Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Όχι. Δεν πάμε σε αυτά που προβάλλονται πάντα. Παράδειγμα δίνω και μη μ' αρπάζετε συνέχεια απ' τα μούτρα.
Το ξέρω ότι πολλούς τους ενοχλεί η νοοτροπία "θα πάω θετική, δεν μπορώ τ' αρχαία" αλλά σκέφτηκε κανείς αν εμάς μας ενοχλεί το "και αυτά τα μαθηματικά, τίποτα δεν καταλαβαίνω, φυσική το ίδιο. θα πάω θεωρητική"???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι θα δείξει η τηλεόραση; Τον τάδε και τον δείνα που έκαναν εκείνο το πείραμα, κλπ. Οι φιλόλογοι κλπ. δεν πολυπαίζουν κοσμικώς, εκτός από τους δικηγόρους, αλλά όχι για καλό στους τελευταίους...

συ είπας κουβέντα κάνουμε:)
-----------------------------------------
α και είμαι της άποψης ότι επιλέγουμε μια κατεύθυνση βάση των επαγγελμάτων και όχι των μαθημάτων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bright-minded

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
iliaso +1000000
Αυτό μας το τονίζουν στο σχολείο μου!!!:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Και αν θέλεις να γίνεις δικηγόρος; Θα "προσαρμοστείς" στα μαθήματα; Και για να το καταφέρεις θα αλλάξεις το ποιον του μυαλού σου; Μπορεί να φτιάχτηκες για τα μαθήματα που σου αρέσουν και όχι επειδή για κάποιο λόγο θες να γίνεις κάτι να πρέπει να αλλάξεις τον εαυτό σου. Άσε που θα σου πάρουν τα λεφτά τα φροντιστήρια για να "προσαρμοστείς"

(κι εγώ κουβέντα κάνω :iagree:, απλά προσπαθώ να υποστηρίξω το ότι ακολουθώ αυτό που είμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
φυσικά και θα αλλάξω άμα είναι το όνειρο μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θετικη!Θεωριτικη με τιποτα,αμα παω εκει θα τρελαθω:stars::stars::stars::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Να σας πω....να διαλεξετε κατευθηνση αναλογα με το επαγκελμα που θα ακολουθησετε...αυτο ειναι το σωστο!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μιλάω για το μάθημα Αρχές Φιλοσοφίας θεωρητικής κατεύθυνσης Β' Γενικού Λυκείου.
Δεν θεωρώ κανέναν της αρχαιότητας χαζό.
Απλά βλέπω πώς είναι ο κόσμος σήμερα.
Τι θα δείξει η τηλεόραση; Τον τάδε και τον δείνα που έκαναν εκείνο το πείραμα, κλπ. Οι φιλόλογοι κλπ. δεν πολυπαίζουν κοσμικώς, εκτός από τους δικηγόρους, αλλά όχι για καλό στους τελευταίους...

Δεν έχεις διδαχθεί το μάθημα ούτε κι εγώ. Δεν μπορείς λοιπόν να κατακρίνεις στην προκειμένη ένα μάθημα που δεν έχεις ιδέα τι μελετά. Αλλά και βάση της κοινής λογικής να το δεις πως γίνεται οι φιλόσοφοι και τα όσα έλεγαν και μελετούσαν να είναι έξυπνα ενώ το μάθημα να μην είναι σοβαρό/σημαντικό/πεςτοοπωςθες;
Στο (2) με την tv με κάλυψε απόλυτα ο Ηλίας. Να προσθέσω πως επιλέγουμε το επάγγελμα επειδή μας αρέσει όχι επειδή υπάρχει η Χ, Ψ προοπτική κάποτε να γίνουμε διάσημοι. -.-

Και αν θέλεις να γίνεις δικηγόρος; Θα "προσαρμοστείς" στα μαθήματα; Και για να το καταφέρεις θα αλλάξεις το ποιον του μυαλού σου; Μπορεί να φτιάχτηκες για τα μαθήματα που σου αρέσουν και όχι επειδή για κάποιο λόγο θες να γίνεις κάτι να πρέπει να αλλάξεις τον εαυτό σου. Άσε που θα σου πάρουν τα λεφτά τα φροντιστήρια για να "προσαρμοστείς"

(κι εγώ κουβέντα κάνω :iagree:, απλά προσπαθώ να υποστηρίξω το ότι ακολουθώ αυτό που είμαι)

Προφανώς αν θες να γίνεις δικηγόρος θα μάθεις και αρχαία και λατινικά. Αν θες πραγματικά όμως. Δεν καταλαβαίνω τι είναι πιο σημαντικό; 2 χρόνια μαθημάτων στην κατεύθυνση ή το επάγγελμα μιας ολόκληρης ζωής; Δεν ξέρω για σένα, εγώ θα κρατήσω το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Απλά ίσως να μην είναι μόνο δυο χρόνια στην κατεύθυνση (που με τα λάθος μαθήματα φαίνονται αιώνες) αλλά και τα υπόλοιπα στο πανεπιστήμιο. Και δεν θα είναι τόσο εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο, επαναλαμβάνω.
Όπως επίσης επαναλαμβάνω ότι όπως ενοχλεί τους άλλους να λέω ότι το μάθημα Χ (θεωρητικής) είναι βαρετό και ανούσιο έτσι ενοχλεί και εμένα όταν οι άλλοι λένε ότι το μάθημα Υ (θετικής) είναι πάλι βαρετό και ανούσιο.

Ίσως όντως όλοι μας να μπερδέψαμε την ορολογία, το γενικά βαρετό με το "δεν μου ταιριάζει". Αυτό το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μα καλά, δεν γίνεται να σπουδάζουμε 100% αυτό που θέλουμε. Στη σχολή που θα περάσουμε θα αναγκαστούμε να διδαχθούμε ένα σωρό πράγματα που δεν θα μας αρέσουν τόσο όσο το κυρίως αντικείμενό της. Το θέμα είναι να μπορούμε να συμβιβαζόμαστε. Στο κάτω κάτω δεν καταλαβαίνω, ένας δικηγόρος πώς γίνεται να μην του αρέσουν τα αρχαία πχ; Οταν χρειάζεται να αποστηθίσουν τόσους και τόσους νόμους και δεν ξέρωτι στη σχολή. Για να επιλέξεις ένα επάγγελμα προφανώς το αντικείμενό του θα πρέπει να σε τραβά.

Περιττό να σου πω πως κανείς δεν είπε τίποτα για τα μαθήματα της θετικής/τεχνολογικής όταν εσύ σχολίασες αρνητικά το μάθημα της Φιλοσοφίας της Β'Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ΟΚ, τέλος πάντων επειδή η συζήτηση έχει παρατραβηχτεί, δεν κατηγόρησα κανέναν σας (ούτε το θέλω, ούτε μου επιτρέπεται από εδώ) οπότε δεν εννοώ ότι εσείς λέτε τέτοια πράγματα για τις σχολές της θετικής.
Το μάθημα το πήρα σαν παράδειγμα (όπως αυτό με την tv που το πήρατε και το κάνατε...) με βάση το τι πιστεύω εγώ και δεν προσπαθω να κάνω κανέναν σας να ακολουθήσει τα δικά μου πιστεύω.
Και εννοείται ότι αν θες να γίνεις δικηγόρος θα είσαι και πλασμένος για αυτό και θα σου αρέσουν τα μαθήματα, το ίδιο και για μαθηματικούς, φυσικούς, φιλολόγους, γιατρούς, οικονομολόγους, αρχιτέκτονες.......
το μόνο που είπα εξ αρχής είναι ότι οι μαθητές της θετικής σχεδόν σπανίζουν και αυτοί της θεωρητικής δε χωράνε στα σχολεία πλέον και ότι γίνονται εξωτερικές (το τονίζω εξωτερικές) φήμες ότι τα θετικά μαθήματα είναι ανούσια και ακαταλαβίστικα. Αν σκέφτηκε κανείς (από τους εξωτερικούς πάλι) το αντίθετο είπα. Και τα έγραψα για να συζητηθεί η γνώμη αυτή (των εξωτερικών!). Όχι γιατί θέλω να είμαι αρνητικά προκατειλημμένος μπροστά στη θεωρητική κατεύθυνση. Μέχρι πέρυσι μάλιστα στο μυαλό μου τη θεωρητική είχα, γιατί μου άρεσαν τα αρχαία. Αλλά φέτος άλλαξαν τα πράγματα και τελικά έκανα την απόφασή μου για τη θετική.
Τίποτα το σπουδαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάνεις λάθος...Πιο συγκεκριμένα στο δικό μου σχολείο έχουμε μόνο 4 θεωρητικούς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάνεις λάθος...Πιο συγκεκριμένα στο δικό μου σχολείο έχουμε μόνο 4 θεωρητικούς:)

Eμείς 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myriam-snowwhite

Νεοφερμένος

Η μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παιδια ο σωστοσ τροποσ επιλογησ κατευθηνσησ κατα την γνωμη μου τουλαχιστον ειναι αρχικα σε ποια μαθηματα εισαι πιο δυνατοσ ετσι ωστε να καταφερεισ να περασεισ σε καποια σχολη.....
αν εισαι αριστοσ σε ολα τα μαθηματα και τα καταφερνεισ εξισου καλα στα θεωριτικα στα θετικα και στα τεχνολογικα απο κει και περα ειναι θεμα τι σου αρεσει πιο πολυ και τι θα ηθελεσ να σπουδασεισ και να ασκησεισ ωσ επαγγελμα στην ενιληκη και μετασχολικη σου ζωη..........
εγω προσωπικα θα παω θετικη γιατι παρολο ποπυ σε ολα τα καταφερνω ονειρο μου ειναι το ιατρικο σσασ θεσσαλονικησ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bright-minded

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Έτσι έτσι ΣΣΑΣ for the win...Για τα κορίτσια είναι δύσκολο βέβαια...2 που ξέρω πέρασαν και μετά τα παράτησαν(όσο απίστευτο κι αν φαίνεται,δεν άντεχαν,γιατί είναι πολύ ζόρικα...)αλλά αν το θές πραγματικά:no1::no1::no1:...
Κι εγώ εκεί θέλω να περάσω:jumpy::jumpy::jumpy:
Ελπίζω να τα καταφέρω!
-----------------------------------------
παιδια ο σωστοσ τροποσ επιλογησ κατευθηνσησ κατα την γνωμη μου τουλαχιστον ειναι αρχικα σε ποια μαθηματα εισαι πιο δυνατοσ ετσι ωστε να καταφερεισ να περασεισ σε καποια σχολη.....
αν εισαι αριστοσ σε ολα τα μαθηματα και τα καταφερνεισ εξισου καλα στα θεωριτικα στα θετικα και στα τεχνολογικα απο κει και περα ειναι θεμα τι σου αρεσει πιο πολυ και τι θα ηθελεσ να σπουδασεισ και να ασκησεισ ωσ επαγγελμα στην ενιληκη και μετασχολικη σου ζωη..........

Σωστή+10000
Δεν μπορούμε να ζούμε μόνο με όνειρα...Πρέπει να είναι εφικτές οι προσδοκίες μας και όχι άπιαστα όνειρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έιμαι ανάμεσα σε Τεχνολογική και Θετική. Κολλάω λίγο στη Χημεία. Την θεωρώ δύσκολη και απαιτητική. Βέβαια, στην Γ' σίγουρα τεχνολογική γιατί χρειάζομαι να γνωρίζω τον προγραμματισμό.

Οι καθηγητές μου, μου λένε να πάω θετική, μιας και είμαι καλός μαθητής, γιατί στη β' λυκείου στην τεχνολογική δε γίνεται μάθημα. Στην γ είναι αλλιώς τα πράματα. (όπως λένε οι ίδιοι..) Εσείς τι λέτε;
και γω το ιδιο προβλημα εχω....αλλα τελ.θα παω τεχνολολικη.:Pθα παω να γινω αρχιτεκτονισα!!!χαχαχα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πόσους ?????? :!::!::!: Εμείς έχουμε τουλάχιστον 50 θεωρητικούς (από τους 70 μαθητές συνολικά) !!!!!! Η θεωρητική μπορεί να είναι και δύο τμήματα Η θετική μαζί με μένα είναι 10 άτομα και τεχνολογική μπορεί να μη γίνει καθόλου!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε εμάς απο τα 86 παιδιά 12 Θετική 19 Τεχνολογική και 55 Θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily north

Νεοφερμένος

Η NORTH EMILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω καμια... Γιατι... Δεν θα ειμαι εδω θα ειμαι ειδη εξωτερικο... Θα σπουδαζω...
.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πόσους ?????? :!::!::!: Εμείς έχουμε τουλάχιστον 50 θεωρητικούς (από τους 70 μαθητές συνολικά) !!!!!! Η θεωρητική μπορεί να είναι και δύο τμήματα Η θετική μαζί με μένα είναι 10 άτομα και τεχνολογική μπορεί να μη γίνει καθόλου!!!!!


Δεν παίζει αυτό που λες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top