Πληροφορική ΟΠΑ Vs Πληροφορική ΠΑΠΕΙ

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ειναι δεκτές όλες οι απόψεις . Αν ειναι δυνατόν κάποιος που εχει δει το θεμα και ειναι φοιτητής σε μια απο τις δυο σχολές , απόφοιτος ή γνωρίζει κάτι ας μου πει . Ειναι σε δίλημμα ένας φίλος και δεν ξέρει τι να επιλέξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι δεκτές όλες οι απόψεις . Αν ειναι δυνατόν κάποιος που εχει δει το θεμα και ειναι φοιτητής σε μια απο τις δυο σχολές , απόφοιτος ή γνωρίζει κάτι ας μου πει . Ειναι σε δίλημμα ένας φίλος και δεν ξέρει τι να επιλέξει!

Έκανα μια χ, ψ έρευνα για αυτές τις δύο σχολές. Από το πρόγραμμα σπουδών γενικά προτίμησα το ΠΑΠΕΙ καθώς απ΄όσο κατάλαβα έχει περισσότερο προγραμματισμό. Παρόλα αυτά προτίμησα την ΑΣΟΕΕ και αυτή θα βάλω πρωτα στο μηχανογραφικό. Έχω ρωτήσει πολλούς από το χώρο(κυρίως καθηγητές και 2-3 οικογενειακούς φίλους με ανάλογο επάγγελμα) και μου παν πως το οικονομικό πανεπιστήμιο έχει καλύτερο επίπεδο και καλύτερα αναγνωρίσιμα μεταπτυχιακά. Όμως θα ήθελα να πω και τα πλεονεκτήματα που έχει και το ΠΑΠΕΙ:
-Καθαρή κατεύθυνση hardware(η ΑΣΟΕΕ δεν έχει, έχει όμως θεωρητική πληροφορική)
-Πολύ καλές σύγχρονες εγκαταστάσεις
-Δεν γίνονται πολλές καταλήψεις(μου το χουν πει 2 φοιτητές από κει δεν μπορώ να μαι σίγουρος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια . Και με τον φίλο που ενδιαφέρεται και το ψάχνουμε το προγράμμα σπουδών σπο το παπει μας φαίνεται πιο ενδιαφέρον . Τώρα οσο αναφορα το πτυχίο και τα μεταπτυχιακά δεν ξέρω . Για αυτο περιμένω και την γνώμη κάποιου φοιτητή η απόφοιτου των τμημάτων που σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Παιδια οποίος μπορει ας γράψει γνώμη γιατι την Παρασκευή το παιδί παει Ελβετία οπότε πρπει να καταθέσει μηχανογραφικο πριν φύγει . Ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Προτεινω (και αφου πηγα εγω ο ιδιος και ρωτησα σε πανεπιστημιο καθηγητες που γνωριζουν καλα τις σχολες), ασσοε πανω απο παπει. Οπως μου ειπαν στην ασσοε δεν εχει hardware (αρνητικο) αλλα εχει κατι Δοικητικη Πληροφορικη (ουτε που καταλαβα αλλα θετικο) ο οποιος ειναι ενας τριτος τομεας της πληροφορικης περα απο software κ hardware και εχει παρα πολλες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ομως το hardware δεν ειναι πολυ βασικός τομέας ; Δηλαδή πληροφορικη χωρις καλο hardware τι πληροφορικη ειναι ; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω να σου απαντήσω για αυτό όμως η πληροφορική στο ΕΚΠΑ που θεωρείται η καλύτερη της Ελλάδας δεν έχει hardware...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εχει ρε συ . Ειναι δυο κολλητοί μου εκει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχει ρε συ . Ειναι δυο κολλητοί μου εκει !
Μόνο 2 μαθήματα έχει και όχι καθαρή κατεύθυνση όπως το ΠΑΠΕΙ.... δε νομίζω να κάνω λάθος τουλάχιστον όχι για την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Νομίζω εχει και καθαρή κατεύθυνση αλλα τώρα είμαι απο κινητό και δεν μπορω να το ψάξω . Τεσπα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μόνο 2 μαθήματα έχει και όχι καθαρή κατεύθυνση όπως το ΠΑΠΕΙ.... δε νομίζω να κάνω λάθος τουλάχιστον όχι για την κατεύθυνση.

Κορμού
Λογική Σχεδίαση
Φυσική
Σήματα και Συστήματα
Ηλεκτρομαγνητισμός - Οπτική
Δίκτυα Επικοινωνιών I
Ηλεκτρονική
Εισαγωγή στα Συστήματα Επικοινωνιών

Επιλογής
Σχεδίαση Ολοκληρωμένων Κυκλωμάτων
Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος
Ανάλυση και Σχεδίαση Ηλεκτρονικών και Τηλεπικοινωνιακών Κυκλωμάτων
Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων
Ψηφιακές Επικοινωνίες
Ηλεκτρομαγνητικά Κύματα - Κεραίες
Επεξεργασία Στοχαστικών Σημάτων
Γραμμές Μεταφοράς, Κυματοδηγοί και Οπτικές Ίνες
Συστήματα Ψηφιακής Επεξεργασίας Σημάτων σε Πραγματικό Χρόνο
Ασύρματες Ζεύξεις
Ενσωματωμένα Συστήματα
Δίκτυα Επικοινωνιών II
Φωτονική
Οπτικές Επικοινωνίες και Οπτικά Δίκτυα
Διαχείριση Δικτύων
Συστήματα Κινητών και Προσωπικών Επικοινωνιών
Τηλεπικοινωνιακά Δίκτυα
Ειδικά Θέματα Επικοινωνιών & Επεξεργασίας Σήματος


Δε ξέρω τι από αυτά θεωρείς αμιγώς hardware αλλά software δεν είναι και δε νομίζω να βρεις περισσότερα σε κάποια άλλη πληροφορική,

edit:
btw αν λέγοντας hardware εννοούμε αυστηρά από την άποψη της δομής ενός υπολογιστή αυτό πιάνει κάποια συγκεκριμένα επίπεδα από πάνω προς τα κάτω:

Αρχιτεκτονική Υπολογιστών
Σχεδίαση Υπολογιστικών Συστημάτων
Λογική σχεδίαση
Σχεδίαση ολοκληρωμένων κυκλωμάτων
Ηλεκτρονική/φυσική

Αυτά μπορούν να συνοψιστούν σε 5-6 μαθήματα συνολικά και γίνονται σε κάθε πληροφορική μη οικονομικού πανεπιστημίου. Τώρα οκ αν θεωρούμε hardware και τις ηλεκτρολογίες, τα ηλεκτρομαγνηυτικά πεδία, τη ρομποτική και πάει λέγοντας πάει μακριά το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εσύ για ασσοε η παπει τι λες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εσύ για ασσοε η παπει τι λες ;

Το ΟΠΑ έχει κάποια καλά βιογραφικά αν ψάξεις το ΔΕΠ. Δε μπορώ να διακρίνω κάτι παραπάνω απο αυτό. Όσον αφορά τα μαθήματα όμως υπάρχουν σαφεςίς διαφορές. Να πεις του φίλου σου να τα δει αναλυτικά και να καταλήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασιλη δυστυχως στο προγραμμα σπουδων στο ΟΠΑ δεν εξηγει αναλυτικα τα μαθηματα. Ριχνοντας του μια ματια φαινεται πως προσανατολιζεται προς τον εφαρμοσμενο τομεα της πληροφορικης και εχει λιγοτερα μαθηματα software και hardware. Κατι τετοιο ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ΕΚΠΑ>>> overall που έχει σκληρό πρόγραμμα σπουδών και θα μάθει. Μετά θα έλεγα ψηφιακά του παπει πλέον και λόγω παιδαγωγικής επάρκειας, μετά ασοεε και τελευταία πληροφορική πειραι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο,που ενδεχομένως να έπρεπε να ρωτηθεί σε άλλο thread για αυτό θα ρωτήσω και εκεί,απλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη.

Οσο και αν είχα ψηθεί για Ηράκλειο και το πανεπιστήμιο Κρήτης, για καθαρά οικονομικούς λόγους,το πιο πιθανό είναι να κάνω μετεγγραφή,απο την Κρήτη,σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αθήνας όπου σπουδάζει η αδερφή μου.(στην αίτηση θα δηλώσω ΛΟΓΙΚΑ πρώτα πληροφορική οπα και μετά πληροφορική Πειραιά)
Θα ήθελα να ρωτήσω.
1)Προτείνετε πειραιά η οπα?
2)Καθηγητές που είναι καλύτεροι?
3)Θα ήθελα μια -οσο γινεται αντικειμενική :P- σύγκριση,αναμεσα στα τμήματα πληροφορικής των πανεπιστημίων Kρήτης,οπα,πειραιως.
4)Οσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας,που θεωρείτε ότι είναι πιο δύσκολα?( και μια σύγκριση με τo τμήμα της Κρήτης )
5)Γενικά,ως ποιότητα σπουδών που πίστευετε οτι είναι καλύτερα?
6)Γενικά τι γνωρίζετε για το τμήμα του πειραια και τι για το τμήμα του οπα?
7)Νομίζω οτι τελειώνοντας και απο τα 2 τμήματα γράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο,έχοντας δικαιώματα οικονομολόγου.Κατα πόσο μετράει αυτό?
8) Ο,τι άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη :P

Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
φιλε εγω για τον παν πειραια δεν εχω ακουσει καλα λογια αλλα θα το προτημουσα σε σχεση με του οπα που εισαι πληροφοριοοικονολογοκολοπετινοσφυρικτρεας ειναι μια μιξη ρε φιλε η πληροφορικη η οικονομικα το να το βαζεις μαζι σε κανει πιο αδυναμο σε σχεση με τους αποφοιτους των επιμερους κλαδων.. αν μπορεις να παρεις μεταγραφη για εκπα πληροφορικης και τηλε. ειναι καλυτερα κατα την γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλασσική παραπληροφόρηση. Στο τμήμα του ΟΠΑ έχει μόνο 2 υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών στο πρώτο έτος. Μετά αν θες δεν τα ξαναβλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μια απορία.
Την πληροφορική του ΑΠΘ γιατί την έχετε στην απέξω γενικά στο φόρουμ?
Ποια η γνώμη σας για τη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top