Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πολύ ωραία ... ! :) Κι εμένα η Νομική είναι πρώτη, ωστόσο θα έβαζα δεύτερο το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στην Αθήνα. Έπειτα, έρχεται η Ψυχολογία και τέλος οι φιλολογίες ... :hmm:

Φιλολογία εγώ ελληνική δεν θα βάλω κατά πάσα πιθανότης, ίσως γιατί θέλω να έχω αρκετές διεθνείς προοπτικές που δεν θα μπορέσει να μου τις δώσει. Αγγλική, από την άλλη, ίσως και να βάλω, έχοντας δεδομένο πως είμαι ήδη σε ένα καλό, για την ηλικία μου, επίπεδο (συγκεκριμένα έχω δώσει για ECPE).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Φιλολογία εγώ ελληνική δεν θα βάλω κατά πάσα πιθανότης, ίσως γιατί θέλω να έχω αρκετές διεθνείς προοπτικές που δεν θα μπορέσει να μου τις δώσει. Αγγλική, από την άλλη, ίσως και να βάλω, έχοντας δεδομένο πως είμαι ήδη σε ένα καλό, για την ηλικία μου, επίπεδο (συγκεκριμένα έχω δώσει για ECPE).

Κοίτα ... κι εγώ θέλω να έχω διεθνείς προοπτικές στο επάγγελμα που θα επιλέξω τελικώς και γι'αυτό με ενδιαφέρει η Νομική αλλά η Αγγλική φιλολογία προσωπικά δεν με ενδιαφέρει σαν σχολή. Είσαι όντως σε πολύ καλό επίπεδο για την ηλικία σου (κι εγώ κάτοχος είμαι του ECPE :P) ... Έχεις καιρό να κατασταλάξεις ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κοίτα ... κι εγώ θέλω να έχω διεθνείς προοπτικές στο επάγγελμα που θα επιλέξω τελικώς και γι'αυτό με ενδιαφέρει η Νομική αλλά η Αγγλική φιλολογία προσωπικά δεν με ενδιαφέρει σαν σχολή. Είσαι όντως σε πολύ καλό επίπεδο για την ηλικία σου (κι εγώ κάτοχος είμαι του ECPE :P) ... Έχεις καιρό να κατασταλάξεις ... :)

Χαχα καλά πάμε λοιπόν! Ούτε εμένα είναι από τις πρώτες μου προτιμήσεις σίγουρα, απλά έχει κάποιες ,όχι τόσο άσχημες, προοπτικές, οπότε... Αλλά για Νομική πάμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Χαχα καλά πάμε λοιπόν! Ούτε εμένα είναι από τις πρώτες μου προτιμήσεις σίγουρα, απλά έχει κάποιες ,όχι τόσο άσχημες, προοπτικές, οπότε... Αλλά για Νομική πάμε :D

Εννοείται ! :) Καλό μας διάβασμα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εννοείται ! :) Καλό μας διάβασμα :whistle:

Εδώ με έχασες!:whistle: Μμμ θα κάνω ότι μπορώ, καλό μας διάβασμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όπως μπορείτε να δείτε, τείνω προς διοικητική θέση με διεθνείς προοπτικές (ήξερα πως θα καταλήξω σε κάτι κοινωνικού/διοικητικού χαρακτήρα και όχι σε εργαστήριο:P). Δεν ξέρω αν θα ήθελα διοίκηση επιχειρήσεων, διότι θα ήθελα πρώτον να έχω κάποια ανεξαρτησία και να μην εξαρτώμαι από τις... ορέξεις του αφεντικού, όπως επίσης δεν θα ήθελα να είμαι σε μια πλήρως κερδοσκοπική επιχείρηση. Προτιμώ να ασχολούμαι με το όφελος της κοινωνίας, ή έστω με διεθνείς σχέσεις. Επίσης, τη Νομική την καλοβλέπω σαν σχολή! Αν δεν κάνω λάθος, δεν αποκλείεται να σε πάρουν σε κάποιον οργανισμό για κάτι πιο κοινωνικό (ακόμα και σε καλή θέση) από τη Νομική σχολή, όχι μόνο για νομικό σύμβουλο/δικηγόρο. Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα μεν να πάρω τα νομικά εφόδια από τη σχολή, δεν ξέρω αν θα ήθελα να ασχοληθώ με το δίκαιο ως δικηγόρος ή δικαστής δε. Πιστεύω πως έχω καλό λόγο και δεν "χάνω" στα επιχειρήματα μου, όμως δεν ξέρω αν θα ήθελα να είμαι σε δικαστήρια και να έχω μεγάλο άγχος. Να προσθέσω επίσης ότι έχω καλή αίσθηση της απόδοσης δικαιοσύνης.

Τώρα, για τις σχολές του 5ου πεδίου... δεν ξέρω. Είμαι πολύ καλός με τους αριθμούς, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να έχω κάποια "βασικά" μαθηματικά στην εργασία μου, όπως να υπολογίζω κόστος κλπ., όμως δεν χωνεύω καθόλου τα σύνθετα μαθηματικά, με μιγαδικούς και τέτοια, μου προκαλούν αλλεργία :P (γι'αυτό και θα αποφύγω τη Θετική κατεύθυνση, όπως και δεν θα επιλέξω καθαρά Οικονομικά ως σπουδές).

Με βάση αυτά που ανέφερα, φαντάζομαι ότι με το υπάρχον σύστημα Λυκείου μονόδρομος θα ήταν η Θεωρητική με μαθήματα επιλογής εκείνα (νομίζω Μαθηματικά Γενικής, ΑΟΘ και ΑΟΔΕ? Κάτι τέτοιο) που σε βάζουν στο 5ο πεδίο. Όμως, επειδή θα είμαι με το καινούριο σύστημα, αν υποθετικά έχει 2 κατευθύνσεις στη Β' Λυκείου και 3 στη Γ' (+ Οικονομικά για όποιον δεν πάτησε το λίμα στην αρχική μου δημοσίευση), τι πιστεύετε πως θα έπρεπε να επιλέξω στην Γ' Λυκείου?
Νομική με ειδίκευση σε χρηματοοικονομικά/ εμπορικά/ μαρκετινγκ/ διοίκηση. Άρα Θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Νομική με ειδίκευση σε χρηματοοικονομικά/ εμπορικά/ μαρκετινγκ/ διοίκηση. Άρα Θεωρητική.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και μπορώ να πω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα:) Αν δεν είχε τόσο ψηλές βάσεις η Νομική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και μπορώ να πω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα:) Αν δεν είχε τόσο ψηλές βάσεις η Νομική...
Έτσι πάει. Ό,τι πονάει, αξίζει. :P
Μη νομίζεις. Φυτά μπαίνουν εκεί, φυτά βγαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Βασικά πιστεω ότι καλύτερα να γίνει φιλόλογος κάποιος..δικηγορος τώρα πιστεύω δεν θα χει μέλλον..οχι ότι όλα τα αλλά θα χουν αλλά άμα το κυνηγήσει κάποιος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Έτσι πάει. Ό,τι πονάει, αξίζει. :P
Μη νομίζεις. Φυτά μπαίνουν εκεί, φυτά βγαίνουν.

Δυστυχώς έτσι είναι...
Δεν λες τίποτα, έχω ακούσει κάτι περιπτώσεις... με διάβασμα μόνο, χωρίς μυαλό δεν πας πουθενά από Νομική.

Βασικά πιστεω ότι καλύτερα να γίνει φιλόλογος κάποιος..δικηγορος τώρα πιστεύω δεν θα χει μέλλον..οχι ότι όλα τα αλλά θα χουν αλλά άμα το κυνηγήσει κάποιος....

Ο κλάδος των φιλολόγων είναι σήμερα ένας από τους πιο κορεσμένους στη χώρα μας. Μιλάμε για μεγάλη ανεργία! Εκτός αυτού, από Νομική μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αυτό είναι ένα μεγάλο θετικό που έχει. Προσωπικά, αν και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο της άσκησης του επαγγέλματος του δικηγόρου, δεν θα ήθελα να γίνω δικηγόρος, αλλά κάτι άλλο σε σχέση με Νομικά (πολλοί κάνουν κάτι άσχετο αφότου τελειώσουν τη Νομική). Από την άλλη, από τη Φιλολογία βγαίνεις φυσικά... Φιλόλογος. Ούτε θα ήθελα να γίνω, έχει και ανεργία... άσε καλύτερα:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
με διάβασμα μόνο, χωρίς μυαλό δεν πας πουθενά από Νομική.

Μην ορκίζεσαι
. :whistle:

Ο κλάδος των φιλολόγων είναι σήμερα ένας από τους πιο κορεσμένους στη χώρα μας. Μιλάμε για μεγάλη ανεργία! Εκτός αυτού, από Νομική μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αυτό είναι ένα μεγάλο θετικό που έχει. Προσωπικά, αν και δεν αποκλείω το ενδεχόμενο της άσκησης του επαγγέλματος του δικηγόρου, δεν θα ήθελα να γίνω δικηγόρος, αλλά κάτι άλλο σε σχέση με Νομικά (πολλοί κάνουν κάτι άσχετο αφότου τελειώσουν τη Νομική). Από την άλλη, από τη Φιλολογία βγαίνεις φυσικά... Φιλόλογος. Ούτε θα ήθελα να γίνω, έχει και ανεργία... άσε καλύτερα:rolleyes:
Το δικηγοριλίκι δεν το γλυτώνεις. Απλώς αν δε θες, δεν το ασκείς.
Να συμπληρώσω ότι μάλλον οι Φιλόλογοι θα είναι οι τελικοί ευνοημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Giorgos216 δεν μας λες ποιο επάγγελμα δεν έχει ανεργία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι...
Δεν λες τίποτα, έχω ακούσει κάτι περιπτώσεις... με διάβασμα μόνο, χωρίς μυαλό δεν πας πουθενά από Νομική. Τα αλλά πράγματα από την νομική να τα κανείς αλλά για να μπεις σε μια χ θεση θα πρέπει να χεις θείο τον πρωθυπουργό! :P Δυστυχώς στην Ελλάδα του σημερα αν δεν εχεις μέσο δεν πας πουθενά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μην ορκίζεσαι[/SIZE]. :whistle:


Το δικηγοριλίκι δεν το γλυτώνεις. Απλώς αν δε θες, δεν το ασκείς.
Να συμπληρώσω ότι μάλλον οι Φιλόλογοι θα είναι οι τελικοί ευνοημένοι.

Γιατί δεν το γλυτώνω?

Δυστυχώς έτσι είναι...
Δεν λες τίποτα, έχω ακούσει κάτι περιπτώσεις... με διάβασμα μόνο, χωρίς μυαλό δεν πας πουθενά από Νομική. Τα αλλά πράγματα από την νομική να τα κανείς αλλά για να μπεις σε μια χ θεση θα πρέπει να χεις θείο τον πρωθυπουργό! :P Δυστυχώς στην Ελλάδα του σημερα αν δεν εχεις μέσο δεν πας πουθενά..

Εδώ έχεις δίκιο, γι'αυτό θέλω Νομική η οποία, πιστεύω, πως είναι από τις σχολές με διεθνείς προοπτικές :)

Giorgos216 δεν μας λες ποιο επάγγελμα δεν έχει ανεργία; :hmm:

Ποτέ δεν είπα πως υπάρχουν επαγγέλματα που δεν έχουν ανεργία! Φυσικά και οι δικηγόροι και οι φιλόλογοι και όλοι οι κλάδοι στις μέρες μας έχουν ανεργία. Απλά, τα πράγματα είναι αρκετά άσχημα για τους φιλόλογους την παρούσα στιγμή, και, εφόσον δεν μου αρέσει πολύ ως αντικείμενο, δεν βλέπω λόγο να ασχοληθώ με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γιατί δεν το γλυτώνω?
Για να έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχίου, πρέπει να κάνεις άσκηση. Άρα θα είσαι δικηγόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Για να έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχίου, πρέπει να κάνεις άσκηση. Άρα θα είσαι δικηγόρος.

Εντάξει αλλά μετά από την άσκηση (αν δεν κάνω λάθος 1 χρόνο είναι?) θα μπορέσω να κάνω κάτι άλλο, όπως σε νομικό συμβούλιο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εντάξει αλλά μετά από την άσκηση (αν δεν κάνω λάθος 1 χρόνο είναι?)

θα μπορέσω να κάνω κάτι άλλο, όπως σε νομικό συμβούλιο κλπ.
18 μήνες και μετά εξετάσεις.

Ορθόν. Όμως ουσιαστικά δικηγόρος είσαι, είτε είσαι λχ Νομικός Σύμβουλος είτε ΝΣΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
18 μήνες και μετά εξετάσεις.

Ορθόν. Όμως ουσιαστικά δικηγόρος είσαι, είτε είσαι λχ Νομικός Σύμβουλος είτε ΝΣΚ.

Εντάξει δεν πειράζει, στη χειρότερη μπορώ να κάνω και κάτι άλλο άσχετο με τα νομικά. Θεωρούνται γενικές σπουδές έτσι κι αλλιώς, διότι μετράει ως πτυχίο και μπορείς να κάνεις κάτι κοινωνικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εντάξει δεν πειράζει, στη χειρότερη μπορώ να κάνω και κάτι άλλο άσχετο με τα νομικά. Θεωρούνται γενικές σπουδές έτσι κι αλλιώς, διότι μετράει ως πτυχίο και μπορείς να κάνεις κάτι κοινωνικό!
Δε κατάλαβες. Ούτως ή άλλως θα κάνεις άσκηση για τυπικά προσόντα, ασφάλιση, συντάξιμα κτλ. Από κει και πέρα, όπως ανέφερες κι εσύ, αποφασίζεις ελεύθερα τι θα κάνεις στη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top