Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μετά από συμβουλές καθηγήτριας ΣΕΠ και προσωπικής εμπειρίας έχω να σου πω τα εξής:

1) Μην επηρεάζεσαι από καθηγητές. Δεν είναι σωστό να διαμορφώνεις άποψη για ένα μάθημα ανάλογα με το αν είναι καλός ή κακός ο καθηγητής που το διδάσκει. Ούτε είναι σωστό να παρασύρεσαι από τις γνώμες τους πχ είσαι πολύ καλή στα αρχαία, να πας θεωρητική. Θα πας εκεί που σου αρέσει.

2) Ο πιο ασφαλής τρόπος για να επιλέξεις κατεύθυνση είναι με βάση τα επαγγέλματα και μόνο και όχι τα μαθήματα τόσο. Πολλοί μαθητές, επειδή τους αρέσουν κάποια μαθήματα, επιλέγουν την αντίστοιχη κατεύθυνση χωρίς να σκεφτούν '' Μ αρέσει να είναι η καθημερινότητά μου πχ τα μαθηματικά?'' Τα μαθηματικά πχ στο Πανεπιστήμιο (νομίζω) δεν είναι τόσο εύκολα όπως στο λύκειο και στο γυμνάσιο, όπου έχεις το φροντιστήριο να σου τα βάζει στο κεφάλι και έναν καθηγητή να τον ρωτάς συνέχεια. Για αυτό άρχισε σιγά σιγά να ψάχνεις για επαγγέλματα και μην βασίζεις την επιλογή σου αποκλειστικά στα μαθήματα που σου αρέσουν, καθώς στη σχολή που θα περάσεις δεν θα είναι ίδια με το Λύκειο. Δες σε ποιά πεδία ανήκουν τα επαγγέλματα που σε ενδιαφέρουν και μετά αποφάσισε κατεύθυνση.

3) Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό να μην ξέρεις ακόμα τι κατεύθυνση θέλεις να ακολουθήσεις. Μην πάρεις πάντως βιαστικές αποφάσεις, μην αγχώνεσαι και μην αφήσεις τον κοινωνικό περίγυρο να σε επηρεάσει. Εσύ η ίδια ξέρεις καλύτερα τι θέλεις και να δεις που στο τέλος της χρονιάς (μη σου οω και νωρίτερα) θα το έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου.:)

Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
παιδια χιλια ευχαριστω :) ...απλα μου εχει δημιουργηθει αυτο το ζητημα καθως σκεφτομαι αν τελικα η φυσικη θετικης 'η τεχνολογικης ειναι τοσο δυσκολη οπως μας την κανει ο καθηγητης αυτος(οχι οπως μας την κανουν στα φροντιστηρια...)δηλαδη τι να πεις σε ενα καθηγητη ο οποιος που διδασκει την μεση ταχυτητα,την στιγμιαια ταχυτητα και την επιταχυνση μεσα σε 45 λεπτα..???? αυτο μαλιστα εγινε χθες)χωρις ασκηση,σχεδιαγραμμα κλπ.....αυτο που την δινει περισσοτερο ειναι οτι με κανει να σκεφτομαι και να λεω απο μεσα μου....θα τα καταφερεις αδαμαντια ??μπορεις ??? ενω στην πραγματικοτητα αν δεν ηταν αυτος ολα θα ηταν πολυ καλυτερα...
Θα τα καταφέρεις το μοναδικό το οποίο χρειάζεται είναι συστηματικό διάβασμα.Ενισχυτική στο σχολείο δεν έχετε ωστέ όταν έχεις απορίες να ρωτάς.Ωστέ αν σου λυθούν οι απορίες να μπορέσεις να τα καταφέρεις να περάσεις εκεί που θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
παιδια ευχαιρστω για την υποστηριξη και ευχαριστω πολυ...πραγματι ειναι μεγαλη βλακεια να ''διαγραφουμε'' ενα μαθημα μονο και μονο απο τον καθηγητη ο οποιος δεν ειναι καλος...αλλα η μεγαλυτερη ειρωνια ειναι οτι ο πατερας μου ειναι και εκεινος φυσικος (με 20 χρονια φροντιστηριο και 6 σχολειο)οποτε βλεπω και μια αλλη τελειως διαφορετικη οψη του νομισματος..τι να πω?θα δουμε ....

υ.γ-->(ασχετο):Pαπο τα μαθηματα τα οποια λατρευω περισσοτερο ειναι τα μαθηματικα και συγκεκριμενα η γεωμετρια και η χημεια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
παιδια ευχαιρστω για την υποστηριξη και ευχαριστω πολυ...πραγματι ειναι μεγαλη βλακεια να ''διαγραφουμε'' ενα μαθημα μονο και μονο απο τον καθηγητη ο οποιος δεν ειναι καλος...αλλα η μεγαλυτερη ειρωνια ειναι οτι ο πατερας μου ειναι και εκεινος φυσικος (με 20 χρονια φροντιστηριο και 6 σχολειο)οποτε βλεπω και μια αλλη τελειως διαφορετικη οψη του νομισματος..τι να πω?θα δουμε ....

υ.γ-->(ασχετο):Pαπο τα μαθηματα τα οποια λατρευω περισσοτερο ειναι τα μαθηματικα και συγκεκριμενα η γεωμετρια και η χημεια ...
Τότε καλέ γιατί δεν ακολουθείς θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
θα δουμε .....δεν θελω να βγαζω ευκολα συμπερασματα και μετα να αρχισω να λεω:<<αα!! τα αρχαια ειναι βλακεια...σιγα μη μαθω τους συμπλεκτικους συνδεσμους απεξω..(γτ μπορει να κανω και τιποτα τετοια)>>θα δουμε ...παντως γενικα μου αρεσουν πολυ τα επαγγελματα του μαθηματικου,ΧΗΜΙΚΟΥ,φαρμακοποιου και φυσικα ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ!!!!παλια ελεγα και για κτηνιατρικη ..αλλα ...θα δουμε .....

αα!!!και κατι αλλο....τα μαθηματα αυτα απο ποια κατευθυνση ειναι ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
αα!!!και κατι αλλο....τα μαθηματα αυτα απο ποια κατευθυνση ειναι ???

Για χημεία και βιολογία θετική.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
τρελαινομαι για βιολογια και χημεια ...:):)μετα η θετικη εχει φυσικη κατευθυνσης,μαθηματικα κατευθυνσης,εκθεση τιποτα αλλο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
τρελαινομαι για βιολογια και χημεια ...:):)μετα η θετικη εχει φυσικη κατευθυνσης,μαθηματικα κατευθυνσης,εκθεση τιποτα αλλο????

Λοιπόοον...αν πας θετική θα έχεις: Μαθηματικά κατ, φυσική κατ, βιολογία κατ, χημεία κατ, έκθεση και αναλόγως το πεδίο που θα θελήσεις να ανοίξεις εξαρτάται το 6ο μάθημα...:) (ή οκ αν πάς 5ο πεδίο θα έχεις 7 μαθήματα πανελλαδικά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χμμμ !!μια χαρα δηλαδη....εσεις σε ποια ηλικια αποφασισατε σε ποια κατευθυνση να πατε ????σας δυσκολεψε η κατευθυνση που πηγατε στην αρχη?? και φυσικα ποια κριτηρια ηταν αυτα τα οποια σας εκαναν να ακολουθησετε την κατευθυνση που επιλεξατε???

σορρι αν ρωταω πολλα..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ ήμουν θεωρητική! Είχα και εγώ έναν μαθηματικό τρελό που μου έλεγε να πάω θετική, αλλά αντιστάθηκα σθεναρά!!!χαχαχαχαχα
Ήθελα να μπω ΜΜΕ, οπότε δεν υπήρχε άλλος δρόμος!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ένα φεγγάρι και δύο μη σου πω έλεγα ότι θα πήγαινα θεωρητική...:hmm:
Στο τρίτο φεγγάρι άλλαξα απόφαση και είπα θετική...:hmm:
Ο λόγος ήταν η αγάπη για Βιολογία και για Χημεία. Όλα αυτά στα τελειώματα της Α' λυκείου.
Τσου δεν με δυσκόλεψε στην αρχή η θετική, ήταν μια χαρά αν και πήγα φοβισμένη ότι δεν θα κάνω τίποτις αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Οι κατευθύνσεις του λυκείου δεν είναι επιστήμες και προορίζονται για...μαθητές, παιδιά...

Οπότε μην αγχώνεστε και φοβάστε χωρίς λόγο. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
αγαπημενοι i-schoolητες και i-schoolιτισσες

εχω προβλημα....φετος παω πρωτη λυκειου και εχω ανχωθει με το θεμα των κατευθυνσεων....οι περισσοτεροι φροντιστες/καθηγητες μου με ρωτησαν τι κατευθυνση σκοπευω να παω και πραγματικα δεν ηξερα τι να πω....:redface::redface:απο πολυ παλια ελεγα για θεωρητικη καθως ειχε τυχει να εχουμε στο γυμνασιο φυσικη και χημεια εναν καθηγητη να μην χαρακτηρισω...παργματικα εχει δημιουργησει προβληματα σε ολα τα τμηματα που ειχε....γι αυτο το λογο ελεγα πως ετεινα για θεωρητικη...φετος στο λυκειο ομως αφου αρχισα φροντιστηρια φυσικη,μαθηματικα,χημεια πραγματικα λατρεψα τα μαθηματα αυτα .....πραγματικα....παρ ολα αυτα ο καθηγητης μου αυτος ο φυσικος ο οποιος μας ακολουθησε στο λυκειο και ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΑΝΑΠΗΡΕ το τμημα μας με κανει και αναρωτιεμαι....στο φροντιστηριο χημεια,μαθηματικα ,χημεια πραγματικα νιωθω τελεια...:worry::worry:τα λυνω ευκολα κλπ αλλα απο την αλλη προβληματιζομαι......:/::/::(να παω θεωρητικη μου δεν μου αρεσουν τα αρχαια και τα ανεχομαι 'η να ακολουθησω θετικη που πραγματικα μου αρεσουν τα μαθηματα αλλα εχω και τον φυσικο που ειναι σαν να μου κοβει τα φτερα ????:beating::'(:angry:
εννοειται θετικη...το συζητας??κ εγω ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κ πηγα θεωριτικη κ την συχενομαι..ηλικρινα προτριμω να μεινω αμορφωτη παρα να σπουδασω θεωριτικες σπουδες!ειναι βλακιες!!!ΘΕΤΙΚΗ κ ουτε συζητηση!κ στν τελικη αλλα3ε σχολειο αμα τοσο πια δεν μπορεις με τν δασκαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
ηρέμησε λίγο..:D
όλες οι κατευθύνσεις είναι χρήσιμες..και οι θεωρητικές επιστήμες έχουν νόημα ύπαρξης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Τα μαθήματα που προαναφέρθηκαν αφορούν την Γ Λυκείου.Στην Β λυκείου θα έχεις(αν πας θετική τελικά):Χημεία,Μαθηματικά και Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γενικα παντως απο θετικη μπορεις να πας σε πολλες σχολες ενω απο θεωρητικη οι σχολες ειναι συνηθως-->παιδσγωγικο,νομικη,φολολογιες και καμοια ψυχιατρικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ψυχολογία, όχι ψυχιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ναι σορρι εκανα γκαφα .......:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lina105

Νεοφερμένος

Η Lina105 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοιτα σαφως και πρεπει να επιλεξεις την κατευθυνση που πιστευεις εσυ οτι εισαι καλη και θα τα καταφερεις να γραψεις καλα στις Πανελλαδικες.. ο καθηγητης πιστευω πως δεν πρεπει να σε απασχολει καθολου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Εχω το εξης προβλημα....:redface:
Οπως παρα πολλα παιδια εδω μεσα δεν εχουμε αποφασισει τη κατευθυνση θα ακολουθησουμε....
Πιο συγκεκριμενα εγω ειχα σκεφτει να ακολουθησω τεχνολογικη κατευθυνση αν και δεν ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα....Την αλγεβρα την βρισκω αρκετα ενδιαφερουσα και καταλαβαινω αρκετα πραγματα οταν παρακολουθω...Το προβλημα μου ειναι πως οταν ειμαι μονος δεν μπορω να λυσω ασκηση....Ειδικα τις συνδυαστικες ασκησεις..Δεν μπορω να σκεφτω πια πραξη πρεπει να ακολουθησει μετα και να βαλω οσα ξερω σε μια σειρα...Αν προσεχω στο μαθημα της ημερας θα μπορεσω να λυσω την ασκηση η οποια θα ασχολειται με αυτο που καναμε εκεινη την μερα και δεν θα περιεχει και αλλα πραγματα....Οφειλω να πω οτι στην δευτερα και τριτη γυμνασιου δεν παρακολουθουσα και παρα πολυ οχι ομως οτι δεν εδινα σημασια....Μαθητης του 14-16 στην αλγεβρα....Αναρωτιεμαι λοιπον αν καλα εχω αποφασισει αν και δεν ειμαι τελειος στην αλγεβρα!Θα μπορεσω να γραψω ενα σεβαστο βαθμο στις πανελληνιες????
Επισης τα αρχαια τα αντιπαθω αφανταστα!
Σας ευχαριστω πολυ για την υπομονη να διαβασετε ολα αυτα!:P:P
ΥΓ- Σκεφτηκα τεχνολογικη επειδη με ενδιαφερουν παρα πολυ οι υπολογιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top