Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

BasilM

Νεοφερμένος

Ο BasilM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν, βρίσκομαι σε ένα δίλλημα:Μέχρι χθες ήμουνα αρκετά σίγουρος ότι θα δηλώσω ιατρική Ιωαννίνων μετά της Θεσσαλονίκης, αλλά σήμερα έμαθα ότι το πανεπιστημιο και το πανεπιστημιακο νοσοκομείο της Λάρισας είναι παρα πολυ καλα και οργανωμένα και οι περισσοτεροι φοιτητές που σπουδάζουν εκεί είναι ευχαριστημένοι. Ωστόσο, τα Ιωάννινα μου αρέσουν πολυ περισσοτερο σαν πόλη και άκουσα πως τα Ιωάννινα φημίζονται για την ιατρική τους! Κατά τη γνώμη σας τι πρεπει να δηλώσω πρωτο από αυτά τα δυο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μια λέξη Ρουμανία. :kitty: :loltooth:
Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Ιωάννινα και το τμήμα ιατρικής της Θεσσαλονίκης, για της Λάρισας όχι τα καλύτερα όμως εφόσον όπως λες σου αρέσουν τα Γιάννενα σου τα προτείνω.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Λοιπόν, βρίσκομαι σε ένα δίλλημα:Μέχρι χθες ήμουνα αρκετά σίγουρος ότι θα δηλώσω ιατρική Ιωαννίνων μετά της Θεσσαλονίκης, αλλά σήμερα έμαθα ότι το πανεπιστημιο και το πανεπιστημιακο νοσοκομείο της Λάρισας είναι παρα πολυ καλα και οργανωμένα και οι περισσοτεροι φοιτητές που σπουδάζουν εκεί είναι ευχαριστημένη. Ωστόσο, τα Ιωάννινα μου αρέσουν πολυ περισσοτερο σαν πόλη και άκουσα πως τα Ιωάννινα φημίζονται για την ιατρική τους! Κατά τη γνώμη σας τι πρεπει να δηλώσω πρωτο από αυτά τα δυο?
Νομιζω οτι δηλώνοντας την Λαρισα δεν θα το μετανιώσεις εχουμε πολλα άτομα που έφυγαν από Θεσσαλονίκη και Αθήνα και δήλωσαν Λαρισα και ειναι όντως αρκετα ευχαριστημένα. Η σχολή ειναι αρκετα οργανωμένη ωστόσο χρειάζεται αρκετό διάβασμα για να αντεπεξέλθεις. Το επίπεδο θεωρώ οτι ικανοποιητικό και οι καθηγητές νοιάζονται κατα βάση για το μάθημα τους και την πρόοδο τους.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
αν εισαι απο θεσσαλονικη φιλε και πιανεις τα μορια δηλωσε θεσσαλονικη.στη λαρισα θα σε πρηξουννννννννν.Πτυχιο θα σου βγει η ψυχη για να παρεις
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
αν εισαι απο θεσσαλονικη φιλε και πιανεις τα μορια δηλωσε θεσσαλονικη.στη λαρισα θα σε πρηξουννννννννν.Πτυχιο θα σου βγει η ψυχη για να παρεις
Mon ami θέλουμε να γίνουμε γιατράρες όχι ένας απλός γιατρός που να ανοίξει απλός ένα ιατρείο στη μέση του πουθενά, όπου ακούς δύσκολα σημαίνει ότι τα πράγματα είναι καλά
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τελικά υπάρχουν πολλά χρόνια προβληματισμοί σχετικά με την Ιατρική και ιδιαίτερη αναφορά στο forum γι΄αυτόν τον κλάδο σπουδών. Πριν μπω στο θέμα, ήμουν σίγουρος πως επρόκειτο για να new topic :P
Σκέφτηκα μόνο αυτό μάς έλλειπε να συζητήσουμε. Μάχη και μεταξύ των Ιατρικών
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Τελικά υπάρχουν πολλά χρόνια προβληματισμοί σχετικά με την Ιατρική και ιδιαίτερη αναφορά στο forum γι΄αυτόν τον κλάδο σπουδών. Πριν μπω στο θέμα, ήμουν σίγουρος πως επρόκειτο για να new topic :P
Σκέφτηκα μόνο αυτό μάς έλλειπε να συζητήσουμε. Μάχη και μεταξύ των Ιατρικών
ω καλα εισαι.που ζεις εσυ??
 

BasilM

Νεοφερμένος

Ο BasilM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ουδάζει κανεις ιατρική στα Ιωάννινα για να μου πει τη γνώμη του για τη σχολή?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
εγω δε θα μιλησω για κυρος και πρασινα αλογα αλλωστε ιατρος βγαινεις απο ολες.το θεμα ειναι που θα τσιμπησεις μεγαλο βαθμο με πολυ λιγοτερη προσπαθεια απο αλλες ειτε θα τελειωσεις ευκολοτερα με απειρες εξεταστικες απο εκτο ετος και μετα.Αυτη ειναι της Αθηνας.Οποτε οποιος ειναι τυχερος και μπει εκει τη γλιτωσε :laugh:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1594905271563.png


Πέρασαν από την Ιατρική κι αυτά.

Ένα σκεπτικό είναι και αυτό που παραθέτει ο Ευκλείδης περί βαθμού και αξίζει να λαμβάνεται υπόψη για άτομα που έχουν στόχους μεγάλους.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
View attachment 70192

Πέρασαν από την Ιατρική κι αυτά.

Ένα σκεπτικό είναι και αυτό που παραθέτει ο Ευκλείδης περί βαθμού και αξίζει να λαμβάνεται υπόψη για άτομα που έχουν στόχους μεγάλους.
Άρα να φανταστώ εμείς που είμαστε σε ένα πανεπιστήμιο της περιφέρειας δεν έχουμε υψηλούς στόχους. Βασικά το αντίθετο όταν είσαι σε ένα τμήμα με περισσότερες απαιτήσεις συνήθως είσαι πιο επιμελής και προσπαθείς και περισσότερο να τα πας καλά και ας μην είναι πάντα εύκολο. Καλά το ότι ειδικά για Ιατρική συζηταμε ακόμη και εκεί με την λογική της ήσσονος προσπάθειας ελπίζω μόνο όταν βρεθείτε σε τέτοιο ιατρό να μη μείνετε στον υψηλό βαθμό πτυχίου γιατί δεν σας βλέπω καλά. Τι διαβάζει κανείς εδώ; Και είστε και κάποιοι που λέτε για την ησσονα προσπάθεια και άλλα τέτοια ωραία. Κοινώς μας δουλεύετε ψιλό γαζί.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Άρα να φανταστώ εμείς που είμαστε σε ένα πανεπιστήμιο της περιφέρειας δεν έχουμε υψηλούς στόχους. Βασικά το αντίθετο όταν είσαι σε ένα τμήμα με περισσότερες απαιτήσεις συνήθως είσαι πιο επιμελής και προσπαθείς και περισσότερο να τα πας καλά και ας μην είναι πάντα εύκολο. Καλά το ότι ειδικά για Ιατρική συζηταμε ακόμη και εκεί με την λογική της ήσσονος προσπάθειας ελπίζω μόνο όταν βρεθείτε σε τέτοιο ιατρό να μη μείνετε στον υψηλό βαθμό πτυχίου γιατί δεν σας βλέπω καλά. Τι διαβάζει κανείς εδώ; Και είστε και κάποιοι που λέτε για την ησσονα προσπάθεια και άλλα τέτοια ωραία. Κοινώς μας δουλεύετε ψιλό γαζί.
Αναφέρθηκα στον βαθμό, αν ένα τμήμα Φιλολογίας είναι πιο εύκολο να βγάλεις υψηλότερο βαθμό από κάποιο άλλο και έχεις στόχο να πιάσεις υποτροφία ή να περάσεις σε μεταπτυχιακό έξω που λαμβάνεται υπόψην ιδιαίτερα ο βαθμός είναι προτιμότερο να πας στη Φιλολογία του χ ελληνικού πανεπιστήμιου από ότι στο ψ ελληνικό πανεπιστήμιο.

Είπε ότι είναι ευκολότερο το ΕΚΠΑ Ιατρικής ο Ευκλείδης, εγώ στάθηκα σε αυτό. Εάν η Φιλολογία στην Κρήτη [περιφερειακό τμήμα] είναι ευκολότερη από ότι στο ΕΚΠΑ, τότε προτείνεται εκεί. Δεν αναφέρθηκα στο ΕΚΠΑ λόγω Αθήνας, μορίων κλπ. αλλά επειδή είπε πως είναι πιο εύκολο.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αναφέρθηκα στον βαθμό, αν ένα τμήμα Φιλολογίας είναι πιο εύκολο να βγάλεις υψηλότερο βαθμό από κάποιο άλλο και έχεις στόχο να πιάσεις υποτροφία ή να περάσεις σε μεταπτυχιακό έξω που λαμβάνεται υπόψην ιδιαίτερα ο βαθμός είναι προτιμότερο να πας στη Φιλολογία του χ ελληνικού πανεπιστήμιου από ότι στο ψ ελληνικό πανεπιστήμιο.

Είπε ότι είναι ευκολότερο το ΕΚΠΑ Ιατρικής ο Ευκλείδης, εγώ στάθηκα σε αυτό. Εάν η Φιλολογία στην Κρήτη [περιφερειακό τμήμα] είναι ευκολότερη από ότι στο ΕΚΠΑ, τότε προτείνεται εκεί. Δεν αναφέρθηκα στο ΕΚΠΑ λόγω Αθήνας, μορίων κλπ. αλλά επειδή είπε πως είναι πιο εύκολο.
[/QUOTE
Δεν τι είπα λόγω του οτι ειναι στην περιφέρεια αλλα οτι υποστηρίζεται αυτη η άποψη οτι όσο πιο ευκολο ειναι το τμήμα σε μια πόλη από μια άλλη να επιλέγεται αυτόματα αυτο. Δεν νομιζω παντως και οτι αν πας για μεταπτυχιακό οι υπεύθυνοι δεν θα ξέρουν τι γίνεται σε αλλα πανεπιστήμια, ειναι και αυτοί μια κοινότητα και πολυ αμφιβάλω αν θα σκεφτούν με το δικό τροπο, δεν θεωρώ οτι ειναι τόσο επιφανειακοί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αναφέρθηκα στον βαθμό, αν ένα τμήμα Φιλολογίας είναι πιο εύκολο να βγάλεις υψηλότερο βαθμό από κάποιο άλλο και έχεις στόχο να πιάσεις υποτροφία ή να περάσεις σε μεταπτυχιακό έξω που λαμβάνεται υπόψην ιδιαίτερα ο βαθμός είναι προτιμότερο να πας στη Φιλολογία του χ ελληνικού πανεπιστήμιου από ότι στο ψ ελληνικό πανεπιστήμιο.

Είπε ότι είναι ευκολότερο το ΕΚΠΑ Ιατρικής ο Ευκλείδης, εγώ στάθηκα σε αυτό. Εάν η Φιλολογία στην Κρήτη [περιφερειακό τμήμα] είναι ευκολότερη από ότι στο ΕΚΠΑ, τότε προτείνεται εκεί. Δεν αναφέρθηκα στο ΕΚΠΑ λόγω Αθήνας, μορίων κλπ. αλλά επειδή είπε πως είναι πιο εύκολο.
Δεν το είπα λόγω του οτι ειναι στην περιφέρεια αλλα οτι υποστηρίζεται αυτη η άποψη οτι όσο πιο ευκολο ειναι το τμήμα σε μια πόλη από μια άλλη να επιλέγεται αυτόματα αυτο. Δεν νομιζω παντως και οτι αν πας για μεταπτυχιακό οι υπεύθυνοι δεν θα ξέρουν τι γίνεται σε αλλα πανεπιστήμια, ειναι και αυτοί μια κοινότητα και πολυ αμφιβάλω αν θα σκεφτούν με το δικό τροπο, δεν θεωρώ οτι ειναι τόσο επιφανειακοί.
 

Vasilis2000kak

Νεοφερμένος

Ο Vasilis2000kak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γιατί τόσο μίσος για την Ιατρική της Λαρισας; Καταρχάς υπάρχουν πολλές παρανοήσεις. Πρόκειται για την πιο καινούργια Ιατρική μαζί με της Αλεξανδρούπολης, νιώθεις ότι σπουδαζεις σε ιδιωτικό, φοιτητές και καθηγητές σέβονται τον χώρο, δεν υπάρχει η παραμικρή παρέμβαση των κομμάτων σε οτιδήποτε αφορά την σχολή. Κάθε έτος έχει λίγους φοιτητές(90 εισακτεοι και μαζι με όλες τις κατηγορίες και τους κατατακτηριους γίνονται 110) , οι περισσότεροι καθηγητές είναι προσβάσιμοι και συνεργαζονται με τους φοιτητές . Δίπλα ακριβώς υπάρχει το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο,οι φοιτητές ξεκινούν κλινικά από 5ο εξάμηνο σε μικρές και διαχειρισιμες ομαδες ώστε να εξετάζουν ασθενείς και να μην είναι 50 άτομα από πάνω. Έχουμε forum το οποίο είναι αρκετά ενεργό , συνεργασία μεταξύ φοιτητών όλων των ετών. Το επίπεδο είναι αρκετά δύσκολο (το πτυχίο το παίρνουν με μέσο όρο 7) και άλλα μαθήματα που γίνονται επιφανειακά σε άλλες ιατρικές γίνονται στην Λάρισα αναλυτικά (πχ Ιστολογία, Εμβρυολογια, Παθολογική Ανατομική κ.ά.). Προφανώς και δεν είναι η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας, και ναι σπουδαζω ιατρική στην Λάρισα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτήν η απαξίωση. Εγώ πιστεύω καλύτερη ιατρική είναι αυτήν του Ηρακλείου για λόγους που ειπώθηκαν παραπάνω,και δεν έχει κανένα νόημα να γίνονται τέτοιες συγκρίσεις ανάμεσα σε σχεδόν ίδιες σχολές.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Για διορισμό στο ΕΣΥ (χαχα) ο βαθμός που έβγαλες στην ιατρική, σε αντίθεση με όλες τις άλλες κατηγορίες ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ, δεν παίζει κανένα ρόλο.
 

Gate_3

Νεοφερμένος

Ο Gate_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γιατί τόσο μίσος για την Ιατρική της Λαρισας; Καταρχάς υπάρχουν πολλές παρανοήσεις. Πρόκειται για την πιο καινούργια Ιατρική μαζί με της Αλεξανδρούπολης, νιώθεις ότι σπουδαζεις σε ιδιωτικό, φοιτητές και καθηγητές σέβονται τον χώρο, δεν υπάρχει η παραμικρή παρέμβαση των κομμάτων σε οτιδήποτε αφορά την σχολή. Κάθε έτος έχει λίγους φοιτητές(90 εισακτεοι και μαζι με όλες τις κατηγορίες και τους κατατακτηριους γίνονται 110) , οι περισσότεροι καθηγητές είναι προσβάσιμοι και συνεργαζονται με τους φοιτητές . Δίπλα ακριβώς υπάρχει το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο,οι φοιτητές ξεκινούν κλινικά από 5ο εξάμηνο σε μικρές και διαχειρισιμες ομαδες ώστε να εξετάζουν ασθενείς και να μην είναι 50 άτομα από πάνω. Έχουμε forum το οποίο είναι αρκετά ενεργό , συνεργασία μεταξύ φοιτητών όλων των ετών. Το επίπεδο είναι αρκετά δύσκολο (το πτυχίο το παίρνουν με μέσο όρο 7) και άλλα μαθήματα που γίνονται επιφανειακά σε άλλες ιατρικές γίνονται στην Λάρισα αναλυτικά (πχ Ιστολογία, Εμβρυολογια, Παθολογική Ανατομική κ.ά.). Προφανώς και δεν είναι η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας, και ναι σπουδαζω ιατρική στην Λάρισα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτήν η απαξίωση. Εγώ πιστεύω καλύτερη ιατρική είναι αυτήν του Ηρακλείου για λόγους που ειπώθηκαν παραπάνω,και δεν έχει κανένα νόημα να γίνονται τέτοιες συγκρίσεις ανάμεσα σε σχεδόν ίδιες σχολές.
Ποια είναι η καλύτερη δεν το γνωρίζω, θα πρέπει κανείς να έχει περάσει από όλες τις ιατρικές για να έχει άποψη 😁 Πάντως γενικά κρατήστε μικρό καλάθι απ'οσα λέγονται και ακούγονται για παντού.Και εγώ Λάρισα είμαι και γι' αυτό απαντώ στον φίλο παραπανω. Όσον αφορά τα ζητήματα χώρου, αριθμού φοιτητών και ευκολία επικοινωνιας μεταξύ φοιτητων στο φόρουμ όντως συμφωνώ είναι καλό το επίπεδο.Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ρίξεις αρκετή προσπάθεια, είναι ιδιαίτερα δύσκολη η σχολή εκεί.Προσωπικά είμαι 7ο έτος πάω για 8ο και έχω 3 χρωστούμενα ακόμα για πτυχίο, τα "βαρβατα" πτυχιακα(παιδο, παθ, χειρ) 😥.Και όντας πολύ καλός σε σχολικό επίπεδο,έπιανα με βάση πανελλαδικές και Πάτρα που ήταν ψηλότερα από Λάρισα σε μόρια,χωρίς να είμαι σε κάποια ειδική κατηγορία,αλλα βλέπετε εύκολα μπορείς να τα βρεις σκούρα.....Από φίλους συνομηλίκους που τελείωσαν ΑΠΘ και έχω ως το μόνο μέτρο σύγκρισης, οι περισσότεροι τελείωσαν 6-6.5 χρόνια και χωρίς να αναφέρουν τεράστιες δυσκολίες. Οπότε κρίνω ότι η Λάρισα έχει μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας από ΑΠΘ, αν ισχύει πχ ότι το ΑΠΘ ή άλλη σχολή έχει και ίδιο ή καλύτερο επίπεδο σπουδών από Λάρισα τότε θα συμβούλευα καλύτερα μακριά από Λάρισα.Οσο κόπο=χρόνο μπορεί να αποφύγει κανεις, τόσο το καλύτερο κατά τη γνώμη μου πάντα μιας και έχουμε δρόμο και μετά τη σχολή....Οπως λένε και οι προλαλησαντες όλοι το ίδιο γιατροί βγαίνουμε.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Εχω μια χαζή απορία.

Μετα την ειδικότητα , τι είστε;
διορισμένοι;
Γιατι εχω προσέξει οτι μολις ανοίξει θεση για ειδικότητα μετα μενετε στο νοσοκομείο και δουλεύετε .
Δηλαδη Υπάρχει θεση.
Τελικά τι ισχύει;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχω μια χαζή απορία.

Μετα την ειδικότητα , τι είστε;
διορισμένοι;
Γιατι εχω προσέξει οτι μολις ανοίξει θεση για ειδικότητα μετα μενετε στο νοσοκομείο και δουλεύετε .
Δηλαδη Υπάρχει θεση.
Τελικά τι ισχύει;
μετά την ειδικότητα είμαστε ειδικοί ιατροί και διεκδικούμε θέσεις ή διαλέγουμε τον ιδιωτικό τομέα.

Πριν την ειδικότητα κάνουμε άσκηση ως ειδικευόμενοι και παράλληλα δουλέυουμε στο νοσοκομείο που διαλέγουμε σε μια λίστα.
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Για πολλοστή φορά θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με διαφωτίσετε για τον.. επικείμενο τόπο φοίτησης μου. Καταρχάς να σημειώσω ότι ακόμα κι αν ανέβουν 1000 μόρια οι βάσεις πάλι περνάω οπότε δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.
Την Αθήνα την έχω αποκλείσει εξαιτίας του επιπέδου ζωής που έχει κανείς σε μια τέτοια "μεγαλούπολη" καθώς και εξαιτίας της ποιότητας των σχέσεων φοιτητών-καθηγητων. Εκτός αυτού μπαίνουν στο παιχνίδι καταλήψεις, πορείες, μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στα κτήρια κτλ..
Θεσσαλονίκη είναι η επιλογή στην οποία κλίνω περισσότερο. Έχω και σπίτι έτοιμο εκεί, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για εμένα τουλάχιστον από οικονομικής άποψης. Η Θεσσαλονίκη είναι γνωστή και για τη φοιτητική της ζωή και την έχω ζήσει και περισσότερο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο εξοπλισμός κι ο μεγάλος αριθμός φοιτητών με μετεγγραφές, κατατακτήριες και τα συναφή. Θα ήθελα κάποια εμπεριστατωμένη γνώμη με πρόσφατα στοιχεία από κάποιον που τα έχει ζήσει.
Πάτρα μου συστήνουν να βάλω μετά τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν είμαι βέβαιος. Ακούστηκε κάτι για έλλειψη καθηγητών και αδυναμία πλήρωσης των θέσεων από το υπουργείο.
Κρήτη απίστευτη, από όλες τις απόψεις. Μου φαίνεται όμως ότι είναι περισσότερο για έρευνα κι εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ το κλινικό παρά το ερευνητικό κομμάτι της ιατρικής. Επίσης λέγεται ότι έχει υψηλό κόστος ζωής.
Τα Γιάννενα είναι για μένα πολύ ψηλά. Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια. Αυτό που με προβληματίζει είναι η συγκοινωνία (από Χίο) και άλλα πρακτικά ζητήματα.
Αλεξανδρούπολη και Λάρισα θα είναι τελευταίες επιλογές.
Αδιαμφισβήτητα από όλες τις σχολές βγαίνεις ιατρός. Αυτό δεν αναιρεί όμως το γεγονός ότι κάποιες υπερέχουν από άλλες σε ορισμένους τομείς.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Για πολλοστή φορά θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με διαφωτίσετε για τον.. επικείμενο τόπο φοίτησης μου. Καταρχάς να σημειώσω ότι ακόμα κι αν ανέβουν 1000 μόρια οι βάσεις πάλι περνάω οπότε δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.
Την Αθήνα την έχω αποκλείσει εξαιτίας του επιπέδου ζωής που έχει κανείς σε μια τέτοια "μεγαλούπολη" καθώς και εξαιτίας της ποιότητας των σχέσεων φοιτητών-καθηγητων. Εκτός αυτού μπαίνουν στο παιχνίδι καταλήψεις, πορείες, μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στα κτήρια κτλ..
Θεσσαλονίκη είναι η επιλογή στην οποία κλίνω περισσότερο. Έχω και σπίτι έτοιμο εκεί, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για εμένα τουλάχιστον από οικονομικής άποψης. Η Θεσσαλονίκη είναι γνωστή και για τη φοιτητική της ζωή και την έχω ζήσει και περισσότερο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ο εξοπλισμός κι ο μεγάλος αριθμός φοιτητών με μετεγγραφές, κατατακτήριες και τα συναφή. Θα ήθελα κάποια εμπεριστατωμένη γνώμη με πρόσφατα στοιχεία από κάποιον που τα έχει ζήσει.
Πάτρα μου συστήνουν να βάλω μετά τη Θεσσαλονίκη αλλά δεν είμαι βέβαιος. Ακούστηκε κάτι για έλλειψη καθηγητών και αδυναμία πλήρωσης των θέσεων από το υπουργείο.
Κρήτη απίστευτη, από όλες τις απόψεις. Μου φαίνεται όμως ότι είναι περισσότερο για έρευνα κι εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ το κλινικό παρά το ερευνητικό κομμάτι της ιατρικής. Επίσης λέγεται ότι έχει υψηλό κόστος ζωής.
Τα Γιάννενα είναι για μένα πολύ ψηλά. Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια. Αυτό που με προβληματίζει είναι η συγκοινωνία (από Χίο) και άλλα πρακτικά ζητήματα.
Αλεξανδρούπολη και Λάρισα θα είναι τελευταίες επιλογές.
Αδιαμφισβήτητα από όλες τις σχολές βγαίνεις ιατρός. Αυτό δεν αναιρεί όμως το γεγονός ότι κάποιες υπερέχουν από άλλες σε ορισμένους τομείς.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με βάση τα λεγόμενα σου θα σου πρότεινα τα εξής:
1) Θεσσαλονίκη, μιας που οικονομικά θα σου είναι κάπως καλύτερα. Η φοιτητική ζωή θα σου φανεί καταπληκτική. Όπως ανέφερες το Α.Π.Θ θα σε καλύψει στο κλινικό κομμάτι.
2) Γιάννενα, καταπληκτικό πανεπιστήμιο. Πανέμορφη και ήσυχη πόλη. Ωραία φοιτητική ζωή. Ένας συγγενής μου έχει τελειώσει από το τμήμα ιατρικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και ακούω συνεχώς μόνο καλά λόγια
3) Αλεξανδρούπολη, είναι μια ήσυχη και όμορφη πόλη. Δεν έχει την φασαρία των μεγάλων πόλεων και το τμήμα ιατρικής είναι αρκετά καλό. Παρότι που είναι η τελευταία επιλογή των φοιτητών ιατρικής, σου την προτείνω ανεπιφύλακτα.
4) Κρήτη, Θα ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά την Αλεξανδρούπολη. Το επίπεδο της έρευνας είναι καταπληκτικό όπως και το κλινικό κομμάτι. Όμως εφόσον κοιτάς τα οικονομικά σου βάζω την Κρήτη κάτω στη λίστα μιας και οικονομικά είναι από τις πιο ακριβές πόλης.
?) Πάτρα, δεν γνωρίζω αρκετά για το τμήμα της Πάτρας οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω αν αξίζει ή όχι.

Ελπίζω να σε κάλυψα έστω και λίγο, γενικά όλα τα τμήματα ιατρικής είναι καλά όμως από τα λεγόμενα σου αρίθμησα τις ιδανικές επιλογές για εσένα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top