Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Με βάση τα λεγόμενα σου θα σου πρότεινα τα εξής:
1) Θεσσαλονίκη, μιας που οικονομικά θα σου είναι κάπως καλύτερα. Η φοιτητική ζωή θα σου φανεί καταπληκτική. Όπως ανέφερες το Α.Π.Θ θα σε καλύψει στο κλινικό κομμάτι.
2) Γιάννενα, καταπληκτικό πανεπιστήμιο. Πανέμορφη και ήσυχη πόλη. Ωραία φοιτητική ζωή. Ένας συγγενής μου έχει τελειώσει από το τμήμα ιατρικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και ακούω συνεχώς μόνο καλά λόγια
3) Αλεξανδρούπολη, είναι μια ήσυχη και όμορφη πόλη. Δεν έχει την φασαρία των μεγάλων πόλεων και το τμήμα ιατρικής είναι αρκετά καλό. Παρότι που είναι η τελευταία επιλογή των φοιτητών ιατρικής, σου την προτείνω ανεπιφύλακτα.
4) Κρήτη, Θα ήταν η δεύτερη επιλογή μου μετά την Αλεξανδρούπολη. Το επίπεδο της έρευνας είναι καταπληκτικό όπως και το κλινικό κομμάτι. Όμως εφόσον κοιτάς τα οικονομικά σου βάζω την Κρήτη κάτω στη λίστα μιας και οικονομικά είναι από τις πιο ακριβές πόλης.
?) Πάτρα, δεν γνωρίζω αρκετά για το τμήμα της Πάτρας οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω αν αξίζει ή όχι.

Ελπίζω να σε κάλυψα έστω και λίγο, γενικά όλα τα τμήματα ιατρικής είναι καλά όμως από τα λεγόμενα σου αρίθμησα τις ιδανικές επιλογές για εσένα
Νομίζω βοήθησε, ευχαριστώ.
 

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Όσοι θέλετε Ιατρικές πόσα μόρια γράψατε;;
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

RRRRRR1

Νεοφερμένος

Ο RRRRRR1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συγκεντρωσα 19.150 μορια και ενδιαφερομαι για την ιατρικη. Θα ηθελα γνωμη για το ποιο τμημα ειναι το καλυτερο. Η πολη φοιτησης δεν με απασχολει
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Νομίζω πως έχει λήξει για φέτος η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικού δελτίου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Εγω παλι γιατι νομιζω οτι πρεπει να βαλουν ψυχομετρικα τεστ για την ιατρικη, οπως την ευελπιδων αλλα εστιασμενα διαφορετικα.
Μπορει να κανω και λαθος παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Οι συζητησεις που γινονται εδω μεσα οπου η ιατρικη αντιμετωπιζεται ως μορια.
Η αδιαφορια και το τουπε τον ειδικευομενων στα επειγοντα, και καποια αλλα
Ξέρεις ρε γιάννη πόσο κοστίζει το να χτίσεις τέτοιο τουπέ σε έναν ειδικευόμενο τεπατζη πες μου ξέρεις;;:lol:
Όπως το βλέπω η κατάσταση δεν θα αλλάξει σύντομα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ξέρεις ρε γιάννη πόσο κοστίζει το να χτίσεις τέτοιο τουπέ σε έναν ειδικευόμενο τεπατζη πες μου ξέρεις;;:lol:
Όπως το βλέπω η κατάσταση δεν θα αλλάξει σύντομα.
Μαλλον δεν ξερω και ουτε προβλεπεται να μαθω. Το παρηγορο ειναι οτι στους περισσοτερους ειναι παροδικη κατασταση και βελτιωνεται σημαντικα με την αποκτηση της ειδικοτητας και εξαλείφεται με την προοδο της εμπειριας. Υπαρχουν ομως και αστερια του τυπου, πολλα δεν ξερω, αλλα δεν φευγεις αμα δε σε ξεσκονισω στις εξετασεις και κατι θα βρω.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Συγκεντρωσα 19.150 μορια και ενδιαφερομαι για την ιατρικη. Θα ηθελα γνωμη για το ποιο τμημα ειναι το καλυτερο. Η πολη φοιτησης δεν με απασχολει
τελικα φιλε μου δηλωσες ημμυ εμπ ή ιατρικη?παντως η προθεσμια εληξε...
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Οι συζητησεις που γινονται εδω μεσα οπου η ιατρικη αντιμετωπιζεται ως μορια.
Η αδιαφορια και το τουπε τον ειδικευομενων στα επειγοντα, και καποια αλλα

Ξέρεις κανέναν που είναι τόσο μα... :oops: αφέλης, να μαζέψει 19.000+ μόρια για να επιλέξει κάτι άλλο ρε Γιάννη :hehe: ;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ξέρεις κανέναν που είναι τόσο μα... :oops: αφέλης, να μαζέψει 19.000+ μόρια για να επιλέξει κάτι άλλο ρε Γιάννη :hehe: ;
ετσι ειναι φιλε μου.η μουρη πανω απο ολα.και πανω απο ολα η μουρη των γονεων
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Το 2015 δεν ήταν εκείνο το παιδί που επέλεξε φυσικό εκπα; Με 19880 :)

Στο 3ο πεδίο πόσο συχνά συμβαίνει αυτό όμως ;

ετσι ειναι φιλε μου.η μουρη πανω απο ολα.και πανω απο ολα η μουρη των γονεων

Κοίτα δεν είναι μόνο η μούρη. Εαν έχεις βγάλει τόσα μόρια και δεν έχεις ιδέα τι επάγγελμα θα σου άρεσε, γιατί να μην επέλεγες την ιατρική; Όντως μούρη,λεφτά,καλές και σοβαρές σπουδές...

Right off the bat μπορώ να σκεφτώ προσωπικά πολλούς λόγους που δεν θα μου άρεσε, αλλά για κάποιον που είναι ήδη στο 3ο πεδίο δεν λένε κάτι αυτοί οι λόγοι.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Στο 3ο πεδίο πόσο συχνά συμβαίνει αυτό όμως ;
Ε τότε η θετική κατεύθυνση σου άνοιγε δρόμο για ιατρικές και θετικές σχολές ταυτόχρονα όποτε υπήρχαν αρκετοί διχασμοί των άριστων.
Κατά γενική ομολογία ομως, η προσπάθεια είναι ανάλογη της σχολής που θέλεις να εισαχθείς. Παραδείγματος χάριν πιο πιθανό είναι να συγκεντρώσει περισσότερα μόρια ένα παιδι που θέλει ιατρική από ένα παιδί που θέλει εργοθεραπεία. Ο κόπος που καταβάλει κάποιος είναι για να εισαχθεί στη σχολη που τον ενδιαφερει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Ε τότε η θετική κατεύθυνση σου άνοιγε δρόμο για ιατρικές και θετικές σχολές ταυτόχρονα όποτε υπήρχαν αρκετοί διχασμοί των άριστων.
Κατά γενική ομολογία ομως, η προσπάθεια είναι ανάλογη της σχολής που θέλεις να εισαχθείς. Παραδείγματος χάριν πιο πιθανό είναι να συγκεντρώσει περισσότερα μόρια ένα παιδι που θέλει ιατρική από ένα παιδί που θέλει εργοθεραπεία. Ο κόπος που καταβάλει κάποιος είναι για να εισαχθεί στη σχολη που τον ενδιαφερει.

Χμ, ναι φαντάζομαι οτι παλιά τα πράγματα θα ήταν πιο περίπλοκα. Εαν και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι σχολές του 2ου και του 3ου πεδίου διαφέρουν αστρονομικά για να ταλαντεύεται κάποιος τόσο πολύ. Τελείως διαφορετικά σκεπτικά, τελείως διαφορετικές σπουδές και τελείως διαφορετικά περιβάλλοντα και συνθήκες εργασίας.

Κοίτα μετά από ένα σημείο είναι περιττά τα πολλά μόρια εκτός του context των πανελληνίων. Σίγουρα εαν κάποιος μπορεί να τα βγάλει απρόσκοπτα,why not. Αλλά σε κάποιες σχολές μετά τις πανελλήνιες δεν χρειάζεται να διαβάζεις ούτε κατά διάνοια τόσο πολύ. Απλά τακτικά και υπεύθυνα and for the most part,you're covered.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ξέρεις κανέναν που είναι τόσο μα... :oops: αφέλης, να μαζέψει 19.000+ μόρια για να επιλέξει κάτι άλλο ρε Γιάννη :hehe: ;
Οχι samael ετσι ειναι ,εκτος λιγων εστιασμενων περιπτωσεων οπως λεει και η κατερινα.
Το βασικο θεμα ειναι ποιος ωφελειται απο την συμπεριφορα αυτη?
Κατα την αποψη ωφελείται μονο το συστημα των εξετασεων. Δεν υπαρχει θετικο προσημο ουτε για τον υποψηφιο κυριως, αλλα ουτε για την ιατρικη.
 

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι εξι υποψήφιες σχολες που σκεφτομαι να σπουδάσω ιατρικη.Εσεις τι διαλέγετε; πανεπιστημιο ιωαννινων, Αλεξανδρούπολης, Πάτρας, Λάρισας, ΑΠΘ , η πανεπιστημιο Κρήτης; (Γενικά, από οσα εχετε ακούσει για αυτά)
Ποια σχολή έχει καλύτερο πρόγραμμα, που υπάρχει καλύτερη ποιότητας ζωής, ποια σχολή έχει καλύτερες υποδομές και που υπάρχει αρκετό πρακτικό κομμάτι;
Εγώ σκέφτομαι για Κρήτη. Αν μπορειτε απαντήστε μου γρήγορα.

Ευχαριστώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top