Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
stat 8etikhs kat 2009.JPGstat texn 2.JPG

Αν δούμε τα στατιστικά των πανελληνίων εξετάσεων για τα τρία τελευταία έτη δίνουν μια εικόνα τι γίνεται μεταξύ της θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης στα γραπτά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
View attachment 27031View attachment 27032

Αν δούμε τα στατιστικά των πανελληνίων εξετάσεων για τα τρία τελευταία έτη δίνουν μια εικόνα τι γίνεται μεταξύ της θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης στα γραπτά.....
Είπα και πριν πως οι περισσοτεροι αριστοι μαθητες προτιμουν θετικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι αλλά δεν υπάρχει το ¨'καλύτερη' έτσι όπως το εννοεί η χρύσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η επιλογή της κατεύθυνσης έχει να κάνει με τα μαθήματα που ενδιαφέρουν κάποιο μαθητή , με τους στόχους του , με την ποιότητα της παρεχόμενης γνώσης και με το επίπεδο της τάξης. Για να αποδώσει κάποιος μαθητής στις εξετάσεις πρέπει οι συνθήκες διδασκαλίας να είναι καλές. Γενικά όμως αναμφισβήτητα η θετική κατεύθυνση δίνει σ' ένα μαθητή τις περισσότερες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λοιπόν μπορεί να είμαι λίγο μικρή αλλά την απόφαση μου την έχω πάρει.Φυσικά Θεωριτική(Ιστορία) μου αρέσει αυτό το μάθημα και μου το έχουν πεί 3 καθηγήτριες ότι το αξίζω να γίνω γιατί είμαι καλή μαθήτρια:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Λοιπόν μπορεί να είμαι λίγο μικρή αλλά την απόφαση μου την έχω πάρει.Φυσικά Θεωριτική(Ιστορία) μου αρέσει αυτό το μάθημα και μου το έχουν πεί 3 καθηγήτριες ότι το αξίζω να γίνω γιατί είμαι καλή μαθήτρια:):no1:

E ρε μανία με την Ιστορία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
E ρε μανία με την Ιστορία :D
Συγνώμη Παυλίτο αλλά είμαι ερωτευμένη με την Ιστορία:inlove:
Τι να κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγω στο χαρτι που μας εδωσν δηλωσα Τεχνολογική... Αγαπημένο μάθημα φυσικά τα μαθηματικά ενώ μου αρέσει πολύ και η φυσική... Παρ'όλα αυτα σκέφτομαι να το αλλάξω σε θετική μόνο για τη Β'Λυκείου, λόγω του οτι θα είμαστε λιγότερα παιδιά και θα γίνεται καλύτερο μάθημα... Βεβαια και οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι οι Πολυτεχνικές...

Όμως είμαι σε δίλλημα... Να κάνω αυτη την αλλαγη στη Β' Λυκείου ή όχι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εγω στο χαρτι που μας εδωσν δηλωσα Τεχνολογική... Αγαπημένο μάθημα φυσικά τα μαθηματικά ενώ μου αρέσει πολύ και η φυσική... Παρ'όλα αυτα σκέφτομαι να το αλλάξω σε θετική μόνο για τη Β'Λυκείου, λόγω του οτι θα είμαστε λιγότερα παιδιά και θα γίνεται καλύτερο μάθημα... Βεβαια και οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι οι Πολυτεχνικές...

Όμως είμαι σε δίλλημα... Να κάνω αυτη την αλλαγη στη Β' Λυκείου ή όχι???
Γιατι να φας στη μαπα τη χημεια κατ της β λυκειου?
Πάνε(:P) τεχνολογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατι να φας στη μαπα τη χημεια κατ της β λυκειου?
Πάνε(:P) τεχνολογικη...
Γιατί είναι ένα πολύ εύκολο και ενδιαφέρον μάθημα ίσως;:P
Kαι μπορεί να αλλάξει γνώμη και να αποφασίσει ότι θέλει σχολή του 3ου πεδίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Όχι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν σχολή 3ου πεδίου και δεν πιστεύω ούτε αργότερα να ενδιαφερθώ... Η χημεία είναι όντως πολύ ωραίο μάθημα, αλλα αν μείνει ο ίδιος χημικός στο σχολείο, την έβαψα... Έχω ολόκληρο καλοκαίρι μπροστά μου για να το σκεφτώ έτσι κι αλλιως

Ακυρο, γνωρίζει κανείς ποτε θα μας ξαναδώσουν το έντυπο για να ξαναβάλουμε την κατεύθυνση που θέλουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν σχολή 3ου πεδίου και δεν πιστεύω ούτε αργότερα να ενδιαφερθώ... Η χημεία είναι όντως πολύ ωραίο μάθημα, αλλα αν μείνει ο ίδιος χημικός στο σχολείο, την έβαψα... Έχω ολόκληρο καλοκαίρι μπροστά μου για να το σκεφτώ έτσι κι αλλιως

Ακυρο, γνωρίζει κανείς ποτε θα μας ξαναδώσουν το έντυπο για να ξαναβάλουμε την κατεύθυνση που θέλουμε???
Mπορεί να αλλάξεις γνώμη όμως κι αν είσαι τεχνολογική θα 'ναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αν και είμαι μικρή ακόμα τεχνολογική θα πάω γιατί μ' αρέσουν τα μαθηματικά, η Χημεία έτσι-κι-έτσι αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το μάθημα και γιατί ενδιαφέρομαι για ΕΜΠ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αν και είμαι μικρή ακόμα τεχνολογική θα πάω γιατί μ' αρέσουν τα μαθηματικά, η Χημεία έτσι-κι-έτσι αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το μάθημα και γιατί ενδιαφέρομαι για ΕΜΠ...:)
Εμ,που θα πήγεναις αφού είσαι αστέρι στα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πρέπει να το έχω ξαναπεί, αλλά πάμε άλλη μια μπας και το εμπεδώσω και η ίδια! ΘΕΤΙΚΗ!!!!!! :D Παίζει να είναι και η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει όσων αφορά το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:hmm: Κρίμα έχεις και στρωμένη δουλειά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
:hmm: Κρίμα έχεις και στρωμένη δουλειά:P

Στρωμένη δουλειά; Define please :P |off-topic|

Πάμε άλλη μια για να ξαναμπούμε ον, θετική στη β' κατά 90%, μάλλον θετική και στη γ' αν και παίζει τεχνολογική παραγωγής, είναι πιο κοντά στη φυσική. |on-topic, pls δεν αντέχω πια τα μηνύματα για το ποστ deleted on, απήυδησα :P |
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Θετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τεχνολογική με χίλια σιγά μην κάνω αυτό το άχρηστο μάθημα που λέγεται Χημεία εξάλλου θέλω να δώσω έμφαση σε φυσική και μαθηματικά τόσο κατελυθυνσης όσο και γενικής!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τεχνολογική με χίλια σιγά μην κάνω αυτό το άχρηστο μάθημα που λέγεται Χημεία εξάλλου θέλω να δώσω έμφαση σε φυσική και μαθηματικά τόσο κατελυθυνσης όσο και γενικής!!!!
Δεν είναι άχρηστη η χημεία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top