Ποιά είναι η γνώμη σας για τα e-books;

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι κάποιος που όντως θέλει να διαμαρτυρηθεί για την κατάσταση στο χώρο της παιδείας, θα το κάνει καίγοντας βιβλία. Όπως κι αν αυτά είναι. Εξάλλου, δεν είναι όλα τα βιβλία άσχημα. Υπάρχουν και ορισμένα αρκετά καλογραμμένα.


οι μαθητες που το κανουν τους βγαινει αυθορμητα μετα απο μια χρονια που εχουν φαει στη μαπα το συγκεκριμενο μαθημα ακριβως γιατι ηταν χαλι. ποια ειναι τα καλογραμμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν έχω κάψει ποτέ βιβλίο...Στην ανακύκλωση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το βιβλίο ιστορίας της Β' Λυκείου είναι σίγουρα καλογραμμένο.
Και της Χημείας καλά είναι. Και των Μαθηματικών Κατεύθυνσης.

Από παλαιότερα βιβλία, επίτρεψέ μου να μη θυμάμαι:P.

Τους βγαίνει αυθόρμητα; Κι εμένα θα μου έβγαινε αυθόρμητα να κάψω πέρυσι το βιβλίο των αρχαίων. Αλλά αυτοί που τα καίνε είναι περισσότερο οι τεμπελχανάδες, που κάνουν κοπάνες και που βαριούνται να διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το βιβλίο ιστορίας της Β' Λυκείου είναι σίγουρα καλογραμμένο.
Και της Χημείας καλά είναι. Και των Μαθηματικών Κατεύθυνσης.

Από παλαιότερα βιβλία, επίτρεψέ μου να μη θυμάμαι:P.

Τους βγαίνει αυθόρμητα; Κι εμένα θα μου έβγαινε αυθόρμητα να κάψω πέρυσι το βιβλίο των αρχαίων. Αλλά αυτοί που τα καίνε είναι περισσότερο οι τεμπελχανάδες, που κάνουν κοπάνες και που βαριούνται να διαβάσουν.

γιατι το σχολειο δε τους δινει δημιουργικες εναλλακτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
19,2 GB

12/100*160=12/10*16=1,2*16=19,2 GB

Θενξ :P Ε τόσα GB ebooks έχω...κυρίως όσον αφορά γραφικά και τέχνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν έχω κάψει ποτέ βιβλίο...Στην ανακύκλωση:)
Εγω αν και ημουν γενικα συνεσταλμενο παιδακι, εχω καψει τα Μαθηματικα Γ' Γυμνασιου και εχω σκισει σε μικρα κομματακια την Αλγεβρα Α' Λυκειου μετα τις εξετασεις. :P Και τις 2 φορες το εκανα εντελως αυθορμητα και σαν ενδειξη... λυτρωσης καθως τα συγκεκριμενα μαθηματα μου ειχαν βγαλει την πιστη και μου ειχαν τσακισει την αυτοπεποιθηση (και λογω κακων καθηγητων).

Δεν θεωρω φυσικα οτι ηταν το ωριμοτερο πραγμα που θα μπορουσα να κανω. Επισης δεν μπορω να πω οτι ειμαι απο τα παιδια που δεν ανοιγαν ποτε βιβλιο (ασχετα αν αυτο γινοταν κυριως απο αυτη τη μεριδα μαθητων, αν και δεν μου αρεσει να γενικευω).

Παρασυρθηκα απο το θεμα της Εκθεσης η μου φαινεται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Eγώ δεν τα καίω. Από τη 3η δημοτικού, οικολόγος. Μη χαλάμε το περιβάλλον, τα βιβλία τα σχολικά είναι άχρηστα, οπότε ανακύκλωση να γίνουν κάτι καλύτερο.~:P~ Όμως τα περσινά θρησκευτικά ήταν λίγο σκισμένα... και κάποιες σελίδες τις είχε ξεσκίσει ο σκύλος μου:P μεγάλη ευχαρίστηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, άμα φας κι εσύ στη μάπα ένα χρόνο το ΑΟΔΕ, θα σου πω εγώ πως θα το κάψεις στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω δεν το εκαψα παντως.
βασικα, το εχασα:P

(ειχε κατακερματιστει παντως, οχι επειδη χωρισα την υλη, αλλα απο την χρηση)


ον τοπικ
εχω διαβασει αρκετα βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη.
ειναι αρκετα κουραστικο συγκρητικα με τα κοινα βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδια εγω ως γιος στραιωτικου εχω να πω ενα πραγμα.
Κανω μετακομισεις συχνα, και τα βιβλια ειναι μεγαλες αναμνησεις απο τους φιλους κ την ταξη. Ειδικα αν γραφεις πανω σαυτα σου ερχονται φλασιες :P
Ενα λαπτοπ... εεε... θα ηταν πιο βολικο αλα που θα βρισκαμε χαρτι για να πεταμε στους σημαθητες, να βαραμε καλαθακια στον καδο, να παιζαμε πασες οταν δεν κοιτουσε ο καθηγητης, ΠΩς θα φτιαχναμε τις σαιτες κ να τις πεταμε απο το παραθηρο (2ο ωροφος) κ να τις βλεπουμε να πεφτουν.

Βλεπεις, τα βιβλια κουβαλαν τις αξιες του σχολειου, κ μονο στη 3η λυκειου που ειναι σοβαρα τα πραγματα πρπ να δωσουν κανενα νετμπουκ. Στη ταξη μας τωρα θα ηχαν σπασει τα πιο πολλα λαπτοπ, γιατι τι να κανουμε, παιδια ημαστε, δεν μπορουμε να τα προσεχουμε σε ολο το μαθημα κ το διαλλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Τα φυσικά βιβλία είναι ξεπερασμένα. Μπορεί τίποτα να μην αναπληρώνει την "καινουργίλα" του σχολικού βιβλίου στην αρχή της χρονιάς, αλλά ένα ημπουκ δε χαλάει όσες φορές κι αν το ανοίξεις. Άσε που μπορείς να σβήσεις κάθε σημέιωση- επισήμανση με ένα απλο ντηλήτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τυχαίνει στον υπολογιστη μου να εχω ενα φακελο γεματο η-μπουκς και ειλικρινα με εκνευριζει να διαβαζω οποιοδηποτε βιβλιο στην οθονη του pc. Γι αυτο και ο,τι με ενδιαφερει παω και το αγοραζω μετα. Το η-μπουκ μπορει οντως να μη φθειρεται ,να μη σκιζεται ,να μη τσαλακωνεται ,ομως δε δημιουργει και τα ιδια συναισθηματα.Αλλο ειναι να εχεις ενα βιβλιο του Πόε στον υπολογιστη και αλλο εγγραφως στα χερια σου! Ενα αρχειο pdf δε σε αγγιζει ευκολα..η αμεση επαφη ομως με το βιβλιο,η αισθηση του χαρτιου ειναι εκεινη π θα σου μεινει!
Αν δεις μετα απο 8 χρονια ενα βιβλιο π διαβαζες μικρος ,αν και φθαρμενο απο το περας τ χρονου, θα σου ερθουν αναμνησεις κ συναισθηματα αμεσως.. αν δεις ομως ενα απλο αρχειο ? ισως κ να μη θυμηθεις οτι καν το ειχες διαβασει καποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
ισως κ να μη θυμηθεις οτι καν το ειχες διαβασει καποτε.

Είναι αλήθεια ότι τα ημπουκς δεν με εκφράζουν ούτε με κρατάνε καθόλου. Αλλά είναι πρακτικά (όχι συναισθηματικά) καλύτερα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι τα ημπουκς δεν με εκφράζουν ούτε με κρατάνε καθόλου. Αλλά είναι πρακτικά (όχι συναισθηματικά) καλύτερα.:D
Αν το θέτεις έτσι ,φυσικά και ειναι, δεν διαφωνώ! Ειναι ασφαλως πιο πρακτικα οντως! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τα φυσικά βιβλία είναι ξεπερασμένα. Μπορεί τίποτα να μην αναπληρώνει την "καινουργίλα" του σχολικού βιβλίου στην αρχή της χρονιάς, αλλά ένα ημπουκ δε χαλάει όσες φορές κι αν το ανοίξεις. Άσε που μπορείς να σβήσεις κάθε σημέιωση- επισήμανση με ένα απλο ντηλήτ.
Είμαι καθέτως αντίθετη σε αυτό που λες!
Καταρχήν από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι δεν είσαι φαν του βιβλίου.
ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν αντικαθιστά την αίσθηση που έχεις όταν περνάς τα χέρια σου πάνω από τις σελίδες ενός βιβλίου. Τίποτα δεν συγκρίνεται με την αίσθηση που έχεις όταν τελειώνεις ένα βιβλίο και το κρατάς στην αγκαλιά σου κοιτόντας το κενό μη μπορώντας να πιστέψεις ότι τελείωσε. Να ξαναδιαβάζεις τις τελευταίες σελίδες χαϊδέυοντας τις λέξεις. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ! ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! Είναι σαφές λοιπόν ότι τα ι-μπουκς το μόνο που κάνουν είναι να σου προσφέρουν γνώσεις. Όμως δεν σου προσφέρουν τη μαγεία που νιώθεις όταν διαβάζεις ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ βιβλίο. Άσε που αυτό με το ντιλιτ είναι ότι χειρότερο. Γιατί έτσι μπορείς να αλλάξεις οτιδήποτε μέσα στο κείμενο και να πασάρεις δικά σου κομμάτια σε κάποιο άλλον λέγοντας ότι είναι το αυθεντικο βιβλίο τάδε.
Όχι! Είμαι ΚΑΘΕΤΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ στο θέμα των ι-μπουκς!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, και για την εφημερίδα πριν 20 χρόνια το ίδιο λέγανε, αλλά σήμερα όλοι διαβάζουν in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Είμαι καθέτως αντίθετη σε αυτό που λες!
Καταρχήν από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι δεν είσαι φαν του βιβλίου.
ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν αντικαθιστά την αίσθηση που έχεις όταν περνάς τα χέρια σου πάνω από τις σελίδες ενός βιβλίου. Τίποτα δεν συγκρίνεται με την αίσθηση που έχεις όταν τελειώνεις ένα βιβλίο και το κρατάς στην αγκαλιά σου κοιτόντας το κενό μη μπορώντας να πιστέψεις ότι τελείωσε. Να ξαναδιαβάζεις τις τελευταίες σελίδες χαϊδέυοντας τις λέξεις. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ! ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! Είναι σαφές λοιπόν ότι τα ι-μπουκς το μόνο που κάνουν είναι να σου προσφέρουν γνώσεις. Όμως δεν σου προσφέρουν τη μαγεία που νιώθεις όταν διαβάζεις ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ βιβλίο. Άσε που αυτό με το ντιλιτ είναι ότι χειρότερο. Γιατί έτσι μπορείς να αλλάξεις οτιδήποτε μέσα στο κείμενο και να πασάρεις δικά σου κομμάτια σε κάποιο άλλον λέγοντας ότι είναι το αυθεντικο βιβλίο τάδε.
Όχι! Είμαι ΚΑΘΕΤΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ στο θέμα των ι-μπουκς!!!!

Είναι αλήθεια ότι τα ημπουκς δεν με εκφράζουν ούτε με κρατάνε καθόλου. Αλλά είναι πρακτικά (όχι συναισθηματικά) καλύτερα.:D

Σου απαντάω με παράθεση δικού μου μηνύματος. Πρακτικά και ΟΧΙ συναισθηματικά, τα ημπουκς είναι σαφώς καλύτερα. Δεν φθείρονται με τη χρήση και είναι πολύ πιο φορητά από τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σου απαντάω με παράθεση δικού μου μηνύματος. Πρακτικά και ΟΧΙ συναισθηματικά, τα ημπουκς είναι σαφώς καλύτερα. Δεν φθείρονται με τη χρήση και είναι πολύ πιο φορητά από τα βιβλία.
Οκ δε το είχα δει. Απλά είμαι βιβλιομάνια τελείως γι αυτό. Και τα πήρα με το πρώτο σου ποστ(αυτό που παράθεσα):P
Εντάξει, και για την εφημερίδα πριν 20 χρόνια το ίδιο λέγανε, αλλά σήμερα όλοι διαβάζουν in.gr
Άλλο η εφημερίδα ρε φίλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά; Με την ίδια ευκολία που διαβάζεις 20 ηλεκτρονικά άρθρα, σε δέκα χρόνια θα διαβάζεις ένα βιβλίο. Εντάξει, ωραία να τα λέμε αλλά κόντρα στην εξέλιξη δε μπορεί να πάει κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top