Πληροφορική ΑΣΣΟΕ vs Πληροφορική Καποδιστριακού

Fok

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων εχει πιο δυσκολα μαθηματα απο την ΑΣΣΟΕ.Αν δεν θελεις να μπλεξεις με τα μαθηματα του ΕΚΠΑ πηγενε ΑΣΣΟΕ
Απο τα τμηματα ΗΜΜΥ,το ΕΜΠ εχει περισσοτερα μαθηματα πληρφορικης απο τα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το τμημα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων εχει πιο δυσκολα μαθηματα απο την ΑΣΣΟΕ.Αν δεν θελεις να μπλεξεις με τα μαθηματα του ΕΚΠΑ πηγενε ΑΣΣΟΕ
Απο τα τμηματα ΗΜΜΥ,το ΕΜΠ εχει περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης απο τα υπολοιπα


Νομίζω πως είναι υποκειμενικό αυτό που λες. Το έχω ξαναπεί πολλές φορές, το λέω και τώρα. Όλες οι σχολές πληροφορικής είναι "δύσκολες". Τα μαθήματα του ΕΚΠΑ πιθανότατα να είναι πιό απαιτητικά από τα αντίστοιχα της ΑΣΟΕΕ γιατί όπως είπα και μερικά post πιό πάνω δίνουν περισσότερο έμφαση στην υλοποίηση παρά στην απλή εφαρμογή και τη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μετα απο μια προχειρη αναγνωση του οδηγου σπουδων ειδα πως δεν εχει ουτε ενα μαθημα Θεωριας Αριθμων,Κρυπτογραφιας και πολλων αλλων.
Μου φαινεται πως το προγραμμα σπουδων του ΕΚΠΑ ειναι ειναι πιο ολοκληρωμενο απ'οτι της ΑΣΟΕΕ(και οχι ΑΣΣΟΕ :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μετα απο μια προχειρη αναγνωση του οδηγου σπουδων ειδα πως δεν εχει ουτε ενα μαθημα Θεωριας Αριθμων,Κρυπτογραφιας και πολλων αλλων.
Μου φαινεται πως το προγραμμα σπουδων του ΕΚΠΑ ειναι ειναι πιο ολοκληρωμενο απ'οτι της ΑΣΟΕΕ(και οχι ΑΣΣΟΕ :P).

ΟΠΑ και όχι ΑΣΟΕΕ. Η ΑΣΟΕΕ πέθανε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ερωτηση.το τμημα πληροφορικης και τηλεματικηςν στο χαροκοπειο στην αθηνα τι ειναι>ποια η διαφορα με τα αλλα δυο τμηματα πληροφορικης?
-----------------------------------------
ερωτηση.το τμημα πληροφορικης και τηλεματικηςν στο χαροκοπειο στην αθηνα τι ειναι>ποια η διαφορα με τα αλλα δυο τμηματα πληροφορικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ΟΠΑ και όχι ΑΣΟΕΕ. Η ΑΣΟΕΕ πέθανε:P


δεν εχει σημασια...αμα πας εξω απο την σχολη...ΑΣΟΕΕ γραφει!!!Η ΑΣΟΕΕ δεν πεθαινει ποτε!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλημέρα, βρήκα τυχαία το τόπικ αυτό, αν και το site το γνώριζα εδώ και καιρό. Είμαι κι εγώ φοιτήτρια στο 3ο έτος της Πληροφορικής του ΟΠΑ(ΑΣΟΕΕ) και καταλαβαίνω την αγωνία σας. Καταρχάς πρέπει να ξέρετε ότι όλα τα τμήματα της Πληροφορικής διαφέρουν ελαφρώς και έχουν κάποιο στοιχείο που τα ξεχωρίζει. Για να είστε σίγουροι (όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος ότι στα 18 του θα πάρει τη σωστή απόφαση) καθίστε και σκεφτείτε καθαρά τι περιμένετε από το τμήμα σας. Σας άρεσε απλά το μάθημα του προγραμματισμού που είχατε στην Γ' Λυκείου ή έχετε κάποια επιπλέον εμπειρία και επαφή με το αντικείμενο. Γενικά όπως το έχω αντιληφθεί τρία χρόνια τώρα το σύστημα έχει περίπου ως εξής.
-Ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ: Αν και δεν είναι καθαρό τμήμα Πληροφορικής προσφέρει το πλεονέκτημα του συνδυασμού του prestige του EΜΠ και τη δυνατότητα μεταπήδησης σε άλλους κλάδους κατά τη διάρκεια των σπουδών σας. Αυτό μπορεί να είναι και το μείον του. Θα μπλέξετε με φυσικές και μαθηματικά αρκετά δύσκολα και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι αυτό που σας ενδιαφέρει. Σίγουρα όμως θα μάθετε πως δουλεύει και πως είναι φτιαγμένος ένας υπολογιστής, που εμείς δεν έχουμε ιδέα γενικά.
-Πληροφορική ΕΚΠΑ: Είναι νομίζω πολύ καλή επιλογή. Όσοι ενδιαφέρεστε να δείτε την Πληροφορική σαν επιστήμη και όχι σαν ευκαιρία για coding σε αυτό το τμήμα θα βρείτε και τα μαθηματικά και τα θεωρητικά μαθήματα και γενικά θα αναπτύξετε μια καλή εικόνα, έχοντας πολλά εφόδια για τη συνέχεια. Αρνητικό: ίσως η δυσκολία της μερικές φορές να συγκρίνεται με του ΕΜΠ και το αντίκρισμα της να είναι μικρότερο. Αν δε θέλετε να μπλέξετε με δίκτυα και θεωρίες η επόμενη επιλογή είναι για εσάς.
Πληροφορική ΑΣΟΕΕ: Αυτή που έχω πραγματικά εμπειρία. Γενικά το τμήμα μας (μιλώντας πάντα για επίπεδα Ελλάδας) βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο οργάνωσης. Οι καθηγητές γενικά είναι αξιόλογοι, αν και φυσικά πάντα υπάρχουν οι κολλημένοι άνθρωποι που θα βρίσκετε πάντα μπροστά σας. Τα βιβλία που δίνονται είναι γενικά καλά έως πολύ καλά, με μερικές εξαιρέσεις όπου θα παίρνετε τα βιβλία που έγραψαν οι ίδιοι καθηγητές. Το τμήμα διαθέτει ένα πολύ ζωντανό forum https://venus.cslab.aueb.gr/forum/index.php στο οποίο πραγματικά θα βοηθήσετε και θα βοηθηθείτε. Οι βοηθοί είναι ανάλογα με την περίπτωση τέλειοι, καλοί, κακοί, κομπλεξικοί. Αυτό μπορείς όμως να το βρεις παντού. Όπως προείπε ο συνάδελφος προσανατολιζόμαστε κυρίως σε πρακτικά ζητήματα δίνοντας έμφαση σε Πληροφοριακά Συστήματα, αλλά κι εκεί μην περιμένετε θαύματα. Δε θα βγείτε ΙΤ manager από την ΑΣΟΕΕ, θέλει δουλειά μετά. Κάποια στοιχειώδη όμως γνώση θα την έχετε αποκτήσει. Το τμήμα απαιτεί όρεξη και χρόνο. Τα μαθήματα του είναι καλά κατανεμημένα στα 4 χρόνια αλλά απαιτούν παρακολούθηση, εργασίες και διάβασμα. Μην το δηλώσετε αν περιμένετε να ζήσετε το όνειρο του φοιτητή με το φραππέ και το τάβλι στο χέρι.
Το αίσθημα της συνεργασίας είναι γενικά ανεπτυγμένο, το venus βοηθάει, οι εργασίες συνήθως είναι ομαδικές και μαθαίνετε πόσο επίπονο είναι να συνεργάζεσαι, αλλά και πόσο λυτρωτικό μερικές φορές. Προγραμματισμό θα δείτε, όχι όμως σε c και σε γλώσσες χαμηλού επιπέδου. Άλλοι το θέλουν αυτό, άλλοι βρίσκουν ότι κάνουμε πολλά φρουφρού και κολλάμε πολύ στο GUI παρά στην λειτουργικότητα ενός προγράμματος.
Αυτά από μένα, ελπίζω να βγαίνει άκρη με το ποστ μου. Κάντε μια επίσκεψη από τα φόρα των τμημάτων, πάντα θα βρεθεί κάποιος να σας απαντήσει. Αν θέλετε γράψτε κι εδώ τι περιμένετε από τη σχολή σας για να σας πούμε πόσο μέσα ή έξω πέφτετε. Το καλύτερο εύχομαι σε όλους σας, και μακάρι η επιλογή σας να είναι η ιδανική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Φοβερο ποστ woochoogirl!! Μπραβο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Να' σαι καλά.
Επίσης ξέρω από προκηρύξεις και φήμες που κυκλοφορούν ότι ανοίγουν σιγά σιγά θέσεις για μαθήματα και καθηγητές πιο προσανατολισμένους σε Θεωρητική Πληροφορική. Δεν ξέρω αν θα καταφέρει να συναγωνίζεται το ΕΚΠΑ και το Ε.Υπολογιστών Κρήτης ποτέ σε αυτό το επίπεδο, αλλά τουλάχιστον είναι τμήμα το οποίο κάνει βήματα προς τα εμπρός. Τώρα αν αυτά θεωρούνται λίγα, επειδή στο Ελλάντα ζούμε πουθενά δε θα βρείτε το τέλειο τμήμα. Τέλειο είναι να σπουδάζεις αυτό που θες και να σου αρέσει.
Νομίζω αυτό το link από την κεντρική σελίδα του cs.aueb θα σε βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
.
-Ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ: Αν και δεν είναι καθαρό τμήμα Πληροφορικής προσφέρει το πλεονέκτημα του συνδυασμού του prestige του EΜΠ και τη δυνατότητα μεταπήδησης σε άλλους κλάδους κατά τη διάρκεια των σπουδών σας. Αυτό μπορεί να είναι και το μείον του. Θα μπλέξετε με φυσικές και μαθηματικά αρκετά δύσκολα και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι αυτό που σας ενδιαφέρει. Σίγουρα όμως θα μάθετε πως δουλεύει και πως είναι φτιαγμένος ένας υπολογιστής, που εμείς δεν έχουμε ιδέα γενικά.
Δηλαδη ασχολουντε πιο πολυ με hardware.Σωστα???Υπαρχει αντιστοιχο τμημα??


:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δηλαδη ασχολουντε πιο πολυ με hardware.Σωστα???Υπαρχει αντιστοιχο τμημα??


:thanks:
Αντιστοιχο τμημα με ποιο και που??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δηλαδη ασχολουντε πιο πολυ με hardware.Σωστα???Υπαρχει αντιστοιχο τμημα??


:thanks:
Από όσο ξέρω αρχικά έχουν κάποια κοινά μαθήματα κορμού όλοι. Δε θυμάμαι σε ποιο έτος, στο τρίτο νομίζω διαλέγουν κατεύθυνση. Εκεί έχουν να διαλέξουν διάφορα π.χ. ενέργειες και πράγματα των ηλεκτρολόγων ή υπολογιστές. (Επειδή δεν το 'χα ψάξει ποτέ το θέμα κάνε τον κόπο και κοίτα τον οδηγό σπουδών, μη σου λέω μπαρούφες). Αυτοί που θα διαλέξουν κατεύθυνση υπολογιστών θα δουν περισσότερο hardware(κυκλώματα, καλωδιάκια, οργάνωση υπολογιστών, αρχιτεκτονική κλπ), και φυσικά θα δουν και προγραμματισμό, αλγορίθμους,δομές δεδομένων και όλα τα άλλα μαθήματα της Πληροφορικής. Αν δε θες λοιπόν να μπλέξεις με φυσικές και κατσαβίδια μην το δηλώσεις. Τζάμπα τα 5 χρόνια. Έχετε υπόψιν σας βέβαια ότι μιλάμε για ΕΜΠ. Μπαίνεις αυτόματα στο ΤΕΕ, οι γονείς σου χαίρονται γιατό :P και αν περάσει αυτό που λένε θα αναγνωριστεί το πτυχίο σου σαν προπτχιακό+master. Παροτι τώρα αυτό είναι παράνομο, προς τα εκεί πάει το πράγμα.
Από την άλλη αν δε σας ενδιαφέρουν αυτά και θέλετε pure science δείτε ΕΚΠΑ,ΑΣΟΕΕ,ΚΡΗΤΗ. Για ΑΠΘ και Ιωάννινα δεν έχω ακουστά πράγματα, και αυτό μπορεί να είναι κακό. Γενικά καλή φήμη στο εξωτερικό έχουν μόνο ΕΜΠ και ΕΚΠΑ. Ίσως και Κρήτη λόγω συνεργασίας με το ΙΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Από όσο ξέρω αρχικά έχουν κάποια κοινά μαθήματα κορμού όλοι. Δε θυμάμαι σε ποιο έτος, στο τρίτο νομίζω διαλέγουν κατεύθυνση. Εκεί έχουν να διαλέξουν διάφορα π.χ. ενέργειες και πράγματα των ηλεκτρολόγων ή υπολογιστές. (Επειδή δεν το 'χα ψάξει ποτέ το θέμα κάνε τον κόπο και κοίτα τον οδηγό σπουδών, μη σου λέω μπαρούφες). Αυτοί που θα διαλέξουν κατεύθυνση υπολογιστών θα δουν περισσότερο hardware(κυκλώματα, καλωδιάκια, οργάνωση υπολογιστών, αρχιτεκτονική κλπ), και φυσικά θα δουν και προγραμματισμό, αλγορίθμους,δομές δεδομένων και όλα τα άλλα μαθήματα της Πληροφορικής. Αν δε θες λοιπόν να μπλέξεις με φυσικές και κατσαβίδια μην το δηλώσεις. Τζάμπα τα 5 χρόνια. Έχετε υπόψιν σας βέβαια ότι μιλάμε για ΕΜΠ. Μπαίνεις αυτόματα στο ΤΕΕ, οι γονείς σου χαίρονται γιατό :P και αν περάσει αυτό που λένε θα αναγνωριστεί το πτυχίο σου σαν προπτχιακό+master. Παροτι τώρα αυτό είναι παράνομο, προς τα εκεί πάει το πράγμα.
Από την άλλη αν δε σας ενδιαφέρουν αυτά και θέλετε pure science δείτε ΕΚΠΑ,ΑΣΟΕΕ,ΚΡΗΤΗ. Για ΑΠΘ και Ιωάννινα δεν έχω ακουστά πράγματα, και αυτό μπορεί να είναι κακό. Γενικά καλή φήμη στο εξωτερικό έχουν μόνο ΕΜΠ και ΕΚΠΑ. Ίσως και Κρήτη λόγω συνεργασίας με το ΙΤΕ
Εγω θελω πως δουλεύει και πως είναι φτιαγμένος ενας υπολογιστης και γενικα με το hardware.Παντως με ενδιαφερει να ασχοληθω με ενεργεια.Τι μου προτεινεις??


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εγω θελω πως δουλεύει και πως είναι φτιαγμένος ενας υπολογιστης και γενικα με το hardware.Παντως με ενδιαφερει να ασχοληθω με ενεργεια.Τι μου προτεινεις??


:)
To πιάνεις το πολυτεχνείο? Πήγαινε εκεί. Καλύτερα ρώτα άτομα που έχουν εμπειρία πάνω σε αυτά τα θέματα, κανένα αμιγές τμήμα Πληροφορικής δε θα σε καλύψει σε τέτοια ζητήματα. Δεν ξέρω σε ΤΕΙ τι γίνεται, πρέπει να ασχολούνται με όσα σε ενδιαφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω θελω πως δουλεύει και πως είναι φτιαγμένος ενας υπολογιστης και γενικα με το hardware.Παντως με ενδιαφερει να ασχοληθω με ενεργεια.Τι μου προτεινεις??


:)


Εννοειται Ηλεκτρολογος μηχανικων μηχανικων η/υ αλλα και Μηχανικων η/υ Πατρας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fok

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλημέρα, βρήκα τυχαία το τόπικ αυτό, αν και το site το γνώριζα εδώ και καιρό. Είμαι κι εγώ φοιτήτρια στο 3ο έτος της Πληροφορικής του ΟΠΑ(ΑΣΟΕΕ) και καταλαβαίνω την αγωνία σας. Καταρχάς πρέπει να ξέρετε ότι όλα τα τμήματα της Πληροφορικής διαφέρουν ελαφρώς και έχουν κάποιο στοιχείο που τα ξεχωρίζει. Για να είστε σίγουροι (όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος ότι στα 18 του θα πάρει τη σωστή απόφαση) καθίστε και σκεφτείτε καθαρά τι περιμένετε από το τμήμα σας. Σας άρεσε απλά το μάθημα του προγραμματισμού που είχατε στην Γ' Λυκείου ή έχετε κάποια επιπλέον εμπειρία και επαφή με το αντικείμενο. Γενικά όπως το έχω αντιληφθεί τρία χρόνια τώρα το σύστημα έχει περίπου ως εξής.
-Ηλεκτρολόγοι ΕΜΠ: Αν και δεν είναι καθαρό τμήμα Πληροφορικής προσφέρει το πλεονέκτημα του συνδυασμού του prestige του EΜΠ και τη δυνατότητα μεταπήδησης σε άλλους κλάδους κατά τη διάρκεια των σπουδών σας. Αυτό μπορεί να είναι και το μείον του. Θα μπλέξετε με φυσικές και μαθηματικά αρκετά δύσκολα και δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι αυτό που σας ενδιαφέρει. Σίγουρα όμως θα μάθετε πως δουλεύει και πως είναι φτιαγμένος ένας υπολογιστής, που εμείς δεν έχουμε ιδέα γενικά.
-Πληροφορική ΕΚΠΑ: Είναι νομίζω πολύ καλή επιλογή. Όσοι ενδιαφέρεστε να δείτε την Πληροφορική σαν επιστήμη και όχι σαν ευκαιρία για coding σε αυτό το τμήμα θα βρείτε και τα μαθηματικά και τα θεωρητικά μαθήματα και γενικά θα αναπτύξετε μια καλή εικόνα, έχοντας πολλά εφόδια για τη συνέχεια. Αρνητικό: ίσως η δυσκολία της μερικές φορές να συγκρίνεται με του ΕΜΠ και το αντίκρισμα της να είναι μικρότερο. Αν δε θέλετε να μπλέξετε με δίκτυα και θεωρίες η επόμενη επιλογή είναι για εσάς.
Πληροφορική ΑΣΟΕΕ: Αυτή που έχω πραγματικά εμπειρία. Γενικά το τμήμα μας (μιλώντας πάντα για επίπεδα Ελλάδας) βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο οργάνωσης. Οι καθηγητές γενικά είναι αξιόλογοι, αν και φυσικά πάντα υπάρχουν οι κολλημένοι άνθρωποι που θα βρίσκετε πάντα μπροστά σας. Τα βιβλία που δίνονται είναι γενικά καλά έως πολύ καλά, με μερικές εξαιρέσεις όπου θα παίρνετε τα βιβλία που έγραψαν οι ίδιοι καθηγητές. Το τμήμα διαθέτει ένα πολύ ζωντανό forum https://venus.cslab.aueb.gr/forum/index.php στο οποίο πραγματικά θα βοηθήσετε και θα βοηθηθείτε. Οι βοηθοί είναι ανάλογα με την περίπτωση τέλειοι, καλοί, κακοί, κομπλεξικοί. Αυτό μπορείς όμως να το βρεις παντού. Όπως προείπε ο συνάδελφος προσανατολιζόμαστε κυρίως σε πρακτικά ζητήματα δίνοντας έμφαση σε Πληροφοριακά Συστήματα, αλλά κι εκεί μην περιμένετε θαύματα. Δε θα βγείτε ΙΤ manager από την ΑΣΟΕΕ, θέλει δουλειά μετά. Κάποια στοιχειώδη όμως γνώση θα την έχετε αποκτήσει. Το τμήμα απαιτεί όρεξη και χρόνο. Τα μαθήματα του είναι καλά κατανεμημένα στα 4 χρόνια αλλά απαιτούν παρακολούθηση, εργασίες και διάβασμα. Μην το δηλώσετε αν περιμένετε να ζήσετε το όνειρο του φοιτητή με το φραππέ και το τάβλι στο χέρι.
Το αίσθημα της συνεργασίας είναι γενικά ανεπτυγμένο, το venus βοηθάει, οι εργασίες συνήθως είναι ομαδικές και μαθαίνετε πόσο επίπονο είναι να συνεργάζεσαι, αλλά και πόσο λυτρωτικό μερικές φορές. Προγραμματισμό θα δείτε, όχι όμως σε c και σε γλώσσες χαμηλού επιπέδου. Άλλοι το θέλουν αυτό, άλλοι βρίσκουν ότι κάνουμε πολλά φρουφρού και κολλάμε πολύ στο GUI παρά στην λειτουργικότητα ενός προγράμματος.
Αυτά από μένα, ελπίζω να βγαίνει άκρη με το ποστ μου. Κάντε μια επίσκεψη από τα φόρα των τμημάτων, πάντα θα βρεθεί κάποιος να σας απαντήσει. Αν θέλετε γράψτε κι εδώ τι περιμένετε από τη σχολή σας για να σας πούμε πόσο μέσα ή έξω πέφτετε. Το καλύτερο εύχομαι σε όλους σας, και μακάρι η επιλογή σας να είναι η ιδανική.

:thanks::thanks:!!!!!!!!!!!
H AΣΣΟΕ εχει καποιους καθηγητες σα'ι'νια.Ο αλλος τελειωσε ΗΜΜΥ με 9.8

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλά μην κοιτάς, πτυχίο του ΕΜΠ και καθηγητής δύσκολο να είναι κάτω από 9. Είναι ένα τμήμα που μαγικά όλοι είναι ελάχιστα μόρια από το υπερτέλειο:P Δε θα έλεγα πως το πτυχίο του συγκεκριμένου αντανακλά τις ικανότητες του σαν καθηγητή, χωρίς να θέλω να τον υποτιμήσω. Απλά έχω δει άλλους με περισσότερο πάθος. Γενικά οι καθηγητές είναι καλοί και οι περισσότεροι έχουν εμπειρία από εξωτερικό. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί την τσαπατσουλιά που μας δέρνει όλους. :P Ξέχασα να αναφέρω και το eclass που χρησιμοποιείται πάρα πολύ από τη σχολή και εκεί θα βρίσκετε εργασίες, υλικό, διαλέξεις.
Αν τελικά κάποιος από εσάς διαλέξει Πληροφορική ΟΠΑ μη με βρίσει τον πρώτο χρόνο. Γενικά έχουν βάλει τα πιο βαρετά μαθήματα για να ξεκινήσετε ομαλά. Τέσσερα μαθήματα μαθηματικών, τα δύο υποχρεωτικά που θα δείτε από οικονομικά, και μόνο τέσσερα μαθήματα από υπολογιστές. (Είμαι σίγουρη πως κάποιο ξεχνάω). Απλά μετά το δεύτερο έτος βλέπεις πιο σοβαρά μαθήματα, ξεκινάς να διακρίνεις τι σου αρέσει περισσότερο και στο τρίτο έτος παίρνεις τις κατευθύνσεις που σου αρέσουν αν θες. Γενικά ο οδηγός σπουδών είναι αρκετά ευέλικτος και μπορείτε να διαλέξετε και μέχρι 4 μαθήματα από τα άλλα τμήματα του ΟΠΑ. Συνήθως οι φοιτητές το κάνουν αυτό για να αυξήσουν τον μέσο όρο, ο οποίος μπορώ να πω πως δεν θα έχει καμία σχέση με άλλους που θα ακούτε από αντίστοιχα τμήματα. Και ποτέ μην το συγκρίνετε με ΕΜΠίτη θα χάσετε κατά κράτος:D Στο τμήμα μας έχουμε τη δυνατότητα να δώσουμε ξανά μόνο τέσσερα μαθήματα καθ όλη τη διάρκεια των σπουδών και δεν έχουμε τη δυνατότητα να κρατάμε τον παλιό βαθμό που γράψαμε. Καταλαβαίνετε λοιπό ότι αν δεν μπει ρήτρα και δεν είστε σίγουροι για αυτά που γράψατε δύσκολα θα τα πάτε καλά. Καλά τώρα ξεφεύγω, ας μπείτε πρώτα με το καλό και βλέπουμε. Πάντως είναι καλή επιλογή. Σχετικά light, θα είστε στο κέντρο της Αθήνας άρα θα έχετε καλή συγκοινωνία και ζωή σχετικά κοντά, αλλά ταυτόχρονα θα είστε πατείς με πατώ σε στο ίδιο κτήριο με άλλα 7 τμήματα (ευκαιρεία για γνωριμίες, ποτέ δεν έκαναν κακό). Αν μου έρθει κάτι άλλο θα το γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Το τμήμα πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας, έχει ανεβάσει μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση του τμήματος στους αποφοίτους Λυκείου, για ρίξτε του μαι ματιά.

https://www.cs.aueb.gr/info_for/GiatiNaEpilexeteThnPlhroforikhOPA.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperVisor

Νεοφερμένος

Η SuperVisor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδία πείτε μου,πραγματικά πιστεύετε ότι είναι καλό ή το λέτε επειδή σπουδάζετε εκεί.
Εννοώ,είστε ευχαριστημένοι με τα μαθήματα,τους καθηγητές κτλ.Επίσης ισχύει ότι μπορώ να γίνω και οικονομολόγος με μια απλή εξάσκηση στην λογιστική?

Φίλε tolis007, είμαι φοιτήτρια 2ου έτους και είμαι πολύ ικανοποιημένη τόσο από τους καθηγητές όσο και από τα μαθήματα. Όσον αφορά τον προβληματισμό σου αν θα γίνει οικονομολόγος με απλή εξάσκηση στη λογιστική θα ήθελα να σε ενημερώσω πως από 3ο έτος υπάρχει ένας κύκλος (από τους 6 συνολικά) αφιερωμένος στην Οικονομία... ;)
-----------------------------------------
Διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει με έκανε να προβληματιστώ σχετικά με το ποιο τμήμα να δηλώσω . Έβγαλα 18.352 μόρια στο 4ο πεδίο και ο καθηγητής στο σχολείο που μου υπολόγισε τα μόρια έβγαλε 16.412 στο 5ο πεδίο , ενώ δεν έκανα ΑΟΘ (?????) . Σύμφωνα με αυτά που λέτε πιο πάνω η ΑΣΣΟΕ έχει την πρώτη χρονιά
Εγώ δλδ μπορώ να αντεπεξέλθω ????

Η σχολή μας ανήκει στο 4ο πεδίο. Οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν καμία σχέση με οικονομια και τα καταφέρνουν. Παρόλα αυτά εμείς θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε! Μπορείτε να μας ρωτήσετε ότι θέλετε εδώ https://venus.cslab.aueb.gr/forum
Είμαστε στη διάθεση σας για ότι χρειαστείτε :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top