Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι.
Θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σας, γιατί είμαι σε φάση που ψάχνομαι για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω. Εξάλλου, πιστεύω ότι είμαι μία από τις σημαντικότερες επιλογές στην ζωή μας.
Στοχεύω σε Μαθηματικό.
Ανέφερα εδώ ότι :

Αλλά δεν μου αρέσει και τόσο η φυσική και δεν μπορώ να πω ότι την καταφέρνω. Όλοι μου λένε ότι είναι εύκολο μάθημα, αλλά ίσως φταίνε και οι καθηγητές που είχα μέχρι στιγμή, γιατί μου έχουν μεταδώσει την άποψη ότι είναι βαρετή.


Από την άλλη, μου αρέσουν και αρμόζουν στον χαρακτήρα μου τα επαγγέλματα της Θεωρητικής, αλλά με εμποδίζουν
  1. τα Αρχαία, στα οποία έχω αρκετά κενά και δεν μου αρέσουν και πολύ. Δηλαδή με δυσκολία τα διαβάζω.
  2. η παπαγαλία, γιατί κάνω πολύ ώρα να μάθω ένα μικρό κείμενο στην Ιστορία π.χ. και την επόμενη μέρα τα ξεχνάω. Έτσι σκέφτομαι ότι στις Πανελλήνιες τι θα έχω μεγάλο πρόβλημα και ειδικά στο Πανεπιστήμιο που θα έχουμε τεράστιες βιβλιάρες.
Γενικά, είμαι πολύ μπερδεμένη. Δεν ξέρω τι να κάνω. =\
Όσον αφορά στα αρχαία μην ανησυχείς. Εγώ πέρυσι τα σιχαινόμουν. Δε μπορούσα να συγκεντρωθώ και να διαβάσω, ειδικά το συντακτικό. Μόνο η γραμματική μου άρεσε αλλά και πάλι δεν τα κατάφερνα πολύ καλά.
Φέτος είναι το αγαπημένο μου μάθημα! :D Από το Σεπτέμβρη μέχρι το Νοέμβρη διάβαζα, όμως, μόνο αρχαία για νβα καλύψω τα τεράστια κενά! Πού θέλω να καταλήξω: Αν αποφασίσεις να περάσεις σε μία σχολή του 1ου πεδίου, μη διστάσεις λόγω αρχαίων.
Παρόλα αυτά, αν έχεις μεγάλο, όπως λες, πρόβλημα με την παπαγαλία, ξανασκέψου το! (αν και αυτό καταπολεμάται, αν έχεις κάπιο στόχο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι με βοήθησες πολύ! :happy:
Σε ευχαριστώ πολύ, μάλλον Τεχνολογική με βλέπω και ντάξει, την παλεύω την Φυσική. Το μόνο που πρέπει να κάνω, είναι να την δω με άλλο μάτι. Έχω ακούσει ότι η Τεχνολογική στην Γ λυκείου χωρίζεται σε δύο ομάδες. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, σε ποιές;:hmm:

Στην α που έχει ηλεκτρολογια Κσι βίοχημεία και στην β που έχει αοδε και προγραμματισμό . Όλοι οι ( φροντιστες ) θα σου λένε να πας στην β αλλα θεωρώ την α καλύτερη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Δυστυχώς, η παπαγαλία είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα. =\
Πιο πολύ μπορούν να καταλάβουν οι γονείς μου που με βιώνουν καθημερινά στο σπίτι και βλέπουν πόσες ώρες αφιερώνω για μικρά κείμενα. Και το αποτέλεσμα είναι, στο τέλος της χρονιάς να μην θυμάμαι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι.
Θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σας, γιατί είμαι σε φάση που ψάχνομαι για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω. Εξάλλου, πιστεύω ότι είμαι μία από τις σημαντικότερες επιλογές στην ζωή μας.
Στοχεύω σε Μαθηματικό.
Ανέφερα εδώ ότι :

Αλλά δεν μου αρέσει και τόσο η φυσική και δεν μπορώ να πω ότι την καταφέρνω. Όλοι μου λένε ότι είναι εύκολο μάθημα, αλλά ίσως φταίνε και οι καθηγητές που είχα μέχρι στιγμή, γιατί μου έχουν μεταδώσει την άποψη ότι είναι βαρετή.


Από την άλλη, μου αρέσουν και αρμόζουν στον χαρακτήρα μου τα επαγγέλματα της Θεωρητικής, αλλά με εμποδίζουν
  1. τα Αρχαία, στα οποία έχω αρκετά κενά και δεν μου αρέσουν και πολύ. Δηλαδή με δυσκολία τα διαβάζω.
  2. η παπαγαλία, γιατί κάνω πολύ ώρα να μάθω ένα μικρό κείμενο στην Ιστορία π.χ. και την επόμενη μέρα τα ξεχνάω. Έτσι σκέφτομαι ότι στις Πανελλήνιες τι θα έχω μεγάλο πρόβλημα και ειδικά στο Πανεπιστήμιο που θα έχουμε τεράστιες βιβλιάρες.
Γενικά, είμαι πολύ μπερδεμένη. Δεν ξέρω τι να κάνω. =\

Τα κενά, κατά τη δική μου άποψη, καλύπτονται με καλό διάβασμα άμα έχεις όπως ανέφερε και ο προλαλήσας SparklingGrey στόχο σχολή του 1ου πεδίου.
Εγώ θεωρώ πως σημαντικό ρόλο παίζει να σου αρέσουν τα μαθήματα της θεωρητικής (κάποια από τα οποία) ωστόσο έχουν αρκετή παπαγαλία ...
Επιπλεόν, ανέφερες πως έχεις θέση στόχο το Μαθηματικό. Άρα πιστεύω πως αξίζει να το παλέψεις και να το καταφέρεις ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας και πάλι.
Θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σας, γιατί είμαι σε φάση που ψάχνομαι για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω. Εξάλλου, πιστεύω ότι είμαι μία από τις σημαντικότερες επιλογές στην ζωή μας.
Στοχεύω σε Μαθηματικό.
Ανέφερα εδώ ότι :

Αλλά δεν μου αρέσει και τόσο η φυσική και δεν μπορώ να πω ότι την καταφέρνω. Όλοι μου λένε ότι είναι εύκολο μάθημα, αλλά ίσως φταίνε και οι καθηγητές που είχα μέχρι στιγμή, γιατί μου έχουν μεταδώσει την άποψη ότι είναι βαρετή.


Από την άλλη, μου αρέσουν και αρμόζουν στον χαρακτήρα μου τα επαγγέλματα της Θεωρητικής, αλλά με εμποδίζουν
  1. τα Αρχαία, στα οποία έχω αρκετά κενά και δεν μου αρέσουν και πολύ. Δηλαδή με δυσκολία τα διαβάζω.
  2. η παπαγαλία, γιατί κάνω πολύ ώρα να μάθω ένα μικρό κείμενο στην Ιστορία π.χ. και την επόμενη μέρα τα ξεχνάω. Έτσι σκέφτομαι ότι στις Πανελλήνιες τι θα έχω μεγάλο πρόβλημα και ειδικά στο Πανεπιστήμιο που θα έχουμε τεράστιες βιβλιάρες.
Γενικά, είμαι πολύ μπερδεμένη. Δεν ξέρω τι να κάνω. =\

Στοχευεις Μαθηματικο αρα απορριπτεις θεωρητικες , καλο αυτο :whistle::whistle::whistle: , εχεις προβλημα στην φυσικη χαλαρα το καλυπτεις με ενα βοηθηματακι και ασκησεις μεσα σε 2 βδομαδες με ενα καλο λιωσιματι πιστευω εισαι μπομπα οσα κενα και να ειναι . ( ενταξει δεν πιστευω οτι ειναι τοσο πολλα αλλα παλι ολα καλυπτονται με λιγο ζορισμα) . Η ΦΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΤΗ !!!! Μαθε φυσικη και γαμησε τους την ψυχη που λενε . Αν δεν εισαι καλη στην χημεια ξεχνα θετικη και πανε τεχνολογικη ( προγραμματισμος , αοδε κτλ ) γιατι ο αλλος κλαδος περιλαμβανει βιοχημεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Θεωρητική έβαλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
περυση

περυση η αντοιστηχη ερευνευτηκη εργασια ποσο βοηθαγε τους μαθητες?

ε σοκρατη

αληθεια εαν γραψω 20 θρησκευτικα θα μου δωσει βαθμους για καποιο μαθημα που κινδυνευω και στο οποιο δεν εγραψα καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Προσπάθησε να τα γράφεις όλα σε 1 ποστ. Έχεις κάνει 8 ποστ χωρίς ουσία... Δεν είναι chat εδώ, είναι forum!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Τώρα τελειώνω την α λυκείου και πρέπει να αποφασίσω για το τι κατεύθυνση να πάρω στην β λυκείου. Εμένα μου αρέσει η θεωρητική κατεύθυνση και θα ήθελα να την ακολουθήσω. Όμως θέλω να σπουδάσω πληροφορική και μου έχουν πει ότι για να σπουδάσεις πληροφορική πρέπει να ακολουθήσεις τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά εγώ με φυσική και χημεία δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά. Αλλά πρόσφατα έμαθα ότι μπορείς να περάσεις σε τμήματα πληροφορικής και από τη θεωρητική κατεύθυνση με μάθημα επιλογής μαθηματικά. Όμως κανένας από όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει να μου πει αν αυτό ισχύει. Στα μαθηματικά με λίγο διάβασμα και κανένα φροντηστήριο πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν πράγματι ισχύει ότι μπορεις να περασεις πληροφορική με μα΄θημα επιλογής τα μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Τώρα τελειώνω την α λυκείου και πρέπει να αποφασίσω για το τι κατεύθυνση να πάρω στην β λυκείου. Εμένα μου αρέσει η θεωρητική κατεύθυνση και θα ήθελα να την ακολουθήσω. Όμως θέλω να σπουδάσω πληροφορική και μου έχουν πει ότι για να σπουδάσεις πληροφορική πρέπει να ακολουθήσεις τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά εγώ με φυσική και χημεία δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά. Αλλά πρόσφατα έμαθα ότι μπορείς να περάσεις σε τμήματα πληροφορικής και από τη θεωρητική κατεύθυνση με μάθημα επιλογής μαθηματικά. Όμως κανένας από όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει να μου πει αν αυτό ισχύει. Στα μαθηματικά με λίγο διάβασμα και κανένα φροντηστήριο πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν πράγματι ισχύει ότι μπορεις να περασεις πληροφορική με μα΄θημα επιλογής τα μαθηματικά;

Απ'ότι ξέρω, χάνεις μόρια για να δώσεις για σχολές πληροφορικής κλπ. από Θεωρητική, άρα δεν αξίζει. Η τεχνολογική κατεύθυνση δεν έχει χημεία! Εγώ, αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θες πληροφορική (θα σου συνιστούσα βέβαια να κοιτάξεις όλες τις σχολές σε όλα τα πεδία και να σκεφτείς και τα μειονεκτήματα της πληροφορικής για να πάρεις μια ώριμη απόφαση), σου λέω να πας οπωσδήποτε τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Τώρα τελειώνω την α λυκείου και πρέπει να αποφασίσω για το τι κατεύθυνση να πάρω στην β λυκείου. Εμένα μου αρέσει η θεωρητική κατεύθυνση και θα ήθελα να την ακολουθήσω. Όμως θέλω να σπουδάσω πληροφορική και μου έχουν πει ότι για να σπουδάσεις πληροφορική πρέπει να ακολουθήσεις τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά εγώ με φυσική και χημεία δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά. Αλλά πρόσφατα έμαθα ότι μπορείς να περάσεις σε τμήματα πληροφορικής και από τη θεωρητική κατεύθυνση με μάθημα επιλογής μαθηματικά. Όμως κανένας από όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει να μου πει αν αυτό ισχύει. Στα μαθηματικά με λίγο διάβασμα και κανένα φροντηστήριο πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν πράγματι ισχύει ότι μπορεις να περασεις πληροφορική με μα΄θημα επιλογής τα μαθηματικά;

Ναι πρεπει να ακολουθησεις τεχνολογικη κατευθυνση.Ομως,αμα παρεις μαθημα επιλογης τα μαθηματικα θα μπορεις να ανοιξεις απο θεωρητικη το πεδιο με τις σχολες πληροφορικης,αλλα θα χασεις μορια.Δηλαδη ο μεγιστος αριθμος μοριων που θα μπορεσεις να βγαλεις στο 4ο πεδιο απο θεωρητικη θα ειναι 18600 μορια.Δηλαδη αυτο σημαινει αμα γραψεις 20.000 θεωρητικη εκει θα εχεις 18600 και ετσι παει αναλογικα.Απο την αλλη,οι σχολες πληροφορικης δεν εχουν και υψηλες βασεις,αρα μπορεις να το κανεις και αυτο αλλα θα εισαι σε ενα μεταιχμιο.

Απο την αλλη,αφου σου αρεσει η θεωρητικη,γιατι θες πληροφορικη? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ρε παιδια εφοσον η πληροφορικη ειναι 5ο πεδιο μπορει να παρει ΑΟΘ με συντελεστη 1.3 και μαθηματικα με συντελεστη 0.7 και ετσι δεν χανει μορια ακομα και αν ειναι θεωρητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λαθος μου παραπανω,4ο ειναι,αρα χανει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Παιδιά, η πληροφορική δεν είναι facebook, youtube, ischool και παιχνίδια. Θέλει μαθηματικά, και όχι στατιστική που κάνεις στη Γ λυκείου γενικής παιδείας (που το δίνεις για να ανοίξεις το 4ο πεδίο)
Αντε και περνάς πληροφορική, θα την τελειώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
θεωρητικη αλλα δεν ξερω ποιο να βαλω επιλογη μαλλον πληροφορικη λλα θα μπορω το ιδιο και του χρονου???;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
θεωρητικη αλλα δεν ξερω ποιο να βαλω επιλογη μαλλον πληροφορικη λλα θα μπορω το ιδιο και του χρονου???;)

Κι εγώ Θεωρητική επέλεξα ... όμως θέλω να κρατήσω τις Εφαρμογές Υπολογιστών για τη Γ'λυκείου οπότε επέλεξα "Στοιχεία Αστρονομιας και Διαστημικης" που μου ακούγεται ενδιαφέρον ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Κι εγώ Θεωρητική επέλεξα ... όμως θέλω να κρατήσω τις Εφαρμογές Υπολογιστών για τη Γ'λυκείου οπότε επέλεξα "Στοιχεία Αστρονομιας και Διαστημικης" που μου ακούγεται ενδιαφέρον ... ;)
Γκούχου γκούχου... :whistle: Σου εύχομαι ολόψυχα να διδαχθείς αστρονομία. Εμείς την επιλέξαμε πολλά άτομα, φτιάχτηκαν 3 τμήματα και μόνο το ένα έκανε αστρονομία όλη τη χρονιά. :/:Πάντως από όσο ξέρω μπορείς να πάρεις υπολογιστές και στην τρίτη αν τους έχεις επιλέξει στη δευτέρα. Το αντίστοιχο μάθημα αν δεν κάνω λάθος το λένε Πολυμέσα-Δίκτυα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δικιο εχεις! Και εγω το ιδιο εκανα! Στην δευτερα πηρα "εφαρμογες υπολογιστων" και στην τριτη "πολυμεσα-δικτυα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι πρεπει να ακολουθησεις τεχνολογικη κατευθυνση.Ομως,αμα παρεις μαθημα επιλογης τα μαθηματικα θα μπορεις να ανοιξεις απο θεωρητικη το πεδιο με τις σχολες πληροφορικης,αλλα θα χασεις μορια.Δηλαδη ο μεγιστος αριθμος μοριων που θα μπορεσεις να βγαλεις στο 4ο πεδιο απο θεωρητικη θα ειναι 18600 μορια.Δηλαδη αυτο σημαινει αμα γραψεις 20.000 θεωρητικη εκει θα εχεις 18600 και ετσι παει αναλογικα.Απο την αλλη,οι σχολες πληροφορικης δεν εχουν και υψηλες βασεις,αρα μπορεις να το κανεις και αυτο αλλα θα εισαι σε ενα μεταιχμιο.

Απο την αλλη,αφου σου αρεσει η θεωρητικη,γιατι θες πληροφορικη? :/:

Βασικά στο πρώτο πεδίο βλέπω ότι υπάρχουν σχολές που δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά, όπως δάσκαλοι, καθηγητές, δικηγόροι κ.λ.π. Από την άλλη μου αρέσουν οι υπολογιστές (και δεν εννοώ παιχνίδια, facebook και τέτοια) και έχω πάρει και τα ανάλογα πτυχία πάνω στην πληροφορική οπότε σκέφτομαι γιατί να μην το ακολουθήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Βασικά στο πρώτο πεδίο βλέπω ότι υπάρχουν σχολές που δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά, όπως δάσκαλοι, καθηγητές, δικηγόροι κ.λ.π.

Με αυτή τη λογική που προωθούν πολλοί οι οποίοι έχουν λογική μικρού παιδιού (γιατί τέτοια έχουν, είτε είναι γονείς, είτε είναι γνωστοί είτε οτιδήποτε) δεν πας πουθενά. Όλοι (αν όχι άλλοι, σχεδόν όλοι) οι κλάδοι είναι κορεσμένοι στη χώρα μας αυτή την περίοδο, και συμφωνώ ότι σε κάποια πεδία όπως (ΠΙΣΤΕΥΩ) Πολιτικές Επιστήμες ή Κοινωνιολογία δεν υπάρχει μεγάλη επαγγελματική ζήτηση, όχι γιατί υπάρχουν πολλοί, αλλά γιατί πιο δύσκολα θα ενδιαφέρει κάποιον να δώσει δουλειά σε τέτοιο αντικείμενο. Όμως τα επαγγέλματα τα οποία είναι χρήσιμα είτε για την ελεύθερη αγορά, είτε για το κράτος, και θα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς, δεν τα επιλέγουμε με βάση αυτά που έχουμε ακούσει (γιατί αμφιβάλλω αν έχεις στοιχεία για αυτό που λες) περί ζήτησης εργασίας.
Αυτή είναι η άποψή μου :)
Υ.Γ: Από Νομική συγκεκριμένα και να μη γίνεις δικηγόρος, θα βρεις κάτι να κάνεις. Και αν είσαι πολύ καλός δικηγόρος όχι δουλειά, και 5 μισθούς μπορεί να βγάζεις. Το αναφέρω γιατί συγκεκριμένα στο δικηγορικό κλάδο η επιτυχία εξαρτάται από το άτομο, και δε νομίζω πως μπορείς να πεις ότι δε θα βρεις δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top