Πληροφορική ΟΠΑ Vs Πληροφορική ΠΑΠΕΙ

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ενω το απθ ξερω γω ειναι καλυτερο απο οπα . η πληροφορικη ειναι μια επιστημη που θελει κατα βαση προσωπικη αναζητηση . ολες οι σχολες πληροφορικης ειναι ικανες να σου δωσουν σωστα ερεθισματα . το οπα εχει πολυ καλουσ καθηγητες που θα σε βοηθησουν στις αναζητησεις σ . αυτο ειναι ολο . και στο εκπα υπαρχουν παρα πολλα προβληματα αλλα ενας σοβαρος φοιτητης ειναι κομπλε !

Έχεις δίκιο απλά γενικά καλό είναι να πας στο καλύτερο δυνατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.

παντως μην αγχωνεσαι . ολες οι σχολες καλες ειναι και σου δινουν αναλογα ερεθισματα. αυτα μετρανε στην πληροφορικη !

Έχεις δίκιο απλά γενικά καλό είναι να πας στο καλύτερο δυνατό.

την καλυτερη επιλογη απο πια αποψη ? γνωσεις ? το καθενα σου παρεχει πολλα και ενδιαφεροντα ερεθισματα αλλα απο εκει και περα εσυ καθοριζεις ποσο θα μαθεις ! καθηγητες ? αυτο ναι οκ μπορεις να το ψαξεις ! το εκπα δεν εχει συνεργασημους καθηγητες γενικα αλλα το τμημα της πληροφορικης νομιζω αποτελει εξαιρεση . ονομα πανεπιστημιου ? στην ελλαδα εισαι μην περιμενεις πολλα ! σημασια εχει να μπορεσεις να κανεις εξυπνες κινησεις . το οπα εχει ενα πολυ καλο . οικονομικα . οτι και να λενε οι ' σχετικοι ' οι γνωσεις οικονομικων παιζουν παρα πολυ σημαντικο ρολο στο εξωτερικο . για αυτο αν μπορεις να επιλεξεις 5-6 οικονομικα μαθηματα θα ειναι πολυ εξυονη κινηση !
παντα φιλικα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η εφαρμοσμένη πληροφορική στο ΠΑΜΑΚ τι διαφορά έχει από του ΑΠΘ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η εφαρμοσμένη πληροφορική στο ΠΑΜΑΚ τι διαφορά έχει από του ΑΠΘ?

εγω αν σπουδαζα πληροφορικη εφαρμοσμενη στο παμακ θα πηγαινα ! εχει διαφορες αρκετες αλλα εισαι σε λαθος θεμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Η εφαρμοσμένη πληροφορική στο ΠΑΜΑΚ τι διαφορά έχει από του ΑΠΘ?

η εφαρμ. πληροφορικη εχει ΚΑΙ οικονομικα μεσα και πληροφορικη, δηλαδη μπορεις να βγεις και προγραμματιστης και οικονομολογος. αν και εχω ακουσει οτι το επιπεδο ειναι σχετικα χαμηλο... αν ακουγα καλα λογια γι αυτην την σχολη μπορει να την εβαζα φετος εγω πρωτη επιλογη αλλα επειδη απο καποιους δεν ακουω πολυ καλα λογια, σκεφτομαι για πρωτη επιλογη του απθ και 2η αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
η εφαρμ. πληροφορικη εχει ΚΑΙ οικονομικα μεσα και πληροφορικη, δηλαδη μπορεις να βγεις και προγραμματιστης και οικονομολογος. αν και εχω ακουσει οτι το επιπεδο ειναι σχετικα χαμηλο...
Tι λετε ρε παιδια?? Γινεται να βγεις οικονομολογος απο πληροφορικη?? Μπορει να βγεις με λιγες γνωσεις οικονομικων, αλλα με τιποτα οικονομολογος!!!H πληροφορικη του ΠΑΜΑΚ ειναι κατι σαν την πληροφορικη του ΟΠΑ...Κανεις λιγα υποχρεωτικα μαθηματα οικονομικων και μετα αμα θελεις δεν τα ξαναβλεπεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
η εφαρμ. πληροφορικη εχει ΚΑΙ οικονομικα μεσα και πληροφορικη, δηλαδη μπορεις να βγεις και προγραμματιστης και οικονομολογος. αν και εχω ακουσει οτι το επιπεδο ειναι σχετικα χαμηλο... αν ακουγα καλα λογια γι αυτην την σχολη μπορει να την εβαζα φετος εγω πρωτη επιλογη αλλα επειδη απο καποιους δεν ακουω πολυ καλα λογια, σκεφτομαι για πρωτη επιλογη του απθ και 2η αυτη.

ρωτα καθηγητες οχι τον καθε ασχετο του ischool . ρωτα καθηγητες του παμακ , του απθ αλλα και ασχετων πανεπιστημιων πληροφορικης . ειναι παρα πολυ καλη σχολη . στο εξωτερικο ρολο παιζει το προγραμμα σπουδων να ξερεις ! το επιπεδο τησ σχολης δεν το ξερουν απλα βλεπουν τι μαθηματα εχεις παρακολουθησει και την αποδωση σου σε αυτα ! η εφαρμοσμενη στο παμακ για μενα εχει το καλυτερο προγραμμα σπουδων στην ελλαδα αν θες να φυγεις στο εξωτερικο και εξισου ανταγωνιστικο στην ελλαδα

Tι λετε ρε παιδια?? Γινεται να βγεις οικονομολογος απο πληροφορικη?? Μπορει να βγεις με λιγες γνωσεις οικονομικων, αλλα με τιποτα οικονομολογος!!!

αν διαλεξεις την αναλογη κατευθυνση ειναι η μονη σχολη πληροφορικης που γραφεσαι στο οικονομικο επιμελητηριο ! ετσι ξερω δηλαδη σορρυ αν κανω λαθος αλλα δεν νομιζω ! παρολα αυτα οι γνωσεις οικονομικων ειναι παρα πολυ σημαντικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
αν διαλεξεις την αναλογη κατευθυνση ειναι η μονη σχολη πληροφορικης που γραφεσαι στο οικονομικο επιμελητηριο ! ετσι ξερω δηλαδη σορρυ αν κανω λαθος αλλα δεν νομιζω ! παρολα αυτα οι γνωσεις οικονομικων ειναι παρα πολυ σημαντικες
Δηλαδη απο πληροφορικη ΟΠΑ δε γραφεσαι?? Μονο απο ΠΑΜΑΚ?? Περιεργο....
Ουτε εγω ξερω, για αυτο ρωταω!!!Ξερω σιγουρα οτι εχεις υποχρεωτικα οικονομικα μαθηματα στη σχολη, αλλα δεν ηξερα οτι βγαινεις οικονομολογος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Το τμήμα της Κρήτης δε μπορεί να συγκριθεί με τα υπόλοιπα μεγάλα τμήματα πληροφορικής. Είναι ένα κακό τμήμα με κάποιο καλά στοιχεία. Αυτό διαπίστωσα όταν τα έψαχνα.

Δεν έχω την ίδια άποψη.Θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλό τμήμα!
Πατρα και Ιωαννινα που βρισκονται κατα τη γνωμη σου? (σε σχεση με τις υπολοιπες που ανεφερες)

Δεν έχω ιδέα για τα Γιάννενα.Πάτρα το Ceid ,έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών ,λόγω Μηχ. Η/Υ, αλλά και αυτό είναι πολύ καλό τμήμα!!
Tι λετε ρε παιδια?? Γινεται να βγεις οικονομολογος απο πληροφορικη?? Μπορει να βγεις με λιγες γνωσεις οικονομικων, αλλα με τιποτα οικονομολογος!!!H πληροφορικη του ΠΑΜΑΚ ειναι κατι σαν την πληροφορικη του ΟΠΑ...Κανεις λιγα υποχρεωτικα μαθηματα οικονομικων και μετα αμα θελεις δεν τα ξαναβλεπεις!!!
Πως γίνεται και συνδυάζονται τα οικονομικά με την Πληροφορική....

@Vikam: Εννοούσα ότι σιγά μην μίλαγες προσωπικά με 6 καθηγητές για την επιλογή σχολής ενός φίλου σου.(no e-mail referred)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν έχω την ίδια άποψη.Θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλό τμήμα!


Δεν έχω ιδέα για τα Γιάννενα.Πάτρα το Ceid ,έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών ,λόγω Μηχ. Η/Υ, αλλά και αυτό είναι πολύ καλό τμήμα!!

Πως γίνεται και συνδυάζονται τα οικονομικά με την Πληροφορική....

@Vikam: Εννοούσα ότι σιγά μην μίλαγες προσωπικά με 6 καθηγητές για την επιλογή σχολής ενός φίλου σου.(no e-mail referred)

μειλ εστειλα και ναι απο τον δικο μου λογαριασμο γιατι το παλικαρι μενει ελβετια και το εχω ξαναπει ! δεν συνδυαζονται ακριβως . απλα παρακολουθεις πολλα οικονομικα μαθηματα γεγονος πολυ σημαντικο κυριως για το εξωτερικο . ξερω οτι συνδυαζονται και σε καποια σημεια αλλα δεν γνωριζω το πως . απο ΟΠΑ ναι δεν γραφεσαι σε κανενα επιμελητηριο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
μειλ εστειλα και ναι απο τον δικο μου λογαριασμο γιατι το παλικαρι μενει ελβετια και το εχω ξαναπει ! δεν συνδυαζονται ακριβως . απλα παρακολουθεις πολλα οικονομικα μαθηματα γεγονος πολυ σημαντικο κυριως για το εξωτερικο . ξερω οτι συνδυαζονται και σε καποια σημεια αλλα δεν γνωριζω το πως . απο ΟΠΑ ναι δεν γραφεσαι σε κανενα επιμελητηριο !
Μα το ΟΠΑ ούτως ή άλλως ,είναι καθαρή Πληροφορική!Επειδή κάνουν 2 Οικονομικά μαθήματα και είναι σε Οικονομικό Πανεπιστήμειο ,δεν σημαίνει ότι έχουν δικαίωμα για το επιμελητήριο ,αφού δεν ασχολούνται με Οικονομικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τι προνόμια έχεις αν εγγραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο και γίνεται τόσος ντόρος γι αυτό?
Μπορείς ας πούμε να δουλέψεις και ως λογιστής ενώ τέλειωσες εφαρμοσμένη πληροφορική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τι προνόμια έχεις αν εγγραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο και γίνεται τόσος ντόρος γι αυτό?
Μπορείς ας πούμε να δουλέψεις και ως λογιστής ενώ τέλειωσες εφαρμοσμένη πληροφορική?
Oπως ειναι το ΤΕΕ για τους μηχανικους,καπως ετσι ειναι και το οικονομικο επιμελητηριο για τους οικονομολογους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πως γίνεται και συνδυάζονται τα οικονομικά με την Πληροφορική....

Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης
Επιχειρηματική Πληροφορική & Εφαρμογές Επιχειρηματικής Πληροφορικής
Συστήματα Στήριξης Αποφάσεων
Τεχνολογία Επιχειρηματικού Επανασχεδιασμού & Πληροφοριακών Συστημάτων
Διαδίκτυο & Επιχειρηματικά Πληροφοριακά Συστήματα
Ανάλυση και Μοντελοποίηση Επιχειρηματικών Διαδικασιών και Συστημάτων
Διαχείριση Πληροφοριακών Πόρων
Επιχειρηματική Ευφυΐα και Ανάλυση Μεγάλων Δεδομένων
Ψηφιακή Επιχειρηματικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η πληροφορική του ΠΑΜΑΚ δεν είναι σαν του ΟΠΑ. Εκεί κάνεις και αμιγώς οικονομικά, είναι όντως mix. Στο ΟΠΑ απλά υπάρχει μια πιο εφαρμοσμένη κατεύθυνση, υπάρχουν και κάποια επιλογής που μπλέκουν και με διοίκηση αλλά οικονομικά δε το λες. οκ προφανώς αφήνω απ' έξω τα 2 εισαγωγικά των πρώτων εξαμήνων.

------------

vikam δε μας λες και με ποιους καθηγητές μίλησες και σου παν προτίμησε ΟΠΑ ( και σε πμ αν θες ); Δε μπορώ να φανταστώ γιατί κάποιος να πει στεγνά προτίμησε το άλλο τμήμα έχει καλύτερο επίπεδο. Ή αυτοί σε τρόλαραν ή κάτι δε κατάλαβες καλά. Αυτά δεδομένου πως με τις κατατάξεις τις arwu και τις διακρίσεις των τελευταίων χρόνων έχουν καβαλήσει το καλάμι και μας ξεσκίζουν τον πάτο στις εργασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης
Επιχειρηματική Πληροφορική & Εφαρμογές Επιχειρηματικής Πληροφορικής
Συστήματα Στήριξης Αποφάσεων
Τεχνολογία Επιχειρηματικού Επανασχεδιασμού & Πληροφοριακών Συστημάτων
Διαδίκτυο & Επιχειρηματικά Πληροφοριακά Συστήματα
Ανάλυση και Μοντελοποίηση Επιχειρηματικών Διαδικασιών και Συστημάτων
Διαχείριση Πληροφοριακών Πόρων
Επιχειρηματική Ευφυΐα και Ανάλυση Μεγάλων Δεδομένων
Ψηφιακή Επιχειρηματικότητα
Και πάλι δεν βρίσκω κάμια συνοχή.Για παράδειγμα " Επιχειρηματική Πληροφορική & Εφαρμογές Επιχειρηματικής Πληροφορικής" ,"Ψηφιακή Επιχειρηματικότητα",μπλα μπλα μπλα ,βάζουν έναν "επιχειρηματικό" και γίνεται μαθημα οικονομικών;Η Διαχείριση Πληροφοριακών πόρων , από που και ως που να ειναι μαθημα οικονομικών;καθαρό πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaktos

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εμένα παιδία γνώμη μου είναι ότι η καλύτερη Πληροφορική της Ελλάδας είναι του ΕΚΠΑ το λένε και τα μόρια αυτό, από εκεί και πέρα οι άλλες πάνω κάτω είναι στα ίδια επίπεδα, προσωπικά επέλεξα ΠΑ.ΠΕΙ επειδή το ΕΚΠΑ δεν το έπιανα και 2ον ΟΠΑ δεν ήθελα να πάω καθώς δεν μου αρέσουν τα μισά πράγματα προτιμώ να ασχοληθώ μόνο με πληροφορική παρά με οικονομοπληροφορική...Στο ΠΑ.ΠΕΙ έχει πάρα πολλά μαθηματικά, σε σημείο που να λες σπουδάζω μαθηματικός...τα οικονομικά του ΟΠΑ είναι μαθηματικά δικά μας. Οπότε πριν διαλέξετε δείτε καλύτερα πια σχολή σας εκφράζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Εμένα παιδία γνώμη μου είναι ότι η καλύτερη Πληροφορική της Ελλάδας είναι του ΕΚΠΑ το λένε και τα μόρια αυτό, από εκεί και πέρα οι άλλες πάνω κάτω είναι στα ίδια επίπεδα, προσωπικά επέλεξα ΠΑ.ΠΕΙ επειδή το ΕΚΠΑ δεν το έπιανα και 2ον ΟΠΑ δεν ήθελα να πάω καθώς δεν μου αρέσουν τα μισά πράγματα προτιμώ να ασχοληθώ μόνο με πληροφορική παρά με οικονομοπληροφορική...Στο ΠΑ.ΠΕΙ έχει πάρα πολλά μαθηματικά, σε σημείο που να λες σπουδάζω μαθηματικός...τα οικονομικά του ΟΠΑ είναι μαθηματικά δικά μας. Οπότε πριν διαλέξετε δείτε καλύτερα πια σχολή σας εκφράζει!

Τα μόρια εισαγωγής δεν κρίνουν το επίπεδο σπουδών ούτε την αξία ενός Τμήματος. Επίσης, τα μαθηματικά που διδάσκονται στο ΠαΠεί, είναι για το πρόγραμμα σπουδών του ΠαΠεί, δηλ., αφορούν συγκεκριμένο διδακτικό στόχο και όχι... μαθηματική κατάρτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και πάλι δεν βρίσκω κάμια συνοχή.Για παράδειγμα " Επιχειρηματική Πληροφορική & Εφαρμογές Επιχειρηματικής Πληροφορικής" ,"Ψηφιακή Επιχειρηματικότητα",μπλα μπλα μπλα ,βάζουν έναν "επιχειρηματικό" και γίνεται μαθημα οικονομικών;Η Διαχείριση Πληροφοριακών πόρων , από που και ως που να ειναι μαθημα οικονομικών;καθαρό πληροφορικής.

Υπάρχει και μεγάλη μάλιστα συνοχή.

Το σημαντικότερο στοιχείο της επιχείρησης, του οποίου η διαφύλαξη είναι απαραίτητη και η σωστή διαχείριση μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την καινοτομία => ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, είναι "η πληροφορία". Γι'αυτό και μπήκε το τελευταίο.

Όσο αφορά, τα άλλα δεν βάζουν μια λέξη "επιχειρηματικό" και είναι μαθήματα οικονομικών.
Είναι μαθήματα πληροφορικής προσαρμοσμένα απολύτως στης ανάγκες μιας επιχείρησης.
"Παντρεύουν", ουσιαστικά, πληροφορική με διοίκηση-επιχειρηματικότητα.

Αλλά btw, στο τμήμα Πληροφορικής δεν κάνουν πολλά μαθήματα Οικονομικών.
Κάνουν 1-2 και μετά υπάρχει συγκεκριμένη ροή (απο τις πολλές) οικονομικών,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Υπάρχει και μεγάλη μάλιστα συνοχή.

Το σημαντικότερο στοιχείο της επιχείρησης, του οποίου η διαφύλαξη είναι απαραίτητη και η σωστή διαχείριση μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την καινοτομία => ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, είναι "η πληροφορία". Γι'αυτό και μπήκε το τελευταίο.

Όσο αφορά, τα άλλα δεν βάζουν μια λέξη "επιχειρηματικό" και είναι μαθήματα οικονομικών.
Είναι μαθήματα πληροφορικής προσαρμοσμένα απολύτως στης ανάγκες μιας επιχείρησης.
"Παντρεύουν", ουσιαστικά, πληροφορική με διοίκηση-επιχειρηματικότητα.

Αλλά btw, στο τμήμα Πληροφορικής δεν κάνουν πολλά μαθήματα Οικονομικών.
Κάνουν 1-2 και μετά υπάρχει συγκεκριμένη ροή (απο τις πολλές) οικονομικών,

Μα είναι εντελώς ανούσιο αυτό ,δεν το βλέπεις;Η πληροφορική δεν είναι τίποτα άλλο ,αλλά εφαρμογή σε διάφορους τομείς(βιολογία,μαθηματικά,ιατρικη,οικονομικά,...) , για να τους κάνουν βοηθήσουν.Με το να ασχολείται μια σχολή σε προπτυχιακό επίπεδο με οικονομικά (που πιστεύω ότι είναι άσχετα ,με την πληροφορική-η βιολόγια/ιατρική είναι πολύ πιο σχετική(βλ.Βιοιατρική/Αποκωδικοποίηση του DNA/Pattern Match) ), είναι ανούσια μαθήματα.Δηλαδή , γιατί να μην υπάρχει σχολή "Πληροφορική με εφαρμογές στα taxi" και να ασχολείται με εφαρμογές για τα taxi(ω ναι σαν το taxibeat),"Πληροφορική με εφαρμογές στην Νομική" και να ασχολείται με προγράμματα που θα κάνουν την ζωή των Νομικάριων πιο έυκολη(ταξινομήσεις),"Πληροφορική με εφαρμογές στα Ναυτιλιακά" και αν ασχολείται με εφαρμογές για τα καράβια.

Θέλω να πω , ότι σαν φοιτητής πληροφορικής, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τα οικονομικά.Είναι άσχετη παντελώς επιστήμη.Και εγώ μπορώ να "γεννήσω μαθήματα" ,του στυλ "Ναυτιλιακή Πληροφορική,Συστήματα Ναυσιπλοϊας,Ναυσιπλοϊα και εφαρμογές στην Πληροφορική",κοκ , όπως κάνει η πληροφορική του Παμακ.Σε προπτυχιακό επίπεδο , θεωρώ καλύτερο να μάθω αλγορίθμους και την σκέψη γενικότερα, παρά κάτι συγκεκριμένο (πχ οικονομικά) και παντελώς άσχετο με την επιστήμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top