Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι, πως?:(
Εγώ προχτές την είδα, και τη θεωρώ ήδη ένα από τα cult διαμαντάκια του αυστραλέζικου κινηματογράφου. Δεν είναι από τις ταινίες που τις βλέπεις ούτε για την πλοκή ούτε για τις ερμηνείες, αλλά για την αισθητική τους. Η αυστηρή βικτωριανή ατμόσφαιρα σε αντίθεση με την πρωτόγονη φύση, τα σκηνικά, η μουσική με τους αυλούς, όλα αυτά με υπνώτισαν.

αχα! ώστε εσύ είσαι λοιπόν που έγραψες κάτι σχετικό για την ταινία στο tumblr, το είδα και αποφάσισα να τη δω? :P εσύ είσαι μάλλον :P κοίτα, εμένα η αισθητική αυτή δεν με τραβάει καθόλου. το κατάλαβα αμέσως πως τέτοιο στυλ ταινιών δεν είναι για όλους (και δεν το λέω για κακό). αν δω ταινία, θέλω να με καθηλώσει η πλοκή. και η πλοκή αυτής της ταινίας.... άστα να πάνε, μηδέν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
αχα! ώστε εσύ είσαι λοιπόν που έγραψες κάτι σχετικό για την ταινία στο tumblr, το είδα και αποφάσισα να τη δω? :P εσύ είσαι μάλλον :P κοίτα, εμένα η αισθητική αυτή δεν με τραβάει καθόλου. το κατάλαβα αμέσως πως τέτοιο στυλ ταινιών δεν είναι για όλους (και δεν το λέω για κακό). αν δω ταινία, θέλω να με καθηλώσει η πλοκή. και η πλοκή αυτής της ταινίας.... άστα να πάνε, μηδέν!

Heh αν εννοείς κάποια gif τότε μάλλον σε πήρα στο λαιμό μου:redface: . Συμφωνώ, συνήθως ούτε εγώ είμαι φαν τόσο girly ταινιών αλλά η συγκεκριμένη μου άρεσε, δεν το κρύβω!( έλα το μυστήριό της το είχε:P)

Άλλη ταινία¨που είδα¨αυτές τι μέρες:
Volver ( Γύρνα Πίσω) του Almodovar.
Αυτός ο άνθρωπος έχει φανατικούς εχθρούς και οπαδούς. Γενικά η-ηθελημένα- κιτς αισθητική του άλλους τους απωθεί (βάλτε γυαλιά ηλίου αν θέλετε να δείτε την ταινία)κι άλλοι την αποθεώνουν. Πάντως οι γυναικείοι χαρακτήρες που έχτισε μου άρεσαν, ήταν καθημερινές δυναμικές γυναίκες και γενικά είναι μια ταινία που φαντάζομαι γιαγιά, μαμά και κόρη να τη βλέπουν μαζί.
Σειρά έχει η κακή εκπαίδευση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τώρα που είπατε Almodovar, θέλω να δω το "Δέρμα που κατοικώ" αλλά δεεεεεν. Όοοοοοοχι ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τώρα που είπατε Almodovar, θέλω να δω το "Δέρμα που κατοικώ" αλλά δεεεεεν. Όοοοοοοχι ακόμη.

Γιατί βρε? Για κάτσε να την ψάξω :P
edit: ψιλοβλακειούλα μου φάνηκε από την περιγραφή. βέβαια οι περιγραφές συνήθως απέχουν πολύυυ από την ουσία της ταινίας. ίσως τη δω κι εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το έχω κατεβάσει αυτό που λες Alma. Είναι στο watchlist. :P
Από Almodovar έχω δει το Relatos Salvajes και το La Mala Educacion. Πολύ καλά και τα δυο. Το πρώτο έχει κωμικά στοιχεία και το δεύτερο είναι δράμα με μυστήριο .Και τα δυο πραγματεύονται κοινωνικά ζητήματα. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα το American History X.
Είμαι έτοιμη να κλάψω. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΑΜΑ, ΠΩΣ;:(


Το έχω κατεβάσει αυτό που λες Alma. Είναι στο watchlist. :P
Από Almodovar έχω δει το Relatos Salvajes και το La Mala Educacion. Πολύ καλά και τα δυο. Το πρώτο έχει κωμικά στοιχεία και το δεύτερο είναι δράμα με μυστήριο .Και τα δυο πραγματεύονται κοινωνικά ζητήματα. :p

Το Mala Educacion είναι αυτό που αναφέρθηκε πριν ως κακή εκπαίδευση, υποθέτω. Το έψαξα στο imdb.
Γιατί βρε? Για κάτσε να την ψάξω :P
edit: ψιλοβλακειούλα μου φάνηκε από την περιγραφή. βέβαια οι περιγραφές συνήθως απέχουν πολύυυ από την ουσία της ταινίας. ίσως τη δω κι εγώ :)

Έχω ακούσει πως είναι ανατριχιαστική και αηδία και διστάζω. Βέβαια εδώ θα μου πείτε θέλω να δω Παζολίνι, τα άλλα με πείραξαν.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα το Womb και το Breakfast Club.

Και τα δύο μου άρεσαν πολύ. Το πρώτο βέβαια είναι λιγάκι ανώμαλο αλλά οκ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο αυτοκράτορας έχει κέφια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
The Red Shoes [1948]
Η πλοκή μπορεί να χαρακτηριστεί σχετικά κλασική, αφού βλέπουμε μια νεαρή χορεύτρια, η οποία καλείται να διαλέξει ανάμεσα στα δύο μεγαλύτερά της πάθη, τον χορό και τον έρωτα.
Γενικά βλέπεται ευχάριστα καθώς έχει καλές ερμηνείες και εξαιρετική μουσική. Δεν είμαι σίγουρη σε ποιο είδος κατατάσσεται, μάλλον στο δράμα. Δεν θεωρείται τυχαία μία από τις καλύτερες παραγωγές σχετικά με τον χορό, αλλά αν δεν σας ενδιαφέρει το θέμα, μην τη δείτε. Προσωπικά πιστεύω πως βοήθησε πάρα πολύ και το κλίμα του κινηματογράφου που ήταν κάπως απόκοσμο, όπως και η ταινία.

Τα κινηματογραφικά νέα της εβδομάδας:
α) Έχει στο Βοξ, στα Εξάρχεια, αφιέρωμα στον Hitchcock.
β) Το Άστυ, μετά το Ταινόραμα, κάνει φεστιβάλ David Lynch με 2 ταινίες του / μέρα (ένα εισιτήριο, 9-22/7). :worship:
γ) Από τις 16/7 θα ξεκινήσει να προβάλλεται επανέκδοση του Double Indemnity (1944), ενός απ' τα καλύτερα film noir όλων των εποχών.

Να παίζονται οι ταινίες που σ' αρέσουν και να μην έχεις φράγκο να πας σινεμά, μη σας τύχει! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
The Proposal

ωραία κομμωδία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εγώ παιδιά μου ξαναείδα όλα τα saw και θαυμάζω για ακόμη μία φορά την ευφυΐα των σεναριογράφων :P Loreley σκέφτομαι να δω το Insider, είναι καλό? πως σου φάνηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
carlito's way..πολύ ωραία ταινία, σίγουρα must για τους φαν του al pacino :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.


Η κορυφαία τριλογία supernatural horror/thriller ταινιών της δεκαετίας έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο...εκτός αν μας ετοιμάζουν κι άλλη αργότερα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Anarchy Parlor(2015), απο τις σπανιες horror
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
The King's Speech. Αρκετά καλογραμμένη, ωραίες ερμηνείες και δεν κουράζει, μολονότι κρατάει σχεδόν δυο ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ειδα χθες στο mega το χαμογελο της μονα λιζα με την τζουλια ρομπερτς ωραια ταινια και εξαιρετικη ηθοποιος!!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Sinister(2012) και Insidious(2015), μπορώ να πω δύο αρκετά αξιολογες ταινίες που θα μπορουσαν να καθιλώσουν τον οποιονδήποτε...6,5/10 ηυ μια, 7/10 η άλλη κατ΄έμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Loreley σκέφτομαι να δω το Insider, είναι καλό? πως σου φάνηκε?

Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, πιστεύω αξίζει να το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top