Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Όταν λες ΙΒ;
INTERNATIONAL BACCALAUREAT .. νομιζω πως ειναι ενα πτυχειο ανεξαρτητο απο κατευθυνσεις και πανελληνιες και για να προετοιμαστεις κανεις καποια ειδικα μαθηματα , ομως νομιζω γινεται μονο σε καποια ιδιωτικα λυκεια ,οχι σε δημοσια (στην ελλαδα) . Σε αλλες χωρες του εξωτερικου προετοιμαζουν και δημοσια . Οταν παρεις το πτυχειο αυτο σε περνουν σε ολα τα πανεπιστημια της ευρωπης με υποτροφια .Μια γνωστη μου απο Πολωνια περασε στο Cambridge δωρεαν χωρις να πληρωνει διδακτρα;) . Ηθελα κι εγω αλλα επρεπε να παω σε ιδιωτικο:worry: . Τωρα θα αρκεστω στη θετικη:(. (Αν λεω κατι λαθος διωρθωστε:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
INTERNATIONAL BACCALAUREAT .. νομιζω πως ειναι ενα πτυχειο ανεξαρτητο απο κατευθυνσεις και πανελληνιες και για να προετοιμαστεις κανεις καποια ειδικα μαθηματα , ομως νομιζω γινεται μονο σε καποια ιδιωτικα λυκεια ,οχι σε δημοσια (στην ελλαδα) . Σε αλλες χωρες του εξωτερικου προετοιμαζουν και δημοσια . Οταν παρεις το πτυχειο αυτο σε περνουν σε ολα τα πανεπιστημια της ευρωπης με υποτροφια .Μια γνωστη μου απο Πολωνια περασε στο Cambridge δωρεαν χωρις να πληρωνει διδακτρα;) . Ηθελα κι εγω αλλα επρεπε να παω σε ιδιωτικο:worry: . Τωρα θα αρκεστω στη θετικη:(. (Αν λεω κατι λαθος διωρθωστε:P)

Μου φαίνεται απίθανο να πάει ο κάθε άσχετος όπου γουστάρει για σπουδές με υποτροφία επειδή πήρε ένα δίπλωμα.
Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν και δεν με ενδιαφέρει το πτυχίο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς αυτό το ΙΒ. Παρόλα αυτά είναι σχετικά καλύτερο από το συστημα των πανελλαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μου φαίνεται απίθανο να πάει ο κάθε άσχετος όπου γουστάρει για σπουδές με υποτροφία επειδή πήρε ένα δίπλωμα.
Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν και δεν με ενδιαφέρει το πτυχίο αυτό.
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Baccalaureate

Κι όμως, έχει την ίδια αξία με το απολυτήριο λυκείου. Άλλωστε το λέει και το όνομα "διεθνές απολυτήριο". Στην Ελλάδα μόνο ορισμένα ιδιωτικά σχολεία προετοιμάζουν τους μαθητές τους γι' αυτό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/International_Baccalaureate

Κι όμως, έχει την ίδια αξία με το απολυτήριο λυκείου. Άλλωστε το λέει και το όνομα "διεθνές απολυτήριο". Στην Ελλάδα μόνο ορισμένα ιδιωτικά σχολεία προετοιμάζουν τους μαθητές τους γι' αυτό:)


Αλλά αν κατάλαβα καλά με το δίπλωμα αυτό μπορείς να σπουδάσεις μόνο στο εξωτερικό, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ε, ναι αλλιώς το νόημα έχει να μη δώσεις Πανελλαδικές; :P

Είναι κυρίως για σπουδές στις Η.Π.Α

Κρίμα που προσφέρεται μόνο μέσω των ιδιωτικών σχολείων στην Ελλάδα πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αλλά αν κατάλαβα καλά με το δίπλωμα αυτό μπορείς να σπουδάσεις μόνο στο εξωτερικό, σωστά;

Ναι, καλά κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αλλά αν κατάλαβα καλά με το δίπλωμα αυτό μπορείς να σπουδάσεις μόνο στο εξωτερικό, σωστά;

Μπορείς να μπεις και σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά είναι δύσκολο και γιατί να το κάνεις άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πότε αρχίζετε τα μαθήματα :) ;

Σεπτέμβρη εγώ, αν και δεν είμαι θεωρητική.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Σεπτέμβρη εγώ, αν και δεν είμαι θεωρητική.:P

αα πολύ ωραία! :) Ποια κατεύθυνση έχεις επιλέξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
αα πολύ ωραία! :) Ποια κατεύθυνση έχεις επιλέξει;

Τεχνολογική. :)
Εσύ πότε θα αρχίσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τεχνολογική. :)
Εσύ πότε θα αρχίσεις;

Μια χαρά :)
Εγώ έχω αρχίσει ήδη από 2 Αυγούστου ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μια χαρά :)
Εγώ έχω αρχίσει ήδη από 2 Αυγούστου ιδιαίτερα.

Καλό μας κουράγιο!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
:D
Μαθηματικά, φυσική και έκθεση θα κάνεις ε;

Έκθεση θα πάρω φέτος βοήθημα και θα διαβάζω μόνη μου, και ίσως πάω στην 3η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μου φαίνεται απίθανο να πάει ο κάθε άσχετος όπου γουστάρει για σπουδές με υποτροφία επειδή πήρε ένα δίπλωμα.
Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν και δεν με ενδιαφέρει το πτυχίο αυτό.

Δεν είναι ο κάθε άσχετος ... τα μαθήματα είναι πολύ δύσκολα και οι εξετάσεις επίσης (και νομίζω ότι πρέπει να είναι στα αγγλικά :hmm:)... αλλά αφού δεν σε ενδιαφέρει οκ:D Το είχα ψάξει γιατί με ενδιέφερε αλλά προετοίμαζαν μόνο κάποια συγκεκριμένα ιδιωτικά τα οποία δεν θα αναφέρω γιατί είναι διαφήμιση .. αλλά δυστυχώς ... no money :P;) Θετική και πάλι θετική !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έκθεση θα πάρω φέτος βοήθημα και θα διαβάζω μόνη μου, και ίσως πάω στην 3η.

ααα! ωραία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγω μαλλον θα παρω θεολογικη κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω μαλλον θα παρω θεολογικη κατευθυνση
με το καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top