Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Tα μαθηματικά είναι Θεός, η φυσική είναι παντού και η χημεία τα πάντα.

Τα φιλολογικά είναι ο συνδετικός κρίκος.

ΤΕΛΟΣ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. Στ' αλήθεια όμως, ποιό το κακό με την θεοποίηση; Με μια θεοποίηση που την αξίζουν φυσικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Hands up:giveup: Άποψη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πείτε ό,τι θέλετε, οι θετικές επιστήμες αξίζουν θεοποίηση γιατί είναι η ζωή μας.

Δε θα πω και ότι τα φιλολογικά μαθήματα είναι αίσχος, και αυτά χρήσιμα είναι. Χωρίς τη γλώσσα θα κάναμε ούγκα ούγκα στα δέντρα τώρα (αντε, να μιλήσω και εγώ μια φορά σοβαρά), απλώς δε μας πήγαν αυτά στο φεγγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ούτε κι εγω ρε Ηλία συμφωνώ με τη θεοποίηση των μαθημάτων της θετικής, αλλά δε νομίζω να ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο στο προηγούμενο ποστ μου :P Επιλογή του καθενός είναι, αυτό που ήθελα να πω προηγουμένως είναι πως ποτέ κανείς δεν ξέρει, αν δε γνωρίσει περισσότερο τις επιλογές του, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για μια απόφαση, ούτε καν αφού αυτή έχει παρθεί. ;)

@ Χριστιάννα^^ " my heart my mind my soul, my feelings over you :P " Εντάξει εντάξει το κόβω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πείτε ό,τι θέλετε, οι θετικές επιστήμες αξίζουν θεοποίηση γιατί είναι η ζωή μας.

Δε θα πω και ότι τα φιλολογικά μαθήματα είναι αίσχος, και αυτά χρήσιμα είναι. Χωρίς τη γλώσσα θα κάναμε ούγκα ούγκα στα δέντρα τώρα (αντε, να μιλήσω και εγώ μια φορά σοβαρά), απλώς δε μας πήγαν αυτά στο φεγγάρι.

Ούγκα ούγκα μπορεί, στα δέντρα πάντως όχι. Δεν κατεβήκαμε από 'κει χάρη στη γλώσσα, στον ξεχωριστό κώδικα επικοινωνίας μας. Γλώσσα (=κώδικας επικοινωνίας) έχουν και οι πίθηκοι, ακόμα εκεί πάνω τους βλέπω όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ίσως γιατί η φύση των πιθήκων είναι στα δέντρα. Ίσως εμείς πλαστήκαμε για κάτι ανώτερο.

Η γλώσσα πάντως έχει βοηθήσει στην εξέλιξη κάθε επιστήμης, χωρίς αυτήν δε θα μπορούσαν να θεμελιωθούν οι θετικές επιστήμες γιατί βασίζονται στην απόλυτη ακρίβεια των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ίσως γιατί η φύση των πιθήκων είναι στα δέντρα. Ίσως εμείς πλαστήκαμε για κάτι ανώτερο.

Η γλώσσα πάντως έχει βοηθήσει στην εξέλιξη κάθε επιστήμης, χωρίς αυτήν δε θα μπορούσαν να θεμελιωθούν οι θετικές επιστήμες γιατί βασίζονται στην απόλυτη ακρίβεια των λέξεων.

Δεν πλαστήκαμε ως κάτι ανώτερο για κάτι ανώτερο. Εξελιχθήκαμε σε αυτό (άποψή μου βέβαια, επειδή το θέμα έχει και θρησκευτικές προεκτάσεις δεν επιμένω).

Δεν είπα πως δεν συνέβαλλε η γλώσσα στην ανάπτυξη των επιστημών. Αλλά δεν ήταν αυτή που ξεκίνησε την ανάπτυξή τους. Είναι το εργαλείο έκφρασής τους, απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πείτε ό,τι θέλετε, οι θετικές επιστήμες αξίζουν θεοποίηση γιατί είναι η ζωή μας.

Δε θα πω και ότι τα φιλολογικά μαθήματα είναι αίσχος, και αυτά χρήσιμα είναι. Χωρίς τη γλώσσα θα κάναμε ούγκα ούγκα στα δέντρα τώρα (αντε, να μιλήσω και εγώ μια φορά σοβαρά), απλώς δε μας πήγαν αυτά στο φεγγάρι.

Τίποτα δεν είναι αίσχος, τίποτα δεν είναι άχρηστη γνώση, μάλιστα τις περισσότερες φορές ο τρόπος διδαχής των μαθημάτων και όχι το περιεχόμενο είναι αυτό που τα κάνει τόσο βαρετά. Γιατί, ακόμη και ταρχαία, κρύβουν μια λογική μέσα τους, δεν είναι μουρθε μια λέξη τη βάζω εδω, άντε μετά να προσθέσω και κανα απαρέμφατο να την κάνω την πρόταση γκλαμουριά. Ή η ιστορία ας πούμε, πολύ ενδιαφέρον μάθημα σα γνώση, αλλά όσο ενδιαφέρουσα είναι, τόσο άλλο χάλια είναι το βιβλίο, ούτε για χαρτί υγείας δε κάνει, έτσι όπως τα λέει.

Όσο για το ότι οι θετικές επιστήμες είναι η ζωή μας. Όταν ο άνθρωπος ζούσε στις σπηλιές, αν έβγαινες και του έλεγες ότι η γη γυρίζει, θα σε είχε παντελώς γραμμένο, κοινώς δε θα του καιγόταν καρφί. Αν όμως του άναβες φωτιά, θα σε είχε θεό. ΟΙ θετικές επιστήμες, η σημασία τους, είναι ανάλογα με την εποχή. Η ύπαρξή τους, συνδέεται άρρηκτα με τη γλώσσα, η λειτουργικότητα της οποίας είναι τεράστια (αν μπορεί να μετρηθεί). Όμως και η γλώσσα, δημιουργήθηκε για να καλύψει κάποια "κενά" στην ανθρώπινη επικοινωνία, κάποια κενά που εμπόδιζαν την κατανόηση και πρόοδο. Η φυσική και η χημεία, υπήρχαν πολύ πιο πριν, πριν καν δημιουργηθεί ο γνωστός σε εμάς κόσμος. Από τότε που πρωτοεμφανιστήκαμε, κοιτάξαμε να ντυθούμε, να τραφούμε, να ζεσταθούμε. Χωρίς να το ξέρουμε, είχαμε απ'αρχής αναπτύξει τις θετικές επιστήμες, σε μια primitive μορφή τους. Η γλώσσα συνέδεσε τις γνώσεις, η εξέλιξη τις επέκτεινε. Κανείς από εμάς δεν είναι σε θέση πιστεύω να κρίνει, ποιος υπερέχει- η επιστήμη ή η γλώσσα-. Και δε νομίζω, ότι επιλέγοντας κατεύθυνση, απαξιώνουμε τη σημασία της μίας ή της άλλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Tα μαθηματικά είναι Θεός, η φυσική είναι παντού και η χημεία τα πάντα.

Τα φιλολογικά είναι ο συνδετικός κρίκος.

ΤΕΛΟΣ :P

Μία διόρθωση.:P

Τα μαθηματικά είναι ο Θεός,η φυσική είναι τα πάντα και η χημεία είναι παντού.:P

Λαλαλαλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αλλο θετικες επιστημες, αλλο οι μαλακιες που μας κανουν στο σχολειο.
Μην λεμε και ο,τι θελουμε.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι αίσχος, τίποτα δεν είναι άχρηστη γνώση, μάλιστα τις περισσότερες φορές ο τρόπος διδαχής των μαθημάτων και όχι το περιεχόμενο είναι αυτό που τα κάνει τόσο βαρετά. Γιατί, ακόμη και ταρχαία, κρύβουν μια λογική μέσα τους, δεν είναι μουρθε μια λέξη τη βάζω εδω, άντε μετά να προσθέσω και κανα απαρέμφατο να την κάνω την πρόταση γκλαμουριά. Ή η ιστορία ας πούμε, πολύ ενδιαφέρον μάθημα σα γνώση, αλλά όσο ενδιαφέρουσα είναι, τόσο άλλο χάλια είναι το βιβλίο, ούτε για χαρτί υγείας δε κάνει, έτσι όπως τα λέει.

Όσο για το ότι οι θετικές επιστήμες είναι η ζωή μας. Όταν ο άνθρωπος ζούσε στις σπηλιές, αν έβγαινες και του έλεγες ότι η γη γυρίζει, θα σε είχε παντελώς γραμμένο, κοινώς δε θα του καιγόταν καρφί. Αν όμως του άναβες φωτιά, θα σε είχε θεό. ΟΙ θετικές επιστήμες, η σημασία τους, είναι ανάλογα με την εποχή. Η ύπαρξή τους, συνδέεται άρρηκτα με τη γλώσσα, η λειτουργικότητα της οποίας είναι τεράστια (αν μπορεί να μετρηθεί). Όμως και η γλώσσα, δημιουργήθηκε για να καλύψει κάποια "κενά" στην ανθρώπινη επικοινωνία, κάποια κενά που εμπόδιζαν την κατανόηση και πρόοδο. Η φυσική και η χημεία, υπήρχαν πολύ πιο πριν, πριν καν δημιουργηθεί ο γνωστός σε εμάς κόσμος. Από τότε που πρωτοεμφανιστήκαμε, κοιτάξαμε να ντυθούμε, να τραφούμε, να ζεσταθούμε. Χωρίς να το ξέρουμε, είχαμε απ'αρχής αναπτύξει τις θετικές επιστήμες, σε μια primitive μορφή τους. Η γλώσσα συνέδεσε τις γνώσεις, η εξέλιξη τις επέκτεινε. Κανείς από εμάς δεν είναι σε θέση πιστεύω να κρίνει, ποιος υπερέχει- η επιστήμη ή η γλώσσα-. Και δε νομίζω, ότι επιλέγοντας κατεύθυνση, απαξιώνουμε τη σημασία της μίας ή της άλλης.

Ωραία αυτά που λες. Όμως, κανένας δεν απαξίωσε τη γλώσσα. Οπότε, δεν ξέρω γιατί τα έστειλες. :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όταν είπα ότι δε θα χαρακτηρίσω τα φιλολογικά μαθήματα αίσχος, το είπα γιατί πολλά άτομα άλλων κατευθύνσεων το κάνουν αυτό (και εγώ το έκανα, για πλάκα όμως, ποτέ δεν το πίστεψα:p).

Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι τίποτα σ' αυτό το στάδιο της ζωής μας δεν είναι άχρηστο, και ποτέ δεν ήταν.
-----------------------------------------
Αλλο θετικες επιστημες, αλλο οι μαλακιες που μας κανουν στο σχολειο.
Μην λεμε και ο,τι θελουμε.
:)

Ακριβώς. Αυτά που κάνουμε στο σχολείο δεν αποτελούν ούτε το ένα δισεκατομμυριοστό της γνώσης που υπάρχει στον κόσμο.
Απλώς μίλησα για θετικές επιστήμες και όχι για τα μαθήματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
shadow, τα λέω για όσους πιστεύουν το αντίθετο, και είναι πολλοί. Και επειδή μιλάμε για κατευθύνσεις, είπα να βάλλω και την τελευταία πρόταση σαν κατακλείδα, να μη βγω τελείως οφφ.
djim, i know youre kidding
rania, σωστή.

υ.γ. προς όλους: μήπως να ξαναμπούμε ον τόπικ; (λέω εγω τώρα, :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αλλο θετικες επιστημες, αλλο οι μαλακιες που μας κανουν στο σχολειο.
Μην λεμε και ο,τι θελουμε.
:)

Προτιμώ να κάνω έστω και μαλακίες, εισαγωγικές σε κάτι μεγαλύτερο και σπουδαιότερο, παρά να μην κάνω τίποτα απολύτως.

Ακριβώς. Αυτά που κάνουμε στο σχολείο δεν αποτελούν ούτε το ένα δισεκατομμυριοστό της γνώσης που υπάρχει στον κόσμο.

Το παράξενο θα ήταν να το αποτελούν. Ας θυμηθούμε στην τελική ποιός υποτίθεται ότι είναι ο σκοπός του ΓΕΛ, και ας τον διαχωρίσουμε από την εξειδίκευση. Επιστήμονας στα 15 σου δεν γίνεσαι, δεν γίνεται κανείς. Μελλοντικός ωστόσο επιστήμονας με τις εισαγωγικές γνώσεις που αποκτάς, μπορεί.

Μην τα ισοπεδώσουμε όλα.

υ.γ. προς όλους: μήπως να ξαναμπούμε ον τόπικ; (λέω εγω τώρα, :P)

Έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μην ανησυχείς έρχεται ο μπόγιας(Πέτρος:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Όταν είπα να μπούμε ον, εννοούσα να μπούμε ον. Το
μόνο που καταφέραμε, με πρώτη και καλύτερη εμένα είναι να ξεφτιλίσουμε το τόπικ, που μιλάει για την επιλογή κατεύθυνσης. Λοιπόν εγω κλείνω με τα οφφ και τα ανούσια τόπικ, μεταξύ μας μιλάμε και κανείς δεν αλλάζει τις απόψεις του όπως και να το κάνουμε. Από δω και περα, ας ποστάρουμε επί της ουσίας.

υ.γ. σόρρυ που πάλι ξέφυγα και γράφω βλακείες, είναι ίδιον του χαρακτήρα μου να είμαι χαζό, παρτε το τώρα όπως θέλετε


-Ναυσικά

αν είναι σβήστε και το ποστ μου αυτό, δεν έχει νόημα.
και πάλι σορρυ αν έθιξα κάποιον...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φυσικές επιστήμες για να μην κοιμάται το μυαλό !!!!
https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=26751
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Φυσικές επιστήμες για να μην κοιμάται το μυαλό !!!!
Δηλαδή με τις θεωρητικές νεκρώνει.

Είμαι θεωρητική και θα παραμείνω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δηλαδή με τις θεωρητικές νεκρώνει.

Είμαι θεωρητική και θα παραμείνω:D
Όχι ακριβώς ! Αδρανοποιείται :D steady state
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top