Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χεχε, αφου Chris το ξερεις οτι δεν μιλω για τις μεταγραφες εσωτερικου.:D Μιλαω για κατα βαλκανια μερια. Εκει ναι, ο μεσος ορος ειναι το 12(με καποιες λιγες εξαιρεσεις που απλως ατυχησαν, αλλα ειχαν φτασει κοντα)
Εγω παντως επιμενω οτι το δυνατο σημειο της Αθηνας δεν ειναι τα θεωρητικα μαθηματα, αλλα η ποικιλια των περιστατικων που μπορεις να δεις. Αν εχεις ορεξη, μπορει να μαθεις περισσότερα και απο το Ηρακλειο. Αλλα το ζητημα ειναι οτι αυτοδιδακτος θα εισαι στην τελικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
πρωτα πρωτα,καλυτερο διδακτικο προσωπικο.αρκετοι απο τους καθηγητες θεωρουνται κορυφες στην ελλαδα στον τομεα τους και σχετικα δεν ειναι αδιαφοροι ως προς τους μαθητες...επιπλεον μεγαλυτερη πολη η θεσ/νικη περισσοτερα νοσοκομεια πιο καταρτισμενα μεγαλυτερα οπου μπορει κανεις να δει πληθωρα περιστατικων ακομα και σπανιων ασθενειων...και τελος σχετικα καλη οργανωση της σχολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
:boom:

Δυο εγκεφαλικα κυτταρα ειχα, μου τα καψατε κι αυτα..Αλλος λεει το 1, αλλος λεει το αλλο...πουφ! Κουραστηκα..Παω να φαω και ξαναρχομαι..

ΠΣ. Σοβαρα τωρα, ευχαριστω που λετε την αποψη σας. Με βοηθαει να σχηματισω μια καλυτερη εικονα του τι 'παιζει' εκει εξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
πρωτα πρωτα,καλυτερο διδακτικο προσωπικο.αρκετοι απο τους καθηγητες θεωρουνται κορυφες στην ελλαδα στον τομεα τους και σχετικα δεν ειναι αδιαφοροι ως προς τους μαθητες...επιπλεον μεγαλυτερη πολη η θεσ/νικη περισσοτερα νοσοκομεια πιο καταρτισμενα μεγαλυτερα οπου μπορει κανεις να δει πληθωρα περιστατικων ακομα και σπανιων ασθενειων...και τελος σχετικα καλη οργανωση της σχολης

Τhat makes it a good medical school.Δεν ειπα ποτε το αντιθετο. Αλλα δεν βλεπω τον αντιποδα της συγκρισης. Το πως την κανει καλυτερη. Προσοχη, δεν λεω οτι η Πατρα ειναι καλυτερη! Ουτε και εγω το ξερω αυτο, και φυσικα δεν εχω αρκετες πληροφοριες ωστε να βγαλω συμπερασμα.

Αυτο για τους καθηγητες δεν μπορει να σταθει και τόσο, διότι εγω εχω ακουσει απλα το αντιθετο. Οτι οντως αυτοι οι καθηγητες ειναι ονοματα, αλλα εχουν φτασει σε σημειο να μην παιρνουν συνταξη, δλδ μερικοι ειναι κοντα στη γεροντικη ανοια. Και το οτι εισαι ονομα, δεν σημαινει οτι ενδιαφερεσαι κιολλας στο διδακτικο σου εργο. Για τα περιστατικα συμφωνω απολυτα.
Για την οργανωση παλι δεν σε πιανω. Τι παει να πει εχει καλη οργανωση? :S Ο οποιοσδηποτε μπορει να ισχυριστει οτι η σχολη του εχει καλη οργανωση. Εδω ειναι που θελω να τη συγκρινεις με την οργανωση των αλλων σχολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για να καταλαβω και εγω:)...pizza-dora και blacksheep για Θεσσαλονικη- Πατρα μιλατε, ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ναι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οκ. Θα συμφωνισω τοτε με τον blacksheep. Δεν εχω πειρα και 2-3 γνωμες που πηρα απο φοιτητες δε μιλησαν για το Αριστοτελειο με καλα λογια. Το αντιθετο! Ομως , θεωτηται το καλυτερο πανεπιστημιο στην Ελλαδα, μετα το ΕΜΠ. Και αυτο λεει πολλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
δεν ειμαι ακομα φοιτητης για να τη συγκρινω τοσο σχοινοτενως απλα ειναι οργανωμενη καλα γραμματεια κτλπ....οσον αφορα για τους καθηγητες ειναι σπανιο μια σχολη με κορυφαιους καθηγητες-ιατρους που ειναι και δασκαλοι ταυτοχρονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ερωτημα : Με ποια σειρα να δηλωσω τις πολεις που εχουν ιατρικη?

Εχω ακουσει οτι στην Αθηνα το επιπεδο ειναι πολυ ανεβασμενο,
στην Θεσσαλονικη ειναι μια απο τις χειροτερες σχολες που υπαρχουν
και Αλεξανδρουπολη ειναι πολυ μακρια απο την πολη μου.
Και μολις πριν λιγο διαβασα οτι η Λαρισα ειναι 'βαρια' σχολη..
Ετσι μου μενει Ιωαννινα , Ηρακλειο και Πατρα.

Σκεφτομαι ,χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, να δηλωσω Ηρακλειο πρωτη επιλογη. Θελω μια σχολη η οποια να ειναι προσβασιμη ,βατη θα ελεγα, μιας και το που θα παρεις το πτυχιο σου δεν εχει σημασια μεσα στην Ελλαδα. Απο την αλλη, για να φυγω εξωτερικο ενδεικνυται η σχολη της Αθηνας καθως παραδοσιακα προτιμωνται ατομα απο το Αριστοτελιο. Θα μπορεσω ομως να την τελειωσω μια τοσο δυσκολη σχολη οπως αυτη της Αθηνας?

Βοηθεια παιδια ,ειμαι απιστευτα μπερδεμενη! Ευτυχως εχω χρονο να το σκεφτω..
[Οι εμπειροι να μεταδιδουν τη γνωση...!]
Καλυτερα να πας Ηρακλειο.Απ οσο ξερω ειναι η καλυτερη σχολη που υπαρχει,εχει πολυ καλους καλους και υπαρχει και το ΙΤΕ το οποιο εοναο καθοριστικος παραγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το ΙΤΕ δεν ειναι για ιατρικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Οχι φίλε είναι ο πατέρας μου που είναι γιατρός και επειδή μένουμε Χανιά είχε πάει και μου είχε πεί ότι τους είχανε παρουσιάσει μια έρευνα οπότε ισχυει μάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κι εμενα ειναι.Εσυ λες πως εχει ετσι;Kι εγω αυτο νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ναι πρέπει να χεί.Για πολλές επιστήμες έχει....
-----------------------------------------
https://www.forth.gr/index_main.php?c=1&l=g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Α εχει και βιοϊατρικες ερευνες σε ενα αλλο σάιτ που ειδα δεν τις ειχε...
παντως κυριως για βιοχημεια βιολογια κ τετοια ειναι απο τις ιατρικες. Οπως κ να χει δε νομιζω οτι στην ιατρικη παιζει τοσο καθοριστικο ρολο οσο στις υπολοιπες επιστημες εκει.

Για την προώθηση των στόχων του το ΙΒΕ συνεργάζεται στενά με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (κυρίως με την Ιατρική Σχολή), με το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων καθώς και με ερευνητικούς και παραγωγικούς φορείς εντός και εκτός Ελλάδας.
Οι μελλοντικοί στόχοι του Ινστιτούτου είναι η διεύρυνση επαφών και συνεργασιών με το ΙΤΕ και τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα καθώς και η δημιουργία δεσμών με την τοπική κοινωνία.



Δεν ειναι καν στην Κρητη το τμημα αυτο απο οτι καταλαβα.

yup,

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ
ΙΔΡΥΜΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ & ΕΡΕΥΝΑΣ
Πανεπιστημιούπολη
Τ.Κ. 451 10
Ιωάννινα
-----------------------------------------
Ναι ναι στην Κρητη εχει μονο τα λέιζερ, βιοχημεια υπολογιστες και μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη σας ποια απο τις 7 Ιατρικες ειναι καλυτερη απο πλευρας γνωσεων που θα λαβεις και καθηγητικου προσωπικου? Να διευκρινισω πως δεν με ενδιαφερει η φοιτητικη ζωη αν και ειναι ενας σημαντικος παραγοντας. Ευχαριστω για την βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτό που ρωτάς είναι πολύ δύσκολο. Κανείς δεν μπορεί να έχει γνώσεις του επιπέδου εκπαίδευσης κάθε ιατρικής σχολής, γιατί πολύ απλά δεν σπούδασε και στις 7! Επομένως κάθε άποψη είναι εντελώς υποκειμενική με αποτέλεσμα να οδηγήσει δυνητικά σε παραπληροφόρηση.

Κατα τη γνώμη μου, κάθε ιατρική σχολή στην Ελλάδα είναι ικανοποιητικού επιπέδου και σε όλες θα μάθεις τα ίδια πανω κάτω (προκλινικά). Όλες προσφέρουν πάρα πολύ καλα συγγράμματα διεθνούς φήμης απο όπου θα διαβάσει και θα μάθει ο φοιτητής, εφόσων έχει επικρατήσει η άποψη του "οι παραδόσεις δεν αξίζουν". Στην Αθήνα παίρνουν περισσότερα συγγράμματα. Όσον αφορά το κλινικό κομμάτι της εκπαίδευσης, τα ελληνικά νοσοκομεία είναι περίπου του ίδιου επιπέδου , με πολλές ελλείψεις κτλ. Σε πόλεις με μεγαλύτερο πληθυσμό θα συναντήσεις περισσότερο πλήθος περιστατικών κάτι που είναι καλό για την εκπαίδευση σου.

Το θέμα είναι στον καθηγητή και στον ειδικευόμενη αν κάτσει να σου μάθει. Συνήθως ακούω άσχημες απόψεις. Σε αυτό τον τομέα υπερτερουν οι σχολές που δεν έχουν πολλά άτομα, ώστε κάθε φοιτητής να αντιστοιχεί σε περισσότερους ασθενείς.

Επίσης, είναι καλό να κάνεις την εκπαίδευση σου σε καινούργια νοσοκομεία, στα οποία είναι πιο πιθανό να εργαστείς με καινούργιο εξοπλισμό και βρίσκονται γενικότερα σε καλύτερη συντήρηση. Σχετικά νέα νοσοκομεία απ'ό,τι γνωρίζω έχει η αθηνα (το Αττικό αλλά δεν είναι σιγουρο αν θα τύχει να εκπαιδευτείς εκεί), η Αλεξανδρούπολη , η Κρήτη (;) και η Λαρισα. Για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση ειναι τα νοσοκομεία, ας διευκρινίσει κάποιος :)
Συγκεκριμένη σχολή δεν σου λέω. Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Στο Αττικο εκπαιδευονται οι φοιτητες ιατρικης Αθηνας, στο 5ο ετος αν θυμαμαι καλα.

DK1991, νομιζω την απαντηση που ψαχνεις θα τη βρεις εδω : www.greekmeds.gr, το οποιο ομως μολις ειδα πως ειναι off προσωρινα. Τσεκαρε το που και που μπορει να το ανοιξουν τωρα οπου να ναι

Προσωπικα εχω ακουσει πως η Κρητη και η Πατρα θεωρουνται απο τις καλυτερες σχολες, χωρις να ξερω λεπτομερειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
καλο ερωτημα που βαζει ο dk εγω θα πω οτι ειναι τα ιδια χαλια ολες αν αυτο σε βοηθαει καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top