Ποιά είναι η γνώμη σας για τα e-books;

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
λατρευω τις εκατομμυριες φορες που σκιζεται το χερι μου απο το χαρτι :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ωραίο είναι να έχεις τα βιβλία στη βιβλιοθήκη σου, να τα διαβάζεις, να τα μυρίζεις (ακούγεται κάπως περίεργο αυτό!) και να κρατάς σημειώσεις, αλλά αφενός υπάρχει το οικονομικό θέμα, αφετέρου, αυτό του χώρου. Προσωπικά όταν θέλω πολύ ένα βιβλίο και μόνο τότε, το παίρνω. Όταν όμως δεν είμαι σίγουρη για το αν θα μου αρέσει, το κατεβάζω - εφόσον το βρω κάπου δωρεάν, σε pdf κλπ.
Μεγάλη ανακάλυψη το ηλεκτρονικό βιβλίο, όμως έχει και τα αρνητικά του. Είναι λιγάκι κουραστικό να διαβάζεις στον υπολογιστή, ενώ όταν πρόκειται για κανονικό διάβασμα, όχι δηλαδή για αναψυχή, δεν μπορείς και να κρατήσεις σημειώσεις.

Και έρχομαι στο ερώτημα: έχει κανείς από εσάς tablet? Είναι ευκολότερο το διάβασμα εκεί απ' ό,τι σε μια οθόνη υπολογιστή, ή το ίδιο; (συν τοις άλλοις, εκεί σου επιτρέπεται να υπογραμμίσεις και να κρατήσεις τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν!). Εν ολίγοις, βολεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
υπαρχουν τα e-readers οπως το kindle που ειναι ειδικα για τα ηλεκτρονικα βιβλια... η οθονη ειναι πολλη φυσικη και δεν κουραζει τα ματια, αφου δεν διαθετει οπισθιο φωτισμο... τα συνιστω ανεπιφυλακτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
υπαρχουν τα e-readers οπως το kindle που ειναι ειδικα για τα ηλεκτρονικα βιβλια... η οθονη ειναι πολλη φυσικη και δεν κουραζει τα ματια, αφου δεν διαθετει οπισθιο φωτισμο... τα συνιστω ανεπιφυλακτα
Αν μπεις σε τέτοια διαδικασία να αγοράζεις e-books πίστεψέ με δε θα σου έρχεται πολύ φθηνότερα (περίπου 4-10 ευρώ ανά βιβλίο μαζί με τα μεταφορικά - όταν το βιβλίο κάνει 60-120, καταλαβαίνεις ότι η διαφορά είναι μικρή) και ούτε θα βρίσκεις πολλά βιβλία σε συγκεκριμένα θέματα που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν.

Αν από την άλλη πας να φορτώσεις pdf/djvu που βρήκες στο διαδίκτυο σε αυτά, αργούν πολύ να αλλάξουν σελίδα και χρειάζεσαι μεγάλη οθόνη, γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις απλά τη γραμματοσειρά.

Το δια ταύτα είναι ότι ούτε συμφέρει, ούτε είναι βολικό από κάθε άποψη.

Η τακτική που ακολουθώ εγώ είναι να αγοράζω τα βιβλία στα οποία πρόκειται να διαβάσω το μεγαλύτερο μέρος των και αν χρειαστεί κάτι παραπάνω, βρίσκω κάποιο ηλεκτρονικό βιβλίο και διαβάζω από τον υπολογιστή αν είναι πολύ λίγες σελίδες ή εκτυπώνω (δύο σελίδες ανά όψη Α4 (4 συνολικά, δηλαδή, ανά κόλλα) και σε γρήγορη εκτύπωση για οικονομικούς και οικολογικούς λόγους) αν είναι κάπως περισσότερες και ιδιαίτερα χρήσιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
δεν θέλω καν να φανταστώ πόσο χαρτί και μελάνι χαλάς:/::worry:

Για την γνώση, δεν κάνουμε οικονομία... τώρα για το περιβάλλον, μπορείς π.χ. να επιλέξεις εκτύπωση διπλής όψης κλπ.

Βέβαια, μπορεί να σου βγει πιο φθηνό το να αγοράσεις το βιβλίο, απ'ότι να το εκτυπώσεις, αλλά εγώ δεν το εκτυπώνω όλο, παρά μόνο μερικά κεφάλαια που με ενδιαφέρουν.

Πάντως, τα χαρτιά που ξοδεύω για να λύνω ασκήσεις μαθηματικών και φυσικής είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρησιμοποιώ για να εκτυπώσω. :P Πάκους κάθε εβδομάδα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Για την γνώση, δεν κάνουμε οικονομία... τώρα για το περιβάλλον, μπορείς π.χ. επιλέξεις εκτύπωση διπλής όψης κλπ.

Βέβαια, μπορεί να σου βγει πιο φθηνό το να αγοράσεις το βιβλίο, απ'ότι να το εκτυπώσεις, αλλά εγώ δεν το εκτυπώνω όλο, παρά μόνο μερικά κεφάλαια που με ενδιαφέρουν.

Πάντως, τα χαρτιά που ξοδεύω για να λύνω ασκήσεις μαθηματικών και φυσικής είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρησιμοποιώ για να εκτυπώσω. :P Πάκους κάθε εβδομάδα... :P
σωστο και αυτο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
υπαρχουν τα e-readers οπως το kindle που ειναι ειδικα για τα ηλεκτρονικα βιβλια... η οθονη ειναι πολλη φυσικη και δεν κουραζει τα ματια, αφου δεν διαθετει οπισθιο φωτισμο... τα συνιστω ανεπιφυλακτα

Μια και αναφέρεις το kindle... αυτό είναι του amazon? Εγώ μιλώντας για τάμπλετ εννοούσα (όχι απαραίτητα ipad) κάποιο samsung ή acer... Αλλά για το kindle έχω διαβάσει γενικά καλά σχόλια, ότι είναι αξιοπρεπές και αξίζει τα λεφτά του. Είναι ασφαλές να παραγγείλεις κάτι τέτοιο από το amazon? Κι αν το παραλάβεις κομματάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μια και αναφέρεις το kindle... αυτό είναι του amazon? Εγώ μιλώντας για τάμπλετ εννοούσα (όχι απαραίτητα ipad) κάποιο samsung ή acer... Αλλά για το kindle έχω διαβάσει γενικά καλά σχόλια, ότι είναι αξιοπρεπές και αξίζει τα λεφτά του. Είναι ασφαλές να παραγγείλεις κάτι τέτοιο από το amazon? Κι αν το παραλάβεις κομματάκια;
ειναι ασφαλεστατο... γιατι εχει και εγγυηση και σε περιπτωση που εχει καποιο προβλημα το στελνεις απλα πισω... εγω το δικο μου το παρηγγειλα απο το ebay και ειναι μια χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
θεωρω πως ειναι χρησιμα μονο για να διαβασεις βιβλια που ειναι πολυ ακριβα.αν δεν εχεις στο χερι το βιβλιο χάνεις την ουσια του διαβασματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Αν μπεις σε τέτοια διαδικασία να αγοράζεις e-books πίστεψέ με δε θα σου έρχεται πολύ φθηνότερα (περίπου 4-10 ευρώ ανά βιβλίο μαζί με τα μεταφορικά - όταν το βιβλίο κάνει 60-120, καταλαβαίνεις ότι η διαφορά είναι μικρή) και ούτε θα βρίσκεις πολλά βιβλία σε συγκεκριμένα θέματα που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν.

Αν από την άλλη πας να φορτώσεις pdf/djvu που βρήκες στο διαδίκτυο σε αυτά, αργούν πολύ να αλλάξουν σελίδα και χρειάζεσαι μεγάλη οθόνη, γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις απλά τη γραμματοσειρά.

Το δια ταύτα είναι ότι ούτε συμφέρει, ούτε είναι βολικό από κάθε άποψη.

Η τακτική που ακολουθώ εγώ είναι να αγοράζω τα βιβλία στα οποία πρόκειται να διαβάσω το μεγαλύτερο μέρος των και αν χρειαστεί κάτι παραπάνω, βρίσκω κάποιο ηλεκτρονικό βιβλίο και διαβάζω από τον υπολογιστή αν είναι πολύ λίγες σελίδες ή εκτυπώνω (δύο σελίδες ανά όψη Α4 (4 συνολικά, δηλαδή, ανά κόλλα) και σε γρήγορη εκτύπωση για οικονομικούς και οικολογικούς λόγους) αν είναι κάπως περισσότερες και ιδιαίτερα χρήσιμες.
εγω δεν συμφωνω με τα παραπανω και πιθανοτατα δεν εχεις καν e-reader... η γραμματοσειρα αλλαζει κανονικοτατα και οι σελιδες αλλαζουν μια χαρα γρηγορα... μονο ανα 7 σελιδες μαυριζει ελαχιστα η οθονη αλλα αυτο δεν αποτελει προβλημα... τελος, υπαρχουν πολλα ηλεκτρονικα δωρεαν βιβλια.. προσωπικα με εχει βολεψει αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ειναι ασφαλεστατο... γιατι εχει και εγγυηση και σε περιπτωση που εχει καποιο προβλημα το στελνεις απλα πισω... εγω το δικο μου το παρηγγειλα απο το ebay και ειναι μια χαρα...

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.... είναι και πολύ φθηνό, οπότε θα το προτιμήσω!

θεωρω πως ειναι χρησιμα μονο για να διαβασεις βιβλια που ειναι πολυ ακριβα.αν δεν εχεις στο χερι το βιβλιο χάνεις την ουσια του διαβασματος.

Χάνεις την αίσθηση του χάρτινου βιβλίου, ναι! Αλλά την ουσία του διαβάσματος δεν νομίζω. Το χάρτινο βιβλίο δεν θα σταματήσει να υπάρχει, τουλάχιστον όχι άμεσα, ακριβώς για αυτή την αίσθηση που σου δίνει. Αλλά για οικονομία χώρου και χρημάτων πρέπει να είμαστε εφευρετικοί. Εκτός αυτού, ένα πακέτο σημειώσεων, ή ένα σύγγραμμα που δεν χρειάζεσαι πια, πιο εύκολα το διαγράφεις, παρά το πετάς στα σκουπίδια/ανακύκλωση/έστω, κάποιον φίλο-συμφοιτητή. Αυτή είναι η γνώμη μου, τουλάχιστον! Μεγάλο πράγμα τα e-books!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
εγω δεν συμφωνω με τα παραπανω και πιθανοτατα δεν εχεις καν e-reader... η γραμματοσειρα αλλαζει κανονικοτατα και οι σελιδες αλλαζουν μια χαρα γρηγορα... μονο ανα 7 σελιδες μαυριζει ελαχιστα η οθονη αλλα αυτο δεν αποτελει προβλημα... τελος, υπαρχουν πολλα ηλεκτρονικα δωρεαν βιβλια.. προσωπικα με εχει βολεψει αρκετα
Για πέρνα του σκαναρισμένο pdf/djvu και μετά τα λέμε.

Και για το θέμα της τιμής, δε σηκώνει αμφισβήτηση, ο καθένας μπορεί να μπει στο amazon και να δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με τα ebook,δεν θα ειχα βιβλιοθηκη :mad:

Και εγω λατρευω την βιβλιοθηκη μου,καθως και το αρωμα των βιβλιων :redface:
Αν θέλεις να πας τουαλέτα παίρνεις αναγκαστικά περιοδικό να διαβάσεις γιατι τα βιβλία είναι βαριά τώρα με ένα ebook reader παίρνεις όλη την βιβλιοθήκη στην τουαλέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Λοιπόν, για έναν καιρό διάβαζα pdf στο tablet μου (Samsung Tab S7).
Δυστυχώς σύντομα συνειδητοποίησα ότι όσο και να... ψάξεις στο διαδίκτυο, την ποικιλία σε φυσικά βιβλία και δη ελληνικά δεν πρόκειται να την ανταγωνιστεί. Οπότε για τα ereaders, θα έλεγα ότι πιο πολύ αξίζει να υπάρχουν συμπληρωματικά και όχι αποκλειστικά.

Αν κάνεις μια βόλτα σε skroutz.gr / φυσικά βιβλιοπωλεία για βιβλία, μπορείς να βρεις πραγματικά ό,τι θέλεις.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είμαι κατά των e books!
Χρήσιμα είναι και σου κάνουν εύκολη τη ζωή
κάποιες φορές που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς οκ αλλά σου πονέζουν τα μάτια,το κεφάλι,σε κουράζουν...κλπ. Οπότε το χάρτινο βιβλίο είναι χίλιες φορές καλύτερο...μπορείς να το μυρίσεις,να το ξεφυλίσεις,να συμειώσεις...Άρα ebooks 🥴 ένα κουραστικό (χρήσιμο) αντικείμενο
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Και εγώ προτιμώ 100000 φορές το κανονικό χειροπιαστό βιβλίο. Να μπορώ να το ξεφυλλίζω, να το ακουμπάω. Τώρα όμως διαβάζω το Game of Thrones από το διαδίκτυο γιατί δεν έχω τα λεφτά να το πάρω και δυσκολεύομαι. Διαβάζω ένα κεφάλαιο ανά 2-3 μέρες ενώ αν το είχα κανονικά, θα το διάβαζα πολύ πιο συχνά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Και εγώ προτιμώ 100000 φορές το κανονικό χειροπιαστό βιβλίο. Να μπορώ να το ξεφυλλίζω, να το ακουμπάω. Τώρα όμως διαβάζω το Game of Thrones από το διαδίκτυο γιατί δεν έχω τα λεφτά να τι πάρω και δυσκολεύμαι. Διαβάζω ένα κεφάλαιο ανά 2-3 μέρες ενώ αν το είχα κανονικά, θα το διάβαζα πολύ πιο συχνά.
Ναι και εμενα μου κοβεται η ορεξη να διαβαζω ηλεκτρονικα αλλα καποιες φορες που δεν μπορεις να κανεις αλλιως καλο ειναι...
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.
audiobooks γιατι δεν μπορω με τιποτα να συγκεντρωθω στο διαβασμα, ουτε ebooks ουτε physical books.
Θυμάμαι που διάβαζα τη μεταμόρφωση του κάφκα και ειχα κολλήσει σε μία σελίδα για 30 λεπτά γιατί ετρεχε το μυαλό μου σε οτιδήποτε άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί ΕΚΤΟΣ απο τις λέξεις του βιβλίου...
Τώρα για το θεμα, προτιμώ την άνεση των ebooks γιατί μπορώ εύκολα κλεψι κλεψι να κατεβασω οποιοδηποτε βιβλίο και να το εχω μαζί μου οπου και αν πάω.
Για τα σχολικά πάντως τα κανονικά βιβλία είναι ανώτερα. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο αισθημα απο το να γυρνάς απο καλοκαιρινές διακοπές και το πρώτο πράγμα που να μυρίζεις είναι φρέσκο βιβλίο.
Επίσης το μυαλό μου είναι λίγο περίεργο γιατι ηλεκτρονικά στους τύπους των μαθηματικών φυσικής χημείας δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να τους μαθω απ' έξω αλλα απο το φυσικό μπορώ αμεσα. Δε ξερω τι φαση
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,856 μηνύματα.
Με το ζόρι διαβάζω κανένα άρθρο μεγάλης έκτασης από υπολογιστή (και ακόμα χειρότερα από κινητό). Απλά δεν...

Αν δεν έχεις το βιβλίο να αγγίζεις τις σελίδες δεν γίνεται.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
ηρθα να εκπροσωπησω την αλλη πλευρα, αυτων που προτιμουν τα ebooks. οταν ημουν μικροτερη διαβαζα πολυ και προφανως μονο φυσικα βιβλια γιατι δεν ειχα εναλλακτικη. καποια στιγμη ομως παρουσιαστηκε μια ocd συμπεριφορα οπου αν επιανε το ματι μου μια λεξη στο κειμενο, αναγκαζα τον εαυτο μου να διαβαζει και να ξαναδιαβαζει τη λεξη τρεις ή πολλαπλασιες του 3 φορες, κατι που επεκταθηκε και μετα επρεπε να διαβαζω ολη την προταση αναλογες φορες, κοκ. ε, δεν αργησα και πολυ να ξενερωσω με ολο αυτο μιας και εχανα και το νοημα της πλοκης, και σιγα σιγα λιγοστευαν τα βιβλια που διαβαζα, τα βιβλια που ξεκινουσα, τα βιβλια που τελειωνα..

ηταν κατι που ελειπε απο τη ζωη μου ομως και η ανακαλυψη των pdf αναζωπυρωσε κυριολεκτικα την αγαπη μου για το διαβασμα.. σε υπολογιστη, σε ταμπλετ, σε κινητο, οπουδηποτε. αν υπαρχει σε ηλεκτρονικη μορφη θα το προτιμησω γιατι μπορω να σκρολλαρω και κυριολεκτικα να κρυψω τα κομματια που εχω ηδη διαβασει, σε μια προσπαθεια να "κοροιδεψω" ουσιαστικα το ocd μου.

μεγαλωνοντας και αφου δουλεψα λιγο πανω σε αυτο το προβλημα (γιατι τελειως δεν λεει να φυγει), ειδα οτι μπορω πλεον να διαβασω ξανα φυσικα βιβλια με σχετικα μικρο προβλημα αλλα μου εχει γινει και λιγο συνηθεια να διαβαζω βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη. συμφωνω οτι αλλη αισθηση εχει το φυσικο αντιτυπο, αλλα με το pdf γλιτωνεις χρηματα και χωρο που για μενα ειναι αρκετα σημαντικοι παραγοντες.

σχετικα με την οθονη και το διαβασμα, προσωπικα δεν εχω θεμα. αντιθετως εβρισκα πολυ πιο δυσκολο το να βρω βολικη θεση και καλο φωτισμο για διαβασμα φυσικου βιβλιου μεσα ή εξω απο το σπιτι, με αποτελεσμα να κουραζονται πολυ πιο γρηγορα τα ματια μου μιας και οταν εβρισκα τη βολικη θεση καθομουν εκει με τις ωρες ειτε ειχε καλο φως ειτε οχι :')
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top