Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Το cujo που ειναι based on σε βιβλιο του stephen king
Kαι για ν-φορά το the shining πάλι απο stephen king
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Mary and Max
10/10, μπορεί να είναι animation αλλά σίγουρα δεν το λες παιδικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και πως σου φάνηκε; :P

Ωραίο ήταν! Στην αρχή το βαριόμουν λιγάκι όμως, αλλά αποδείχτηκε πολύ δυνατή ταινία. Τον Άλεξ σε κάποια φάση τον λυπήθηκα. :/:
Καλά, οι φίλοι του αποδείχτηκαν μεγάλα καθάρματα στο τέλος, δε το συζητώ..:P Και αυτός ο συγγραφέας για κλωτσιές.

Είμαι η μόνη που νομίζει πως οι ερμηνείες των γονιών έμπαζαν λιγάκι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Dallas Buyers Club
Ωραία η γενική ιδέα, αλλά βαρέθηκα. Δεν νομίζω βέβαια ότι αξίζει το 8 που έχει στο IMDb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.


Σειρά έχει και η ταινία του 1962.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ωραίο ήταν! Στην αρχή το βαριόμουν λιγάκι όμως, αλλά αποδείχτηκε πολύ δυνατή ταινία. Τον Άλεξ σε κάποια φάση τον λυπήθηκα. :/:
Καλά, οι φίλοι του αποδείχτηκαν μεγάλα καθάρματα στο τέλος, δε το συζητώ..:P Και αυτός ο συγγραφέας για κλωτσιές.

Είμαι η μόνη που νομίζει πως οι ερμηνείες των γονιών έμπαζαν λιγάκι;:hmm:

Εμένα εξαρχής μου άρεσε.Από την πρώτη στιγμή που είδα τον Alex, λέω νταξ θα γ@@.Η ερμηνεία του ηθοποιού ήταν απίστευτη.Ναι οι γονείς ήταν λίγο ότι να 'ναι, η αλήθεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
American Sniper: Δυστυχώς όσο "American" και ευτυχώς όσο "Sniper" περίμενα. O Cooper άλλος άνθρωπος επίσης, εγώ μισό τονέ θυμόμουνα.

True Story: Με ιντρίγκαρε ότι έπαιζε ο χοντρούλης από το Superbad σε "σοβαρή" ταινία. Δεν τρελάθηκα, αλλά ενδιαφέρον ότι είναι.., well, True Story :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.


Σειρά έχει και η ταινία του 1962.

Σου άρεσε;
Εμένα πολύ διαστροφή μου φάνηκε και ήθελα να την κλείσω κάποια στιγμή, δεν ξέρω μου φάνηκε σιχαμερό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σου άρεσε;
Εμένα πολύ διαστροφή μου φάνηκε και ήθελα να την κλείσω κάποια στιγμή, δεν ξέρω μου φάνηκε σιχαμερό :P

Yup, μου άρεσε. Είναι πολύ παράξενη ταινία (και επίσης πολύ πιο παράξενο πρέπει να είναι το βιβλίο) αλλά και μόνο που εισάγει μια πολύ συγκεκριμένη έννοια, χαλάει το νόημα της και την κάνει ανώμαλη.
Την είδες μέχρι τέλους;

Εμένα εξαρχής μου άρεσε.Από την πρώτη στιγμή που είδα τον Alex, λέω νταξ θα γ@@.Η ερμηνεία του ηθοποιού ήταν απίστευτη.Ναι οι γονείς ήταν λίγο ότι να 'ναι, η αλήθεια είναι.

Ναι όντως, τα έδωσε όλα. :D
Δε ξέρω αν οι γονείς ήταν έτσι επειδή ήταν και καλά πρότυπο της εποχής (μα καλά, για το μέλλον δεν ήταν η ταινία;:P) βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Yup, μου άρεσε. Είναι πολύ παράξενη ταινία (και επίσης πολύ πιο παράξενο πρέπει να είναι το βιβλίο) αλλά και μόνο που εισάγει μια πολύ συγκεκριμένη έννοια, χαλάει το νόημα της και την κάνει ανώμαλη.
Την είδες μέχρι τέλους;
.

Ναι, την είδα μέχρι το τέλος.
Και ποια έννοια εισάγει; :P Εμένα όλο αυτό μου φάνηκε ότι δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Κ γω το έχω δει το Lolita. Μου άρεσε σαν ταινία αλλα μου προκαλούσαν ένα περίεργο συναίσθημα διαφορες σκηνές. Δεν ξερω... Ωραίο τέλος πάντως :P . Την παλιότερη εκδοχή δεν την έχω δει ακόμη .
το Dallas Buyers club το αξίζει το 8αρι. Εξαιρετικές ερμηνείες. Προσωπικά δε θα βαρέθηκα αλλα γούστα είναι αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κ γω το έχω δει το Lolita. Μου άρεσε σαν ταινία αλλα μου προκαλούσαν ένα περίεργο συναίσθημα διαφορες σκηνές. Δεν ξερω... Ωραίο τέλος πάντως :P . Την παλιότερη εκδοχή δεν την έχω δει ακόμη .
το Dallas Buyers club το αξίζει το 8αρι. Εξαιρετικές ερμηνείες. Προσωπικά δε θα βαρέθηκα αλλα γούστα είναι αυτά :P

Την ταινία του 62 την κατέβασα χτες για να τη δω καπάκι, αλλά μόλις είδα πως είναι ασπρόμαυρη έκοψα πέρα. :P Είχε όντως ωραίο τέλος.

Το DBC το είχα αγαπήσει όταν το είδα. Μετά είδα και άλλες ταινίες. :P

Ναι, την είδα μέχρι το τέλος.
Και ποια έννοια εισάγει; :P Εμένα όλο αυτό μου φάνηκε ότι δεν έχει νόημα.

Πιθανά σπόιλερζ
Εισάγει την έννοια του νυμφιδίου, που ξεκίνησε απο το βιβλίο και μετά την πρώτη ταινία την αποθέωσαν οι χίπις (αν διαβάζω σωστά πράγματα δηλαδή, έτσι είναι) αλλά η έννοια αυτή μετά το 80 ξεχάστηκε, και το remake της Λολίτα την επανέφερε. Αν δεν υπήρχε η έννοια μέσα στη ταινία, θα ήταν απλά μια ταινία με love story και εκμετάλλευση. Όχι πως δεν είναι ήδη δηλαδή, απλά τώρα η έννοια της δίνει "πρεστίζ". Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί λένε πως ο Χιούμπερτ εκμεταλλεύτηκε τη Ντολόρες, ενώ αυτή τον παράτησε και του πήρε και τα λεφτά στο τέλος. :hmm:
Εννοώ, απο μια μεριά το καταλαβαίνω - πήρε το σπίτι επειδή έμενε η Λο, παντρεύτηκε τη μάνα της για να έρθει πιο κοντά σε αυτή. Ναι, αλλά στο τέλος πληγώθηκε. Και όλο αυτό προερχόταν και απο τη παιδική του ηλικία, κακά τα ψέματα, ήταν απλώς ένα απωθημένο ο έρωτας και η ""εκμετάλλευση"" της Λο. Δε λέω, της φερόταν σκατένια στη μισή ταινία. Αλλά αυτή ήταν που τον παράτησε στο τέλος. Δεξέρω, είναι περίπλοκη σαν ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ο τύπος είχε ψυχολογικό πρόβλημα και υποθέτω, έκανε και το κορίτσι να αποκτήσει. Είναι απλά άρρωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τα έχουμε ξαναπεί για τη Lolita αν θέλετε ταινία, δείτε την ταινία του '62.

Δεν έχω δει την εκδοχή του 1997, αλλά η Lolita του Kubrick μ'άρεσε πολύ απ'ό,τι θυμάμαι. Σε αντίθεση με το βιβλίο, στο σινεμά είναι πολύ εύκολο ο σκηνοθέτης να ξεφύγει και οι σκηνές αντί για ερωτικές να καταλήξουν πρόστυχες ή υπερβολικές. Όταν γύρισε τη Lolita ο Kubrick δέχτηκε μεγάλη λογοκρισία, με αποτέλεσμα να αφήσει τα περισσότερα στη φαντασία του θεατή. Αν και ο ίδιος είχε πει πως αν το ήξερε, μάλλον δεν θα είχε γυρίσει την ταινία ποτέ, εγώ θεωρώ πως λειτούργησε θετικά.
Για το βιβλίο του Nabokov δεν έχω τίποτα να πω, εξαιρετικό!

Δηλαδή, δεν καταλαβαίνω. Βλέπεις πως με μια ταινία έχει καταπιαστεί ο Kubrick και... κάποιος άλλος σκηνοθέτης. Και δεν βλέπεις πρώτα του Kubrick; :P

Ή απλά διαβάστε το βιβλίο και μη δείτε καμία ταινία, αρκεί. Θα σας βάλει σε πολύ περισσότερες σκέψεις γιατί, απ' ό,τι βλέπω από τα σχόλια, ο Lyne έδωσε μάλλον μασημένη τροφή και δεν το χειρίστηκε πολύ καλά το ζήτημα, ενώ το μυθιστόρημα είναι ιδιαίτερα ψυχογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Unfriended
Πολύ καλή εμένα μου άρεσε,ειδικά το ιντερνετικό concept...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Pixels,δεν τρελαθηκα, απλα αμα μπει στη γκομενα σου η ιδεα πως αξιζει μια ταινια αμα δεν πας να τη δεις, θα εχει το ιδιο υφος στυλ

-Τι εχεις;
-Τιποτα.

Μεχρι να πατε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τα έχουμε ξαναπεί για τη Lolita αν θέλετε ταινία, δείτε την ταινία του '62.



Δηλαδή, δεν καταλαβαίνω. Βλέπεις πως με μια ταινία έχει καταπιαστεί ο Kubrick και... κάποιος άλλος σκηνοθέτης. Και δεν βλέπεις πρώτα του Kubrick; :P

Ή απλά διαβάστε το βιβλίο και μη δείτε καμία ταινία, αρκεί. Θα σας βάλει σε πολύ περισσότερες σκέψεις γιατί, απ' ό,τι βλέπω από τα σχόλια, ο Lyne έδωσε μάλλον μασημένη τροφή και δεν το χειρίστηκε πολύ καλά το ζήτημα, ενώ το μυθιστόρημα είναι ιδιαίτερα ψυχογραφικό.


Του Κιούμπρικ δεν την έβρισκα και πουθενά να τη κατεβάσω, έτσι αποφάσισα να δω το remake πρώτα. Μέσα σε αυτές τις μέρες όμως θα δω και την άλλη αφού κατάφερα να τη βρω! Εμένα μου λένε πως το βιβλίο δεν είναι ωραίο και έχω διχαστεί αρκετά πάντως. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Jurassic World, πολύ ωραία (αν έπρεπε να βαθμολογήσω, ένα 8ρακι στα 10 το έπαιρνε), με παρέα στο σινεμά. Τώρα, θέλω πολύ να δω το Χάρτινες Πόλεις (Paper Towns), το έχει δει κανένας?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Jurassic World, πολύ ωραία (αν έπρεπε να βαθμολογήσω, ένα 8ρακι στα 10 το έπαιρνε), με παρέα στο σινεμά. Τώρα, θέλω πολύ να δω το Χάρτινες Πόλεις (Paper Towns), το έχει δει κανένας?:redface:

Δεν έχω δει τις χάρτινες πόλεις, αλλά έχω διαβάσει το βιβλίο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top