Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Πολύ καλή η πρώτη εντύπωση και ακολούθησαν ακόμα καλύτερες. Είναι η πρώτη φορά σε όοοολα τα μαθητικά μου χρόνια που διαβάζω συστηματικά και κυρίως με όρεξη! Ακόμα κι αν κάποιες φορές κουράζομαι, γενικά πηγαίνω με καλή διάθεση στο σχολείο. Σε αυτό βοηθάνε βέβαια οι καλοί καθηγητές που έχουμε (με λίγες εξαιρέσεις).
Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι όλη η χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Η Α' Λυκείου μου φαίνεται πολύ διαφορετική από ό,τι ζούσα στο Γυμνάσιο. Σκέφτομαι να παω θετική κατεύθυνση γι'αυτο δίνω βάση πιο πολύ στα μαθήματα εκείνου του κλάδου. Έχω πάρα πολλά κενά στα Αρχαία Ελληνικά και δεν ξέρω πως να τα καλύψω, κάτι που μάλλον θα τσούξει στον έλεγχο. Είμαι μαθητής του 16-17, και φοβάμαι πως στο Λύκειο μπορεί να πέσουν οι βαθμοί μου, και κάνω ό,τι μπορώ έτσι ώστε τουλάχιστον να μείνουν εκεί που είναι. Τα αγαπημένα μου μαθήματα έως τώρα είναι η Άλγεβρα, η Φυσική και η Οικονομία.

Πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία, γιατί όλοι σου λένε πως είσαι πιο ώριμος, ενώ ψιλοφοβάσαι μέσα σου, που τελικά είσαι μεγάλος, νιώθεις και υπεύθυνος. Πρέπει να μάθω να διαβάζω όπως πρέπει, να βρώ την κατάλληλη μέθοδο, και νομίζω πως όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους. Όποιος έχει κανένα καλό tip για το διάβασμα και έχει την καλοσύνη να μου το παρέχει, να γράψει εδώ ή να μου στείλει με PM, ευχαριστώ πολύ.

Βέβαια το Λύκειό μου, είναι στην Αίγυπτο, κάτι που το κάνει πιο δύσκολο αλλά ταυτόχρονα και πιο έυκολο για μένα. Οι καθηγητές τα εξηγούν καλύτερα, για να καταλαβαίνουν και κάποια παιδιά που δεν τα παίρνουν τα Ελληνικά πολύ καλά, και οι τάξεις είναι πολύ μικρότερες. Το δύσκολο είναι πως δεν υπάρχουν στη διαθεσή μας βιβλιοπωλεία, κ.α. να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε βοηθήματα, ή φροντιστήρια, για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Όποιος έχει κανένα καλό tip για το διάβασμα και έχει την καλοσύνη να μου το παρέχει, να γράψει εδώ ή να μου στείλει με PM, ευχαριστώ πολύ.

Κοίτα, δεν ξέρω αν είναι και καλό αλλά εγώ όταν με δυσκολεύει ένα πρόβλημα το γράφω με μαρκαδόρο στο γυάλινο τζάμι της mini-βιβλιοθήκης μου :P Γενικά με βοηθάει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κοίτα, δεν ξέρω αν είναι και καλό αλλά εγώ όταν με δυσκολεύει ένα πρόβλημα το γράφω με μαρκαδόρο στο γυάλινο τζάμι της mini-βιβλιοθήκης μου :P Γενικά με βοηθάει..
Έχει γίνει μαύρη, δηλαδή;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έχει γίνει μαύρη, δηλαδή;:P

Ακριλικός είναι και σβήνει μετά :P
Από το πολύ γράψε/σβήσε όμως δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τζάμι, μια θολούρα βλέπεις μόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε όλα. Δεν εμπεριέχεται αναλυτικά η μεθοδολογία. Άσε που έχουν και πολλά λάθη. Ειδικά το λευκό της Γεωμετρίας (αν έχουν μείνει ίδια τα χρώματα).
Αυτό το άχρηστο το λυσάρι της γεωμετρίας είναι τέρμα άχρηστο :P

Το συμβουλεύτηκα προχτες που είχα μπερδευτεί λίγο σε μία άσκηση και κατάλαβα ότι έλυνε διαφορετική άσκηση:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αυτό το άχρηστο το λυσάρι της γεωμετρίας είναι τέρμα άχρηστο :P

Το συμβουλεύτηκα προχτες που είχα μπερδευτεί λίγο σε μία άσκηση και κατάλαβα ότι έλυνε διαφορετική άσκηση:hehe:

που είστε στην ύλη Άλγεβρα/Γεωμετρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
και καλά το λυσάρι της φυσικής πόσα λάθη μπορεί να έχει??? από την πρώτη κιόλας σελ. τέρμα κάτω έχει λάθος την μονάδα μέτρησης της ταχύτητας.

άλγεβρα είμαστε απόλυτα, γεωμετρία ισότητα ορθογωνίων τριγώνων, χημεία δεσμοί, φυσική δυναμική 2ο κεφ.............. εσείς???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
άλγεβρα είμαστε απόλυτα, γεωμετρία ισότητα ορθογωνίων τριγώνων, χημεία δεσμοί, φυσική δυναμική 2ο κεφ.............. εσείς???

αα είστε μπροστά εσείς..
εμείς άλγεβρα πιθανότητες, γεωμετρία τελειώνουμε 1ο κεφ, χημεία το ίδιο, φυσική ευθύγραμμη ομαλά μεταβαλλόμενη κίνηση.

Πάτε φροντηστήριο σε κάποιο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτό το άχρηστο το λυσάρι της γεωμετρίας είναι τέρμα άχρηστο. Το συμβουλεύτηκα προχτες που είχα μπερδευτεί λίγο σε μία άσκηση και κατάλαβα ότι έλυνε διαφορετική άσκηση.
Το μεγάλο μου αγγούρι στο λυσάρι της γεωμετρίας ήταν να βρω την άσκηση που ήθελα. Η αρίθμηση ξανάρχιζε από την αρχή κάθε μερικές ασκήσεις, οπότε έψαχνα να βρώ τη σελίδα, την παράγραφο, την ομάδα, αν ήταν άσκηση κατανόησης ή αποδεικτική ή εμπέδησης ή δεν θυμάμαι τι άλλο. (Μήπως θα ήταν λογικό εσύ να έβλεπες άλλη άσκηση και να μην έλυνε άλλη το λυσάρι?). Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και σε όλα τα βιβλία των μαθηματικών και της άλγεβρας και της κατεύθυνσης σε όλο το λύκειο. (Θα χανόταν ο κόσμος αν χρησιμοποιούσαν αρίθμηση ασκήσεων σαν των βιβλίων της φυσικής? Π.χ. 2.5 , 3.12 κλπ). Από την Α λυκείου αισθανόμουνα ότι χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο να βρω μια άσκηση στα λυσάρια παρά να λύσω την απορία μου. Δεν το άντεξα για πολύ. Πήρα κόκκινο λεπτό μαρκαδοράκι και έκατσα ένα βράδι και έκανα νέα δική μου αρίθμηση στα βιβλία και στα λυσάρια όλων των μαθηματικών από το 1 ως το 9999999. (Το ίδιο έκανα και στη Β και στη Γ λυκείου). Έτσι, κάθε φορά που χρησιμοποιούσα κάποιο λυσάρι χαιρόμουν που έβρισκα αμέσως την άσκηση που ήθελα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
που είστε στην ύλη Άλγεβρα/Γεωμετρία;
Στη γεωμετρία είμαστε στο 2.18. Το τελειώσαμε και την Τρίτη προχωράμε:P
Στην άλγεβρα είμαστε στο 2.1, το οποίο επίσης τελειώσαμε. Την Τετάρτη θα μπουμε στο 2.2.
Το μεγάλο μου αγγούρι στο λυσάρι της γεωμετρίας ήταν να βρω την άσκηση που ήθελα. Η αρίθμηση ξανάρχιζε από την αρχή κάθε μερικές ασκήσεις, οπότε έψαχνα να βρώ τη σελίδα, την παράγραφο, την ομάδα, αν ήταν άσκηση κατανόησης ή αποδεικτική ή εμπέδησης ή δεν θυμάμαι τι άλλο. (Μήπως θα ήταν λογικό εσύ να έβλεπες άλλη άσκηση και να μην έλυνε άλλη το λυσάρι?). Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και σε όλα τα βιβλία των μαθηματικών και της άλγεβρας και της κατεύθυνσης σε όλο το λύκειο. (Θα χανόταν ο κόσμος αν χρησιμοποιούσαν αρίθμηση ασκήσεων σαν των βιβλίων της φυσικής? Π.χ. 2.5 , 3.12 κλπ). Από την Α λυκείου αισθανόμουνα ότι χρειαζόμουν περισσότερο χρόνο να βρω μια άσκηση στα λυσάρια παρά να λύσω την απορία μου. Δεν το άντεξα για πολύ. Πήρα κόκκινο λεπτό μαρκαδοράκι και έκατσα ένα βράδι και έκανα νέα δική μου αρίθμηση στα βιβλία και στα λυσάρια όλων των μαθηματικών από το 1 ως το 9999999. (Το ίδιο έκανα και στη Β και στη Γ λυκείου). Έτσι, κάθε φορά που χρησιμοποιούσα κάποιο λυσάρι χαιρόμουν που έβρισκα αμέσως την άσκηση που ήθελα.
Να μου θυμίσεις να ανεβάσω το νέο εξώφυλλο:P

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά θεωρώ ότι οι λύσεις είναι του ποδαριού και πολλές από αυτές λάθος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Και τωρα στα μεσα την χρονιας πώς σας φαινεται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Μια χαρά Τάσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μέτρια. Εξακολουθεί να μη συγκρίνεται με τη Γ' Γυμνασίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η Γ γυμν νομιζω ηταν επιεικως αισχος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Για μένα όμως ήταν φοβερή φίλε Τάσο. Εννοείται πως δεν ισχύουν για όλους τα ίδια αλλά φέτος τα πράγματα δυσκόλεψαν λίγο, έχω και φροντιστήριο και είναι λίγο χάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλούτσικα είναι, αλλά νομίζω και εγώ πως η Γ Γυμν ήταν καλύτερη. :)
Ίσως φταίει που είναι λίγο πιο ζόρικα τα πράγματα.
Τέλοσπάντων, και τώρα καλά περνάμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πάντα η Γ Γυμν θα είναι καλύτερη από την Α λυκείου, ήμασταν με άτομα που τα γνωρίζαμε 3 χρόνια και είχαμε εξοικειωθεί μαζί τους, τους καθηγητές τους φωνάζαμε με τα μικρά (τις περισσότερες φορές) και πάνω απ΄όλα ήταν η χρονιά της 3ημερης :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ συγκρίνω την Γ' Γυμνασίου με την Α' Λυκείου :yes: 1000 φορές η περσινή χρονιά, όχι τόσο από άποψη ύλης και δυσκολίας αλλά επειδή μου λείπουν πολύ οι φίλοι μου... :)

Αλλά είναι λίγο τραγικό να ανασκαλίζουμε τις αναμνήσεις μας :P Καλύτερα είναι να θυμόμαστε αυτή τη χρονιά με την ομορφιά της και να προσπαθήσουμε να αποκομίσουμε εξίσου όμορφες αναμνήσεις από αυτή τη τάξη :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η Γ' γυμνασίου ήταν απαράδεκτη, παίδες :P

Η καλύτερη χρονιά για εμένα ήταν η Β' γυμνασίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top