Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα το γυμνάσιο και έχω αγχωθεί αρκετά σχετικά με την κατεύθυνση που θα ακολουθήσω στην 2α λυκείου..είναι νωρίς αλλά θέλω να έχω τον χρόνο να αποφασίσω για να αποφύγω τα λάθη.Σκέφτομαι να επιλέξω την θετική κατεύθυνση γιατί μ αρέσουν τα μαθήματα της(δηλαδή φυσική,βιολογία,χημεία) αλλά σκέφτομαι να επιλέξω ένα επάγγελμα 5ου πεδίου,δηλαδή επιστήμες οικονομίας και διοίκησης.
1.Μπορώ να επιλέξω ένα επάγγελμα 5ου πεδίου ενώ είμαι στην θετική κατεύθυνση?
2.Θα πρέπει να κάνω και τα μαθήματα Αρχές Οικ.Θεωρίας και Μαθηματικά-Στατιστική?
3.Κι αν δεν τα κάνω αυτά τα μαθήματα δεν θα μπορέσω να περάσω σε σχολές 5ου πεδίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
1. ναι
2. ναι
3. οχι
Είναι νωρίς ακόμα, το εκπαιδευτικό σύστημα αλλάζει συνέχεια. Καλό είναι να έχεις στόχους αλλά ζήσε λίγο και το σήμερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
οκ,ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θεωρητική με μάθημα επιλογής περιβαλλοντολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγώ παιδιά δεν θυμάμαι να έχω πει.Πάντως είμαι 'γνήσιο' παιδί της Θετικής με μάθημα επιλογής Βιολογία! Και στη Γ' Βιολογία Γενικής Παιδείας θα επιλέξω καθώς πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω άριστα και εκεί..όμως σκέφτομαι και τα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής. Θα δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
ρε παιδια προσωπικα τα καταφερνω τελεια σε ολα τα μαθηματα..θελω να περασω πολυτεχνειο απλα...νομιζω πως με λιγοτερο διαβασμα τα καταφερνω καλυτερα στα θεωρητικα μαθηματα..τι να κανω? =/

Για το Πολυτεχνείο σου συστείνω να πας και στη Β Λυκείου και στη Γ Τεχνολογική Κατεύθυνση γιατί τα μαθήματα είναι πιο βατά πλην των Μαθ και της Φυσ που είναι κοινά με της Θετικής.Πάντως και οι 2 κατευθύνσεις( Θετική & Τεχνολογική ) σου παρέχουν πρόσβαση στο 4 Επιστημονικό Πεδίο που βρίσκονται και οι Πολυτεχνικές σχολές. Όσον αφορά στα θεωρητικά μαθήματα μην ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για αυτά καθώς στη Γ οι καθηγητές βλέποντας πόσο καλή είσαι θα σου βάζουν τα 20 βροχή με λίγο διάβασμα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για κάποιες πολυτεχνικές σχολές αλλά λαμβάνοντας υπόψην το οικογενειακό background και την ανεργία που καθιστά τόσες σπουδές στο Πολυτεχνείο ατελέσφορες έχω οπισθοχωρήσει..Ότι και να γίνει όμως μετά την Ιατρική σκέφτομαι σοβαρά το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ ή της Πάτρας( ή καμιά Οδοντιατρική)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γεια σας παιδια..απο σεπτεμβρη θα παω πρωτη λυκειου και οφειλω να ομολογησω πως εχω αγχωθει αρκετα με αυτη την ιδεα.στο γυμνασιο επιθυμουσα να παω θεωρητικη κατευθυνση καθως ελεγα πως το επαγγελμα του δικηγορου μου ταιριαζε.παρ ολα αυτα επαιρνα και αρκετα καλους βαθμους στα θετικα μαθηματα(απο 16 μεχρι 20)τωρα που θελω να γινω κτηνιατρος πρεπει να ακολουθησω την θετικη κατευθυνση....πιστευεται πως με αρκετο διαβασμα μπορω να περασω σε εκεινη τη σχολη 'η επρεπε να ειχα ασχοληθει με το γυμνασιο.......ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!!(ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΣΟ ΟΣΟ!!!!)!:worry::worry::worry::stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εννοείται βρε. :D

Οκ τις βασικές γνώσεις απότο γυμνάσιο τις έχεις...
Στο Λύκειο μπαίνεις σε άλλο κλίμα... Μια χαρά μπορείς να πας.Με διάβασμα βέβαια...Και αφού είσαι διατεθειμένη να διαβάσεις αρκετά,δεν θα σου ''φανεί'' και πολύ ίσως. :/:
Αλλά φυσικά και μπορείς να μπεις κτηνιατρική!

Δες πως θα είναι και τα μαθήματα της Α' λυκείου, να δεις ποιά σου κάνουν κλικ...γιατί μπορεί να αλλάξεις ξανά απόφαση...και έχεις καιρό μέχρι να επιλέξεις την κατεύθυνση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ηρέμισε,πρώτη Λυκείου ξεκινάς απο την αρχή.Κανένας καθηγητής δε θα νοιαστεί σχετικά με το τι έκανες στο γυμνάσιο,αρκεί στο λύκειο να ξεκινήσεις με όρεξη κι εργατικότητα.Ακόμη ειναι πολύ νώρις,μονο μην αφησεις στην πρωτη και μετα κενά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι. Υπάρχει άφθονος χρόνος να καλύψεις τα κενά σου. Αν πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να το κάνεις μόνη σου, πήγαινε φροντιστήριο. Υπάρχουν και λύσεις και χρόνος. Όλα διορθώνονται, διάθεση να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας.........παντως και το γυμνασιο το εβγαλα με 19 ακριβως(δεν ειναι και πολυ βεβαια αλλα.....)οποτε εχω μαθει σε διαβασμα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δε παιζει ρολο! Το Γυμνασιο δεν εχει καμια σχεση με το Λυκειο σ'αυτα τα μαθηματα. Αν δεν εχεις σοβαρες αποριες στα Μαθηματικα τοτε μη φοβασαι! Ετσι και αλλιως οτι χρειαστεις θα το ξαναδεις στην πορεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χμμμμμμ.....εχω κανονισει να παω μαθηματικα και φυσικη μιας και δεν πρεπει να εχω κενα...αχχ μακαρι να περασω κτηνιατρικη:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για να πω παραδειγμα: συμμαθητρια μου-πρωην φίλη (εξυπνη αρκετα) δε διαβαζε και πολύ και έτσι φυσική στην Α λυκειου είχε γράψει κατι 12 αρια και στο τελος 17 (εκει είχε ανοιξει το βιβλιο εντάξει).τελικά στις πανελληνιες και με αρκετα απαιτητικά θεματα είχε ολοστρογγυλο 20 με βάση την προσπάθεια που εκανε στη Β και Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα παιδιά!
Ίσως το μόνο που θα σου χρειαστεί από το γυμνάσιο είναι τα μαθηματικά γιατί αποτελούν αλυσίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrysa19

Νεοφερμένος

Η chrysa19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας!!!θα θελα να ρωτήσω επειδή τώρα πάω A λυκείου και θα πρέπει να διαλέξουμε μαθήματα και θέλω να ασχοληθώ με interior desing ξέρετε μήπως ποια μαθήματα πρέπει να διαλέξουμε???:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στη Β επιλέγεις κατεύθυνση.
Τώρα επιλέγεις μόνο ένα μάθημα που θα κάνεις 2 ώρες την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
γιατι ρε παιδια υπαρχει μια αρνητικη ταση προσ τν θεωρητικη κατευθυνση?? το τι 8α ακολουθησει ο κα8ενασ ειναι δικη τ κ μονο επιλογη... ακουω σχεδον απο τουσ παντεσ οτι η θεωρητικη ειναι μαπα κ επειδη ανοιγονται μονο δυο πεδια απ αυτη δν υπαρχουν πολλεσ ενναλακτικεσ επιλογεσ σχολων... εμενα ολα οσα με ενδιαφερουν ανηκουν στ πρωτο πεδιο επομενωσ θεωρητικη κατευθυνση αρα γτ να παω θετικη ασ πουμε που δν μ ενδιαφερει τπτ απ κει?? μονο κ μονο επειδη ανοιγονται περισσοτερα πεδια.... ??? οτι ταιριαζει κ ενδιαφερει τν καθενα, guys.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Την κατευτησει την επιλεγει με βασει που θελεις να περασεις σιγουρα η θεωριτικη δεν εχει το ευρος τον σχολων που εχουν τα αλλες κατευτησης διοτι η θεωριτικη εχει ενα πεδιο στο οποιο θα διαγωνιστουν αρκετα ατομα σε σχεσει με της σχολες για αυτο και πολλη λενε οτι ειναι λαθος ειλογη εδω θα μου πεις οτι αν δεν τα καταφερνω στα μαθηματικα τι θα κανω στην θετικη για παραδειγμα σιγουρα θα δυσκολευτης αλλα αν σου αρεση κατι απο τμηματα που ανοιγη αυτη η κατευτιση γιατι να πνηξεις αυτο το θελω θα πρεπει να προσπαθησει οπως ολη και που ξερεις μπορει να δικαιοθης γιατι κανεις δεν το εχει εξασφαλισμενω οτι θα τα καταφερει ασκετα αν θεωριτε καλος η πιο εξυπνος απο καποιον αλλον σε ενα μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Λοιπον δες πως εχουν τα πραματα!!!Θεωρητικη παει αυτος που δεν διαβαζει και θα διαβασει τεχνολογικη παει αυτος που δεν διαβαζει και δεν θα διαβασει και Θετικη αυτος που διαβαζει και θα συνεχισει να διαβαζει
είσαι λάθος..πολύ λαθος...εγώ είμαι απο τεχνολογική φέτος και ξέρω την καλύτερη φυσική μαθηματικά και χημεία από το 95 % της θετικής..μην τα κατηγοριοποιείς έτσι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top