Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Και εγώ με Ολλανδικά πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι γιατί πάω για erasmus Αμστερνταμ του χρόνου...Και δεν ξέρω λέξη...Ντροπή...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
για εμενα τα γαλλικα ειναι πολυ απλα η κορυφη των γλωσσεων[μετα τα ελληνικα φυσικα]....μετα εχω μια περιεργη ταση προς τα σουηδικα...

Μακάρι να είχα και εγώ αυτή την τάση.Υποτίθεται οτι σκέφτομαι για μεταπτυχιακό τη Σουηδία.:DΈχω άπλετο χρόνο μέχρι τότε όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύη Γλύπτη

Νεοφερμένος

Η Εύη Γλύπτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Και τα Σουϊδικά ωραία πρέπει να είναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
οντως!ετσι λενε...πως τα σουηδικα ειναι πολυ ωραια γλωσσα και οτι οι σουηδοι αν και βορειοι δεν ειναι πολυ ψυχρος λαος...τωρα κατα ποσο ισχυει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Να και ένα γκάλοπ για τις γλώσσες

https://www.galop.gr/index.php?topic=182.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasiliki34022

Νεοφερμένος

Η Vasiliki34022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Iσπανικά και Κορεάτικα...

Ήθελα ιαπωνικά στο παρελθόν αλλα η κορεάτικη αλφάβητος ειναι τοοοοοοοσο cute :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
漢語是非常有趣的,但我不是很擅長
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σιγουρα Ιταλικα που ηταν η πρωτη μου αγαπη απο ξενες γλωσσες και Ισπανικα που ειναι η...καινουρια μου αγαπη:Dαπο κει και περα οσες περισσοτερες τοσο το καλυτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ιταλικα και μονο ιταλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
εγω ισπανικα...με τρελαινει η προφορα τους... και ολλανδικα γιατι μοιαζουν πολυ με τα γερμανικα που μου αρεσουν παρα πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
εγω τρελαινομαι για τα αγγλικα και σκεφτομαι να ασχοληθω μαζι τους και στα μελλον και επισης τα ιταλικα αλλα και τα ρωσικα!
-----------------------------------------
πριβετ!κακ ντιλα?ρωσσιδα ειμαι :bye:
-----------------------------------------
εγω ξερω ρωσικα ,αγγλικα,ρουμανικα,και λιγο γερμανικα....αλλα αμα δεν μαθω τα αγγλικα τελεια τελεια θα σκασωωω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
πως γινεται να εισαι 14 και να μιλας 4 γλωσσες ? ειδικα ρωσικα που ειναι καπως δυσκολα .
-----------------------------------------
Μια φραση ξερω εγω στα ρωσικα Ебем греческого футбола
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
θα σου πω .ξερω 4 γιατι = στην χωρα μου μιλανε δυο γλωσσες ρωσικα και ρουμανικα υποχρεωτικα!!!ελληνικα ξερω γιατι ηρθα στην ελλαδα και ζω εδω και αγγλικα και τα ελαχιστα γερμανικα απο το φροντιστηριο και το σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
αρχαια ελληνικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Η αγαπη μου ειναι τα γαλλικα αλλα αφου τα τελιωσω του χρονου θα ηθελα να μαθω ρωσικα η γερμανικα. ΕΤΣΙ να ξεφυγουμε απο το block των λατινογενων γλωσσων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ ήδη έχω ξεκινήσει Ισπανικά.Μόλις τα τελειώσω θα γραφτώ Πορτογαλλικα γιατι ξέρει η κυρία των Ισπανικών μου εξάλλουν γιατι να μην μάθω αφού είναι παρόμοια με τα ισπανικά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ ήδη έχω ξεκινήσει Ισπανικά.Μόλις τα τελειώσω θα γραφτώ Πορτογαλλικα γιατι ξέρει η κυρία των Ισπανικών μου εξάλλουν γιατι να μην μάθω αφού είναι παρόμοια με τα ισπανικά.:D

Περίμενα από το όνομά σου να θέλεις να μάθεις ιταλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν Τα Ιταλικά.Εξάλλουν όλοι μου έχουν πει ότι το όνομα μου είναι Ισπανικό:ee:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ξέρω Αγγλικά και Γαλλικά, οπότε...

Λατρεύω τα Ιταλικά, και μαθαίνω μόνη μου Ιαπωνικά προς το παρόν. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ αυτό το θέμα,
Ως άνθρωπος των πωλήσεων μου αρέσουν οι αριθμοί και η στατιστικές.
Τι θα λέγατε εάν με την αφορμή της εισαγωγής 4 γλωσσών προς επιλογή απο τους μαθητές ως 2η ξένη γλώσσα κάναμε μία δημοσκόπηση.
Προτείνω στην Δημοσκόπηση να συμμετέχουν όλες οι γλώσσες που βρίσκονται στο top 10 του internet + τα Ιταλικά που θα διδάσκονται στο γυμνάσιο (www.internetworldsstats.com/stats7.htm) εκτός των Αγγλικών που αποτελούν έστι και αλλιώς υποχρεωτική γλώσσα στην εκμάθηση της (σύνολο 10 γλώσσες) : Ισπανικά , Ιταλικά , Γερμανικά , Γαλλικά , Κινέζικα , Ιαπωνέζικά , Πορτογαλλικά , Αραβικά , Ρώσικα , Κορεάτικά
Πως μπορεί να γίνει
α/ ανοίγουμε νέο θέμα
β/ κάθε ένας που θα απαντάει θα βάζει 2 γλώσσες προτίμησης μία που θα ήθελε να διδαχθεί και μία εναλλακτική που θα είναι δεύτερη επιλογή
γ/ με σύντομές λέξεις / φράσεις θα δηλώνει το γιατί πχ : εμπορικές σχέσεις, εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση...μπορούμε να βρούμε πολλούς λόγους.
δ/ θα δηλώνεται η ηλικία και εάν είναι γονέας ή παιδί / σπουδαστής...
Ο συντονιστής της στατιστικής (προσφέρομαι αν θέλετε) θα κατατάσει τις γλώσσες με σειρά περισσότερων ψήφων και θα αναφέρει το top 5-10 των γιατί θα επέλεγε κάποιος την κάθε γλώσσα.
Θα μπορούν να απαντούν όλοι και θα βάλουμε ένα χρονικό όριο που μετά απο αυτό θα κλείσει η στατιστική.
Κάθε email / χρήστης θα έχει μόνο μία ψήφο (απάντηση στο θέμα).

Πως σας φαίνετε ? Ίσως έχουμε και εκπλήξεις. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top