Ποια καινούργια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Που φαινεται οτι δεν το δεχομαι;

By the way...

Τριτο κομμα οι ευρωσκεπτικιστες στην Γερμανια...

Στο χαμηλότερο επίπεδο των τελευταίων επτά ετών βρίσκεται δημοσκοπικά το γερμανικό Σοσιαλδημοκρατικό Κόμμα (SPD), ενώ στην τρίτη θέση βρίσκεται και πάλι το ξενοφοβικό κόμμα «Εναλλακτική για τη Γερμανία» (AfD), σύμφωνα με έρευνα της Bild Am Sonntag.

Οι Χριστιανοδημοκράτες/ Χριστιανοκοινωνιστές (CDU/CSU) συγκεντρώνουν 33%, η SPD 21% και η AfD 14%. Οι Πράσινοι βρίσκονται σταθερά στο 12%, η Αριστερά στο 9% και οι Φιλελεύθεροι (FDP) στο 6%.

Ποιος ειπε οτι ξενοφοβικη ειναι η Λεπεν...
Απλα ειναι πιο γνωστη

Πραγματικά, δεν παίζεσαι! Πρέπει να σταματήσεις να εξειδανικεύεις την Γαλλία... Έλεος! Στάματα επιτέλους να υποβαθμίζεις τις άλλες χώρες προκειμένου να αναδείξεις την αγαπημένη σου!

Συγγνώμη για το off topic , αλλα οι συγχύσεις και η προπαγάνδα στο ischool δεν έχουν καμία θέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Αυτο καταλαβες; Καλα κρασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχει νοημα να πεις καποιον λαικιστη δεδομενου οτι ειναι πολιτικος. Κατ' εμε ο ομπαμα ειναι ο μεγαλυτερος λαικιστης των τελευταιων χρονων αλλα δε μαρκεταρεται σα λαικιστης, επομενως δεν θεωρειται απο τους περισσοτερους(δλδ τα θυματα του λαικισμου του). Παρε οποιαδηποτε ομιλια θες ενος μοντερνου πολιτικου που σεβεσαι και θα παραταρησεις πως κανει την ιδια ομιλια(επικληση στο συναισθημα, ψυχολογικη ενθαρρυνση - συνηθως σε αυτη τη σειρα). Εκτος αν μιλαμε για ταλαντουχο πολιτικο οπως ηταν ο Bill Clinton και τωρα ο Donald Trump που η πρωτοπορια τους και η εξευτελιστικα τεραστια κοινωνικη νοημοσυνη τους επιτρεπει να επηρεαζουν τα πληθη και τους αντιπαλους τους με οσους τροπους θελουν, αντι να ακολουθουν παραδοσιακη συνταγη. Ο μπερλουσκονι επισης ερχεται στο μυαλο. Καθε πολιτικος στο αγγλοαμερικανικο δημοκρατικο συστημα πρεπει να ειναι τεραστιος λαικιστης. Κατ' εμε η Γαλλια οχι μονο πασχει απο λαικισμο(ο Ολλαντ πιανει επιπεδα Τσιπρα ωρες ωρες), αλλα ειναι και ιδιαιτερως επιρρεπης καθως απ'οσο μπορω να πω και - προφανως - γνωριζω τη γαλλικη γλωσσα, οι Γαλλοι ειναι μακραν οι πιο αγραμματοι πολιτσιμενοι ανθρωποι που χω συναντησει.

Ωραία η έρευνα. Μόνο που μου είναι γνωστή εδώ και καιρό. Ποιος σου είπε πως υποστηρίζω το AfD? Τα ίδια χάλια είναι με την ΧΑ ( περίπου τουλάχιστον) και με την Λεπέν και με όλους τους όμοιούς τους. Και ποιος είπε πως εγώ όταν γινόταν οι εκλογές στα κρατίδια της Γερμανίας δεν έλεγα από μέσα μου: '' gute Nacht, Deutschland'' μόλις έβλεπα ανεβασμένα ποσοστά της εναλλακτικής;
Το μόνο θετικό που βλέπω, είναι πως μερικοί λογικοί γερμανοί ντρεπονται ( και πολύ καλά κάνουν, και εγώ ντρέπομαι) για το κομμάτι της ιστορίας τους από το 1933 μέχρι το 1945. Οι άλλοι απλά ξεχνούν την ιστορία τους. Και όποιος ξεχνά, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει. Και θα την ξαναζήσουν. Και αυτοί και εμείς ( βλ ΧΑ 3ο κόμμα) και όλοι.
Θεωρώ πως καλό κάνει και όχι κακό να επισκεφτεί ο καθένας μας το στρατόπεδο στο Dachau. Εκει να δεις φρίκη. Να ντρέπεσαι που είσαι άνθρωπος, όχι γερμανός.
Όλα αυτά όμως δεν με κάνουν να πιστέψω πως οι γάλλοι είναι καλύτεροι. Γιατί και εκείνοι στα ίδια βρίσκονται. Γιατί και εκείνοι έχουν ξεχάσει...
Όμως είμαστε εκτός θέματος. Και οι γλώσσες δεν έχουν να κάνουν με αυτά.
Διαφωνω με ολες τις αποψεις που παραθετεις και υποστηριζει το "establishment". Δεν γνωριζω για το αφντ καθως δε ξερω γερμανικα και δε μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη. Παρολαυτα δε νομιζω να ειναι εγκληματικη οργανωση(χρυση αυγη). Οσον αφορα το FN προτεινω να δεις αυτή την άριστη ομιλία
και να κρίνεις αυτά. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες αν ξέρεις έστω και στο υπερελάχιστο πως έχουν τα πράγματα και συγκρίνεις FN με χρυσή αυγή και νεοναζί δεν ξέρεις τίποτα.

Οι γερμανοί δεν πρέπει να ντρέπονται για τίποτα. Κανείς λαός δεν πρέπει να ντρέπεται. Βέβαια αν ήταν κάποιος να έπρεπε να ντρέπεται τότε όντως οι Γερμανοί θα ήταν πάνω στη λίστα καθώς αντίθετα με τους 'Αγγλους και τους Γάλλους και τους Ολλανδούς κλπ κλπ με τα colonisations παρά τα όποια εγκλήματα έκαναν απίστευτο καλό σ' αυτούς τους τριτοκοσμικούς λαούς. Αλλά και χύμα βάρβαροι να ήταν οι παππούδες και οι προπαππούδες σου δεν χρωστάς τίποτα και σε κανέναν. Αν οι γερμανοί νικούσαν θα νιώθαν πελώρια υπερηφάνια. Όπως οι κνήτες υπερηφανεύονται για τα καμώματα τους(μακράν ότι χειρότερο έχει δει ποτέ η ανθρωπότητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπορεί το AfD να μην είναι τρομοκρατική οργάνωση ( ή ακόμα να μην εκδηλώνεται) αλλά αυτά που υποστηρίζει είναι άκρως τρελά. Αρχικά, παηγύριζε με τις εκλογές την αδερφή Αυστρία

''Η Αυστρία σώζει τον λαό της, εμείς τον δικό μας όχι''

Είναι κατά στο να βοηθάει η χώρα τους οποιαδήποτε άλλη χώρα. Έχει ειπωθεί και για την Ελλάδα κάτι


''Το σχέδιο για την διάσωση της Ελλάδας απέτυχε. Τώρα θα γίνει πιο ακριβό για την Γερμανία''

Δημιουργούσαν προβλήματα με τους πρόσφυγες.
Για εμένα προσωπικά είναι απαράδεκτο να υπάρουν τέτοια κόμματα σε χώρες το 2016! Λυπάμαι. Ας μην μιλήσω για την γνώμη που έχουν για τους ομοφιλόφιλους.

Το βίντεό σου θα το δω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο.
Αν και συνεχίζω να πιστεύω πως η τακτική της Λεπέν ( μου το είχε πει ένας γνωστός που ασχολείται με γαλλικά και Γαλλία) να ''κλείσει'' τα σύνορα, να ''δι'ωξει'' όλους τους ξένους κλπ δεν μου ακούγεται και τόσο.... δημοκρατική.

Υγ: Λίγη ντροπή κακό δεν κάνει. Πόσο μάλλον όταν αρχίζεις να ακολουθείς τα χνάρια των προγόνων σου. Να ξέρεις πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που υμνούν τον Χίτλερ.
Αν τύχεις ποτέ σε παρέα με Γερμανό, και το θέμα πάει στην πολιτική/ιστορία, θα καταλάβεις τι εννοώ όταν μιλάω για ντροπή. Και στο λεω από προσωπική εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Τα αραβικα τα θεωρω πιο σημαντικα απο τα κινεζικα γιατι μιλιουνται σε πολλες αραβοφωνες χωρες. Εχουν πιο διεθνες υποβαθρο. Και ειναι σχετικα ευκολοτερα επειδη εχουν πολλες γαλλικες λεξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχουν όμως πολύ δυσκολότερη προφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Και τα κινεζικα και τα αραβικα εχουν πολυ δυσκολη προφορα... Δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ενδιαφερομαι να αρχισω μια δευτερη γλωσσα..ειμαι αναμεσα στα ιταλικα και τουρκικα...τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ποιες άλλες γλώσσες ξέρεις, πόσο χρόνο μπορεις να διαθέσεις, θέλεις να την μάθεις just for fun?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Aν ξερεις ηδη γαλλικα, οπωσδηποτε ιταλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλό μήνα!!! Σόρρυ που ήμουν λίγο απών αλλά αυτή η καταραμένη εξεταστική... Διάβασα πολλά και διάφορα που ειπώθηκαν τις προηγούμενες μέρες και έχω να πω και εγώ μερικά πράγματα.

Αρχικά, παρακαλώ ας μην αρχίζουμε τα πολιτικά! Εκτός από εντελώς άσχετο με το θέμα, είναι και εντελώς άσκοπο και μη δημιουργικό σαν θέμα συζήτησης. Αφήστε που είναι και way too controversial! Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να τσιγκλάω τον juste για τα γαλλικά παρά να τσακώνομαι για το αν ο μεγαλύτερος jerk είναι η Χίλαρη ή ο Τράμπ:P

Αφού πιάσαμε το θέμα του τόπικ ας διυλήσουμε λίγο τον κώνωπα... Και ας αρχίσουμε από την πολύ θεμελιακή ερώτηση: Ποιό είναι το θέμα αυτής της συζήτητης; Τί σκοπό πρέπει να έχουν αυτά που γράφετε; Ποιός είμαι; Γιατί βρίσκομαι στο σύμπαν;:P
Πέρα από την πλάκα, υποτίθεται ότι γράφετε με σκοπό να μου προτείνετε να μάθω μια ξένη γλώσσα γιατί είμαι ένας άπληστος και δεν μου φτάνουν αυτές που ήδη ξέρω. Συνεπώς, πρέπει να τσακωνόμαστε μεν για το ποια γλώσσα είναι η "καλύτερη" και η πιο "άξια" να την μάθει κανείς, αλλά δεν νομίζετε ότι αυτό πρέπει να γίνεται για γλώσσες που είναι "υποψήφιες" για να τις μάθω και όχι για γλώσσες που ήδη "ξέρω"???:confused: Αυτό λέει η κοινή λογική ( ή ίσως εγώ από τα πολλά μαθηματικά έχω αρχίσει και γίνομαι ρομπότ:bot: )

Πάντως εγώ (σαν άνθρωπος) επειδή κατανοώ πόσο ωραίο είναι να μιλάς για κάτι που είσαι παθιασμένος (είτε αυτό συμαίνει ότι μου αρέσει πολύ και δημιουργικά είτε παθολογικά και φανατικά...ονόματα δεν λέμε), δεν έχω πραγματικά κανένα πρόβλημα που μετατράπηκε σε γερμανικά εναντίον γαλλικών. Άλλωστε για να είμαι ειλικρινής, και εμένα μου αρέσει να μιλάω για αυτό (και γενικά για τις γλώσσες) οπότε σαν απάντηση σε κάποιον που είπε κάτι ανάλογο (βαριέμαι να κάνω quote τώρα) νομίζω ότι είναι ok να ξεφεύγει λίγο η συζήτηση, αρκεί να είναι σε λογικά και σχετικά πλαίσια και όχι σε εντελώς άκυρα όπως τα πολιτικά Γαλλίας, ΗΠΑ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να τσιγκλάω τον juste για τα γαλλικά παρά να τσακώνομαι για το αν ο μεγαλύτερος jerk είναι η Χίλαρη ή ο Τράμπ:P .

La participation est importante
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
La participation est importante

J'suis d'accord.

Να πω επίσης και κάτι περί "χρησιμότητας" γλωσσών, στατιστικών, και ισπανικών-ιταλικών μιας και συζητείται αρκετά απ' ό,τι είδα.

Λοιπόν... την γνώμη μου για τις χρήσιμες γλώσσες μάλλον την έχετε ήδη καταλάβει. Υπάρχουν, θα έλεγα, οι εξής ομάδες γλωσσών που μαθαίνουμε:
0) η/οι μητρική/-ες (το βάζω μηδέν γιατί από πλευράς εκμάθησης ξένων γλωσσών παρουσιάζει λίγο ενδιαφέρον)
1)αυτές που είναι απαραίτητες για κάποιους, ανάλογα με το τί δουλειά κάνουν/σπουδάζουν, με το πού θέλουν να ζήσουν κτλ.
2)αυτές που μαθαίνουμε ως χόμπι, γιατί μας αρέσει η φωνολογία της ή η κουλτούρα του λαού που την μιλά κτλ.
3)τα αγγλικά (που μαθαίνουμε γιατί είναι η de facto lingua franca του σύγχρονου κόσμου και ας προσπαθούν κάποιοι να μας πείσουν ότι αυτό δεν ισχύει)
Χρήσιμες είναι και οι 4 παραπάνω κατηγορίες.
Η "μηδενική" γιατί συνιστά την πρώτη γλωσσική επαφή του ατόμου, "κουβαλά" την οικογενειακή και εθνική κληρονομιά του και διαμορφώνει κατά πολύ (τον αρχικό τουλάχιστον) τρόπο σκέψης του.
Η πρώτη είναι self-explanatory.
Η τρίτη γιατί πρέπει με κάποιο τρόπο να μπορούμε όλοι να έχουμε ΚΑΙ (όχι "μόνο", το τονίζω) έναν κάπως κοινό κώδικα επικοινωνίας.
Τέλος, η δεύτερη, όπως και το κάθε "άσκοπο" χόμπι που κάνουμε, η ζωγραφική, η μουσική, η λογοτεχνία κτλ. μας βοηθάει ιαματικώς στον ψυχισμό μας, καθώς είναι κάτι που κάνουμε επειδή εμείς το θέλουμε και όχι επειδή κάποιος ή κάτι μας το επιβάλλει, πράγμα σπάνιο στην σύγχρονη εποχή όπου οι περισσότεροι "πάσχουν" από έλλειψη ελεύθερου χρόνου (+όλα τα άλλα οφέλη εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας φυσικά).
Συνεπώς, ό,τι και αν μάθεις είναι "χρήσιμο". Απλά μπορεί να μην ανήκει απαραίτητητα στην κατηγορία 1!

Ας δούμε τώρα τα στατιστικά. Από επιστημονικής απόψεως αρχικά, σας λέω ότι η στατιστική είναι πιθανοκρατική και όχι ντετερμινιστική. Σίγουρα μπορείς να καταμετρήσεις όλους τους ομιλητές μιας γλώσσας (π.χ.οι γαλλόφωνοι στην Ελλάδα), αλλά είναι μη πρακτικό και καμιά στατιστική εταιρεία δεν το κάνει. Αυτό που κάνουν είναι το εξής: Παίρνουν μια μικρότερη ομάδα από άτομα του πληθυσμού. Συνήθως η επιλογή γίνεται τυχαία έτσι ώστε το δείγμα να είναι όσο πιο αντιπροσωπευτικό γίνεται. Κατά κανόνα, όσο μεγαλύτερο το δείγμα και όσο πιο τυχαία η επιλογή τόσο πιο αντιπροσωπευτικό το δείγμα. Στην συνέχεια βλέπουν τί συμβαίνει στο δείγμα και εξάγουν γενικά συμπεράσματα για τον συνολικό πληθυσμό με βάση αυτό το δείγμα. Π.χ. έστω το προηγούμενο παράδειγμα και έστω ότι το δείγμα αποτελείται από 10.000 άτομα. Από αυτά οι 1.500 μιλούν γαλλικά και έτσι λέμε ότι το 15% όλων των Ελλήνων μιλά την γαλλική.

Όπως μπορεί ο οποιοσδήποτε να διαπιστώσει προκείπτουν τα εξής προβλήματα:
1)Πως είμαστε σίγουροι ότι το δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό? (Γιατί είπαμε πώς βελτιώνετε αλλά δεν υπάρχει κλίμακα μέτρησης της αντιπροσωπευτικότητας.)
2)Κατά πόσον τα αποτελέσματα που εξάγαμε ανταποκρίνονται στο συνολικό πληθυσμό? Γιατί προσπαθώντας να γίνει αντιπροσωπευτικό το δείγμα επιλέξαμε τυχαία τα μέλη. Έτσι υπάρχει (έστω και μικρή) πιθανότητα (αλλά όχι μηδενική) πχ. να έτυχε το δείγμα μας να αποτελείται από πολλούς γαλλόφωνους. Έτσι βγάλαμε 15% αλλά πχ στην πραγματικότητα να είναι 10%!
3)Πως ορίζουμε το "μιλάω την (τάδε) γλώσσα"? Δηλαδή με βάση ποιά κριτήρια κάποιος καταμετρείται ως ομιλητής? Γιατί τα επίπεδα ποικίλουν και το ποιο επίπεδο θεωρώ εγώ επαρκές μπορεί να μην ανταποκρίνεται σε αυτό που θεωρεί κάποιος άλλος.
Και άλλα πολλά που είναι κυρίως λεπτομέρειες.

Άρα η στατιστική είναι άχρηστη πιθανολογία??? Όχι βέβαια. Υπάρχει τρόπος (συνήθως τρόποι) να δώσουμε μια μερική λύση σε αυτά τα προβλήματα. Αρχικά προσπαθούμε το δείγμα να είναι αντιπροσωπευτικό και συνήθως παίρνουμε αρκετά και μεγάλα δείγματα (ανάλογα πάντα και με τον συνολικό πληθυσμό). Τα σοβαρά στατιστικά δίνουν πληροφορίες του στυλ: "οι γαλλόφωνοι στην Ελλάδα ανέρχονται στο 15% του πληθυσμού συν πλυν 2% με μια ακρίβεια την τάξης του 90%. (Δηλαδή είναι κατά 90% σίγουρο οι γαλλόφωνοι να είναι μεταξύ του 13% και 17% του πληθυσμού.) Επίσης αναφέρουν επακριβώς(!!!) τα κριτήρια επιλογής. Τέτοια και μερικά ακόμα πρέπει να είναι τα χαρακτηριστικά των statistics. Εάν δεν γίνουν όλα αυτά τότε ναι, είναι απλά πιθανολογίες. Δυστυχώς όμως συναντάται συχνά. Γι αυτό βλέπουμε συχνά τα στατιστικά να προβλέπουν λάθος τα αποτελέσματα των εκλογών ας πούμε.

Πώς επηρρεάζει αυτό το θέμα μας??? Απλά σας κάνω crappy διάλεξη στατιστικής???
Λοιπόν, αν προσέξετε (για όσους κρίνουν τις γλώσσες με βάση τον αριθμό των ομιλητών τους) συνήθως οι second language speakers των γαλλικών και των γερμανικών σε ποσοστά, βγαίνουν στα περισσότερα στατιστικά πολύ κοντά. Ειδικά στην Ευρώπη και στην Αμερική. Αν ας πούμε οι γαλλομαθείς είναι το 14% και οι γερμανομαθείς το 15% (κάτι τέτοιο είναι η διαφορά τους) τότε πρακτικά (για τις περισσότερες στατιστικές) αυτό δεν λέει τίποτα. Μπορεί κάλλιστα να είναι οι γαλλομαθείς περισσότεροι γιατί απλούστατα υπάρχει πάντα το στατιστικό σφάλμα και τα ποσοστά είναι τόσο κοντά που επικαλύπτονται. Ειδικά αν δεν αναφέρονται τα παραπάνω (τουτέστιν "σφάλμα", "ποσοστό σιγουριάς" κτλ) τότε η πηγή θεωρείται αναξιόπιστη. Επίσης, ΠΡΟΣΟΧΗ έχω δει πολλές στατιστικές μελέτες να συγκρίνουν ανόμοια αποτελέσματα π.χ. τον αριθμό των γαλλόφωνων (σαν μητρική) με τους αγγλόφωνους (μητρική+ξένη γλώσσα) ή τους γερμανόφωνους που μπορούν να κάμουν τουλάχιστον έναν απλό διάλογο στα γερμανικά (ό,τι και αν σημαίνει απλός διάλογος) με τους γαλλόφωνους που έχουν τουλάχιστον καλό επίπεδο γαλλικών κτλ. Για αυτό προσέχουμε πολύ τις πηγές μας και τα στατιστικά (Έτσι προκύπτουν αποτελέσματα της μορφής: γαλλόφωνοι 385 εκατομ. και γερμανόφωνοι μόνο 90 εκατομ.).
Στον διάλογο και στις απόψεις χωράει η υποκειμενικότητα, η επιστήμη όμως προσπαθεί να την αποβάλλει, ας το σεβαστούμε. (Το λέω σαν παράπονο για τις εταιρείες στατιστικών)

Τέλος, τα ισπανικά... γιατί ιταλικά δεν ξέρω και από όσο ξέρω μαζικά μόνο στην Ιταλία μιλούνται άντε και Ελβετία. Τώρα, τα Σαν Μαρίνο και ιστορίες ας τα αφήσουμε, γιατί είναι απλά σαν να θέλουν να κερδίσουν αριθμό χωρών που είναι επίσημα, για να λένε μετά οι φροντηστηριούχοι "Μάθε Ιταλικά γιατί μιλιέται σε 137,5 χώρες!". Ιταλικά θα μάθει κάποιος επειδή του αρέσουν και επειδή του αρέσει η Ιταλία όχι για το Βατικανό!

Λοιπόν, Ισπανικά. Νομίζω ότι από όλες τις ξένες γλώσσες που ξέρω είναι αυτή που την ακούω και χαίρομαι. Δεν ξέρω γιατί αλλά τα λατρεύω τα Ισπανικά!!! Εντούτοις ας είμαστε αντικειμενικοί. Όλες οι χώρες στις οποίες ομιλούνται είναι είτε σε παρόμοια είτε στην ίδια κατάσταση με εμάς (οικονομικά). Ενώ πολλοί θα ήθελαν να πάνε διακοπές στην Αργεντινή, δεν νομίζω οικομικά να βρεις μεγάλη άκρη στην λατινική αμερική καθώς είναι πολύ ασταθές το πολιτικό-οικονομικό-κοινωνικό κλίμα εκεί. Όσο για την Ισπανία ας πούμε απλά ότι εκεί είναι στο στάδιο που οι τράπεζες κάνουν συλλογή από κατασχεμένες πρώτες κατοικίες. Γενικά Ισπανικά πιστεύω, θα μάθει κάποιος επειδή του αρέσουν και επειδή του αρέσουν οι κουλτούρες των ισπανόφωνων (και φυσικά για να καυχιέται ότι μιλά την γλώσσα σχεδόν όλων των χωρών της λατινικής αμερικής!;)) αλλά όχι γιατί θα είναι "χρήσιμη" οικονομικά...δυστυχώς. Λαμπρή εξαίρεση το καμάρη όλων μας...οι ΗΠΑ!!! Η χώρα με τον ΔΕΥΤΕΡΟ freaking πληθυσμό ισπανόφωνων! Και τα Ισπανικά δεν είναι κάν επίσημα εκεί!!! Εγώ πάντως σας βεβαιώνω ότι τα Ισπανικά είναι σημαντικά όχι μόνο στην Florida, California κλπ. αλλά σε όλη την χώρα (σχεδόν). Εγώ είχα επισκεφθεί πέρσυ κάτι συγγενείς στην Βοστόνη. Είχα πάει λοιπόν σε ένα πολυκατάστημα να πάρει ένα παντελόνι ο ξάδερφός μου. Πραγματικά δεν ξέρω πώς συνέβη αλλά βρέθηκα μετά από λίγη ώρα να μιλάω μόνο Ισπανικά με τους υπαλλήλους των καταστημάτων οι οποίοι δεν ήταν κάν λατίνοι! Αν λοιπόν αξίζει να μάθεις Ισπανικά για μια οικονομικά ισχυρή χώρα αυτή είναι οι ΗΠΑ.

Ας πάρουμε αυτό το ωραίο παράδειγμα των ΗΠΑ με τους πολλούς ισπανόφωνους που έχει αν και δεν είναι επίσημη γλώσσα, για να αναδείξουμε κάτι που ίσως χρησιμοποιείται από "κάποιους" για να κάνουν πιο ελκυστικές "κάποιες" γλώσσες. Τα Ισπανικά ομιλούνται (κυριώς σαν πρώτη γλώσσα) από την συντριπτική πλειοψηφεία των κατοίκων των (αρκετών) χωρών όπου είναι επίσημη γλώσσα. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πορτογαλλικά. Σε αντίθεση με αυτές όμως, πολλές χώρες που θεωρούνται Αγγλόφωνες ή Γαλλόφωνες είναι είτε γαλλόφωνες/αγγλόφωνες μόνο στα χαρτιά είτε τα γαλλικά/αγγλικά μαθαίνονται ως "ξένη" ουσιαστικά γλώσσα άρα εκπίπτουμε στην περίπτωση της Ολλανδίας ή Σουηδίας όπου αρκετοί ξέρουν αγγλικά αλλά άλλη είναι η μητρική τους. Παράδειγμα: στο Κονγκό (aka Zaire) την πολυπληθέστερη γαλλόφωνη χώρα μόλις το 47% (περίπου) γνωρίζει γαλλικά και στην συντριπτική πλειοψηφεία όχι σαν μητρική αλλά σαν ξένη γλώσσα, άσε που το ποσοστό αυτών που ξέρουν να τα γράφουν και να τα διαβάζουν πέφτει δραματικά!

Επίσης συνήθως οι "Αγγλόφωνες" και "Γαλλόφωνες" χώρες διαμορφώνουν creoles βασισμένα στα αγγλικά/γαλλικά + δικές τους τοπικές γλώσσες που πολλές φορές δεν μπορούν να καταλάβουν οι ομιλητές των Αγγλικών/ Γαλλικών (είναι ουσιαστικά σχεδόν άλλες γλώσσες). To make matters worse οι ομιλητές των creoles συνήθως δεν μιλούν την "αυθεντική" γλώσσα καθόλου! Σε αντίθεση με αυτό, στις Ισπανόφωνες χώρες ομιλούνται Ισπανικά με μικροδιαφορές, τύπου Αγγλικά-Αμερικάνικα, και όχι σχεδόν διαφορετικές γλώσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια...



Σε μια εποχη παγκοσμιοπιοιησης τα κρεολ εξαφανιζονται. Στα τοπικα καναλια εχουν σχεδον εξαφανιστει τα κρεολ. Το πολυ πολυ ενα δεκαλεπτο ειδησεων στα τηλεοπτικα καναλια. Και οχι σε ολα.
Επισης τα κρεολ μιλουνται παραλληλα με τα γαλλικα σε ελαχιστες γαλλοφωνες χωρες και μικρες. Π.χ Γαλλικη Γουινα, Αιτη, Γουαδελουπη κτλ. Οι παππουδες που μιλανε κρεολ δεν πηγαν σχολειο οποτε τα γαλλικα τους ειναι φτωχα.




Στους νεους στο Κογκο των 85 εκατομμυριων... το 90% συνεννοειται στα γαλλικα. Οι στατιστικες που εχεις δεν ειναι προσφατες και συμπεριλαμβανουν στο συνολο των μετρησεων και τους παππουδες (οι οποιοι ειναι ολο και λιγοτερο σημαντικοι και αρχιζουν να... πεθαινουν)...

Α προπο, οποιος πιανει hotbird μπορει να απολαυσει το Congo TV. Εκπεμπει εδω και μια εβδομαδα... Μια εικονα ισον... χιλιες λεξεις...

Για περισσοτερες πληροφοριες και ποσοστα για το ποσοι μιλανε και γραφουν γαλλικα στο Κογκο ενημερωσα το θεμα "καθημερινη αυξηση γαλλοφωνων πληθυσμων)



Επισης αλλο second language και αλλο δευτερη ξενη γλωσσα εκμαθησης... βλ. Wikipedia...

Συμφωνω με την Νielsen και με το Weltalmanach (edition 2010 οχι τοσο γιατι θεωρει τα γαλλικα σαν πρωτη... second language στον κοσμο και δευτερη διδασκομενη ξενη γλωσσα μετα τα αγγλικα και πολυ μπροστα απο τα κινεζικα) αλλα γιατι εχουν σχετικα αρκετα προσφατες στατιστικες.)

Βεβαια... στην Αφρικη τα πραγματα εξελισσονται πολυ πιο γρηγορα απ οτι θα πιστευε κανεις και οι στατιστικες ειναι ξεπερασμενες εκ προϊμιου. Διαφωνω με τον Ethnologue γιατι τα στοιχεια του ειναι πολλες δεκαετιες πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τι βοηθάει περισσότερο στο να μάθεις μια γλώσσα;; Αυτό που λένε πολλοί πχ "Πήγαινε ένα χρόνο στην Αγγλία και θα μάθεις αγγλικά", κατά πόσο ισχύει;;
Σίγουρα πάντως μια γλώσσα δεν μαθαίνεται μόνο με φροντιστήριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τι βοηθάει περισσότερο στο να μάθεις μια γλώσσα;; Αυτό που λένε πολλοί πχ "Πήγαινε ένα χρόνο στην Αγγλία και θα μάθεις αγγλικά", κατά πόσο ισχύει;;
Σίγουρα πάντως μια γλώσσα δεν μαθαίνεται μόνο με φροντιστήριο!

Κοίτα, σίγουρα αν πας στην χώρα όπου ομιλείται η γλώσσα βοηθάει πολύ. Βέβαια αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να υποκαταστήσει πλήρως το μάθημα. Το ιδανικό θα ήταν πιστεύω ένας συνδυασμός των δύο. Αρχικά το να πας σε μια ξένη χώρα χωρίς να ξέρεις γρι την γλώσσα που μιλάνε μάλλον κακό παρά καλό θα σου κάνει. Αυτό το λέω γιατί από ψυχολογικής πλευράς είναι αρκετά πιθανό απλά να μην μιλάς με κανέναν ή να αρχίσεις να μιλάς πχ. Αγγλικά οπότε δώρο άδωρον. Αν τώρα ξέρεις κάποια βασικά πράγματα και αποφύγεις να μιλάς πχ. Αγγλικά, τότε ναι, πιεζόμενος να μιλήσεις την γλώσσα και να καταλάβεις τους native speakers ανεβαίνει πολύ το επίπεδό σου. Ειδικά αν μείνεις και πολύ καιρό. Βέβαια, ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί σε πολλές (αν όχι σε όλες) τις γλώσσες η "προφορική γλώσσα" είναι αρκετά διαφορετική από την γραπτή. Οπότε ναι μεν βελτιώνεσαι στον προφορικό λόγο αλλά πρέπει να προσέχεις μήπως μαθαίνεις αργκό κτλ. Εδώ κολλάει και αυτό που είπα ότι ίσως δεν υποκαθίσταται το μάθημα από την άποψη ότι την επίσημη γραπτή γλώσσα συνήθως δεν την μαθαίνεις στο δρόμο. Τέλος, νομίζω θα πρέπει να προσέχει κανείς και το θέμα τοπικών διαλέκτων, προφοράς κτλ. γιατί η αλήθεια είναι ότι η προφορά σου (λογικά) θα βελτιωθεί πολύ αν κάτσεις ένα χρόνο ας πούμε Γαλλία, αλλά αν πας Στρασβούργο ή Βρετάνη ή Κορσική μάλλον θα υιοθετήσεις την τοπική τους προφορά που μέχρι και οι ίδιοι οι Γάλλοι την κοροϊδεύουν, άσε που μπορεί και να μάθεις τοπικές λέξεις που ένας Παρισιάνος ας πούμε, μπορεί να μην καταλαβαίνει καθόλου. Ειδικά για Αγγλία μιας και το ανέφερες, η τοπική προφορά, οι τοπικές λέξεις και κυρίως το θέμα με την αργκό παίζει πολύ. Άκου ένα Λονδρέζο, έναν από το Plymouth και έναν Σκοτσέζο και θα καταλάβεις τι εννοώ. Για να μη πω για τους Ουαλλούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Ναι, και αν πας στη Θεσσαλονικη, θα μαθεις αλλα ελληνικα απο την Αθηνα. Αλλωστε και οι ιδιοι οι Αθηναιοι κοροϊδευουν τους βορειους Θεσσαλονικεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ναι, και αν πας στη Θεσσαλονικη, θα μαθεις αλλα ελληνικα απο την Αθηνα. Αλλωστε και οι ιδιοι οι Αθηναιοι κοροϊδευουν τους βορειους Θεσσαλονικεις...

Sorry, αλλά αν σου μιλήσει ο παππούς μου, που είναι από Σαλονίκη, όπως μιλάει στους ντόπιους εκεί, με βαριά προφορά και ντόπιες λέξεις, δεν νομίζω να καταλάβεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,817 μηνύματα.
Σιγουρα. Ειδικα αν δεν φορα και την μασελα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Σιγουρα. Ειδικα αν δεν φορα και την μασελα του...

Κοίτα με ή χωρίς μασέλα :P (ασχέτως που δεν φοράει αλλά τεσπα) ισχύει ότι υπάρχουν διαφορές. Πάντως τα εβραϊκά που μιλάνε στην Θεσσαλονίκη διαφέρουν τόσο από τα "Στάνταρντ" που νομίζεις ότι είναι άλλη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top