Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
κι εγώ είμαι στο δίλλημα της κατεύθυνσης...αλλά μάλλον με κόβω προς θετικο/τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Oι περισσότερες επιλογές πάντως για σχολές είναι από θετική/τεχνολογική...
Η θεωρητική υστερεί σε αυτό το θέμα, σε εγλωβίζει στις νομικές/φιλολογικές...
Γενικά πάντως πρέπει να ακολουθούμε αυτό που μας αρέσει και να μην κοιτάμε μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phnelopi

Νεοφερμένος

Η phnelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ διάλεξα θεωρητική...γιατί πιστεύω άμα πήγαινα τεχνολογική δεν θα τα κατάφερνα άσε και που δε καταλαβαίνω και τα μαθηματικά και τη φυσική..που είναι μαθήματα τις τεχνολογικής...και για αυτό επέλεξα θεωρητική και το xserw είναι πιο δύσκολη αλλα όπου και αν πας θέλει διάβασμα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Έμενα το ζήτημα της επιλογής κατεύθυνσης με βασάνιζε πάντοτε... Πάντα ήμουν καλή σε όλα!!! Αλλά τελικά κατέληξα στην λατρεμένη θεωρητική :) Τέλος πάντων εγώ δεν θα σου προτείνω κάποια κατεύθυνση... Είμαι εδώ για να σου πω τα καλά και τα κακά της κάθε κατεύθυνσης καθώς πριν αποφασίσω πέρασα από όλες τις κατεύθυνσης:redface:
1) θετική κατεύθυνση: Πρέπει να την επιλέξεις μόνο αν είσαι σίγουρη ότι θες να πας για γιατρός.. Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο
2)τεχνολογική " " : Προσωπικά βρήκα τα μαθηματικά και ιδιαίτερα τη φυσική ακαταλαβίστικα (και να φανταστείς έπαιρνα πάντα 20). Το αρνητικό αυτό των κατευθύνσεων είναι ότι όσο και να διαβάσεις ποτέ δεν είσαι σίγουρος ότι θα γράψεις καλά.. Το καλό πάλι είναι ότι υπάρχει αντικειμενικότητα και δεν αποστηθίζεις (+ άπειρη ύλη στη φυσική)
3) θεωρητική " " : και εδώ άπειρη ύλη αλλά έχεις τη σιγουριά ότι αν διαβάσεις καλά και με πρόγραμμα πρόκειται να γράψεις πάνω από 17.5
Πάντως πρέπει να επιλέξεις με βάση αυτό που σου αρέσει περισσότερο... Αν βαριέσαι στα θεωρητικά διάλεξε τεχνολογικοθετική. Αν προτιμάς τη σιγουριά πάλι θεωρητική ;) Σκέψου όμως και το επάγγελμα που θες να ακολουθήσεις... Παίζει απόλυτο ρόλο ..!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα
και μην ανησυχείς η α'λυκείου θα σε βοηθήσει να καταλήξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ δεν γίνεται να καταλάβω γιατί υποτιμάτε τόσο την Τεχνολογική...δεν κατεβάζει το επίπεδο της συγκεκριμένης κατεύθυνσης το οτι υπάρχει συσσώρευση -κακών- μαθητών ! Ο κάθε ένας είναι ξεχωριστός και επιλέγει με βάση τα δικά του κριτήρια και τα θέλω του ! Εγώ και στη Β τεχνολογική και στη Γ τεχνολογική , παρόλο που είμαι πολύ καλός μαθητής (μιας και κάποιοι το θεωρείται κριτήριο). Στις πανελλαδικές όσοι έχουν στόχους , επιδιώξεις , θέληση και όρεξη να διαβάσουν πετυχαίνουν , αντιθέτως όσοι είναι αδιάφοροι κλπ. αποτυγχάνουν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ !! Όπως υπάρχουν αριστούχοι στην Θετική , θα υπάρχουν και στη Τεχνολογική και στην Θεωρητική . Αυτό το ΑΟΔΕ που οι περισσότεροι αποκαλείτε βλακεία ή εύκολο , δεν είναι καθόλου μάθημα για υποτίμηση ! Για δείτε σε ενα καθαρά θεωρητικό μάθημα με 42 μόρια κλειστού τύπου και 58 μόρια ανοιχτού , το ποσοστό κάτω απο 15 η ακόμα κάτω και από τη βάση -απλά τραγικό- ! Δεν μπορούν να τεθούν σε σύγκριση οι Κατευθύνσεις και τα μαθήματα ! Διαλέγεις κατεύθυνση ανάλογα μα το τι θες και τι μαθήματα σε ελκύουν περισσότερο που μπορείς να αποδόσεις σε αυτά και με το που στοχεύεις ! Εγώ δε γούσταρα , παρόλο που έγραψα και Χημεία και Βιολογία πολύ καλά , να πάω θετική γιατί δεν έβρισκα λόγο. Δεν μου άρεσε ούτε η Ιατρική , ούτε Φαρμακευτική...καμία σχολή απο το 3ο πεδίο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
βασικά, νομίζω κι εγώ ότι πρέπει πρώτα να βρεις τι επάγγελμα θες...έχω δει παιδιά που επιλέγουν στα τυφλά μια κατεύθυνση χωρίς να είναι σίγουρα για τις επαγγελματικές τους φιλοδοξίες.
Γι'αυτό, θέλω να κάνω, την σωστή επιλογή, να μην το μετανιώσω στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
παιδια εγω επειδη θελω να περασω ιατρικη ι επιλογη ειναι ευκολη,. θετικη κατευθυνση στα σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
αγαπημενοι i-schoolητες και i-schoolιτισσες

εχω προβλημα....φετος παω πρωτη λυκειου και εχω ανχωθει με το θεμα των κατευθυνσεων....οι περισσοτεροι φροντιστες/καθηγητες μου με ρωτησαν τι κατευθυνση σκοπευω να παω και πραγματικα δεν ηξερα τι να πω....:redface::redface:απο πολυ παλια ελεγα για θεωρητικη καθως ειχε τυχει να εχουμε στο γυμνασιο φυσικη και χημεια εναν καθηγητη να μην χαρακτηρισω...παργματικα εχει δημιουργησει προβληματα σε ολα τα τμηματα που ειχε....γι αυτο το λογο ελεγα πως ετεινα για θεωρητικη...φετος στο λυκειο ομως αφου αρχισα φροντιστηρια φυσικη,μαθηματικα,χημεια πραγματικα λατρεψα τα μαθηματα αυτα .....πραγματικα....παρ ολα αυτα ο καθηγητης μου αυτος ο φυσικος ο οποιος μας ακολουθησε στο λυκειο και ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΑΝΑΠΗΡΕ το τμημα μας με κανει και αναρωτιεμαι....στο φροντιστηριο χημεια,μαθηματικα ,χημεια πραγματικα νιωθω τελεια...:worry::worry:τα λυνω ευκολα κλπ αλλα απο την αλλη προβληματιζομαι......:/::/::(να παω θεωρητικη μου δεν μου αρεσουν τα αρχαια και τα ανεχομαι 'η να ακολουθησω θετικη που πραγματικα μου αρεσουν τα μαθηματα αλλα εχω και τον φυσικο που ειναι σαν να μου κοβει τα φτερα ????:beating::'(:angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού μέχρι στιγμής δεν έχεις πρόβλημα, ιδιαίτερο, με κάποια μαθήματα αρχίζεις να σκέφτεσαι τι επάγγελμα θες να ακολουθήσεις.
Πάντως είναι νωρίς να αποφασίσεις ακόμα, μη σε αγχώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εχω και εγω το ιδιο προβλημα γιαυτο σκεφτομαι πρωτα απο ολα με ποια κατευθυνση περναω εκει που θελω και μετα επιλεγω κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πέρα του ότι είναι νωρίς για να αγχώνεσαι... ψάξε μέσα σου αρχικά, πως θα ήθελες να δεις τον εαυτό σου. :/: Μέγα σφάλμα η βλακεία ενός καθηγητή να μας κάνει να απορρίψουμε κάτι που πραγματικά μας αρέσει... Δηλαδή εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις τα θετικά, γιατί πολύ απλά σου αρέσουν.

Κανένας εκτός από εμάς τους ίδιους, δεν είναι ικανός να γνωρίζει μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε... Δεν πρέπει σαν άνθρωπος, να αφήνεις τον φυσικό, και τον κάθε φυσικό να σου κόβει τα φτερά... Ξέρεις τις δυνάμεις σου,τι θες να καταφέρεις και από εκεί και πέρα έτσι θα πορευτείς.. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αφού μέχρι στιγμής δεν έχεις πρόβλημα, ιδιαίτερο, με κάποια μαθήματα αρχίζεις να σκέφτεσαι τι επάγγελμα θες να ακολουθήσεις.
Πάντως είναι νωρίς να αποφασίσεις ακόμα, μη σε αγχώνει.

Πολύ σωστό!
Θα πρέπει να σκεφτείτε τι θέλετε να κάνετε στη ζωή σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Πρέπει να πας σε μια κατεύθυνση οπού να ξέρεις οτί είσαι καλός εκεί και οτί βγάζεις καλούς βαθμούς.Ωστέ όταν πας στην Γ' Λυκειού και δώσεις να εξασφαλίσεις πολλά μόρια.Γιατί αν πας σε κάποια άλλη κατεύθυνση όπως θετική ας πούμε,και είσαι καλός στα θεωριτικά και όχι στα Μαθηματικά γιατί να πας εκεί για να χάσεις μόρια?Επομένως πρέπει να πας εκεί που νιώθεις οτί τα καταφέρνεις και έχεις περισσότερες δυνατότητες να βγάλεις μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα τα μόρια!
Είναι θέμα τι επάγγελμα θες να ακολουθήσεις!
Αν βγάλεις καλά μόρια στη θετική και θες πχ φιλολογία, ξέρεις που θα τα βάλεις τα μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Όμως αν θες φιλολογία καλύτερα μόρια βγάζεις στην θεωρητική.Επομένως θέμα παίζουν και τα μόρια.Πες οτί κάποιος θέλει να πάει ιατρική αν δεν έχεις μόρια πως θα πας σε αυτή τη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν κρίνεις λοιπόν, με το πόσα μόρια θα βγάλεις στην τάδε κατεύθυνση αλλά με το που θες να μπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
πρεπει να διαλεξεις με βαση το επαγγελμα που θες να ακολουθησεις, σε αυτο πιστευω συμφωνουμε ολοι,
και οχι λογο ενος καθηγητη...απλα εγω σου προτεινω να μην τον ακους αν σου κανει κηρυγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ένας κακός καθηγητής δεν πρέπει να καθορίσει το ποια κατεύθυνση θ' ακολουθήσεις.Αφού σ'αρέσουν τα θετικά πήγαινε θετική ή τεχνολογική.

Υ.γ. Έλα θετική.Όλοι οι υπερφυσικά έξυπνοι εκεί είμαστε. (πλάκα κάνω φυσικά :P :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Άρα πρώτα πρέπει να επιλέξεις το επάγγελμα που θέλεις να ακολουθήσεις και ύστερα σε ποιά κατεύθυνση θες να πας και πόσα μόρια θες να βγάλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
παιδια χιλια ευχαριστω :) ...απλα μου εχει δημιουργηθει αυτο το ζητημα καθως σκεφτομαι αν τελικα η φυσικη θετικης 'η τεχνολογικης ειναι τοσο δυσκολη οπως μας την κανει ο καθηγητης αυτος(οχι οπως μας την κανουν στα φροντιστηρια...)δηλαδη τι να πεις σε ενα καθηγητη ο οποιος που διδασκει την μεση ταχυτητα,την στιγμιαια ταχυτητα και την επιταχυνση μεσα σε 45 λεπτα..???? αυτο μαλιστα εγινε χθες)χωρις ασκηση,σχεδιαγραμμα κλπ.....αυτο που την δινει περισσοτερο ειναι οτι με κανει να σκεφτομαι και να λεω απο μεσα μου....θα τα καταφερεις αδαμαντια ??μπορεις ??? ενω στην πραγματικοτητα αν δεν ηταν αυτος ολα θα ηταν πολυ καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top