Πληροφορική ΟΠΑ Vs Πληροφορική ΠΑΠΕΙ

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μα είναι εντελώς ανούσιο αυτό ,δεν το βλέπεις;Η πληροφορική δεν είναι τίποτα άλλο ,αλλά εφαρμογή σε διάφορους τομείς(βιολογία,μαθηματικά,ιατρικη,οικονομικά,...) , για να τους κάνουν βοηθήσουν.Με το να ασχολείται μια σχολή σε προπτυχιακό επίπεδο με οικονομικά (που πιστεύω ότι είναι άσχετα ,με την πληροφορική-η βιολόγια/ιατρική είναι πολύ πιο σχετική(βλ.Βιοιατρική/Αποκωδικοποίηση του DNA/Pattern Match) ), είναι ανούσια μαθήματα.Δηλαδή , γιατί να μην υπάρχει σχολή "Πληροφορική με εφαρμογές στα taxi" και να ασχολείται με εφαρμογές για τα taxi(ω ναι σαν το taxibeat),"Πληροφορική με εφαρμογές στην Νομική" και να ασχολείται με προγράμματα που θα κάνουν την ζωή των Νομικάριων πιο έυκολη(ταξινομήσεις),"Πληροφορική με εφαρμογές στα Ναυτιλιακά" και αν ασχολείται με εφαρμογές για τα καράβια.

Θέλω να πω , ότι σαν φοιτητής πληροφορικής, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τα οικονομικά.Είναι άσχετη παντελώς επιστήμη.Και εγώ μπορώ να "γεννήσω μαθήματα" ,του στυλ "Ναυτιλιακή Πληροφορική,Συστήματα Ναυσιπλοϊας,Ναυσιπλοϊα και εφαρμογές στην Πληροφορική",κοκ , όπως κάνει η πληροφορική του Παμακ.Σε προπτυχιακό επίπεδο , θεωρώ καλύτερο να μάθω αλγορίθμους και την σκέψη γενικότερα, παρά κάτι συγκεκριμένο (πχ οικονομικά) και παντελώς άσχετο με την επιστήμη μου.

Ίσως να έχεις διαφορετική οπτική διότι, είσαι στο τμήμα Πληροφορικής ενώ εγώ σε ένα τμήμα του ΟΠΑ, που έχω κατεύθυνση πληροφοριακών συστημάτων και η πληροφορική δένει άψογα. Γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ίσως να έχεις διαφορετική οπτική διότι, είσαι στο τμήμα Πληροφορικής ενώ εγώ σε ένα τμήμα του ΟΠΑ, που έχω κατεύθυνση πληροφοριακών συστημάτων και η πληροφορική δένει άψογα. Γι'αυτό.
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων Γενική Σειρά

Nevermind,
συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν δένουν μεταξύ τους,αλλά γι αυτό υπάρχουν πολλές σχολές για τις προτιμήσεις του καθενός ;) Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η εφαρμ. πληροφορικη εχει ΚΑΙ οικονομικα μεσα και πληροφορικη, δηλαδη μπορεις να βγεις και προγραμματιστης και οικονομολογος. αν και εχω ακουσει οτι το επιπεδο ειναι σχετικα χαμηλο...

ποιος το λέει αυτο;! μια χαρα είναι το επίπεδο και με καλύτερες υποδομές από του ΑΠΘ
απλα η ΕΠ του ΠΑΜΑΚ εχει και αρκετα οικονομικα μαθηματα(καθαρα οικονομικα και συνδυαστικα) και γι αυτο καμια 15αρια μαθηματα στο συνολο περισσοτερα απο την πληροφορικη του ΟΠΑ
αμα θελει καποιος μόνο πληροφορικη απεναντι στο ΑΠΘ ή στο ΕΚΠΑ κατω

παρεπιπτόντως η ΕΠ του ΠΑΜΑΚ απορροφησε την διοικηση τεχνολογιας και την εκανε κατευθυνση,οποτε θα παιξει καποια αναδιαμορφωση στο προγραμμα σπουδων φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos277

Νεοφερμένος

Ο panos277 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα φιλοι μου! Εφτασε η ωρα να δηλωσουμε σχολες! Τα μορια μου επρκουν και για εισαγωγη στην πληροφορικη του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ! Θα μπορουσε καποιος που ειναι γνωστης να με διαφωτησει για την κατασταση και την ποιοτητα σπουδων των παραπανω σχολων? Ειμσι δε τεραστιο διλημμα κσι δεν ξερω την να επιλεξω!
Συγνωμη που ξαναρωταω, αλλα εχουν περασει χρονια απο τις προηγουμενες απαντησεις, και κατι μπορει να εχει αλλαξει!!!
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πληροφορική ΟΠΑ ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
η πληροφορικη του εκπα γιατι δεν ειναι στις προτιμησεις σου? εαν θες καθαρα πληροφορικη τοτε πληροφορικη εκπα. εαν θες πληροφορικη αλλα να εχεις και τα δικαιωματα του οικονομολογου τοτε πληροφορικη οπα. το οπα ειναι το καλυτερο οικονομικο πανεπιστημιο. για πληροφορικη παπει ουτε σκεψη, εκτος και αν δεν σου φτανουν τα μορια για πληροφορικη οπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos277

Νεοφερμένος

Ο panos277 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
βεβαια ειναι και το εκπα, αλλα δυσκολα θα την πιασω, μονο αν πεσει 1000 μοροια, πραγμα πολυ δυσκολο, γιατι στην θετικη εγραψαν πολυ καλα φετος. Εμενα προσωπικα με εκαψαν τα μαθηματικα! αν ειχα γραψει 2 μοναδεσ παραπανω, εμπαινα σιγουρα εκπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
τοτε πληροφορικη οπα! παπει με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos277

Νεοφερμένος

Ο panos277 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια να στε καλα! Θα βαλω 1.ΕΚΠΑ 2.ΟΠΑ 3.ΠΑΠΕΙ και οτι γινει!
Θα χαρω βεβαια, να διαβασω και αποψεις αλλων μελων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top