Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

George-20-

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θέλω Ιατρική οπότε κατεύθυνση Α (με το νέο σύστημα, εάν ισχύσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Θέλω Ιατρική οπότε κατεύθυνση Α (με το νέο σύστημα, εάν ισχύσει).

Καλό κουράγιο και οσον αφορά το καινούργιο σύστημα κανεις δεν ξέρει τίποτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-20-

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Ποια μαθήματα πρέπει να διαλέξω ή ποια κατεύθυνση για να μπορέσω να μπω σε μια σχολή οικονομικού τομέα?:/:
Γενικά για το επιστημονικό πεδίο ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
[...] Ποια μαθήματα πρέπει να διαλέξω ή ποια κατεύθυνση για να μπορέσω να μπω σε μια σχολή οικονομικού τομέα?:/: Γενικά για το επιστημονικό πεδίο ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
Καλησπέρα!
Το πεδίο στο οποίο αναφέρεσαι είναι το 5ο επιστημονικό πεδίο. Για να εξασφαλίσεις την εισαγωγή σου σε κάποια από τις σχολές που εντάσσονται στο πεδίο αυτό (π.χ. οικονομικά), αρκεί να επιλέξεις να δώσεις πανελλαδικά ΑΟΘ και Μαθηματικά Γ.Π.
Δεν παίζει ρόλο η κατεύθυνση που θα έχεις διαλέξει. Ακόμα και από τη θεωρητική, αν εξετασθείς πανελλαδικά στα ανωτέρω μαθήματα, θα μπορέσεις να μπεις σε κάποια οικονομική σχολή χωρίς απώλεια μορίων!
Βέβαια, αν στοχεύεις για σχολή τέτοιου τύπου, καλό θα ήταν να μην επιλέξεις τη θεωρητική. Παρόλο που μπορεί να καταφέρεις και να δεις το όνομά σου στους εισακτέους, έπειτα είναι πολύ πιθανόν να αντιμετωπίσεις μικροπροβληματάκια με μαθήματα της σχολής (βλ. μαθηματικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geo96

Νεοφερμένος

Η Geo96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά...έχω μια απορία και αν μπορείτε λύστε μου την.
Αν επιλέξω φυσική κατεύθυνσης θα πρέπει να επιλέξω και μαθηματικά κατεύθυνση;
Ευχαριστώ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
παιδιά...έχω μια απορία και αν μπορείτε λύστε μου την.
Αν επιλέξω φυσική κατεύθυνσης θα πρέπει να επιλέξω και μαθηματικά κατεύθυνση;
Ευχαριστώ... :D
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς...:P
Είτε τεχνολογική πας είτε θετική, θα έχεις και τα δύο και θα εξετασθείς και στα δύο πανελλαδικά. Δε θεωρούνται μαθήματα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδιά...έχω μια απορία και αν μπορείτε λύστε μου την.
Αν επιλέξω φυσική κατεύθυνσης θα πρέπει να επιλέξω και μαθηματικά κατεύθυνση;
Ευχαριστώ... :D
Ναι..και τεχνολογική και θετική να πας θα έχεις και τα 2 μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
παιδιά...έχω μια απορία και αν μπορείτε λύστε μου την.
Αν επιλέξω φυσική κατεύθυνσης θα πρέπει να επιλέξω και μαθηματικά κατεύθυνση;
Ευχαριστώ... :D
Υπάρχουν 3 κατευθύνσεις:
Θεωρητική: Αρχαία, Λατινικά, Λογοτεχνία, Ιστορία + Έκθεση (click)
Τεχνολογική: Μαθηματικά, Φυσική, ΑΕΠΠ, ΑΟΔΕ + Έκθεση (click)
Θετική: Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία, Χημεία + Έκθεση (click)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinaki<3

Νεοφερμένος

Η dinaki<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
γεια παιδια...σιγα σιγα μπαινω και γω στην φαση που πρεπει να αποφασισω για κατευθυνση...αρχικα επειδη σαν επαγγελμα σκεφτομαι προς ιατρικη φενεται η μονη μου λυση να ειναι η θετικη αν και ειμαι περισσοτετο τυπος θεωρητικης...δυστηχως στην θεωρητικη δεν εχω βρει καποιο επαγγελμα που να μου αρεσει η να μπορει να ανταπεξελθει στην περιοδο που ζουμε...εσεις που μαλλον τα χετε περασει ειναι παλουκι η θετικη? θα ξεκινησω φροντηστηριο οποτε παιζει να τ καταφερω η μπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
γεια παιδια...σιγα σιγα μπαινω και γω στην φαση που πρεπει να αποφασισω για κατευθυνση...αρχικα επειδη σαν επαγγελμα σκεφτομαι προς ιατρικη φενεται η μονη μου λυση να ειναι η θετικη αν και ειμαι περισσοτετο τυπος θεωρητικης...δυστηχως στην θεωρητικη δεν εχω βρει καποιο επαγγελμα που να μου αρεσει η να μπορει να ανταπεξελθει στην περιοδο που ζουμε...εσεις που μαλλον τα χετε περασει ειναι παλουκι η θετικη? θα ξεκινησω φροντηστηριο οποτε παιζει να τ καταφερω η μπα?

κοιτα παλουκι δεν την λες! σαφως και θελει μια Α προσπαθεια αλλα σε γενικες γραμμες αμα εχεις ενα στρωτο διαβασμα παλευεται.

μια χαρα θα τα καταφερεις!

γενικα το οτι ειναι παλουκι η θετικη για μενα ειναι ενας μυθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgiosAuge

Νεοφερμένος

Ο giorgiosAuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μπορεί καποιος να μ πει τα μαθήματα τησ τεχνολογικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
μπορεί καποιος να μ πει τα μαθήματα τησ τεχνολογικής?
Μαθηματικά κ Φυσική που είναι ίδια κ για τους Θετικούς κ μετά έχουμε ΑΕΠΠ που ουσιαστικά σε βάζουν να γράφεις αλγορίθμους(μην εθουσιάζεσαι αν σ'αρέσουν οι Η/Υ..στο χαρτί τα γράφουμε..) κ τέλος το πολυαγαπημένο μου ΑΟΔΕ που είναι καθαρή παπαγαλία (57 σελιδούλες απ'έξω μωρέ..!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θετική πήγα αλλά το έχω λίγο ψιλομετανιώσει...έπρεπε να πάω τεχνολογική...δε μπορώ τη βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θετική πήγα αλλά το έχω λίγο ψιλομετανιώσει...έπρεπε να πάω τεχνολογική...δε μπορώ τη βιολογία
Άντε βρε...! Του χρόνου πάλι....!!:D

Όχι πλάκα κάνω...μην παρεξηγηθούμε...
Αλήθεια θα ξαναδίνατε του χρόνου..?? Εγώ δεν έχω το κουράγιο να ξαναπεράσω τα φετινά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Για κανένα λόγο...όπου περάσουμε φέτος εκεί θα μείνουμε...τώρα ας ελπίσουμε να περάσουμε εκεί που θέλουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Τεχνολογική. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω που λετε παω φουλαρισμενος για θεωρητικη ,ως μεγαλος λατρης των αρχαιων παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Κατ' αρχήν γεια σας :)
Ξέρω ότι παρόμοια θέματα έχουν ξανανεβεί εδώ, αλλά δεν με κάλυψαν πλήρως!
Σήμερα μας μοιράσαν δηλώσεις για την επιλογή κατεύθυνσης. Δεδομένου το ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για Μαθηματικό ή Πληροφορική, ποιά απο τις 2 κατευθύνσεις προτείνετε? Υπάρχει "διαφορά επιπέδου" μεταξύ τους? Υπάρχει κάποιο συμφέρον στο να ακολουθήσω Θετική στη Β' Λυκείου και Τεχνολογική στη Γ'? Οτιδήποτε παραπάνω απο μένα ξέρετε εκτος αυτών εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτο!!

Αν και οι δηλώσεις δεν είναι δεσμευτικές, μας έδωσαν περιθώριο μέχρι την άλλη Δευτέρα να τις δώσουμε και είμαι πολύυυυ χαμένη! :worry: :worry: :worry:

Ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top