Ποιά είναι η γνώμη σας για τα e-books;

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δε σου είπα να πας κόντρα στην εξέλιξη. Και κανένας δε μπορεί. Αλλά αν ο άνθρωπος αντικαταστήσει τα πάντα με τον υπολογιστή και τελικά δεν κάνει τίποτα γίνεται απλά ένα ρομπότ. Τίποτα άλλο. Και σκέψου το αλλιώς. Το βιβλίο σου δίνει ερωτήματα, πράγματα να σκεφτείς. Θα μου πεις όμως: και τα η-μπούκς κάνουν το ίδιο. Όμως δεν είναι. Όταν κάθεσαι στο πισί πόσες ώρες την η΄μερα να διαβάσεις κάποιες σελίδες από έναν βιβλίο 700 σελίδων βγάζεις τα μάτια σου και σιγά σιγά λόγω φωτός χάνεις την συγκέντρωσή σου και πάυεις να έχεις επαφή με το βιβλίο. Ενώ με τα αληθινά βιβλία αυτό δεν ισχύει. Δε βγάζεις τα μάτια σου τόσες ώρες, παίρνεις εύκολα χαμπάρι ότι έχασες την μπάλα. Επίσης το πισί δεν λέει να το ανοίγουμε για να διαβάσουμε βιβλίο. Κατα τη γνώμη μου είναι χοντράδα. Κάτσε στον κήπο σου, ή δίπλα στο τζάκι σου, να σε φυσάει το αεράκι ή να νιώθεις την μυρωδιά των καμμένων ξύλων στο πετσί σου και να απολαμβάνεις το καλό σου βιβλιαράκι χωρίς να βγάζεις τα μάτια σου. Μη μου πεις ότι η τεχνολογία καταφερε να αντικαταστήσει ΚΑΙ αυτό γιατί θα τρελαθώ. Και όπως είπε και η Ράνια τίποτα δεν αντικαθηστά την υφή του καινούριου βιβλίου, της μυρωδιάς του χαρτιού και την αίσθηση ότι ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ σου κάτι που ποθούσες έναν χρόνο ας πούμε. Τα βιβλία τα κρατάς στα χέρια σου και τα απολαμβάνεις. Τα η-μπουκς τα βλέπεις και πιάνεις το κενό. Πώς απλαμβάνεις το τέλος του βιβλίου αν δεν μπορείς να το κρατήσεις στα χέρια σου; κρατάς τίποτα άλλο και λες: κραταω το βιβλίο που μόλις τελείωσα. αυτό το τέλειο βιβλίο; άμα είναι έτσι η τεχνολογία ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ. Αρνούμαι να την ακολουθήσω και όσο ζω δε θα την υιοθετήσω.
Αυτο που εχεις γραψει αποτελει ενα ατεκμηρίωτο χαος και δειχνει καθαρη αγνοια για την ευεργετικη εμφανιση της τεχνολογιας.
Το αν διαβαζω στο υπολογιστη ή στο χαρτι δεν επηρεάζει με κανενα τροπο την επεξεργασια του τι διαβαζω , αν εσυ θελεις να πιασεις ενα χαρτι δεν με νοιαζει εγω αποζητω το περιεχομενο.
Επισης αποτελει μυθο που λενε οι γονεις στα παιδια οτι η οθονη του υπολογιστη ειναι βλαβερη για την οραση , το ειδος της ακτινοβολιας απο την οθονη του υπολογιστη ειναι λιγοτερο βλαβερο για τα ματια απο οτι ενος βολβου.Η ακτινοβολια που παραγουν ειναι ορατο φως ραδιενεργειας , δεν προκαλει ζημια.
Στον αντιποδα , το να διαβαζεις απο βιβλια γραμμενα σε χαρτι ειναι κατι που βλαπτει τα ματια.Το στερεοτυπο του γυαλακια μαθητη που διαβαζει απο κει απορρει , απο τις συνεπειες του διαβασματος πανω στην οραση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η ακτινοβολια που παραγουν ειναι ορατο φως ραδιενεργειας , δεν προκαλει ζημια.


wat. O_o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ορατο φασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ραδιενεργειας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
οχι ειδος Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
απλα επειδη αυτο ειπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ουσιαστικα μπερδευτηκα μεταφραζοντας το απο τα αγγλικα στο ελληνικα , εμπλεξα το radiation με radioactivity , οταν εισαι διγλωσσος συμβαινουν τετοια περιστατικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν φταίει το χαρτί που κουράζει τα μάτια η ανάγνωση, η συνεχόμενη εστίαση σε κοντινή απόσταση φταίει. Το ίδιο γίνεται και στην οθόνη του υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
στο υπολογιστη υπαρχη η επιλογη μεγεθυνσης , καταρχας.
Αυτο που λες εσυ ειναι μια απο τις θεωρησεις για οσους ειναι κατω τον 18 που δεν εχουν αναπτυξει ακομα πληρως τον οφθαλμο του ματιου η εστιαση σε τετοιο βαθμο μπορει να επηρεάσει μακροπροθεσμα , ουτε η μιση αληθεια , υπαρχουν και αλλες που συνδεονται με την ντοπαμινη κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
στο υπολογιστη υπαρχη η επιλογη μεγεθυνσης , καταρχας.
Αυτο που λες εσυ ειναι μια απο τις θεωρησεις για οσους ειναι κατω τον 18 που δεν εχουν αναπτυξει ακομα πληρως τον οφθαλμο του ματιου η εστιαση σε τετοιο βαθμο μπορει να επηρεάσει μακροπροθεσμα , ουτε η μιση αληθεια , υπαρχουν και αλλες που συνδεονται με την ντοπαμινη κτλ
Υπόψην είμαι ΚΑΤΩ των 18.
Δεν φταίει το χαρτί που κουράζει τα μάτια η ανάγνωση, η συνεχόμενη εστίαση σε κοντινή απόσταση φταίει. Το ίδιο γίνεται και στην οθόνη του υπολογιστή.
:no1:
Αυτο που εχεις γραψει αποτελει ενα ατεκμηρίωτο χαος και δειχνει καθαρη αγνοια για την ευεργετικη εμφανιση της τεχνολογιας.
Το αν διαβαζω στο υπολογιστη ή στο χαρτι δεν επηρεάζει με κανενα τροπο την επεξεργασια του τι διαβαζω , αν εσυ θελεις να πιασεις ενα χαρτι δεν με νοιαζει εγω αποζητω το περιεχομενο.
Επισης αποτελει μυθο που λενε οι γονεις στα παιδια οτι η οθονη του υπολογιστη ειναι βλαβερη για την οραση , το ειδος της ακτινοβολιας απο την οθονη του υπολογιστη ειναι λιγοτερο βλαβερο για τα ματια απο οτι ενος βολβου.Η ακτινοβολια που παραγουν ειναι ορατο φως ραδιενεργειας , δεν προκαλει ζημια.
Στον αντιποδα , το να διαβαζεις απο βιβλια γραμμενα σε χαρτι ειναι κατι που βλαπτει τα ματια.Το στερεοτυπο του γυαλακια μαθητη που διαβαζει απο κει απορρει , απο τις συνεπειες του διαβασματος πανω στην οραση του.
Εμένα με κουράζει περισσότερο να διαβάζει μεγαλα κείμενα στο πισί ενώ με ξεκουράζει το να διαβάζω ένα βιβλίο. Με βολεύει περισσότερο στην ανάγνωση ενός βιβλίου το χαμηλό φως ή το φως του ήλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
το βιβλιο δεν συγκρινεται με τιποτα.η μυρωδια,η αισθηση,τα παντα.ασε που θες και να τα κρατας.δεν μου αρεσει να δανειζομαι βιβλια...θελω να τα διαβαζω κ να μου μενουν! αυτο βεβαια δεν ειναι πολυ οκ απο αποψη οικονομικων γιατι αν διαβαζεις πολυ μενεις ταπι κ ψυχραιμος χαχα (20e το καθε βιβλιο περιπου!)...αλλα δεν τα αλλαζω με τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:)
το βιβλιο δεν συγκρινεται με τιποτα.η μυρωδια,η αισθηση,τα παντα.ασε που θες και να τα κρατας.δεν μου αρεσει να δανειζομαι βιβλια...θελω να τα διαβαζω κ να μου μενουν! αυτο βεβαια δεν ειναι πολυ οκ απο αποψη οικονομικων γιατι αν διαβαζεις πολυ μενεις ταπι κ ψυχραιμος χαχα (20e το καθε βιβλιο περιπου!)...αλλα δεν τα αλλαζω με τιποτα!


χμμ αυτο!!τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο!!το βιβλιο ειναι αλλιως ρε παιδι μου ,αλλο ν α τα βλεπεις ολα απο μια οθονη...

το ενα +1 απο εμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
καμια ιστοσελιδα για δωρεαν e-books please?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Κουραστικό το e-book! Πάνω από ένα τέταρτο διαβάσματος δεν μπορώ με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ειναι ομως οικονομικο;) και εξαλλου μπορεις να δεις αν σου αρεσει το βιβλιο και αν ναι το αγοραζεις κανονικα:)
ξερεις καποιο καλο site?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Για τη σχολη τα e-books με βολευουν αφανταστα.Μονο με τα συγραμματα που μας δινουν δεν γινεται δουλεια και στη βιβλιοθηκη δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια.
Παντως ειναι γεγονος οτι το διαβασμα απο τον υπολογιστη ειναι κουραστικο.Δε γινεται να διαβασεις λογοτεχνικα βιβλια με αυτο τον τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εντάξει εννοείται πως δεν συγκρίνεται απλώς δεν γίνεται να τα αγοράσουμε και όλα! Σε κάποια θα προτιμήσουμε e-books γιατί είναι τσάμπα, τι να γίνει... Η πιο βλακεία είναι να πουλάνε pdf! Ξεφτίλα δλδ.... Και pdf και θα το πληρώσουμε; Κοροϊδία σκέτη! Από τα χριστούγεννα και μέτα, τα τέσσερα που διάβασα τα είχαμε σπίτι, άλλα τρία σε pdf και ένα δανεισμένο από το σχολείο και αυτό που διαβάζω τώρα το αγόρασα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ συνήθως τα εκτυπώνω. Όπως και να το κάνουμε το διάβασμα μπροστά από την οθόνη για πολύ ώρα είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Εγώ συνήθως τα εκτυπώνω. Όπως και να το κάνουμε το διάβασμα μπροστά από την οθόνη για πολύ ώρα είναι δύσκολο.
δεν θέλω καν να φανταστώ πόσο χαρτί και μελάνι χαλάς:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Με τα ebook,δεν θα ειχα βιβλιοθηκη :mad:

Και εγω λατρευω την βιβλιοθηκη μου,καθως και το αρωμα των βιβλιων :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top