Ποιά είναι η γνώμη σας για τα Αρχαία;

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Οπα ξαροπ γιατι να την μαθουμε ομως την γλωσσα και να μην μαθουμε πραγματε για αυτην και τον πολιτισμο μας απο την ιστορια οπως θα επρεπε

Γιατί, μέσα από τη γλώσσα δεν μαθαίνεις και την Ιστορία? Εννιά κείμενα κάναμε στη Χρονιά, δεν μπορεί να μην έχει αποκομίσει κανείς τίποτα.

Όσο για την Ιστορία, τόσο το καλύτερο! (αν και νομίζω ότι το διδάσκουν ήδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Αν διδασκομασται ιστορια απο τα αρχαια να κοψουμε την ιστορια τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατσοπουλος βιλη

Νεοφερμένος

Ο Νατσοπουλος βιλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ξερω πολυ καλα τι ειναι τα αρχαια αλλα αν κανεις μια βολτα εδω σε αυο το σιτε θα δεις αποριες μαθητων που δεν εχουν λυθει στα σχολεια δεν νομιζθ οτι θα εβλαπτε να φυγουν καποιες ωρες απο τα αρχαια οσο για τα μαθηματικα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα μαθηματα διοτι κανεις το μυαλο να δουλευει πιο γρηγορα..οταν τα ατυχηματα γινονται πιο πολλα κοριτσια δεν προφυλαζονται στον ερωτα κ κανουν παιδια και εμεις ασχολιομαστε με τον θουκιδιδη ας φτιαξουμε το μελλον των παιδιων μας και το δικο μας και μετα α κοιταξουμε τις ριζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ξαροπ ωραία τα λες και ακόμα καλύτερα θα τα 'λεγες μάλιστα αν τα πράγματα ήταν πραγματικά έτσι. Από πότε όμως τα Αρχαία, με τον τρόπο που διδάσκονται στα ελληνικά σχολεία, προωθούν και αναπτύσσουν το πολιτισμικό φρόνημα των μαθητών; Μάλλον το αποκοιμίζουν θα έλεγα.

Ναι, σαν ιδέα θα ήταν ωραία...αλλά και πάλι, ποιό μάθημα προωθείται και αναπτύσσεται έτσι όπως πρέπει? Στα Μαθηματικά...καλύτερα να γελάσω, στην Ιστορία...ακόμη χειρότερα (παπαγαλία).

Στο αρχικό μήνυμα που έγραφα είχα στο τέλος γράψει "..δεν καθιστά μια επιστήμη κατώτερη από μια άλλη" και το έσβησα, γιατί φαντάστηκα ότι η κοπέλα αναφερόταν περισσότερο στα Αρχαία ως μάθημα κι όχι ως επιστήμη. Και πάλι, όμως, τέτοια αντιμετώπιση απλώς δεν...
-----------------------------------------
ξερω πολυ καλα τι ειναι τα αρχαια αλλα αν κανεις μια βολτα εδω σε αυο το σιτε θα δεις αποριες μαθητων που δεν εχουν λυθει στα σχολεια δεν νομιζθ οτι θα εβλαπτε να φυγουν καποιες ωρες απο τα αρχαια οσο για τα μαθηματικα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα μαθηματα διοτι κανεις το μυαλο να δουλευει πιο γρηγορα..οταν τα ατυχηματα γινονται πιο πολλα κοριτσια δεν προφυλαζονται στον ερωτα κ κανουν παιδια και εμεις ασχολιομαστε με τον θουκιδιδη ας φτιαξουμε το μελλον των παιδιων μας και το δικο μας και μετα α κοιταξουμε τις ριζες


Όχι όχι όχι όχι όχι όχι.

Με ενοχλεί η τελευταία πρόταση γιατί κάποτε το πίστευα κι εγώ. Αυτό που λες όμως τώρα ανοίγει μια ολόκληρη συζήτηση η οποία έχει ξαναγίνει πολλές φορές. Θα φέρω ενδεικτικά ένα λινκ για να διαβάσεις, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είσαι η μόνη που σκέφτεται έτσι.

https://ischool.gr/showthread.php?t=2016

Ορίστε, εδώ πήγαινε. Νομίζω σε (υπερ)καλύπτει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ακριβώς λοιπόν για ό,τι ανέφερες είναι άτοπο να μιλάμε για ανάπτυξη πολιτισμικής συνείδησης από τα Αρχαία, για ανάπτυξη της πρακτικής σκέψης από τα Μαθηματικά, όπως διδάσκονται πάντα, για τροφοδότηση και εμφύτευση κριτικής σκέψης από την Ιστορία και ούτω καθεξής.

Το πρόβλημα απαντάται στον τρόπο διδασκαλίας, κατά κύριο λόγο, και ύστερα σαφώς στην ύλη και στον τρόπο αντιμετώπισης του εκάστοτε μαθήματος ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Αν διδασκομασται ιστορια απο τα αρχαια να κοψουμε την ιστορια τοτε

Πάλι δεν κατάλαβες.

Ιστορία δεν είναι μόνο η (αρχαία) Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Απλος η αρχαια γλωσσα δεν θα μας χρησιμευσει πουθενα και το μαθημα για τον μονο λογο που το δεχομαι ειναι οτι περνεις καποιες πληροφοριες για την ιστορια.Οποτε αντι να διδσκομαστε το μαθημα απλα θα μπορουσαμε να κανουμε καποια μαθηματα ιστοριας για τα αρχαια ελληνικα και να μην μαθαινουμε αυτη την γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατσοπουλος βιλη

Νεοφερμένος

Ο Νατσοπουλος βιλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
αντρας ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli-anna

Νεοφερμένος

Η elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παω β γυμνασιου και τα αρχαια ειναι τοκαλυτερο μου μαθημα.εγραψα και 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
τα μισώωωω τα αρχαίαα:P
Και η καθηγήτρια που μας κάνει είναι........:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitis

Νεοφερμένος

Η mitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κατάργηση των αρχαίων ως υποχρεωτικό μάθημα πριν να είναι αργά. Πολύ κόσμο ταλαιπώρησαν άδικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fibu

Νεοφερμένος

Ο fibu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Να καταργηθούν τα αρχαία. Στο Λύκειο θα πάω σίγουρα θετική κατεύθυνση. Ότι και να κάνω στη ζωή μου, θα βάλω σκοπό μου να καταργηθούν αυτές οι αηδίες από τα σχολεία.
Με πρήξανε στο Γυμνάσιο. Έχω 20 Μαθηματικά, 20, Φυσική, 20 Βιολογία, 20 Πληροφορική, 20 Χημεία, 18 Γλώσσα και μου έβαλε 8 στα αρχαία.
Πήγα και την έπιασα και της είπα. Γιατί μου χαλάς την εικόνα μου και μου βάζεις 8 στα αρχαία; Θεωρώ ντροπή μου να φαίνεται ότι έχω ασχοληθεί έστω και για 8. Σε παρακαλώ να μου το κάνεις 0. Και μου είπε <Μα για να μη σου χαλάσω την εικόνα>
Άκου εκεί δούλεμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η γνωμη μου για τα αρχαια δεν ειναι η πιο θετικη του κοσμου:/: φετος δεν εχουμε καλους φιλολογους με αποτελεσμα να μην μαθω σχεδον τιποτα. Σεβομαι τα παιδια και τους καθηγητες που τα λατρευουν αλλα για εμενα ειναι ενα απο τα μαθηματα που πραγματικα τα λεπτα κολλανε και η ωρα δεν τελειωνει. Προσπαθω οσο μπορω αλλα δεν νοιαζομαι ιδιαιτερα. Περα απο τις ασκησεις που μας βαζει δεν ασχολουμε παραπανω και ουτε θελω να ασχοληθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
τα αρχαια οξυνουν τον εγκεφαλο και βοηθουν πολυ τα παιδια με δυσλεξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Να καταργηθούν τα αρχαία. Στο Λύκειο θα πάω σίγουρα θετική κατεύθυνση. Ότι και να κάνω στη ζωή μου, θα βάλω σκοπό μου να καταργηθούν αυτές οι αηδίες από τα σχολεία.
Με πρήξανε στο Γυμνάσιο. Έχω 20 Μαθηματικά, 20, Φυσική, 20 Βιολογία, 20 Πληροφορική, 20 Χημεία, 18 Γλώσσα και μου έβαλε 8 στα αρχαία.
Πήγα και την έπιασα και της είπα. Γιατί μου χαλάς την εικόνα μου και μου βάζεις 8 στα αρχαία; Θεωρώ ντροπή μου να φαίνεται ότι έχω ασχοληθεί έστω και για 8. Σε παρακαλώ να μου το κάνεις 0. Και μου είπε <Μα για να μη σου χαλάσω την εικόνα>
Άκου εκεί δούλεμα!!!
και εγω είχα 11 και 12 αλγεβρα και γεωμετρία ,ενώ στις εξετάσεις γράφω 18 άρια


το ότι κάποιοι καθηγητές είναι ηλίθιοι (ή και δίκαιοι,υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο ;) )δεν σημαίνει πως το ίδιο το μάθημα είναι σκάρτο.

εκτός του ότι οξύνουν το εγκέφαλο που είπε και κάποιος,βοηθούν στο να καταλάβεις καλύτερα τη νέα ελληνική ( ναι κυρίες και κύριοι τα νέα ελληνικά προέρχονται απο τα αρχαία ,δεν είναι κινέζικα ;) )

έπειτα από τα αρχαία κείμενα παίρνουμε σημαντικά μαθήματα,μαθήματα ζωής.Ακόμη θυμάμαι κάποια κείμενα:η πατρική δικαιοσύνη,ένας στοργικός ηγέτης και κυρίως το ''ενα παράδειγμα σεβασμού προς τους γονείς''

Ειλικρινά είναι θλιβερό το ότι κάποιοι από τους νέους ανθρώπους υποτιμούν την αρχαία ελληνική γλώσσα και τα υπόλοιπα γλωσσικά μαθήματα και ασχολούνται μόνο με τα μαθηματικά και τη πληροφορική (στο κάτω κάτω ελληνικά μιλάμε,δεν μιλάμε με μεταβλητές και αλγόριθμους ;) )

τέλος,η δικαιολογία ''δεν είμαι καλά στο τάδε μάθημα,άρα πρέπει να καταργηθεί'' είναι απλά γελοία!!!!!ελπίζω κάποια στιγμή να το καταλάβετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο από τη wiki για να δεις πως ξεκίνησε αυτός ο αστικός μύθος για τα αρχαία, έτσι;
Σε βάζει τουλάχιστον σε σκέψεις ότι και στο τελευταίο site που παρέθεσες αναφέρει πάλι τα ίδια πράγματα ("Στο πλαίσιο αυτό, στον Η/Υ «Ίβυκο» αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της ελληνικής γλώσσας – όταν η αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους.")
και αλλάζει κάποιες λεπτομέρειες; (" Οι εξαιρετικές ιδιότητες της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας εκτιμήθηκαν από τα κορυφαία στελέχη Αμερικανικών εταιρειών Πληροφορικής, όπως ο Μπιλ Γκέιτς, ιδρυτής της Microsoft, και ο Τζον Σκάλι, πρώην πρόεδρος της Apple, ο οποίος είχε αναφερθεί και στην προώθηση ενός προγράμματος εκμάθησης της Ελληνικής, επειδή «η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που θα της επιτρέψει να αναπτύξει τη δημιουργικότητά της, να εισαγάγει καινούριες ιδέες και να της προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ΄ όσες ο άνθρωπος μπορούσε ως τώρα να ανακαλύψει».")
Ίδια πληροφορία με διάφορες παραλλαγές και ηχηρά ονόματα τύπου Bill Gates για να πείσουν. (tip: Urban legend)
(Έχουν όλοι οι φιλόλογοι άποψη για την πληροφορική και πως τα αρχαία έχουν "μαθηματική δομή" :laugh: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο από τη wiki για να δεις πως ξεκίνησε αυτός ο αστικός μύθος για τα αρχαία, έτσι;
Σε βάζει τουλάχιστον σε σκέψεις ότι και στο τελευταίο site που παρέθεσες αναφέρει πάλι τα ίδια πράγματα ("Στο πλαίσιο αυτό, στον Η/Υ «Ίβυκο» αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της ελληνικής γλώσσας – όταν η αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους.")
και αλλάζει κάποιες λεπτομέρειες; (" Οι εξαιρετικές ιδιότητες της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας εκτιμήθηκαν από τα κορυφαία στελέχη Αμερικανικών εταιρειών Πληροφορικής, όπως ο Μπιλ Γκέιτς, ιδρυτής της Microsoft, και ο Τζον Σκάλι, πρώην πρόεδρος της Apple, ο οποίος είχε αναφερθεί και στην προώθηση ενός προγράμματος εκμάθησης της Ελληνικής, επειδή «η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που θα της επιτρέψει να αναπτύξει τη δημιουργικότητά της, να εισαγάγει καινούριες ιδέες και να της προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ΄ όσες ο άνθρωπος μπορούσε ως τώρα να ανακαλύψει».")
Ίδια πληροφορία με διάφορες παραλλαγές και ηχηρά ονόματα τύπου Bill Gates για να πείσουν. (tip: Urban legend)
(Έχουν όλοι οι φιλόλογοι άποψη για την πληροφορική και πως τα αρχαία έχουν "μαθηματική δομή" :laugh: )
1ον: δεν λεει μονο αυτα
2ον: μυθος αστικος μπορει να ειναι γαι τους αριστερους. Δλδ ολοι αυτοι οι σοφοι ξενοι που ιδρυσαν εδρεςς αρχαιας ελληνικης στα πανεπιστημια τους, που διδασκουν στα παιδια τους αρχαια ελληνικα ειναι μυθομανεις αστοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το να υπάρχουν έδρες για γλώσσες όπως αρχαία και λατινικά στα πανεπιστήμια με το "Μπιλ Γκέιτς, ιδρυτής της Microsoft, και ο Τζον Σκάλι, πρώην πρόεδρος της Apple, ο οποίος είχε αναφερθεί και στην προώθηση ενός προγράμματος εκμάθησης της Ελληνικής"
"μυθος αστικος μπορει να ειναι γαι τους αριστερους"
Μουσείο urban legend
Και ένα στα ελληνικά από φιλόλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το να υπάρχουν έδρες για γλώσσες όπως αρχαία και λατινικά στα πανεπιστήμια με το "Μπιλ Γκέιτς, ιδρυτής της Microsoft, και ο Τζον Σκάλι, πρώην πρόεδρος της Apple, ο οποίος είχε αναφερθεί και στην προώθηση ενός προγράμματος εκμάθησης της Ελληνικής"
"μυθος αστικος μπορει να ειναι γαι τους αριστερους"
Μουσείο urban legend
Και ένα στα ελληνικά από φιλόλογο
https://www.skai.gr/news/culture/art...a-sta-vretanika-dimotika-sholeia-apo-to-2014/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top