα πολύ να μάθω Σουηδικά!!!!!!!!!!:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra95

Δραστήριο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Σιγουρα Ιταλικα που ηταν η πρωτη μου αγαπη απο ξενες γλωσσες και Ισπανικα που ειναι η...καινουρια μου αγαπη:Dαπο κει και περα οσες περισσοτερες τοσο το καλυτερο!!
:iagree::iagree:και εγω ιταλικα θελω να μαθω! τα λατρευω!!:jumpy::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά σε όλα τα τεστ μου έχουν βγάλει ότι το επίπεδο μου είναι για intermedio να τους πιστέψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγω θα ήθελα να μάθω αρχαία ( = κινέζικα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εμένα θα μου άρεσε πάρα πολύ να μάθω Σουηδικά!!!!!!!!!!:inlove:


Πολύ ενδιαφέρον βλέπω για σουηδικά!Όντως είναι μια πολύ ωραία γλώσσα και είμαι στο τρίτο έτος της. Είναι αρκετά δύσκολα στη προφορά δηλαδή θα δείτε απιστευτους συνδυασμούς γραμμάτων να βγάζουν άλλους ήχους σε συγκεκριμένες λέξεις πχ (skj= να ακούγεται Χ) . Θέλει πολύ δουλειά η προφορά. Τα υπόλοιπα δεν είναι τιποτα ιδιαίτερο με διάβασμα και όρεξη μαθαίνεις. Πάντως όσους ξέρω που μαθαίνουν (εκτός από μένα) είναι γιατροί γιατί πάνε για ειδικότητα στη σουηδία. Τώρα για μεταπτυχιακά εκεί πέρισσότερα είναι στα αγγλικά παρά στα σουηδικά και οι ίδιοι οι σουηδοί μιλάνε αγγλικά σχεδόν σαν μητρική οπότε για μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητα!!α και όποις ξέρει γερμανικά θα βοηθηθεί πολύ στο λεξιλόγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Συμφωνώ για τα Χίντι όμως ένα απλό πράγμα ρώτησα και απάντηση δεν πήρα. Κλειστή ερώτηση.
Συμφωνείτε να κάνουμε το θέμα ως στατιστική με μετρήσιμα αποτελέσματα ?
Σε κλειστές ερωτήσεις η απάντηση είναι κλειστή Ναι ή Όχι, σε ανοικτές ερωτήσεις είναι...μπλα μπλα.
Μπορά να κάνω την επεξεργασία των αποτελεσμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα Ιταλικά, Ισπανικά και Γαλλικά. Βέβαια θα μου άρεζε να μάθαινα και μια πιο παράξενη, όπως Ιαπωνικά, Κινέζικα ή Αραβικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
καμια απο λυτως καμια τις εχω σκτλοβαρεθει και ειναι απαραιτητες αλλα ενταξει αυτες που κανω τωρα ειναι καλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ιταλικαααα.
Θελω Ιταλικαααααααα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erin1994

Νεοφερμένος

Η erin1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εμενα τα αγγλικα με τρελαινουν δν ξερω γτ!!
αλλα θα ηθελα να ξερω κ γαλλικα παρολο που δν ξερω την τυφλα μου στο σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
τα ισπανικά είναι πολύ ωραία γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ιταλικά σιγουρα.. και θα με ενδιεφεραν τα κινεζικα κ τα τουρκικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Πάντα ήθελα ιταλικά και πήγα 2 χρόνια αλλά σταμάτησα λόγω 3ης λυκείου... Θα συνεχίσω του χρόνου κι ελπίζω να συνεχίσω με Γαλλικά αν και θα ήθελα πολύ να μάθω κινέζικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Έκανα μία σύνοψη στις επιθυμίες όσων δήλωσαν γλώσσα που θα ήθελαν να μάθουν (Όχι αυτές που ξέρουν) και τα αποτελέσματα κατά σειρά προτεραιότητας είναι τα παρακάτω :

ΙΤΑΛΙΚΑ 65
ΙΣΠΑΝΙΚΑ 55
ΓΑΛΛΙΚΑ 20
ΚΙΝΕΖΙΚΑ 18
ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ 17
ΡΩΣΙΚΑ 15
ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ 8
ΣΟΥΗΔΙΚΑ 8
ΑΡΑΒΙΚΑ 5
ΟΛΛΑΝΔΙΚΑ 5
ΤΟΥΡΚΙΚΑ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΚΑ 3
ΣΟΥΑΧΙΛΙ 2
ΣΕΡΒΙΚΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΚΑ - ΙΡΛΑΝΔΙΚΑ - ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ - ΚΟΡΕΑΤΙΚΑ 1

Αναμενόμενα τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_v

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγω θέλω κινλεζικα και τούρκικα...μου χουν πει οτι επιδή ξερω γερμανικά θα μάθω εύκολα τούρκικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
τα αγγλικα γατι δεν ειναι μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,940 μηνύματα.
Έκανα μία σύνοψη στις επιθυμίες όσων δήλωσαν γλώσσα που θα ήθελαν να μάθουν (Όχι αυτές που ξέρουν) και τα αποτελέσματα κατά σειρά προτεραιότητας είναι τα παρακάτω :

ΙΤΑΛΙΚΑ 65
ΙΣΠΑΝΙΚΑ 55
ΓΑΛΛΙΚΑ 20
ΚΙΝΕΖΙΚΑ 18
ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ 17
ΡΩΣΙΚΑ 15
ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ 8
ΣΟΥΗΔΙΚΑ 8
ΑΡΑΒΙΚΑ 5
ΟΛΛΑΝΔΙΚΑ 5
ΤΟΥΡΚΙΚΑ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΚΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΚΑ 3
ΣΟΥΑΧΙΛΙ 2
ΣΕΡΒΙΚΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΚΑ - ΙΡΛΑΝΔΙΚΑ - ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ - ΚΟΡΕΑΤΙΚΑ 1

Αναμενόμενα τα αποτελέσματα.

1)Αναμενόμενα γιατί οι περιααότεροι ξέρουν ήδη αγγλικά και επίσης γαλλικά
2) Όσοι ξέρουν ήδη γαλλικά μαθαίνουν πανεύκολα ιταλικά ή ισπανικά (άρα είναι λογικό να προτιμούν συγγενικές γλώσσες) που λόγω των λατινικών βοηθούν και στην καλύτερη εμβάθυνση καιο τελειοποίηση των αγγλικών τους. 20.000 λέξεις των αγγλικών είναι κοινές με τα αγγλικά (προέρχονται από τα λατινικά)

Τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά στο τόπικ αγαπημένη ξένη γλώσσα :
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44885


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πολύ σωστά,
Τα Αγγλικά είναι υποχρεωτικά, οπότε οι περισσότεροι δεν τα δήλωσαν, τα γαλλικά τα παρακολουθούν ήδη πολλοί στο Γυμνάσιο οπότε είναι τρίτα.
Το καμπανάκι χτυπάει για τα Γερμανικά. Όταν θα σταθεροποιηθεί η ζήτηση για τα Ιταλικά και τα Ισπανικά στο γυμνάσιο, θα δούμε ανακατατάξεις.
Το θέμα ήταν ποιά ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε και για τον λόγο αυτό οι περισσότεροι δεν ανέφεραν τις γλώσσες που σπουδάζουν / παρακολουθούν τώρα.
Αν υπήρχε και η ερώτηση ΠΟΙΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΞΕΡΕΤΕ, θα υπήρχαν ποιό χρήσιμα στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top