Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική που προωθούν πολλοί οι οποίοι έχουν λογική μικρού παιδιού (γιατί τέτοια έχουν, είτε είναι γονείς, είτε είναι γνωστοί είτε οτιδήποτε) δεν πας πουθενά. Όλοι (αν όχι άλλοι, σχεδόν όλοι) οι κλάδοι είναι κορεσμένοι στη χώρα μας αυτή την περίοδο, και συμφωνώ ότι σε κάποια πεδία όπως (ΠΙΣΤΕΥΩ) Πολιτικές Επιστήμες ή Κοινωνιολογία δεν υπάρχει μεγάλη επαγγελματική ζήτηση, όχι γιατί υπάρχουν πολλοί, αλλά γιατί πιο δύσκολα θα ενδιαφέρει κάποιον να δώσει δουλειά σε τέτοιο αντικείμενο. Όμως τα επαγγέλματα τα οποία είναι χρήσιμα είτε για την ελεύθερη αγορά, είτε για το κράτος, και θα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς, δεν τα επιλέγουμε με βάση αυτά που έχουμε ακούσει (γιατί αμφιβάλλω αν έχεις στοιχεία για αυτό που λες) περί ζήτησης εργασίας.
Αυτή είναι η άποψή μου :)
Υ.Γ: Από Νομική συγκεκριμένα και να μη γίνεις δικηγόρος, θα βρεις κάτι να κάνεις. Και αν είσαι πολύ καλός δικηγόρος όχι δουλειά, και 5 μισθούς μπορεί να βγάζεις. Το αναφέρω γιατί συγκεκριμένα στο δικηγορικό κλάδο η επιτυχία εξαρτάται από το άτομο, και δε νομίζω πως μπορείς να πεις ότι δε θα βρεις δουλειά.

Κοίτα θα συμφωνήσω μαζι σου σε αυτά που λες. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι μερικά επαγγέλματα ειδικά στην Ελλάδα έχουν περισσότερη ζήτηση και μεγαλύτερες προοπτικές από κάποια άλλα. Για παράδειγμα βλέπω τους περισσότερους συμμαθητές μου αλλά και μαθητές από τις μεγαλύτερες τάξεις να θέλουν να περάσουν σε στρατιωτικές σχολές είτε στρατό, είτε αεροπορία, είτε ναυτικό μόνο και μόνο επειδή ξέρουν ότι θα έχουν μια σίγουρη δουλειά. Επομένως οι περισσότεροι στις μέρες μας και στην κατάσταση που βρισκόμαστε κοιτάνε να δουν πώς θα βρουν μια ικανοποιητική δουλειά που θα τους εξασφαλίζει τα προς το ζην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ θα επιλέξω τεχνολογική με μάθημα επιλογής Τεχνολογία υπολογιστών...
Στοχεύω για Πολυτεχνείο (πιθανόν για Μηχανολόγος ή ΗΜΜΥ). Γενικά η Τεχνολογική καλύπτει (σε φάσμα μαθημάτων) τις περισσότερες τουλάχιστον πολυτεχνικές σχολές;
Στο δικό μας σχολείο οι καθηγητές σπρώχνουν όσους δεν στοχεύουν για Ιατρική ή ΄κατι τέτοιο να επιλέξουν Τεχνολογική αντί για Θετική... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Εγώ θα επιλέξω τεχνολογική με μάθημα επιλογής Τεχνολογία υπολογιστών...
Στοχεύω για Πολυτεχνείο (πιθανόν για Μηχανολόγος ή ΗΜΜΥ). Γενικά η Τεχνολογική καλύπτει (σε φάσμα μαθημάτων) τις περισσότερες τουλάχιστον πολυτεχνικές σχολές;
Στο δικό μας σχολείο οι καθηγητές σπρώχνουν όσους δεν στοχεύουν για Ιατρική ή ΄κατι τέτοιο να επιλέξουν Τεχνολογική αντί για Θετική... :hmm:
Κατά την άποψη μου καλά κάνουν..Αν είναι σίγουρος κάποιος ότι δεν ενδιαφέρεται για 3ο πεδίο γιατί να φάει το πακέτο της βιολογίας κ της χημείας????? Τονίζω κ πάλι άποψή μου..!Μην ξεσικωθούν οι θετικοί..!!!:P
Βέβαια αν είσαι β λυκείου δεν είναι κ άσχημο να πάρεις θετική γιατί κ είναι καλό να μάθεις λίγα πραγματάκια(σε αντίθεση με το μαθηματάκι το δικό μας που δεν θυμάμαι κ πως το λένε :redface: που λέει για τις προπολεμικές τηλεοράσεις...!!) κ δεν ξέρεις πως θα ξυπνήσεις στην γ λυκείου ξαφνικά αποφασίσεις ότι σ'αρέσει το 3ο πεδίο..!!
Μεταξύ μας στην β λυκείου πήρα τεχνολογική-αν κ μου άρεσε πάρα πολύ η χημεία-γιατί ήξερα ότι δεν θέλω 3ο πεδίο ε κ ψιλοβαριόμουν κ λίγο η αλήθεια είναι...!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εγώ θα επιλέξω τεχνολογική με μάθημα επιλογής Τεχνολογία υπολογιστών...
Στοχεύω για Πολυτεχνείο (πιθανόν για Μηχανολόγος ή ΗΜΜΥ). Γενικά η Τεχνολογική καλύπτει (σε φάσμα μαθημάτων) τις περισσότερες τουλάχιστον πολυτεχνικές σχολές;

Όλες. Μόνο το πεδίο με τις επιστήμες υγείας θα χάσεις (μόνο η θετική το έχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
ΘΕΤΙΚΗΗΗ:D Στόχος?Πολιτικός Μηχανικός (ας ελπίσουμε Θεσσαλονίκης ;)) Όσο για το μάθημα επιλογής δήλωσα αστρονομία όμως δεν ξέρω...σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να το γυρίσω σε Πληροφορική που απ'όσο ξέρω δεν δίνεις και εξετάσεις στο τέλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
ΘΕΤΙΚΗΗΗ:D Στόχος?Πολιτικός Μηχανικός (ας ελπίσουμε Θεσσαλονίκης ;)) Όσο για το μάθημα επιλογής δήλωσα αστρονομία όμως δεν ξέρω...σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να το γυρίσω σε Πληροφορική που απ'όσο ξέρω δεν δίνεις και εξετάσεις στο τέλος :P

Κι εγώ Αστρονομία δήλωσα γιατί θέλω να κρατήσω τους υπολογιστες για τη Γ'λυκείου ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Κι εγώ Αστρονομία δήλωσα γιατί θέλω να κρατήσω τους υπολογιστες για τη Γ'λυκείου ! :D

μωρέ λες?:hmm:Βασικά σκεφτόμουν να πάρω σχέδιο στη Γ(ελεύθερο πάντα).Όμως για την αστρονομία άκουσα ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο μάθημα και το βιβλίο είναι αρκετά μεγάλο με πολύ μπλα μπλα μέσα...ξέρεις κάτι σχετικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Θεωρητική χωρίς να στοχεύω σε κάποια συγκεκριμένη σχολή καθώς δεν ξέρω τι θέλω:P
Αρχές οικονομίας επέλεξα γιατί δε μου άρεσε κάτι άλλο. Πάντως για την πληροφορική που λέτε υπάρχουν και αλλά μαθήματα επιλογής στην γ που δεν εξετάζονται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Θεωρητική χωρίς να στοχεύω σε κάποια συγκεκριμένη σχολή καθώς δεν ξέρω τι θέλω:P
Αρχές οικονομίας επέλεξα γιατί δε μου άρεσε κάτι άλλο. Πάντως για την πληροφορική που λέτε υπάρχουν και αλλά μαθήματα επιλογής στην γ που δεν εξετάζονται.;)

Για πες...:hmm: στη β' πάντως μόνο πληροφορική είναι που δεν δίνεις στο τέλος έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Για πες...:hmm: στη β' πάντως μόνο πληροφορική είναι που δεν δίνεις στο τέλος έτσι?
Από το υπουργείο:
1. Β΄ Ξένη Γλώσσα: 2
2. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας: 2
3. Στατιστική: 2
4. Λογική: Θεωρία και Πρακτική: 2
5. Εφαρμογές Υπολογιστών*: 2
6. Ιστορία της Τέχνης: 2
7. Ιστορία των Επιστημών & της Τεχνολογίας: 2
8. Προβλήματα Φιλοσοφίας: 2
9. Νεοελληνική Λογοτεχνία: 2
10. Τεχνολογία και Ανάπτυξη: 2
11. Στοιχεία Γεωπονίας & Αγροτική Ανάπτυξη: 2
12. Βιομηχανική Παραγωγή & Ενέργεια: 2
13. Αρχές Λογιστικής: 2
14. Σχέδιο Τεχνικό: 2
15. Σχέδιο Αρχιτεκτονικό: 2
16. Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα: 2
17. Πολυμέσα - Δίκτυα: 2
18. Εφαρμογές Λογισμικού: 2
Τα τρία τελευταία δεν εξετάζονται γραπτά.
Στη β μόνο η πληροφορική δεν εξετάζεται γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μωρέ εγώ (λογικά) ΑΟΘ θα πάρω, είτε εξετάζεται, είτε όχι... Αφού και στη Γ' θα πάω και για οικονομικά μαζί με σχολές 1ου πεδίου, και θα πάρω ΑΟΘ και Μαθηματικά, ας έχω βάσεις! :) Ποιος παίρνει λογιστική, από τη στιγμή που πρέπει να πάρεις ΑΟΘ για να μπεις σε οικονομικά? Και η λογιστική στα οικονομικά είναι...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Βασικά αυτά είναι που λέει το υπουργείο. Ζήτημα είναι να διδάσκονται τα μισά σε κάθε σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά για καθαρισμό:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Λατρεύω τα κείμενα,την γλώσσα,μου αρέσουν τα Αρχαία, και θέλω ψυχολογία,φιλολογία ή νομική!!!;)
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ!!!<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αχχ το θεμα της κατευθυνσης.. Απο το γυμνασιο ελεγα πως θα παω με 1000 θεωρητικη. Ποτε δε με ενθουσιαζαν τα μαθηματικα, φυσικες, χημειες χωρις να τα απαιχθανομαι βεβαια. Αλλα φετος εγραψα τελικά παρά τις εκτιμήσεις μου πολύ καλύτερα στα θετικά παρά στα θεωρητικά μαθήματα με μία εξαίρεση! Και σκέφτομαι επίσης ότι στη θετική έχεις περισσότερες επιλογές επαγγέλματος σε αντίθεση με θεωρητική που κακά τα ψέμματα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε Ψυχολογια-Νομική-Φιλολογια-Παιδαγωγικά. Από χθες λοιπόν σκέφτομαι να αλλάξω σε θετική. Αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις των μαθηματικών ειδικά που μου φαίνονται ατελείωτα και απαιτούν ευστροφία αν και ο καθηγητής μου είπε ότι μπορώ άνετα να ακολουθήσω θετική. Επίσης στις πανελλήνιες είμαι της άποψης πως στη θεωρητική ισχύει ότι ό,τι διαβάσεις θα γράψεις ενώ στη θετική μπορεί να ξέρεις τα πάντα απο θεωρία και να έχεις λύσει τις άπειρες ασκήσεις και στο τέλος να σου τύχει κάτι που δεν έχεις ασχοληθεί καν. Και να πάω στη β' λυκείου θετική και μετά στη γ' θεωρητική δε λέει με τίποτα. Ουφφ, για τα παιδιά της θετικής είναι τόσο δύσκολα τα μαθήματα? Γιατί με έχουν τρομοκρατήσει λίγο είναι η αλήθεια..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όσο για την κατεύθυνση. Δυστυχώς θεωρητική, λόγω και της Αγγλική Γλώσσας και Φιλολογίας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εχουμε και θεμα για τις κατευθυνσεις τζει :P ετσι να λιωνεις στη θεωρητικη σου :pfff: μακρια απο εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
εχουμε και θεμα για τις κατευθυνσεις τζει :P ετσι να λιωνεις στη θεωρητικη σου :pfff: μακρια απο εμας
Βρε άι φύγε από 'δω:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
θεωρητικοι; ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
θεωρητικοι; ποτε!

Καλό είναι να μην υποβαθμίζετε πράγματα όταν δεν τα έχετε βιώσει/ δεν έχετε ιδέα πέρα από ότι σας λένε οι άλλοι.
Υπενθύμιση: Κατεύθυνση διαλέγουμε ανάλογα με τον κλάδο που θέλουμε να ακολουθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top