Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Θετικη παιδι μου. Η Θεωρητικη δεν ειναι για τρελοεπιστημονες :P

Α ναι, έχεις κ τρέλα με την Χημεία εσύ, αυτό το είχα ξεχάσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Guys, μιλάτε για τα σχολεία σας:P Οι γενικεύσεις μόνο κακό κάνουν.

Πχ. το δικό μας σχολείο έχει καταπληκτικούς μαθητές στη Γ' Τεχνολογική. Κάθε χρόνο ο σημαιοφόρος από την τεχνολογική είναι:P
Βέβαια, στο σχολείο μας η Τεχνολογική είναι ή του ύψους ή του βάθους, meaning that έχει τα "μεγάλα μυαλά" και τους πιο "αδύναμους" μαθητές. Αντίθετα, η Θετική (η "καθαρή", και καλά, κατεύθυνση) έχει "μέτριους" προς "κακούς" μαθητές.
Η Θεωρητική έχει καλό επίπεδο, σχετικά. Δε γνωρίζω παραπάνω, όμως.

ΥΓ. Μιλώ για το σχολείο μου, για το επίπεδο των μαθητών της γ' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Guys, μιλάτε για τα σχολεία σας. Οι γενικεύσεις μόνο κακό κάνουν.
Πχ. το δικό μας σχολείο έχει καταπληκτικούς μαθητές στη Γ' Τεχνολογική.......... Μιλώ για το σχολείο μου, για το επίπεδο των μαθητών της γ' λυκείου.
Αν (και όπου) υπάρχουν διαφορές επιπέδου μεταξύ θετικής και τεχνολογικής, αυτές υπάρχουν στη Β λυκείου και όχι στη Γ. Αυτό γιατί σε πολλά σχολεία κυριαρχεί μια τάση των υψηλόβαθμων μαθητών στη Β λυκείου να πηγαίνουν θετική και στη Γ να το γυρίζουν οι περισσότεροι στην τεχνολογική. Οπότε η ...ανισότητα της Β παύει να υπάρχει στη Γ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν (και όπου) υπάρχουν διαφορές επιπέδου μεταξύ θετικής και τεχνολογικής, αυτές υπάρχουν στη Β λυκείου και όχι στη Γ. Αυτό γιατί σε πολλά σχολεία κυριαρχεί μια τάση των υψηλόβαθμων μαθητών στη Β λυκείου να πηγαίνουν θετική και στη Γ να το γυρίζουν οι περισσότεροι στην τεχνολογική. Οπότε η ...ανισότητα της Β παύει να υπάρχει στη Γ.
Στη Β' Λυκείου τα θετικόπουλα είναι ο ορισμός του μετρίου. Είναι αδύναμο το τμήμα τους, απ' όσο έχω ακούσει. Το τεχνολογικό είναι του ύψους και του βάθους και το θεωρητικό έχει wannabe δικηγόρους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παιζει να ειστε εξαιρεση παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η θετική έχει ότι η τεχνολογικη +1 πεδίο συνεπώς είναι λογικο να μαζεύει τους πιο έξυπνους κατα μέσο ορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η θετική έχει ότι η τεχνολογικη +1 πεδίο συνεπώς είναι λογικο να μαζεύει τους πιο έξυπνους κατα μέσο ορο
Δεν συμφωνώ με την παραπάνω λέξη. Θα μπορούσες να πεις υψηλόβαθμους ή διαβαστερούς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με την παραπάνω λέξη. Θα μπορούσες να πεις υψηλόβαθμους ή διαβαστερούς.


:P έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σίγουρα θετίκη θα πάω ούτε ορθογραφία δε ξέρω για ν πάω θεωρητική!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
:P έχεις δίκιο.

Δεν συμφωνώ με την παραπάνω λέξη. Θα μπορούσες να πεις υψηλόβαθμους ή διαβαστερούς.



Η θετική έχει ότι η τεχνολογικη +1 πεδίο συνεπώς είναι λογικο να μαζεύει τους πιο έξυπνους κατα μέσο ορο

Εγώ πιστεύω ότι έχετε άδικο και οι δυο σας.Ποιος το λέει ότι η θετική έχεις τους πιο έξυπνους ή τους πιο υψηλόβαθμους και διαβαστερούς; Ο άλλος από τεχνολογική πχ μπορεί να είναι πιο διαβαστερός από έναν της θετικής και απλά να θέλει να περάσει σε μια σχολή από το 4ο πεδίο που να έχει 19.000 μόρια.Ένας άλλος θετικάριος μπορεί να θέλει να περάσει σε κάνα τει που είναι 3ο πεδίο και γι΄αυτό να πήγε θετική.Τώρα το ''εξυπνότερους'' δε θα το σχολιάσω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Βασικά πάω β γυμνασιου και ξερω οτι εχω ΠΑΑΡΑ πολύ καιρο ακομα, αλλα το σκεφτομουνα... Λατρευω την φυσική και την χημεια αλλα ΜΙΣΩ τα μαθηματικά, και ειδικά την γεωμετρία! Από την αλλη δεν μου αρεουν και μαθηματα οπως τα αρχαια, ιστορια κλπ γιατι θελουν αποστηθιση που επισης την μισω. Το μονο φιλολογικο που μου αρεσει πολύ ειναι η εκθεση που υπαρχει σε ολες τις κατευθυνσεις. Θελω να παω θετική αλλα βασικα για θετικη ειναι τα μαθηματικά που δεν τα εχω με ΤΙΠΟΤΑ. Θεωρητική αποκλείεται, εκτος αν μεχρι τοτε εχουν βγαλει αρχαια, λατινικα και ιστορια. Αα και τα κειμενα μ αρεσουν (δεν θελουν αποστηθιση και ειναι και πολύ ενδιαφεροντα!:P). Λοιπον, αντε πειτε τιποτα εσεις οι ''μεγαλοι'' μπας και βγαλω καμια ακρη... Όταν το συζηταω με την μαθηματικο μ μου λεει να διαβαζω μαθηματικα για να μπω θετικη γιατι εχω ταλεντο, οταν το συζηταω με φιλολογο προσπαθει 10 λεπτα να με πεισει ποσο ωραια ειναι τα θεωρητικά και οτι πρεπει να μπω θεωρητικη γιατι εχω πολύ ταλεντο. :confused::confused::confused: Οποτε εχω ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. HELP!!!!
Εχεις καιρο ακομη.Οπως ειπε και μια κοπελα απο εδω η Χημεια και η Φυσικη διαφερουν παρα πολυ στην Α Λυκειου (ναι ειναι ακομη πιο υπεροχα μαθηματα!).Απλα τωρα μεχρι την Α Λυκειου προσπαθησε να δωσεις βαση σε ολα τα μαθηματα και αν και τοτε δυσκολευεσαι τοσο πολυ να επιλεξεις με βαση τις σχολες που σε ενδιαφερουν :)

εγω α' γυμν ειχα αποφασισει τι θα γινω και τι κατευθυνση θα παω :hehe:
Αχ κι εγω!Με εξαιρεση οτι στην Γ' Γυμνασιου μου περασε απο το μυαλο να γινω μια τρελη (βεβαια , τρελη θα ημουν ετσι κι αλλιως) δικηγορος...
Απο το δημοτικο μου αρεζαν πιο πολυ τα Μαθηματικα και η Επιστημη (Φυσικη....απλα στην Κυπρο το λεγανε ετσι το μαθημα) απο την Ιστορια ...την οποια δυσκολευομουν να τη μαθω...Δε τη μπορω την αποστηθιση παιδια....Την ευχαριστιεμαι μονο στη Βιολογια :redface::redface::redface:
Εγώ κάθομαι σχετικά μπροστά λόγω μυωπίας. :P
Αλλά ότι είμαι γαμάτη, είμαι. :P
Πως σε νιωθω :hehe:

Τελος πιστευω οτι ολες οι κατεθυνσεις εχουν παρωμιο βαθμο δυσκολιας (η Θετικη , λογω της Χημειας θεωρω οτι ειναι δυσκολοτερη).Εγω πχ δε θα μπορουσα να παω με τιποτα θεωρητικη για το λογο που προανεφερα + οτι δε με ενδιαφερουν σχολες απο 1ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα σε θετική και τεχνολογική αλλά επειδή πάω για οικονομικά διάλεξα την δεύτερη.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτωθώ και χημεία και βιολογία ενώ μου είναι παντελώς άχρηστα (παρ'όλο που η χημεία είναι απ'τα αγαπημένα μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλά έκανες, η χημεία της Γ λυκείου άλλωστε είναι ελάχιστης ύλης, οπότε σαν θετικός, μάλλον δεν θα σε απασχολούσε πολύ η χημεία, πιο πολύ για βιολογία αξίζει η θετική, και αν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Δεν ξερω θελω να παω Ιατρικη ( απο το δημοτικο το ειχα αποφασισει) αν και η κατευθυνση δεν με τρελαινει..
Στης Θεωρητικης: ειμαι πολυ καλη στην ιστορια (με μια αναγνωση τα μαθαινω σχεδον ολα εκτος απο ημερομηνιες και μερικες φορες ονοματα) , στα αρχαια δυσκολευομαι μπολικο,η λογοτεχνια μου φαινεται ευκολη και στην εκθεση τα ψιλοκαταφερνω και εκει.
Στης Θετικης: λατρευω βιολογια, χημεια ετσι και ετσι, φυσικη σιχαινομαι πραγματικα μου φαινεται για καποιο λογο πολυ δυσκολη, γεωμετρια δεν τα καταφερνω (παλι καλα δνε γραφουμε πανελλαδικες) αλλα αλγεβρα τα παω πολυ καλα!
Δεν ξερω μου φαινεται οτι η Θεωρητικη θα μου πηγαινε καλυτερα , αλλα αφου εχω αυτο το ονειρο να παω Ιατρικη δεν πιστευετε οτι θα αξιζε να το παλέψω;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δεν ξερω θελω να παω Ιατρικη ( απο το δημοτικο το ειχα αποφασισει) αν και η κατευθυνση δεν με τρελαινει..
Στης Θεωρητικης: ειμαι πολυ καλη στην ιστορια (με μια αναγνωση τα μαθαινω σχεδον ολα εκτος απο ημερομηνιες και μερικες φορες ονοματα) , στα αρχαια δυσκολευομαι μπολικο,η λογοτεχνια μου φαινεται ευκολη και στην εκθεση τα ψιλοκαταφερνω και εκει.
Στης Θετικης: λατρευω βιολογια, χημεια ετσι και ετσι, φυσικη σιχαινομαι πραγματικα μου φαινεται για καποιο λογο πολυ δυσκολη, γεωμετρια δεν τα καταφερνω (παλι καλα δνε γραφουμε πανελλαδικες) αλλα αλγεβρα τα παω πολυ καλα!
Δεν ξερω μου φαινεται οτι η Θεωρητικη θα μου πηγαινε καλυτερα , αλλα αφου εχω αυτο το ονειρο να παω Ιατρικη δεν πιστευετε οτι θα αξιζε να το παλέψω;; :confused:
Στη φυσικη δε μπορεις να κατσεις να διαβασεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Από πολυυυυύ νωρίς έλεγα θετική, τέλη γυμνασίου άρχισα να σκέφτομαι για τεχνολογική, αφού το ερεύνησα το θέμα, εκεί κατέληξα και τελικά δήλωσα Τεχνολογική και μάθημα επιλογής Αστρονομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τεχνολογική με μάθημα επιλογής Εφαρμογές Υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
θετική με επιλογής αστρονομία ή διαχ. φυσ. πόρων, ακόμα να αποφασίσω πιο από τα δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Θεωρητική με επιλογής Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής (κοινώς, αστρονόμία:hehe:).

Επίσημη επιλογή:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμεις δεν εχουμε δηλωσει ακομα :P Αλλα θετικη με αστρονομια θα ειμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top